Визначення цлей отримання кредиту

Визначення цлей отримання кредиту. Взагал в свтовй практиц кредити за призначенням розподляють на п ять категорй Сезонний кредит Ц кредити призначен для фрм, що вдчувають короткотермнов пков потреби у додатковому каптал. В бльшост випадкв даний вид кредиту комерцйним надаться постачальником продукц покупцю. Але у випадках коли сну суттвий розрив мж моментом кредитування та отриманням виручки вд реалзац продукц постачальники вдмовляються надавати кредит, тод фрм може знадобитися кредит банку.

Кредит на пдтримання обгу активв Потребу в даному вид кредиту вдчувають компан у яких ситуаця значного розриву мж моментом кредитування та отриманням виручки вд реалзац продукц не пов язана з сезоннстю виника дуже часто на протяз всього фнансового року. На вдмну вд сезонного кредиту де зобов язання з повернення боргу виникають по закнченн циклу при кредитуванн обгу активв цикли вдбуваються постйно перекривають один одного. Кредитування потокв готвки Цей тип кредиту звичайно надаться промисловим пдпримствам для фнансування купвл обладнання або для того щоб збльшити обсяги постйно функцонуючого капталу.

Кредит на основ активв Кредити на основ активв майже завжди забезпечен, це пдставою впевненост кредитора, що у випадках фнансових складнощв з ним будуть проведен розрахунки коштами, в як буде конвертовано активи.

Такий кредит надаться як правило для пдтримання достатнього рвня лквдност активв компан Кредит, пов язаний з проектом Даний кредит подну в соб якост кредитування потокв готвки та кредиту на основ активв. Перерахован класи кредитв дуже рдку зустрчаються в чистому вигляд.

Визначення цл кредиту першим етапом визначення ступен ризикованост кредитно операц. В бльшост випадкв визначити який саме кредит в якому обсяз необхдний конкретнй фрм можна також на основ характеру бзнесу, що веде компаня.

Роздрбн торгвц Покупають та продають товари невеликими партями . х дебторська заборговансть достатньо велика але й достатньо деверсифкована. Як правило вони споживачами кредитв на пдтримання капталу та сезонних кредитв. Термни кредитування як правило невелик до 1 року Оптов торгвц Строки та види кредитування спвпадають з попередньою категорю, але оборот капталу значно бльший.

Це призводить до збльшення абсолютних сум кредитв. Виробники Для них притаманний найбльш складний з комерцйних процесв купвля сировини, застосування у великй клькост наймано робочо сили, витрати дуже рзномантними та великими, товари виробляються продаються як правило великими партями. Представники дано категор потребують великих довгострокових нвестиц в постйн активи. Обсяги кредитування та строки як правило велик. Сервсн фрми Звичайно не мають запасв, постйн активи дуже незначн. Витрати як правило складаються з заробтно платн робтникв консультацйн, архитектурн фрми та н. Притаманна дуже велика швидксть обертання капталу. Ц фрми споживачами невеликих кредитв на невелик строки Комунальн пдпримства Особливстю те, що дяльнсть контролються державою, виршення питання про залучення кредитних коштв приймаються на основ державно полтики. Данн фрми, як правило, споживачами кредитв для пдтримання готвки. Поднуючи цль отримання кредиту та характер ведення бзнесу потенцйного клнта банк вже може визначити чи здатен вн прийняти на себе даний обсяг ризику чи н. Але треба зауважити, що нема стандартних схем як б визначали, що наприклад короткотермновий кредит для закупки та перепродажу товарв для роздрбного торгвця менш або бльш ризикованший нж кредит на закупку виробничого обладнання машинобудвним заводом.

Все залежить вд кожного конкретного випадку, вд ункальност чи стандартност проекту який фнансуватиметься за рахунок кредиту. Це пояснються тим, що для стандартних ситуацй ризики або значно нижч або добре прорахован нж для нестандартних, в умовах яких банк може стикнутися з багатьма труднощами у визначен ступеня ризику, дохдност та прийнятност кредитно ситуац. Взагал сну думка, що банки повинн кредитувати тльки стабльн, добре розвинут галуз, залишаючи новацйн проекти нвестицйним та новацйним фондам та спецалзованим фнансово-кредитним установам.

Це пов язано насамперед з необхднстю стабльного снування банквсько системи, як одн з ключових ланок економки . 2.2 Оцнка длових ризикв, здатних уповльнити повернення боргу Дуже великий вплив на кредитний ризик ма дловий ризик з яким у процес ведення справи зустрчаються позичальники. Даний ризик витка з того, що компаня нколи не може завершити обг свох активв, що може бути пов язано як з дяльнстю компан так з характером галуз. Дловий цикл як правило складаться з деклькох фаз, для кожно з яких притаманн власн фактори впливу. Загальний дловий ризик визначаться як сума впливв кожного окремого фактора. Придбання матералв та сировини Фактори впливу на дану категорю наступн 1. Надйнсть постачальникв 2. Сезоннсть поставок 3. Термн збергання товарв 4. Наявнсть примщень для збергання 5. Наявнсть транспортно нфраструктури 6. Географчне розташування по вдношенню до постачальника сировини 7. Застосування послуг посередникв 8. Екологчн проблеми 9. Змна моди, уподобань та н. 10. Змна валютних курсв 11. Виникнення обмежень на мпорт сировини 12. Диверсифкаця постачальникв 13. Стабльнсть цн на сировину Виробництво На протяз ц фази основними факторами ризику 1. Вк, потужнсть та коефцнт використання основних фондв. 2. Робоча сила. Людський фактор через свою непостйнсть чинить влив пдсилю дю нших факторв ризику. Процес продажу Ризики на цй стад найбльш невизначен непрогнозован. Це пояснються дуже високою залежнстю ц стад вд зовншнх факторв таких як попит та пропозиця, рвень конкуренц, демографчн проблеми, проблеми каналв розповсюдження продукц та нших Але на цй стад не завершуться дловий цикл. Важливо не тльки поставити продукт але й добитися оплати поставлених товарв для того щоб завершити обг активв.

Поряд з факторами ризику длового циклу сну такий небезпечний фактор як менеджмент компан. Яксть управляння компан, що звернулася за кредитом до банку критичним при оцнц кредитного ризику. Вплив цього фактору напряму вдображаться на дяльност компан. Дуже важливою компетентнсть менеджменту, вк кервникв, х попереднй дловий досвд, а також доля капталу фрми, що знаходиться у власност менеджерв. Але ще бльше важлива чеснть та поряднсть кервникв. 2.3 Забезпечення кредиту Забезпечення кредиту - це остання лня оборони для банку ршення про надання кредиту повинно завжди базуватися на привабливост проекту, що фнансуться, а не на привабливост забезпечення. Якщо сама основа кредитно угоди пов язана з пдвищеним ризиком, було б великою помилкою видавати кредит пд гарне забезпечення, маючи на уваз використати як джерело погашення боргу.

Тому питання про забезпечення повинно виршуватися вже псля того як кредитна угода визначена як прийнятна для банку.

Без забезпечення кредит може надаватися тльки коли джерело погашення суди високо надйний. Взагал питання про наявнсть або вдсутнсть забезпечення дуже дискусйним. Якщо при видач кредиту банк виршив, що позичальник високонадйною особою кредит видаться без забезпечення, то забезпеченням фактично м я, репутаця позичальника. Якщо репутаця фрми дуже високою в дловому свт, то будь-як проблеми з поверненням кредиту, пдрвуть створять перешкоди для подальшого отримання кредитв. Забезпечення може виступати в таких формах 1 застава 2 поручительство Застава це певн цнност як банк ма право реалзувати у випадку неповернення позичальником процентв таабо основного боргу для вдшкодування свох збиткв.

Застава повинна виконувати дв функц. Перша основна це спонукати позичальника повернути борг та виплатити проценти, друга гарантувати банку повне або часткове вдшкодування збиткв, як понесе банк у випадку невиконання зобов язань позичальником.

Найбльш прийнятною заставою для банку високолквдн цнн папери, особливо державн, а також вльноконвертована валюта. Товарно-матеральн цнност також можуть бути заставою, але у цьому випадку банк ма нести витрати на х збергання при якому можуть виникнути певн проблеми пов язан з вичерпанням термну збергання, псуванням та н При виршенн питання про заставу необхдно враховувати наступн фактори 1. Лквднсть застави 2. Ункальнсть застави 3. Особлив умови збергання застави 4. Ступнь зносу 5. Ринкова вартсть застави, як часто вона змнються, чи мають змни сезонний характер 6. Вдношення ринково вартост та суми кредиту 7. Попит на заставу на ринку 8. Захист застави вд нфляц 9. Чи може застава бути вдчуженою 10. Чи претенз на активи з боку нших осб 11. Чи можливсть перодично перевряти стан застави, якщо банк не взьме на себе збергання 12. При зберганн застави банком треба ретельно обрахувати вартсть збергання Треба також зазначити, що в бльшост розвинутих кран прийнята практика, що сума кредиту разом з вдсотками не повинна перевищувати 80 вд суми застави у найкращому з випадкв. Наступною формою забезпечення поручительство.

Це договр з одностороннм зобов язанням поручителя перед кредитором оплатити в раз необхдност заборговансть кредитора.

Треба зазначити, що поручительство додатком до основно угоди пов язана з нею юридично.

Особливим видом поручительства гарантя. Вона вдрзняться тим, що самостйною угодою за якою гарант зобов язуться виплатити певну суму при настанн гарантйного випадку. Гарантю може видати будь-яка особа. Але в бльшост випадкв банки вимагають гарант ншого банка, при умов що цей банк з надйною репутацю стабльним фнансовим положенням. Виходячи з вищесказаного на мою думку застава може виступати як позитивний фактор впливу на рвень ризику лише у випадках коли вона виступа у форм безумовно банквсько гарант. У всх нших випадках рвень ризику повинен визначатися через оцнку клнта, його проекту та нших факторв . 2.4