рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Оформлення первинного документа

Работа сделанна в 2000 году

Оформлення первинного документа - раздел Экономика, - 2000 год - Учет и аудит основных средств и эффективности их использования в условиях функционирования АРМ бухгалтера Оформлення Первинного Документа. Введення Основних Засобів В Експлуата...

Оформлення первинного документа.

Введення основних засобів в експлуатацію слід оформити первинним документом.

Наказом 352 затверджено перелік форм первинних документів з обліку основних засобів див. Список використаної літератури. У їх числі - 03-1 Акт приймання-передачі внутрішнього переміщення основних засобів - 03-2 Акт приймання решти відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об єктів - 03-3 Акт списання основних засобів - 03-4 Акт на списання автотранспортних засобів - 03-5 Акт про встановлення, пуск і демонтаж будівельної машини - 03-6 Інвентарна картка обліку основних засобів - 03-7 Описування інвентарних карток з обліку основних засобів - 03-8 Картка обліку переміщення основних засобів - 03-9 Інвентарний список основних засобів - 03-14 Розрахунок амортизації основних засобів для промислових підприємств - 03-15 Розрахунок амортизації основних засобів для будівельних організацій - 03-16 Розрахунок амортизації по автотранспорту. У нашому прикладі повинні бути використані форми 03-1, 03-6, 03-7, 03-8 і 03-9. 1.2.2 Заповнення Акту приймання-передачі внутрішнього переміщення основних засобів. Первинним документом, що фіксує введення основних засобів в експлуатацію, буде акт форми 03-1 див. Додаток 1 . З урахуванням конкретних показників фірми Покупець він матиме такий вигляд 1 у рядку Найменування підприємства потрібно зазначити найменування фірми Покупець 2 у рядку Код ЄДРПОУ - ідентифікаційний код фірми Покупець в ЄДРПОУ 3 у графі Здавач і Одержувач, куди потрібно вписати, який підрозділ приймає введений в експлуатацію об єкт основних засобів, буде зазначено, що одержувачем виробничого корпусу є переробний цех 4 у графі Дебет, де розшифровуються рахунок, субрахунок, що кореспондується при здійсненні цієї операції по дебету, і код аналітичного обліку, буде зазначено субрахунок рахунка 10 Основні засоби 5 у графі Кредит, де розшифровуються рахунок, субрахунок, що кореспондується при здійсненні цієї операції по кредиту, і код аналітичного обліку, буде зазначено рахунок 152 Придбання виготовлення основних засобів 6 у графі Первісна вартість - первісну вартість побудованого корпусу без урахування ПДВ -510000 грн 7 у графі Норми амортизаційних відрахувань - норму амортизаційних відрахувань.

Відповідно до підпункту 8.6.1 Закону про прибуток, для основних засобів групи 1, до якої належить будинок виробничого корпусу, норма амортизаційних відрахувань встановлена на рівні 1,25 балансової залишкової вартості цієї групи на початок звітного податкового періоду в розрахунку на календарний квартал 8 у графі Поправочний коефіцієнт повинен бути відображений поправочний коефіцієнт до норми амортизаційних відрахувань, що, відповідно до Закону 568, з 01.04.99 р. становить 0,8 до норми амортизації, встановленої підпунктом 8.6.1 Закону про прибуток цей понижувальний коефіцієнт встановили на 1999 рік, на 2000 рік поки що - жодних коригуючих коефіцієнтів 9 у графі Устаткування, де вказується код і вид об єкта аналітичного обліку для нарахування амортизаційних відрахувань.

Тут потрібно зазначити код відповідно до Класифікатора ДК 013-97. У нашому випадку припустімо, що це буде код 110202 - склади і споруди виробничі універсальні багатоповерхові у нашому прикладі ми будемо виходити з того, що виробничий корпус, який побудувала фірма Покупець , є багатоповерховим 10 у графі Сума зносу амортизації за документами придбання - суму зносу будинку, зазначену в акті його приймання-передачі 150000 грн 11 у графі Рік випуску будівництва - рік, у якому будинок побудовано.

Припустімо, що це 2000 рік 12 у графі Дата введення в експлуатацію - місяць і рік введення в експлуатацію будинку.

Припустімо, що це буде 16.03.2000 р. 13 у графі Номер документа - номер акта введення будинку виробничого корпусу в експлуатацію фірмою Покупець. Припустімо, що це буде номер 1 14 у графі Дата складання - дату складання акта введення в експлуатацію. У нашому випадку це буде 16.03.2000 р. 15 у графі Номер паспорта - номер техпаспорта будинку.

Припустімо, що це буде 120. Що ще повинно бути в акті приймання-передачі основних засобів. Крім вищевказаних реквізитів, в акті приймання-передачі основних засобів повинні бути такі дані - відмітка про проведення огляду прийнятого в експлуатацію виробничого корпусу - місцезнаходження корпусу в момент приймання - стисла характеристика корпусу - на звороті акта потрібно зазначити, відповідає чи не відповідає об єкт технічним умовам - оцінка про необхідність або про відсутність необхідності доробки - висновок комісії, що вводить об єкт основних засобів в експлуатацію, про результати випробування - перелік технічної документації у додатку.

У кінці акта стоять підписи голови комісії з введення в експлуатацію об єкта основних засобів і її членів з указанням посади, прізвища, імені і по батькові. А також - підпис, прізвище, ім я і по батькові посадової особи підприємства, яка прийняла об єкт основних засобів на відповідальне збереження - підпис працівника бухгалтерії про відкриття картки обліку основних засобів з відповідною датою і підписом головного бухгалтера підприємства. 1.2.3 Заповнення інвентарної картки основних засобів. Після оформлення акта введення в експлуатацію будинку виробничого корпусу первісною вартістю 510000 грн як об єкта обліку основних засобів бухгалтерія фірми Покупець заводить на цей об єкт інвентарну картку форми 03-6 див. Додаток 2 . Це - первинний документ, у якому відображають дані про основні засоби, що перебувають на балансі підприємства.

У нашому випадку в ній зазначають такі реквізити - найменування підприємства фірма Покупець і його код в ЄДРПОУ - повне найменування і призначення об єкта основних засобів - будинок виробничого корпусу переробного цеху - первісна вартість об єкта - синтетичний рахунок і субрахунок, на якому враховується даний об єкт рахунок 103 Будинки і споруди - код групи основних засобів - група 1 - норма амортизаційних відрахувань - ставка балансової залишкової вартості об єкта на початок звітного періоду в розрахунку на календарний квартал - поправочний коефіцієнт до норми амортизації - 0,8 до норми, зазначеної у підпункті 8.6.1 Закону про прибуток - дата і номер акта введення будинку в експлуатацію - акт 1 - місяць і рік початку оплати за об єкт основних засобів - ми будемо виходити з того, що, відповідно до пункту 43 Положення про бухгалтерський облік, первісна вартість будинку виробничого корпусу визначається за сумою всіх витрат, понесених у зв язку з його придбанням.

Сюди, крім витрат з самого придбання, відносять також витрати на сплату суми пенсійного збору грн і вартість послуг біржі з реєстрації договору купівлі-продажу грн без ПДВ . На звороті інвентарної картки 03-6 - стисла індивідуальна характеристика основних засобів, зокрема - сума зносу за документами придбання - найменування його конструктивних елементів і інших ознак Картку підписує працівник бухгалтерії фірми Покупець, який її заповнив, з указанням дати. На підприємстві також ведуть опис інвентарних карток форми 03-7, у якій внесено дані про інвентарні картки за певний період часу. 1.2.4 Заповнення картки обліку переміщення.

Крім інвентарної картки, бухгалтерія фірми Покупець заповнює картку обліку переміщення основних засобів форми 03-8 див. Додаток 3 . Це пов язано з тим, що надходження основних засобів на підприємство - одна зі складових частин їх переміщення.

В ній наводять такі реквізити - найменування підприємства - фірма Покупець - код ЄДРПОУ - підрозділ підприємства, де буде використовуватися будинок переробний цех - найменування класифікаційної групи - період введення в експлуатацію - наявність основних засобів на початок періоду введення в експлуатацію - сума надходження основних засобів Дані про введені в експлуатацію основні засоби також заносять до інвентарного списку основних засобів форми 03-9. У ньому зазначають такі реквізити - найменування підприємства - код ЄДРПОУ - найменування класифікаційної групи основних засобів - дату і номер інвентарної картки - повне найменування об єкта і його первісна вартість - інвентарний номер об єкта. 1.2.5 Заповнення податкової накладної. Тепер приділимо увагу такій важливій події у первинному обліку, як виписування податкової накладної див. Додаток 4 . Але спершу - про податковий кредит з ПДВ. Відповідно до підпункту 7.5.1 Закону про ПДВ, датою виникнення права підприємства на податковий кредит є дата здійснення першої з подій або дата списання коштів з його банківського рахунка в оплату товарів робіт, послуг, або дата одержання податкової накладної, що засвідчує факт придбання товарів робіт, послуг. Водночас право на податковий кредит повинно бути обгрунтовано також підпунктом 7.4.1 Закону про ПДВ. Відповідно до нього, до податкового кредиту підприємство має право віднести суми ПДВ, сплачені нараховані у звітному періоді у зв язку з придбанням основних фондів, що амортизуються.

Крім того, підпунктом 7.4.1 Закону про ПДВ передбачено суми ПДВ, сплачені або нараховані підприємством у звітному періоді у зв язку з придбанням спорудженням основних фондів, що амортизуються, тобто виробничих, належать до податкового кредиту даного звітного періоду незалежно від термінів введення основних фондів в експлуатацію. Підпунктом 8.4.1 Закону про прибуток також передбачено віднесення до складу витрат на придбання основних засобів усіх витрат, понесених у зв язку з таким придбанням.

Податкова накладна має бути заповнена відповідно до Порядку заповнення 165. Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що вона може бути надрукована фірмою Продавець 1 поліграфічним способом, за допомогою комп ютера або іншого засобу Фірма Продавець 1 повинна скласти податкову накладну в 2-х примірниках, при цьому оригінал - передати покупцю фірмі Покупець. У свою чергу, фірма Покупець зберігає оригінал податкової накладної разом із розрахунковими, платіжними документами з придбання послуг, тобто разом із платіжним дорученням на перерахування грошей.

Податкова накладна повинна бути підписана від фірми Продавець 1 особою, уповноваженою здійснювати продаж послуг у нашому випадку припустімо, це буде працівник, відповідальний за продаж , і скріплена печаткою продавця.

Покупець, тобто фірма Покупець, підписувати податкову накладну не повинен.

Відповідно до підпункту 7.2.8 Закону про ПДВ. фірма Покупець також повинна занести дані з податкової накладної до книги обліку придбання товарів робіт, послуг, що ведеться відповідно до Порядку ведення 165. Вона друкується за допомогою комп ютера, поліграфічним або іншим способом.

Книга повинна бути прошнурована і пронумерована, зареєстрована в податковій інспекції за місцем реєстрації підприємства як платника. Припустімо, фірма Покупець усе це має. 1.2.6 Заповнення книги обліку придбання.

У книзі обліку придбання див. Додаток 5 слід заповнити такі реквізити - у графі 1 - порядковий номер документа, що засвідчує факт продажу товарів, тобто, у нашому випадку, платіжного доручення на перерахування суми авансу - у графі 2 - дату одержання податкової накладної продавця - у графі 3 - номер податкової накладної - у графі 4 - найменування продавця - у графі 5 - індивідуальний податковий номер фірми Продавець 1 як платника ПДВ - у графі 13 - суму товарів без ПДВ - у графі 17 - суму ПДВ - у графі 26 - форму оплати - безготівковий розрахунок - у графі 27 - дату оплати.

Особливість заповнення Книги обліку придбання товарів. Деякою особливістю при придбанні основних невиробничих фондів відзначається також заповнення фірмою Продавець Книги обліку придбання товарів. На відміну від граф, що їх заповнюють при придбанні виробничих фондів, пов язаних з відображенням податкового кредиту, у даному випадку фірмі Продавець потрібно заповнити графу 24 Книги, вказавши в ній витрати на купівлю основних засобів з урахуванням вхідного ПДВ грн, також з урахуванням вхідного ПДВ грн. Глава 2. Методика обліку основних засобів. 2.1 Визначення основних засобів. У Законі України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні 996-ХІV від 16.07.99 р. не дано визначення основних засобів - є лише визначення активів, до яких належать ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, спричинить у майбутньому економічні вигоди. Непряме визначення основних засобів знаходимо в Положенні стандарті бухгалтерського обліку 2 Баланс. У пункті 16 рекомендовано в статті балансу Основні засоби вказувати вартість власних та отриманих на умовах фінансового лізингу об єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів згідно з відповідними положеннями стандартами. Таким відповідним Положенням стандартом бухгалтерського обліку є Положення стандарт 7 Основні засоби, який визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про основні засоби.

На це ж Положення стандарт посилається Інструкція Про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну 291 від 30.11.99 р. Згідно з нею до основних засобів належать матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів і послуг, надання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання експлуатації яких перевищує один рік або операційний цикл, якщо він довший за рік. Зверніть увагу у визначенні нічого не говориться про мінімальну вартість предметів, що не включаються при придбанні спорудженні, виготовленні до складу основних засобів. Таку мінімальну вартість Мінфін визначив у Наказі 258 від 17.12.98 р. Про зміни граничної вартості предметів у розмірі до 500 гривень.

Гранична вартість предметів, що належать до основних засобів, може змінюватися за рішенням Кабінету Міністрів. Основним принципом організації обліку основних засобів є їх економічна класифікація. Основні засоби підрозділяють за галузями діяльності промисловість, сільське господарство, транспорт та ін за натурально-речовим характером і приналежністю. У бухгалтерському обліку основні засоби підприємств і організацій розподіляють на такі виробничі основні засоби основного виду діяльності, виробничі основні засоби інших галузей діяльності, невиробничі основні засоби.

Виробничі і невиробничі основні засоби за їх видами підрозділяють на будови, споруди, передавальні пристрої, машини і устаткування, транспортні засоби, інструменти, виробничий і господарський інвентар, робочу і продуктивну худобу, багаторічні насадження, капітальні витрати на поліпшення земель без споруд , інші основні засоби.

За приналежністю основні засоби поділяють на власні і орендовані, за використанням - на діючі і недіючі тобто ті, що знаходяться в запасі або на консервації . Обліковою одиницею основних засобів є інвентарний об єкт, за яким закріплюється інвентарний номер. Інвентарний об єкт - це закінчений пристрій або конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій та певної роботи.

Облік основних засобів ведеться за місцями зберігання та видами інвентарними об єктами цих засобів. Правильна організація обліку основних засобів можлива при умові застосування економічно обгрунтованої оцінки кожного інвентарного об єкта. Існує три види оцінки основних засобів первісна, відновлювальна і залишкова.

Основні засоби підприємств і організацій відображаються у бухгалтерському обліку і звітності за фактичними затратами на їх придбання, спорудження і виготовлення з урахуванням страхових платежів під час транспортування і спорудження, що становлять їх первісну вартість на дату введення їх в експлуатацію. Первісна вартість для будівель і споруд складається з вартості проектно-кошторисної документації, будівельно-монтажних робіт, загально-майданчикових витрат. Для машин, обладнання, які вимагають монтажу це вартість проектно-кошторисної документації, договірна ціна самого обладнання, транспортно-заготівельних витрат, витрат на спорудження фундаменту та установку машин і обладнання.

Для машин, обладнання, транспортних засобів, інструментів, інвентарю, що не потребують монтажу це договірна ціна згідно з угодою та транспортно-заготівельні витрати.

Зміна первісної вартості основних засобів може бути тільки у випадках добудови, дообладнання, реконструкції і часткової ліквідації певних об єктів або у разі переоцінки відповідно до рішення Кабінету Міністрів. Основні засоби, які були в експлуатації і придбані за оплату, приймають на облік в сумі купівельної вартості, витрат на доставку та установку з врахуванням суми зносу цих об єктів, що вказані в документах на оплату. Відновлювальна вартість дорівнює витратам на будівництво чи придбання даного об єкта основних засобів у сучасних умовах за діючими цінами на момент переоцінки. Відновлювальна вартість основних засобів визначається шляхом переоцінки на певну дату. В процесі експлуатації основні засоби поступово зношуються амортизуються. Сума їх зносу обліковується окремо.

Різниця між первісною або відновлювальною вартістю і сумою зносу амортизації називається залишковою вартістю. Бухгалтерський облік повинен забезпечити контроль за наявністю і збереженням основних засобів і виконати такі завдання своєчасне і правильне документальне оформлення руху основних засобів і реєстрація цих змін на рахунках бухгалтерського обліку, розрахунок і реєстрація суми зносу амортизації основних засобів, контроль за правильним відображенням в обліку затрат на ремонти основних засобів, точне визначення результатів ліквідації основних засобів, отримання достовірних даних для складання звітності по основних засобах.

Терміни, що наведені в положеннях стандартах бухгалтерського обліку, мають таке значення Амортизація - систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання експлуатації . Вартість, яка амортизується первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості. Група основних засобів - сукупність однотипних за технічними характеристиками, призначенням та умовами використання необоротних матеріальних активів. Зменшення корисності - втрата економічної вигоди в сумі перевищення залишкової вартості активу над сумою очікуваного відшкодування. Знос необоротних активів - сума амортизації об єкта необоротних активів з початку їх корисного використання.

Ліквідаційна вартість - сума коштів або вартість інших активів, яку підприємство очікує отримати від реалізації ліквідації необоротних активів після закінчення строку їх корисного використання експлуатації , за вирахуванням витрат, пов язаних з продажем ліквідацією. Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання експлуатації яких більше одного року або операційного циклу, якщо він довший за рік. Об єкт основних засобів - закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього або окремий конструктивно відокремлений предмет, що призначений для виконання певних самостійних функцій, чи відокремлений комплекс конструктивно з єднаних предметів одного або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно. Якщо один об єкт основних засобів складається з частин, які мають різний строк корисного використання експлуатації , то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку як окремий об єкт основних засобів. Подібні об єкти - об єкти, які мають однакове функціональне призначення та однакову справедливу вартість. Первісна вартість - історична фактична собівартість необоротних активів у сумі грошових коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених переданих, витрачених для придбання створення необоротних активів. Переоцінена вартість - вартість необоротних активів після їх переоцінки. Строк корисного використання експлуатації - очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлено виконано очікуваний підприємством обсяг продукції робіт, послуг. Сума очікуваного відшкодування - сума, яку підприємство очікує до відшкодування вартості необоротного активу під час його майбутнього використання, включаючи його ліквідаційну вартість. Для обліку основних засобів планом рахунків передбачено рахунки 10 Основні засоби і 13 Знос основних засобів. Рахунок 10 Основні засоби є активним основним, на ньому обліковують власні основні засоби і основні засоби, взяті у фінансову оренду.

На дебеті цього рахунку записують залишок основних засобів на початок і кінець місяця, а також їх надходження, на кредиті - списання суми ліквідованих чи переданих основних засобів. На цьому рахунку основні засоби обліковують за первісною вартістю, якою може бути - первісна вартість будови або придбання інвентарна вартість відновлювальна вартість для основних засобів, переоцінених раніше на різні дати облікова вартість для основних засобів, які отримані безкоштовно, за даними обліку підприємства, що їх передає, включаючи витрати на транспортування та установку. На рахунку 10 Основні засоби відображається також сума індексації переоцінки основних засобів. Рахунок 13 Знос основних засобів - це пасивний регулюючий рахунок.

На кредиті цього рахунку відображають сальдо на початок і кінець місяця, а також суму нарахованого зносу амортизації за поточний місяць, на дебеті - зменшення суми зносу при ліквідації або іншому вибутті основних засобів. Залишки на рахунку 10 Основні засоби показують в першому розділі активу балансу по рядку 012 первісна вартість, рахунку 13 Знос основних засобів - по рядку 011. Різниця між первісною вартістю і сумою нарахованого зносу становить залишкову вартість рядок 010 , яку зараховують у валюту балансу.

Отже, згідно Положення стандарт бухгалтерського обліку 7 Основні засоби далі - Положення стандарт 7 визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби та інші необоротні матеріальні активи далі - основні засоби, а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності. Положення стандарт 7 не поширюється на відтворювані природні ресурси та операції з основними засобами, особливості обліку яких визначаються іншими положеннями стандартами бухгалтерського обліку. Об єкт основних засобів - закінчений пристрій зі всіма приладами і приладдям до нього або окремий конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій, або відокремлений комплекс конструктивно з єднаних предметів одного або різного призначення, які мають для їх обслуговування спільні прилади, приладдя, керування та єдиний фундамент, у результаті чого кожний предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу лише у складі комплексу, а не самостійно. Об єкти основних засобів, які на цей момент розподілені на 3 групи.

Що стосується податкового обліку, то він оперує поняттям основні фонди і дає таке визначення Під терміном основні фонди слід розуміти матеріальні цінності, що використовуються у господарській діяльності платника податку протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів з дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких поступово зменшується у зв язку з фізичним або моральним зносом підпункт 8.2.1 Закону України Про оподаткування прибутку підприємств. Далі в законі сказано, що основні фонди поділяються за такими групами група 1 - будівлі, споруди, їх структурні компоненти та передавальні пристрої, в тому числі житлові будинки та їх частини квартири і місця загального користування група 2 - автомобільний транспорт та вузли запасні частини до нього меблі побутові електронні, оптичні, електромеханічні прилади та інструменти, включаючи електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичного оброблення інформації, інформаційні системи, телефони, мікрофони та рації, інше конторське офісне обладнання, устаткування та приладдя до них група 3 - будь-які інші основні фонди, не включені до груп 1 і 2 передбачені ст. 8 Закону про прибуток, при переході на облік відповідно до Національних положень стандартів повинні будуть у бухгалтерському обліку об єднатися у групи об єктів, однакових за технічними характеристиками, призначенням і способом використання 1. Земельні ділянки. 2. Капітальні витрати на покращення земель. 3. Будинки, будівлі і передаточні пристрої. 4. Машини і обладнання. 5. Транспортні засоби. 6. Інструменти, приладдя, інвентар меблі . 7. Робоча і продуктивна худоба. 8. Багаторічні насадження. 9. Інші основні засоби.

Якщо один об єкт основних засобів складається із частин, які мають різний строк експлуатації, то кожна із цих частин може визнаватися у бухгалтерському обліку як окремий об єкт основних засобів. Однак у податковому обліку основні засоби, як і колись, обліковуються у розрізі 3-х груп. Інші необоротні матеріальні активи кваліфікуються за такими групами 1. Бібліотечні фонди. 2. Малоцінні необоротні матеріальні активи. 3. Тимчасові нетитульні споруди. 4. Природні ресурси. 5. Інвентарна тара. 6. Предмети прокату. 7. Інші необоротні матеріальні активи.

При цьому відповідно до П С БО 7 підприємства можуть самостійно встановлювати вартісні ознаки предметів, що включаються до складу малоцінних необоротних матеріальних активів. Новим Планом рахунків передбачені два рахунки для обліку основних засобів 10 Основні засоби і 11 Інші необоротні матеріальні активи. Кожній окремій групі об єктів основних засобів буде відповідати 1 із 9 субрахунків до рахунка Основні засоби. На рахунку 11 будуть обліковуватися МШП терміном служби більше одного року і деякі специфічні об єкти основних засобів бібліотечні фонди, експонати музеїв та ін Об єкт основних засобів визнається як актив у тому випадку, якщо існує вірогідність, що підприємство буде отримувати у майбутньому економічні вигоди, пов язані з використанням цього об єкта, і його вартість може бути достовірно визначена.

Сьогодні на практиці часто трапляються випадки, коли об єкт основних засобів через свій технічний стан уже не використовується підприємством і не може бути реалізований на сторону, але ще має залишкову вартість і відповідно до існуючої методології показується як актив у балансі, перекручуючи показники фінансової звітності. При переході на облік відповідно до Національних положень необхідно буде виключити зі статей балансу основні засоби, які відповідають визначенню активу, списати їх вартість або на збитки минулих років що є у балансі на початок звітного періоду, або на витрати поточного звітного періоду основні засоби, які прийшли у непридатність протягом звітного періоду. У той же час основні засоби, які вже не мають балансової вартості, але від використання яких підприємство очікує отримати економічну вигоду, підлягають переоцінці до їх справедливої вартості і відновленню в активах балансу. Облік балансової вартості основних фондів, які підпадають під визначення групи 1, ведеться по кожній окремій будівлі, споруді або їх структурному компоненту та загалом по групі 1 як сума балансових вартостей окремих об єктів такої групи.

Облік балансової вартості основних фондів, які підпадають під визначення груп 2 і 3, ведеться за сукупною балансовою вартістю відповідної групи основних фондів незалежно від часу введення в експлуатацію таких основних фондів. При цьому окремий облік балансової вартості індивідуальної матеріальної цінності, що входить до складу основних фондів групи 2 або групи 3, з метою оподаткування не ведеться.

Зазначимо, що, відповідно до вимог Інструкції з обліку основних засобів, одиницею бухгалтерського обліку основних засобів це стосується усіх 3-х груп є окремий інвентарний об єкт, який уособлює закінчений пристрій із усіма пристосуваннями та приладдям до нього, або ж конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання визначених самостійних функцій. Крім того, інвентарним об єктом також вважається відокремлений комплекс конструктивно сполучених предметів одного або різного призначення, що мають для їх обслуговування спільні пристосування й пристрої, загальне керування, єдиний фундамент, завдяки чому кожний предмет може виконувати свої функції, а комплекс предметів - роботу лише у складі комплексу, а не самостійно. Будинок виробничого корпусу підпадає під таке визначення. 2.2 Відображення основних засобів на рахунках бухгалтерського обліку. Старий план рахунків враховував такий поділ основних засобів на групи і, відповідно до Інструкції з бухгалтерського обліку балансової вартості груп основних фондів, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 24 липня 1997 р. 159, передбачав рахунки 1. Будівлі і споруди 2. Автотранспорт, меблі, прилади 3. Приватизований житловий фонд 4. Інші основні засоби. Новий план рахунків, відповідно до Інструкції Про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов язань і господарських операцій підприємств і організацій, має зовсім інші субрахунки рахунка 10 Основні засоби, а саме 101 Земельні ділянки 102 Капітальні витрати на поліпшення земель 103 Будинки та споруди 104 Машини та обладнання 105 Транспортні засоби 106 Інструменти, прилади та інвентар 107 Робоча і продуктивна худоба 108 Багаторічні насадження 109 Інші основні засоби. Як будуть використовуватись ці субрахунки, багато в чому визначить довгоочікуване Положення стандарт бухгалтерського обліку 7 Основні засоби . 2.2.1 Документальне оформлення і облік надходження основних засобів. Основні засоби надходять на підприємства і в організації споживчої кооперації завдяки їх будівництву виготовленню на самому підприємстві, а також шляхом придбання за плату від інших підприємств та отримання від інших підприємств та осіб безоплатно внесенням засновниками в рахунок їх вкладів при створенні спільного підприємства та отриманням в порядку субсидії від урядових органів. Придбання та оцінка основних засобівОсновні засоби можуть надходити на підприємство різними способами.

При купівлі і створенні основні засоби зараховуються на баланс підприємства за первинною вартістю. Первинна вартість - історична фактична собівартість необоротних активів у сумі грошових коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених переданих, витрачених для придбання створення необоротних активів. Первинна вартість об єкта основних засобів згідно з п.8 П С БО 7 включає - суми, які сплачують постачальникам активів і підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт без непрямих податків - реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються у зв язку з придбанням отриманням прав на об єкт основних засобів - суми ввізного мита суми непрямих податків у зв язку з придбанням створенням основних засобів якщо вони не відшкодовуються підприємству - витрати зі страхування ризиків доставки основних засобів - витрати на встановлення, монтаж, наладку основних засобів - інші витрати, безпосередньо пов язані з доведенням основних засобів до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях. Для обліку витрат, пов язаних з придбанням або створенням основних засобів, буде використовуватись рахунок 15 Капітальні інвестиції субрахунок 152 Придбання виготовлення основних засобів Придбання основних засобів за договором поставки.

В даному випадку на підприємстві мають місце наступні операції та бухгалтерський запис за новим Планом рахунків 1 отримано основні засоби за договором поставки ДТ152 Придбання ОЗ КТ63 Розрахунки з постачальниками та підрядниками 2 відображено суму ПДВ, що включено до вартості ОЗ за договором.

ДТ641 Розрахунки з податками КТ63 Розрахунки з постачальниками та підрядниками 3 Проведено оплату за договором поставки ДТ63 Розрахунки з постачальниками та підрядниками КТ31 Рахунки в банках 4 витрати на транспортування ОЗ ДТ152 Придбання ОЗ КТ685 Розрахунки з іншими кредиторами 5 відображено суму ПДВ у складі транспортних витрат ДТ64 Розрахунки за податками та платежами КТ685 Розрахунки з іншими кредиторами 6 витрати зі складання і встановлення ОЗ ДТ152 Придбання ОЗ КТ66 Розрахунки з оплати праці КТ65 Розрахунки за страхування 7 зарахування ОЗ ДТ10 ОЗ КТ152 Придбання ОЗ Якщо для придбання або створення основного засобу підприємство користувалося кредитом банку, то витрати на відсоток за користування кредитом згідно з п.8 П С БО 7 не включаються до первинної вартості основних засобів, а відносяться на витрати того періоду, протягом якого вони оплачувались.

Первинна вартість основних засобів, створених господарським способом, визначається як сума прямих і накладних витрат, безпосередньо пов язаних з їх виготовленням.

Однак первинна вартість виготовлених власними силами основних засобів не повинна перевищувати їх справедливої вартості. Справедлива вартість визначається сумою, за якою актив може бути обміняний або отриманий в операції між незалежними, поінформованими та зацікавленими сторонами.

При будівництві об єктів основних засобів підрядним способом бухгалтерські записи ідентичні записам при купівлі основних засобів. Якщо підприємство переводить готову продукцію до складу основних засобів, то первинна вартість основних засобів повинна дорівнювати собівартості таких запасів, яка визначається згідно з П С БО 9 Запаси і Витрати п.11П С Б07 . Переведення оборотних активів до основних засобів Дт 10 Основні засоби Кт 26 Готова продукція , 28 Товари і т.д. Якщо об єкт основних засобів надходить на підприємство у вигляді внеску до статутного капіталу, його первинна вартість дорівнює його справедливій вартості, що погоджена засновниками учасниками на момент прийняття на баланс п. Ю П С Б07 . Внесок до статутного капіталу підприємства оформлюється такими бухгалтерськими записами Дт 10 Основні засоби Кт 46 Неоплачений капітал Первинна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання.

Безоплатне отримання основних засобів Дт 10 Основні засоби Кт 424 Безоплатно одержані необоротні активи Додатково зазнані при цьому витрати на транспортування і підготовку об єкта основних засобів до експлуатації також включаються його первинної вартості. Придбання ОЗ як внесок до статутного капіталу. В даному випадку на підприємстві мають місце наступні операції та бухгалтерський запис за новим Планом рахунків 1 відображення суми статутного капіталу відповідно до установчих документів. Дт 46 Неоплачений капітал Кт 40 Статутний капітал 2 отримання від учасника обєкта ОЗ Дт 10 ОЗ Кт 46 Неоплачений капітал 3 витрати на доставку і монтаж Дт 152 Придбання ОЗ Кт 685 Розрахунки з іншими кредиторами 4 відображена сума ПДВ у складі витрат на доставку і монтаж Дт 64 Розрахунки за податками і платежами Кт 685 Розрахунки з іншими кредиторами 5 списання витрат на доставку і монтаж до первинної вартості обєкта ОЗ Дт 10 ОЗ Кт 152 Придбання ОЗ Основні засоби можуть надходити на підприємство і в результаті обмінної бартерної операції або обміну з частковою оплатою грошовими коштами.

Відповідно до П С БО 7 у цих випадках оцінка основних засобів залежить від того, чи мав місце обмін подібними або неподібними об єктами.

Подібні об єкти - об єкти, які мають однакове функціональне призначення та однакову справедливу вартість. Існують наступні варіанти обліку операцій при обміні подібними та неподібними обєктами основних засобів - обмін подібними обєктами основних засобів без грошової доплати - обмін неподібними обєктами основних засобів без грошової доплати - обмін подібними обєктами основних засобів з грошовою доплатою.

Основні засоби можуть надходити на підприємство у результаті батарейного обміну не тільки на основні засоби, але й на всі інші активи запаси, цінні папери. Первинна вартість основних засобів, одержаних у результаті такого обміну, буде дорівнювати справедливій вартості переданих активів, відкоригованій на суму грошових доплат відшкодувань, якщо такі мали місце. Бухгалтерські записи при цьому будуть такі ж, як і для операцій з обміну неподібних основних засобів, з тією лише різницею, що будуть використовуватися відповідні цим активам рахунки доходів і витрат.

Відповідно до п.9 П С БО 7 первинна вартість об єктів основних засобів, зобов язання за яким визначені загальною сумою, визначається шляхом розподілу цієї суми пропорційно до справедливої вартості окремого об єкта основних засобів. Схеми бухгалтерських проводок. А тепер подамо схему бухгалтерських проводок за всіма операціями, пов язаними з придбанням будинку виробничого корпусу фірмою Покупець, у табличному вигляді див. таблицю 1 . Вона базується на Плані рахунків і Інструкції з використанням Плану рахунків. Відповідно до Закону про бухгалтерський облік, стаття 9, пункт 3, інформація, що міститься у первинних облікових документах, повинна бути систематизована на рахунках бухгалтерського обліку у реєстрах синтетичного й аналітичного обліку за допомогою подвійного запису їх на взаємозалежних бухгалтерських рахунках.

Наведене в таблиці 1 є кореспонденцією рахунків бухгалтерського обліку, що відображає операції придбання основних засобів групи 1. Тепер розгляньмо цю інформацію в облікових реєстрах.

Таблиця 2.1 Кореспонденція рахунків при придбанні основних засобів групи 1 згідно з новим Планом рахунків з п п Зміст операції Дата Проводка Сума, грн Дебет Кредит 11 Перерахування пенсійного збору з операції купівлі-продажу будинку 4.03.2000 651 311 5000 22 Віднесення суми сплаченого пенсійного збору до витрат з придбання будинку 152 651 5000 33 Плата за реєстрацію договору купівлі-продажу на товарній біржі 5.03.2000 371 311 5000 44 Вхідний ПДВ по вартості реєстраційних послуг 644 311 1000 45 Віднесення вартості реєстраційних послуг до витрат з придбання будинку на підставі рахунка товарної біржі 152 371 5000 66 Перерахування продавцю авансу у розмірі 50 вартості будинку 9.03.2000 371 311 250000 77 Вхідний ПДВ, перерахований разом із сумою авансу 644 311 50000 88 Прийняття фірмою Покупець будинку виробничого корпусу за актом приймання-передачі а у частині перерахованого авансу б у частині вартості будинку, що не сплачена до передачі 15.03.2000 152 152 371 361 250000 250000 99 Вхідний ПДВ по прийнятому будинку у частині вартості, яка не сплачена на момент передачі 644 631 50000 110 Введення в експлуатацію фірмою Покупець будинку виробничого корпусу за загальною сумою витрат на його придбання 16.03.2000 103 152 50 5000 5000 510000 111 Остаточний розрахунок фірми Покупець з фірмою Продавець 1 за придбаний будинок 20.03.2000 631 311 250000 раніше не оплачена частина чистої вартості будинку 50000 ПДВ 30 Відповідно до Закону про бухгалтерський облік, стаття 9, пункт 4, облікові реєстри містять - назву, період реєстрації господарських операцій - прізвища і підписи або інші дані, що дають можливість ідентифікувати осіб, які брали участь у їх обліковуванні. Особливо зверніть увагу на те, що пункт 5 статті 9 Закону про бухгалтерський облік містить вимогу відображати господарські операції в облікових реєстрах у тому звітному періоді, в якому вони здійснені. А відповідно до статті 8, пункт 5, Закону про бухгалтерський облік, підприємство має право самостійно вибирати форму бухгалтерського обліку як визначену систему облікових реєстрів та інших складових такої форми за умови дотримання єдиних основ, передбачених зазначеним Законом, а також з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології опрацювання облікових даних.

Серед наявних форм бухгалтерського обліку виокремимо - спрощену, яку застосовують малі підприємства - журнально-ордерну форму.

Таблиця 2.2 Рахунки та реєстри, на яких відображається придбання основних засобів групи 1 Рахунки бухгалтерського обліку, на яких фірмою Покупець відображаються операції з придбання основних засобів групи 1 Застосовувані облікові реєстри При спрощеній формі бухгалтерського обліку При журнально-ордерній формі бухгалтерського обліку 651 Розрахунки з пенсійного забезпечення Відомість обліку розрахунків і інших операцій, форма В-5 Журнал-ордер 8 311 Поточні рахунки у національній валюті Відомість обліку коштів і фондів, форма В-4 Журнал-ордер 2 152 Придбання виготовлення основних засобів Відомість обліку витрат на виробництво, форма В-3 Журнал-ордер 16 371 Розрахунки з авансів виданих Відомість, форма В-5 Журнал-ордер 8 644 Податковий кредит 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками Відомість обліку розрахунків із постачальниками, форма В-6 Журнал-ордер 6 103 Будинки і споруди Відомість обліку основних засобів, нарахованих амортизаційних відрахувань зносу, форма В-1 Журнал-ордер 13 Реєстри, що застосовуються при спрощеній формі, регламентовані Вказівками про облікові реєстри. Розгляньмо облікові реєстри, що застосовані для відображення операцій фірми Покупець з придбання основних засобів групи 1, при застосуванні спрощеної і журнально-ордерної форми обліку див. таблицю 2 . Придбання основних засобів груп 2 і ЗТепер розглянемо придбання основних засобів груп 2 і 3 див. схему на стор. 21 . Більше уваги зосередимо на тих особливостях, що є специфічними для основних засобів груп 2 і 3. Одна з основних таких особливостей - розходження між порядком відображення основних засобів груп 2 і 3 у бухгалтерському і податковому обліку. Якщо за основними засобами групи 1 обліковою одиницею як у бухгалтерському, так і у податковому обліку є окремий інвентарний об єкт, то по групах 2 і 3, відповідно до Інструкції з обліку основних засобів, пункт 10, бухгалтерський облік ведеться за окремими об єктами, тимчасом як для цілей оподаткування прибутку, згідно з підпунктом 8.3.5 Закону про прибуток, окремий облік балансової вартості індивідуального інвентарного об єкта не ведеться.

Оскільки групи 2 і 3 об єднані за цією ознакою, розглянемо операції з основними засобами однієї групи, наприклад - 3. Припустімо, що фірма Покупець, придбавши будівлю виробничого корпусу, вирішила організувати в ньому виробництво консервної продукції - овочевих і фруктових соків. Для цього потрібно придбати відповідне устаткування. У квітні 2000 р. фірма Покупець досягла попередньої домовленості з підприємством-виготовлювачем фірма Продавець 2 . Вартість лінії з розливу соків - 20 грн плюс ПДВ 20 х 20 100 40000 грн, а загальна вартість - 20 40000 240000 грн. Фірма Продавець 2 і фірма Покупець 10.04.2000 р. укладають договір купівлі-продажу устаткування.

За ним покупець фірма Покупець здійснює на рахунок продавця авансову оплату вартості устаткування в розмірі 60 з ПДВ, або 240000 х 60 100 144000 грн, а решту вартості сплачує після одержання його у власність. Договір, як зазначалося вище, повинен бути оформлений відповідно до вимог ЦКУ. До нього також оформлюють протокол, або специфікацію, що обґрунтовують ціну на устаткування.

При купівлі основних засобів групи 3 сплачувати суму пенсійного збору не потрібно, тому що до цієї групи нерухомість не входить.

Придбання основних засобів групи 2 і 3, які не потребують монтажуВище ми розглянули приклад придбання основних засобів групи 3, що потребують монтажу.

Проте є основні засоби, що належать до активної частини, тобто до груп 2 і 3, що не потребують монтажу для введення в експлуатацію. Розглянемо відповідну ситуацію на прикладі. Припустімо, що фірма Покупець вирішила придбати для виробничих цілей персональний комп ютер. Для введення його в експлуатацію спеціальні монтажні роботи не потрібні. Наша фірма уклала договір купівлі-продажу з ЗАТ Продавець 3 продавцем. Відповідно до специфікації до цього договору, вартість комп ютера - 3000 грн плюс ПДВ - 3000 х 20 100 600 грн, або загалом 3000 600 3600 грн. Відповідно до умов договору, покупець фірма Покупець здійснює попередню оплату продавцю фірмі Продавець 3 вартості комп ютера, після чого продавець постачає його. Хронологія подій у нашому випадку така - 10.05.2000 р укладення договору постачання між фірмами Продавець 3 і Покупець - 13.05.2000 р авансове перерахування покупцем фірмою Покупець 100 вартості комп ютера, тобто 3600 грн разом з ПДВ на рахунок продавця - 17.05.2000 р доставка комп ютера продавцем на склад покупця й оформлення відповідних документів відвантажувальні накладні і податкові накладні продавця, прибуткового ордера покупця - 18.05.2000 р фірма Покупець вводить в експлуатацію куплений комп ютер як основні засоби.

Відмінність при оформленні цієї операції первинними документами від оформлення операції з купівлі основних засобів, що потребують монтажу, обумовлена специфікою аналізованої операції. У нашому випадку устаткування комп ютер, що перебуває на складі підприємства, вводять в експлуатацію без будь-яких додаткових процедур, до яких належить і монтаж.

Тобто не потрібно складати первинних документів на зазначені операції акт передачі устаткування в монтаж, акт виконання монтажних робіт. Наявність об єкта основних засобів на складі підприємства дає підставу для безпосереднього введення його в експлуатацію, форма 03-1. В усьому іншому оформлення та заповнення первинних документів з купівлі основних засобів, які не потребують монтажу, аналогічне оформленню і заповненню первинних документів з купівлі основних засобів, що потребують монтажу розглянуто вище. Відповідно до Інструкції з плану рахунків, при відображенні аналізованої операції в бухгалтерському обліку відмінність від відображення придбання основних засобів, що потребують монтажу, полягає в тому, що не буде використовуватися рахунок 205, а введення комп ютера в експлуатацію варто відобразити проводкою по дебету рахунка 104 і кредиту рахунка 152. Відповідно, не потрібно заповнювати обліковий реєстр по рахунку 205 зворотну відомість. Що стосується податкового обліку, то відображення в ньому придбання основних засобів, що не потребують монтажу, для цілей валових прибутків і витрат аналогічне відображенню придбання тих, що потребують монтажу.

Особливість втому, що комп ютер, відповідно до підпункту 8.2.2 Закону про прибуток, належить до групи 2. А порядок податкового урахування ПДВ не відрізняється від порядку, застосовуваного при купівлі устаткування, що потребує монтажу. 2.3 Визначення інвестицій Відповідно до Закону України Про оподаткування прибутку підприємств, пункт 1.28, інвестиція - це господарська операція, яка передбачає придбання основних фондів нематеріальних активів, корпоративних прав та цінних паперів в обмін на кошти або майно. Інвестиції поділяються на капітальні та фінансові. Капітальні інвестиції передбачають придбання будинків, споруд, інших об єктів нерухомої власності, інших основних фондів та нематеріальних активів, які підлягають амортизації. Відповідно до затвердженої наказом Мінфіну 291 від 30.11.99 р. Інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов язань і господарських операцій підприємств і організацій, вони враховуються по рахунку 15 Капітальні інвестиції . Приклади відображення в обліку господарських операцій, пов язаних з капітальними інвестиціями, наведені вище. Розглянемо фінансові інвестиції. Підпункт 1.28.2 Закону України Про оподаткування прибутку підприємств визначає під фінансовою інвестицією господарську операцію, яка передбачає придбання корпоративних прав, цінних паперів, деривативів та інших фінансових інструментів. Фінансові інвестиції поділяються на прямі та портфельні. Портфельна інвестиція - господарська операція, яка передбачає придбання цінних паперів, деривативів та інших фінансових активів за кошти на фондовому ринку за винятком операцій з придбання акцій як безпосередньо платником податку, так і пов язаними з ним особами, в обсягах, що перевищують 50 відсотків загальної суми акцій, емітованих іншою юридичною особою, які належать до прямих інвестицій. Лишімо розгляд портфельних інвестицій на наступні уроки та зосередимо увагу на прямих інвестиціях, оскільки вони ближче до теми сьогоднішнього уроку та здійснюються, як правило, у момент створення підприємства.

Пряма фінансова інвестиція - це господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою, 2.3.1 Відображення прямої фінансової інвестиції в обліку. Відповідно до Інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов язань і господарських операцій підприємств і організацій, для обліку таких інвестицій інвестором використовується рахунок 14 Довгострокові фінансові інвестиції , який має такі субрахунки 141 Інвестиції пов язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі 142 Інші інвестиції пов язаним сторонам 143 Інвестиції непов язаним сторонам. Аналітичний облік за рахунком 14 Довгострокові фінансові інвестиції ведеться за видами довгострокових фінансових вкладень та об єктами інвестування.

По дебету рахунка 14 Довгострокові фінансові інвестиції відображається вартість довгострокових інвестицій, за кредитом - їх вибуття списання чи зменшення вартості, а також одержання дивідендів від об єкта інвестування, якщо облік інвестицій ведеться за методом участі в капіталі. Оскільки по дебету відображається вартість довгострокових інвестицій, а вони, як сказано вище, можуть бути у вигляді внесення коштів або майна, то повинна передбачатись відповідна кореспонденція рахунків. Якщо стосовно інвестицій у вигляді внесення коштів передбачається кореспонденція по дебету рахунка 14 Довгострокові фінансові інвестиції з кредитом рахунка ЗО Каса та 31 Рахунки в банках, то щодо внесення майна, в тому числі основних засобів, відповідно до Інструкції не передбачається прямої кореспонденції дебету рахунка 14 Довгострокові фінансові інвестиції з кредитом рахунка 10 Основні засоби або 20 Виробничі запаси. Яким чином відображати такі інвестиції. Інструкція не пояснює. До появи нового плану рахунків операції, пов язані з обліком основних засобів, бухгалтери відображали згідно з Інструкцією з бухгалтерського обліку балансової вартості груп основних фондів та іншими нормативними актами.

Застосування Інструкції до нового плану рахунків неможливе, отже, повинна бути розроблена нова інструкція, без якої відображення господарських операцій з основними засобами стає для бухгалтерів багато в чому невирішеною загадкою.

Окрім цього, Мінфін заборгував бухгалтерам Положення стандарт 7 Основні засоби, про відсутність якого ми згадували вище. Така ситуація не дозволяє вичерпно, точно та зрозуміло відповісти на всі запитання, пов язані з обліком основних засобів. Враховуючи це, ми обов язково повернемося до цього питання, коли з являться відповідні нормативні документи.

А зараз перейдемо від обліку прямих інвестицій в інвестора до їх обліку в інвестованого підприємства. 2.4 Отримання основних засобів як внеску до статутного капіталу. Найбільший інтерес для нас становить проводка Д 10 Д 46, оскільки тема сьогоднішнього уроку стосується зарахування на баланс основних засобів, у тому числі тих, що надходять від засновників у вигляді внесків до статутного фонду Вартість основних засобів, що надходять від засновників, повинна визначатися на підставі відповідних документів чеків, актів тощо. У даному випадку йдеться про залишкову балансову вартість таких основних засобів. Якщо це нові основні засоби, що не мають зносу, то жодних додаткових питань або проводок не виникає Д 10 Д 46 - і годі. Але якщо це основні засоби, що мають знос не нові , то як відображати цю суму зносу і за якою ціною враховувати основні засоби за залишковою балансовою чи за первісною вартістю? Якщо основні засоби, що надходять на баланс, у тому числі у вигляді внеску до статутного фонду підприємства, зараховувати на баланс і відображати в обліку за залишковою балансовою вартістю, то проблема обліку зносу такого основного засобу вирішується сама собою - знос не враховується і на рахунках не відображається. Наскільки це правильно? Спробуймо розібратися.

З огляду на вимогу пункту 1 статті 3 Закону України Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні метою ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, зокрема, є надання всім користувачам такої фінансової звітності правдивої інформації про фінансовий стан підприємства.

Відповідно до затвердженого Положення стандарту 2 Баланс у формі 1 фінансової звітності підприємства, як-от у самому Балансі , в активі є три рядки, які відображають стан основних засобів рядок 030 Залишкова вартість, рядок 031 Первісна вартість, рядок 032 Знос. Розгляньмо на найпростішому прикладі, які дані будуть зазначені в цих рядках балансу, якщо 1 варіант - зарахування на баланс основних засобів, у тому числі тих, що надходять до статутного фонду підприємства у вигляді внеску, провадиться без урахування їх зносу 2 варіант - зарахування на баланс основних засобів, у тому числі тих, що надходять до статутного фонду підприємства у вигляді внеску, провадиться з урахуванням їх зносу.

Припустімо, що один із засновників передає на баланс підприємства об єкт основних засобів з первісною вартістю 100 000 грн, цей об єкт має знос у сумі 70 000 гривень.

У активі балансу буде вказано див. табл. 6 на цій сторінці Оскільки користувач фінансової звітності, так само як і ми, не знає, про які основні засоби йдеться про швейні машини чи про автомобілі, про те, яка їх кількість, одна це одиниця устаткування чи десяток, то, дивлячись на дані 1 варіанта він вважає, що з основними засобами у підприємства все гаразд, вони абсолютно нові, не потребують заміни і ремонту.

Проте, поглянувши на дані другого варіанта, гадаю, його думка стане цілком протилежною.

Устаткування, зношене на 70 , у наш час придатне лише на брухт.

Таблиця 2.3Зарахування на баланс основних засобів, що надходять до статутного фонду підприємства у вигляді внеску без з урахування м їх зносу Код рядка 1 варіант 2 варіант Основні засоби - Залишкова вартість - Початкова вартість - знос 030 031 032 30.0 30.0 - 30.0 100.0 70.0 Висновок напрошується сам собою основні засоби повинні зараховуватися на баланс підприємства з урахуванням їх зносу в усіх випадках. Інакше ми будемо вводити в оману користувачів фінансової звітності. Отже, якщо підприємство одержує на баланс основні засоби у вигляді внеску до статутного фонду підприємства, їх необхідно відображати за первісною вартістю з одночасним відображенням зносу. 2.4.1 ПДВ і передача основних засобів як внеску до статутного капіталу. І ще один момент, пов язаний з передачею основних засобів юридичною особою, платником ПДВ, іншій юридичній особі також платнику ПДВ, у вигляді внеску до статутного фонду.

Чи необхідно вказувати при такій операції ПДВ? Відповідно до листа ДПА України від 28.10.99 р. 16211 7 16-1220-26, передача основних засобів як внеску до статутного фонду юридичної особи для формування її цілісного майнового комплексу в обмін на емітовані нею корпоративні права не є об єктом для обкладення ПДВ. Подібний обмін внесків на емітовані нею корпоративні права можливий, якщо юридична особа має ознаки підприємницької діяльності, визначені Законом України Про підприємництво. Але що має вчинити інвестор, засновник підприємства, з тією сумою податкового кредиту, яка була ним врахована в момент придбання основних засобів, що їх він передає до статутного фонду іншого підприємства? З цього приводу в тому ж листі ДПА сказано Якщо до статутного фонду юридичної особи з балансу іншої особи передаються основні фонди, за якими ПДВ, відповідно до підпункту 7.4.1 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість, включено до складу податкового кредиту, то, оскільки балансову вартість таких основних фондів надалі не буде віднесено на валові витрати, сума ПДВ, раніше віднесена на податковий кредит в частині недоамортизованої балансової вартості основних фондів, включається до вартості таких фондів. Отже, податковий кредит, який відповідає сумі недоамортизованої вартості основних засобів, що передаються у вигляді внеску до статутного фонду іншої юридичної особи, повинен включатися до вартості цих основних засобів. Відображається така операція проводками Д 10 Основні засоби К 37 Розрахунки з різними дебіторами та Д 37 Розрахунки з різними дебіторами К 644 Податковий кредит. Операція проведена через 37 Розрахунки з різними дебіторами, тому що пряма кореспонденція Д 10 Основні засоби К 644 Податковий кредит Інструкцією не передбачена. 2.5 Подальші витрати, пов язані з експлуатацією основних засобів. Після надходження основних засобів підприємство може мати наступні витрати, пов язані з проведенням різних видів ремонтів, технічним обслуговуванням, модернізацією, реконструкцією та іншими заходами для підтримання основних засобів у робочому стані. На відміну від чинного в Україні податкового законодавства, коли всі подальші витрати, пов язані з експлуатацією та обслуговуванням основних засобів, додаються до балансової вартості груп основних засобів у сумі, яка перевищує 5 їх залишкової вартості на початок звітного року, підхід до відображення таких витрат у бухгалтерському обліку відповідно до П С БО 7 залежить від впливу наступних витрат на майбутні економічні вигоди, що очікуються від використання об єкта основних засобів. Витрати на ремонт та обслуговування основних засобів, у результаті яких відновлюються, зберігаються чи підтримуються на попередньому рівні майбутні економічні вигоди, первинно очікуваних від використання об єкта основних засобів, включаються до складу витрат звітного періоду. В обліку такі витрати відображаються таким чином Дт 23 Виробництво або рахунки класу 9 Витрати діяльності залежно від функціонального призначення основних засобів. Кт 65 Розрахунки за страхуванням , 66 Розрахунки з оплати праці , 20 Виробничі запаси або рахунки класу 8 Витрати за елементами для підприємств, які його використовують та ін. Витрати, пов язані з покращанням стану основних засобів модернізація, добудування, дообладнання, реконструкція тощо, які призводять до збільшення майбутніх економічних вигід, первинно очікуваних від їх використання, додаються до первинної вартості об єкта. Прикладами таких покращань можуть бути реконструкція об єкта основних засобів, після якої відбувається збільшення виробничої потужності чи скорочення матеріальних витрат на виробництво або збільшення строку його корисного функціонування тощо. Бухгалтерські записи у цьому випадку ідентичні записам зі створення та придбання основних засобів, тобто використовується рахунок 15 Капітальні інвестиції . Відображення витрат у податковому облікуЩо стосується відображення витрат, пов язаних із придбанням фірмою Покупець будинку виробничого корпусу, у податковому обліку, то тут особливу увагу звернімо на положення підпункту 5.3.2 Закону про прибуток, відповідно до якого витрати на придбання, будівництво. реконструкцію, модернізацію, ремонт та інші поліпшення основних фондів, що амортизуються. не відносять до складу валових витрат.

Тож фірма Покупець суму витрат на придбання 510000 грн не повинна відносити до валових витрат протягом будь-якого періоду, у якому відбулися ці витрати у нашому випадку таким періодом є березень 2000 р Проте, відповідно до підпункту 8.4.1 Закону про прибуток, фірма Покупець збільшує балансову вартість основних фондів групи 1, до якої відноситься придбаний будинок виробничого корпусу, на суму всіх витрат на придбання без урахування вхідного ПДВ, тобто на 510000 грн. Згідно з підпунктом 8.1.2 Закону про прибуток, зазначена сума підлягає амортизації. Відповідно до підпунктів 8.3.2 і 8.6.1 Закону, нарахування амортизації починається з періоду, то настає за періодом введення основних засобів у експлуатацію, тобто у нашому випадку з 01.04.2000 р. 2.6 Амортизація основних засобів У процесі використання об єктів основних засобів економічні вигоди, втілені в них, витрачаються підприємством, у результаті чого зменшується балансова вартість основних засобів і це відображається шляхом нарахування амортизації. Об єктом амортизації є всі основні засоби, крім землі. Нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання експлуатації об єкта, який встановлюється підприємством при визнанні цього об єкта активом при зарахуванні на баланс , і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добування, дообладнання та консервації. П С БО 7 визначає амортизацію як систематичний розподіл вартості необоротних активів, яка амортизується, протягом строку їх корисного використання експлуатації . Вартість основних засобів, яка амортизується це первинна або переоцінена вартість необоротних активів, зменшена на величину їх ліквідаційної вартості. У свою чергу, ліквідаційна вартість - сума грошових коштів або вартість інших активів, яку підприємство очікує одержати від реалізації ліквідації основних засобів після закінчення строку їх корисного використання експлуатації за вирахуванням витрат, пов язаних із цією реалізацією ліквідацією. Строк корисного використання експлуатації -очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде вироблений виконаний очікуваний підприємством обсяг продукції робіт, послуг. Підприємство самостійно визначає строк корисного використання, при цьому враховуючи такі фактори - передбачуване використання об єкта підприємством з урахуванням очікуваної потужності або продуктивності - очікуваний фізичний або моральний знос - правові або подібні обмеження на використання активу, наприклад, закінчення строку оренди цього активу.

Метод прямолінійного списання Згідно із цим методом вартість об єкта основних засобів, що амортизується, рівномірно списується розподіляється протягом строку його експлуатації. Щорічні амортизаційні відрахування визначаються за формулою Амортизаційні Первинна вартість - Ліквідаційна вартість відрахування Строк корисного використання Виробничий методДаний метод оснований на тому, що амортизація є тільки результатом експлуатації об єкта основних засобів, і тимчасові строки не відіграють ніякої ролі у процесі її нарахування.

Щорічна сума амортизації при цьому методі визначається так Амортизаційні Фактичний річний обсяг Виробнича ставкаВідрахування продукції робіт, послуг амортизації у свою чергу Виробнича ставка Первинна вартість - Ліквідаційна вартість амортизації Загальний розрахунковий обсяг виробництва Прискорені методи амортизації основних засобівСуть їх полягає у тому, що на початку експлуатації основних засобів суми нарахованої амортизації значно перевищують амортизаційні суми, нараховані у кінці строку служби об єкта. Використовуючи ці методи, виходять із того, що багато видів основних засобів виробничого призначення діють ефективніше, поки вони ще нові і мають високі продуктивні здатності. Із часом витрати на ремонт збільшуються, а в кінці строку експлуатації об єкта значно вищі, ніж на початку.

Це призводить до того, що загальна сума витрат на ремонт і амортизаційних відрахувань залишається практично постійною протягом багатьох років. У результаті корисність об єктів основних засобів залишається однаковою протягом тривалого часу. Метод зменшення залишкової вартості. Відповідно до цього методу Річна сума Залишкова вартість Річна норма амортизації обєкта основних засобів амортизації Річна норма Ліквідаційна вартість обєкта амортизації Первинна вартість обєкта Ступінь кореня n кількості років корисного використання обєкта. Метод подвійного зменшування залишку.

При цьому методі прискореної амортизації ліквідаційна вартість обєкта не враховується, щорічні амортизаційні відрахування визначаються за формулою Амортизаційні Норма Балансова відрахування амортизації вартість Кумулятивний метод.

Цей метод називають ще методом списання вартості за сумою чисел років. Амортизаційні відрахування при цьому методі враховуються таким чином Амортизаційні Кумулятивний Первинна Ліквідаційна відрахування коефіцієнт вартість вартість Кумулятивний Число років, що залишається до кінця строку служби обєкта коефіцієнт сума років строку служби обєкта Згідно з Законом України Про оподаткування прибутку підприємств зі змінами та доповненнями існує наступний порядок визначення та нарахування сум амортизаційних відрахувань Суми амортизаційних відрахувань звітного періоду визначаються шляхом застосування норм амортизації, визначених пунктом 8.6 цієї статті, до балансової вартості груп основних фондів на початок звітного періоду. Суми амортизаційних відрахувань вилученню до бюджету не підлягають.

Балансова вартість групи основних фондів на початок звітного періоду розраховується за формулою Б а Б а-1 П а-1 - В а-1 - А а-1 . де Б а - балансова вартість групи на початок звітного періоду, Б а-1 - балансова вартість групи на початок періоду, що передував звітному, П а-1 - сума витрат, понесених на придбання основних фондів, здійснення капітального ремонту, реконструкцій, модернізацій та інших поліпшень основних фондів протягом періоду, що передував звітному В а-1 - сума виведених з експлуатації основних фондів протягом періоду, що передував звітному, А а-1 - сума амортизаційних відрахувань, нарахованих у періоді, що передував звітному.

Платники податку всіх форм власності мають право застосовувати щорічну індексацію балансової вартості груп основних фондів та нематеріальних активів на коефіцієнт індексації, який визначається за формулою К1 І а-1 -1О 100, де І а-1 - індекс інфляції року, за результатами якого провадиться індекса

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Учет и аудит основных средств и эффективности их использования в условиях функционирования АРМ бухгалтера

Особлива роль у рішенні цієї проблеми належить бухгалтерському обліку, як одній з систем спостереження, групування, узагальнення, аналізу інформації… Від точності і своєчасності рішення цієї задачі залежить нормальна… Крім того, такі задачі, як розрахунок амортизаційних відрахувань, облік наявності і руху основних засобів є…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Оформлення первинного документа

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Эта работа не имеет других тем.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги