рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Перспективи

Перспективи - раздел Экономика, Аудит в странах СНГ Перспективи. Комсю З Аудиторсько Дяльност При Президент Росйсько Федерац Розр...

Перспективи. Комсю з аудиторсько дяльност при Президент Росйсько Федерац розроблено проект Закону Про аудиторську дяльнсть, який за постановою Уряду Росйсько Федерац мав бути поданий Президенту Росйсько федерац до 1 счня 1996 р. Проект розроблявся в два етапна на першому етап проект розроблявся групою спецалств з аудиту у Рад з аудиту, на другому етап вн був практично повнстю перероблений згдно з пропозицями державних служб, що вдповдають за органзацю атестац й лцензування аудиторв та нших державних органв, представлених в Комс з аудиторсько дяльност.

Згдно з чинною процедурою проект Закону може бути переданий Президенту Росйсько Федерац тльки псля погодження взування чотирма вдомствами Верховним Судом, Вищим арбтражним судом, Генеральною Прокуратурою Мнстерством юстиц росйсько федерац.

У травн проект Закону передано цим вдомствам для остаточного розгляду взування. Велика врогднсть, що Мнстерство юстиц не завзу Закон, оскльки, на його думку, вн ма передбачати проведення аудиторських переврок за замовленнями правоохоронних органв. У цьому випадку, на думку мнстерства, Закон повинен зобовязувати аудитора провадити переврки.

Цей проект Закону такого обовязку для аудиторв не передбача, у звязку з цим можна передбачити, що Закон найближчим часом навряд чи потрапить до Президента, а рухатиметься ще тривалий час мж рзними урядовими структурами. Процедура затвердження Закону трива -розгляд Президентом Росйсько Федерац, Державною Думою, Радою Федерац. Тому за найбльш оптимстичними оцнками Закон буде прийнято не ранше, нж у червн 1996р а його остаточна верся суттво вдрзнятиметься вд початкового варанта.

Проте у будь-якому випадку цкавими аналз проекту Закону, розробленого Комсю з аудиторсько дяльност, його зставлення з нин дючими Тимчасовими правилами, що регулюють аудиторську дяльнсть. Ця верся Закону багато в чому вдобража стан аудиту розумння його сут тепер, у тому числ рзними державними вдомствами Мнстерством фнансв, Центральним банком, Росстрахнадзором та н. У проект Закону аудиторська дяльнсть визначаться як пдпримницька дяльнсть аудиторв, що працюють ндивдуально, й аудиторських органзацй, Власне аудит розглядаться як незалежна переврка документв бухгалтерського облку бухгалтерсько звтност. Як в Тимчасових правилах.

Закон визнача, що аудит подляться на обовязковий нцативний. Мета аудиту - встановлення достоврност бухгалтерсько звтност осб, що пдлягають аудиту, вдповдност здйснених ними фнансових операцй нормам законодавства Росйсько Федерац. На вдмну вй Тимчасових правил у проект Закону подано поняття достоврност бухгалтерсько звтност. Пд достоврнстю розумють такий ступнь точност даних звтност, яка да змогу компетентному користувачу звтност робити на основ правильн висновки про результати фнансово-господарсько дяльност субктв, що пдлягають аудиту, приймати ршення, як грунтуються на цих висновках.

У проект досить докладно визначено, як супутн аудиту послуги можуть надавати аудитори. Це досить важливо, оскльки няк нш послуги не можуть розглядатися як аудиторська дяльнсть. Вони включають постановку, вдновлення ведення бухгалтерського облку, а також складання бухгалтерсько звтност податкове планування розрахунок податкв аналз фнансово-господарсько дяльност консультант з питань бухгалтерського облку, економки, фнансв, податкв управлння надання юридичних послуг у галуз пдпримницько дяльност навчання бухгалтерському облку, економки фнансам, аудиту.

Слд зазначити, що коло послуг досить обмежене, проте можна надавати й нш послуги за профлем аудиторсько дяльност. На практиц це означа, що через певний час псля прийняття Закону, можливо, буде затверджено розширений список аудиторських послуг.

Наприклад, вн може поповнитись видавничою дяльнстю за вдповдним профлем. Проектом Закону визначено основн принципи аудиторсько дяльност незалежнсть, професоналзм, додержання конфденцйност й етичних норм. Деяк принципи бльш докладно розяснюються безпосередньо у текст проекту, для нших вдповдне посилання до аудиторських стандартв. Зокрема, принцип незалежност досить докладно викладено у проект, проте його формулювання фактично дентичне тому, що у Тимчасових правилах.

Разом з тим проектом передбачаться, що окрем сторони аудиторсько дяльност регулюватимуться спецальними правилами стандартами. Так, прийоми методи аудиторсько дяльност регулюватимуться в правилах стандартах, обовязкових до застосування. На жаль, у проект Закону аудит, як у Тимчасових правилах, подляться на чотири види аудит банкв та нших кредитних органзацй банквський аудит аудит страховик органзацй товариств взамного страхування страховий аудит аудит брж, позабюджетних фондв нвестицйних нститутв аудит нших юридичних фзичних осб, що займаються пдпримницькою дяльнстю загальний аудит.

Розробка затвердження етичних норм поведнки аудитора, а також заходв суспльного впливу за х порушення покладено на Загальне росйське обднання аудиторв. У проект Закону передбачено, що здйснення аудиторсько дяльност регулються також правилами стандартами аудиторсько дяльност. У проект Закону визначено, що правила стандарти розробляються центральними атестацйно-лцензйними комсями Мнстерства фнансв, Центрального банку, Росстрахнадзором спльно з Загальноросйським обднанням аудиторв з врахуванням спецалзац осб, що здйснюють аудит.

Правила ж затверджуються Комсю з аудиторсько дяльност при Уряд Росйсько Федерац. Це може. як показу практика, привести до розробки чотирьох рзних наборв стандартв згдно з клькстю видв спецалзац аудиторв. Творчсть вдомств може створити велику неузгодженсть у стандартах за видами аудиту, що врешт-решт може призвести до непорвнянност результатв аудиту для рзних органзацй.

Дуже важливим позитивним моментом проекту визначення результату аудиторсько переврки як висловлювання думки особи, що провадить аудит, про правильнсть ведення достоврност бухгалтерсько звтност особи, що пдляга аудиту. Проектом Закону пдкреслються потреба введення спецальних стандартв, що регламентують порядок документування аудиторсько переврки. Пдсумков документи з переврки - це аудиторський звт аудиторський висновок. Аудиторський звт адресуться кервникам або власникам особи, що пдляга аудиту, мстить вичерпну нформацю про хд аудиторсько переврки, виявлен вдхилення вд установленого порядку ведення бухгалтерського облку, суттв порушення пдготовки бухгалтерсько звтност, а також нш вдомост, одержан у ход переврки передбачен договором на проведення аудиту.

Аудиторський висновок призначений для будь-яких користувачв бухгалтерсько звтност особи, що пдляга аудиту, мстить думку аудитора про достоврнсть бухгалтерсько звтност й вдповдност порядку ведення бухгалтерського облку вимогам, установленим нормами актв законодавства, чинних у Росйськй федерац.

Проект Закону передбача кримнальну вдповдальнсть за пдготовку явно неправдивих аудиторського висновку й аудиторського звту. При цьому розглядаться вдповдальнсть за пдготовку явно неправдивого позитивного аудиторського висновку, хоча теоретично можлив випадки видач й явно неправдивого негативного аудиторського висновку. Як в Тимчасових правилах, у проект Закону передбачено, що аудиторською дяльнстю можуть займатися фзичн особи й аудиторськ органзац.

Фзична особа мас бути зарестрована як ндивдуальний пдпримець. Аудиторською органзацю може бути комерцйна органзаця, що здйсню винятково аудиторську дяльнсть ма будь-яку органзацйно-правову форму, передбачену Законом за винятком вдкритого акцонерного товариства. Аудиторськ органзац можуть здйснювати свою дяльнсть тльки при додержанн таких обовязкових умов - атестованим аудиторам, як громадянами Росйсько Федерац, або аудиторським органзацям, що одержали лценз й створен без участ прямо або непрямо ноземних громадян, осб без громадянства й ноземних юридичних осб, повинно належати бльш як половина голосв, як враховуються при прийнятт ршень органами управлння аудиторсько органзац - у штат аудиторсько органзац повинно бути не менш нж два атестованих аудитори, що постйно працюють у нй мають аудиторську спецалзацю, яка вдповда профлю одержано цю органзацю лценз на право здйснення аудиторсько дяльност.

Отже, у проект Закону стверджуться проритет росйського громадянства при створенн аудиторських органзацй.

Щодо вимоги, згдно з якою для одержання вдповдно лценз необхдно мати в аудиторськй органзац щонайменше два атестованих аудитори за необхдною спецальнстю, то вона в надто нелогчною непослдовною. Цей же проект Закону передбача видачу лценз одному атестованому аудитору, якщо вн зарестрований як ндивдуальний пдпримець. Важливо зазначити, що проектом Закону передбачаються два нових моменти порвняно з чинним порядком, По-перше, передбачаться обмежена матеральна вдповдальнсть аудиторв.

Так. розмр вдшкодування визначаться у межах збиткв у вигляд реального збитку, завданого особ, що пдляга аудиту без врахування втрачено вигоди. При цьому максимальна сума реального збитку, що пдляга вдшкодуванню, не може перевищувати трикратного розмру оплати послуг особи, що здйснювала аудит по-друге, вводиться обовязкове страхування цивльно-правово вдповдальност аудиторв. Остання вимога, якщо цей проект буде прийнято, набуде чинност тльки з моменту визначення видв, умов порядку проведення обовязкового страхування аудиторв вдповдним федеральним законом.

Порядок атестац на право здйснення аудиторсько дяльност та лцензування ц дяльност передбачений у проект Закону, практично дентичний дючому. Заслугову на увагу змна вимог до осб, яких допускають до атестац. Так, до атестац передбачаться допускати дздатних громадян Росйсько Федерац, ноземних громадян осб без громадянства, як мають вищу або середню спецальну освту за спецалзацю, повязаною з бухгалтерським облком, фнансово-господарською дяльнстю або аудитом.

Отже, спецалсти з юридичною освтою вже не зможуть одержувати атестат аудитора, На жаль, незважаючи на численн побажання, як ранше тльки спецалсти з економчною освтою матимуть право складати атестацйн спити. Вимоги до стажу роботи тих, кого атестують, вдповдають дючим, проте передбачаться суттво посилити вимоги щодо вдповдност виду практично дяльност профльно спецальност, так, щоб претендувати на те, щоб стати атестованим у галуз банквського аудиту, необхдно мати стаж практично роботи за профльною спецальнстю не менш нж три роки з останнх пяти, що передували зверненню за одержанням квалфкацйного атестата аудитора.

У проект суттво змнюються статус роль. Комс з аудиторсько дяльност. Вона дятиме при Уряд Росйсько Федерац складатиметься з 14 членв голови. См членв Комс та голова -представляють федеральн органи державно влади серед них в обовязковому пороку представники Мнстерства фнансв, Центрального банку Росстрахнадзора нш см членв, що представляють нтереси Загальноросйського обднання аудиторв, включаються до складу Комс згдно з ршенням органу управлння цього обднання.

На жаль, серед перелку завдань, що виршу Комся, нема завдання контролю за додержанням чинного законодавства регулювання у галуз аудиторсько дяльност. Слд звернути увагу на надзвичайно широк права атестацйно-лцензйних комсй, що нада проект Закону, Так, атестацйно-лцензйн комс зможуть контролювати яксть аудиторських переврок, а також здйснювати перепереврки.

Це призведе до збльшення чисельност державного апарату, оскльки виникне потреба створення при кожнй атестацйно-лцензйнй комс пдроздлв з суттвою клькстю висококвалфкованих спецалств, що сьогодн абсолютно нереально. На закнчення слд зазначити, що на етап проходження проекту Закону у Державнй Дум необхдно створити групу авторитетних експертв, як зможуть доопрацювати Закон, щоб вн найбльшою мрою сприяв створенню нормального ринкового механзму максимально б враховував свтовий досвд створення нституту аудиту.

В звязку з останнм бажана участь мжнародних експертв при доопрацюванн цього проекту Закону. 2.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Аудит в странах СНГ

Останн не могли не хотли покладатися на ту фнансову нформацю, яку подавали кервники пдлегл м бухгалтери пдпримства. Досить част банкрутства… Головною вимогою до аудитора, були його беззаперечна чеснсть незалежнсть.… Аудиторв в Рос називали присяжними бухгалтерами. Вс три спроби органзац аудиту в 1889 роц, 1912 та 1928, виявились…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Перспективи

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Ринок аудиторських послуг
Ринок аудиторських послуг. Постйне зростання попиту на аудиторськ послуги в Рос визначаться двома основними факторами розвитком господарського законодавства розвитком ринку як такого. В перш

АУДИТ В РЕСПУБЛЦ БЛОРУСЬ
АУДИТ В РЕСПУБЛЦ БЛОРУСЬ. Закон Республки Блорусь Про аудиторську дяльнсть було прийнято у листопад 1994 р. Законом аудиторська дяльнсть аудит визначаться як незалежна переврка аудиторами аудиторсь

АУДИТ В РЕСПУБЛЦ КАЗАХСТАН
АУДИТ В РЕСПУБЛЦ КАЗАХСТАН. Закон Республки Казахстан Про аудиторську дяльнсть було прийнято в жовтн 1993 р. У Закон роздлено поняття аудиту й аудиторсько дяльност. Закон визнача аудит як переврку

Завершення
Завершення. З переходом до ринкових вдносин в економц кран СНД виникли нов проблеми потреби, обумовлен появою нових спецальностей нових теоретичних практичних дисциплн, в тому числ аудиторсь

Лтература
Лтература. Про аудиторську дяльнсть у Росйськй Федерац. Указ Президента РФ вд 22.12.93 р. 2263. 2. Аудит у Рос. Законодавство. Стандарти М. Вид-во Инвест Фонд, 1994 - 192 с. 3. Блуха М.Т. Курс Ауди

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги