Необхднсть розширення економчно спвпрац Украни з кранами Захдно вропи на сучасному етап

Необхднсть розширення економчно спвпрац Украни з кранами Захдно вропи на сучасному етап. Захдна вропа одним з головних торговельних партнерв Украни, Експорт до С становив 1998 р. понад 3,3 млрд мпорт - 2,1 млрд. Цей показник спвмрний з пдсумками зовншньоторговельних операцй Украни з кранами СНД. Але якщо негатив в обмнах з СНД обумовлений мпортом енергоносв, то вропейський негатив результатом недолкв нашо зовншньоторговельно полтики в цлому, а конкретно - пасивнстю експортного сектора, його неготовнстю працювати за конкретних умов, перевантаженстю експорту бартерними операцями, неадекватним менеджментом.

Захдн полтики науковц, так засоби масово нформац звертають увагу на те, що, виборовши свй державний суверентет, Украна все ще не здобула повно економчно незалежност.

Формально суверенна, але економчно пддаться тиску така влучна характеристика досить часто зявляться на шпальтах видань. Серед проритетв Украни ма бути активзаця зовншньо торгвл. вропейський каптал в Укранi приваблюють певна полтична стабльнсть вдносна соцальна злагода порвняно з ншими регонами пострадянського простору.

Неабияке значення мають наявнсть досить розвинуто нфраструктури, квалфкованих кадрв, хороша науково-технчна база, великий внутршнй ринок, що важливо,Украна знаходиться поруч з Захдною вропою, куди вропейськ компан могли б збувати свою продукцю, особливо тих пдпримств, як повязан з вдповiдними галузями в Укран давнми усталеними звязками та укладеними контрактами. Але снують труднощ, з якими зустрчаються бзнесмени на укранськй земл. Перше, з чим вони зустрчаються - митн барри на шляху х продукц в нашу крану.

Причому навть т, яка в Укран не проiзводиться. Багато проблем виника в самй кран. Наприклад, бюрократичн барри при вдкритт представництва або пдпримства, що вимагають оформлення десяткв нкому не потрбних паперв, а потм довгого очкування взи на них з дозволом, що створю родючий грунт для зловживань чиновникв. Проте, це переборне. А само серйозною причиною головного болю бзнесменв було залишаться вдсутнсть стабльно правово бази. Адже не секрет, що закони, що регламентують пдпримницьку дяльнсть стягування податкв, дуже часто зазнають значних змн, розбратися в яких часто не можуть мсцев бзнесмени Тому, вдмчаючи бажання готовнсть Европейськiих бзнесменв працювати в Укран, хочу вдмтити обережнсть багатьох.

Думаю, що вс побоювання зникнуть, якщо власт створять чтк довгостроков правила гри, як забезпечать безпеку бзнесу, а також чтке прозоре правове поле для дяльност пдпримцв Украна перебува в стад становлення ринкових вдносин наладки свого економчного механзму.

Бзнесу необхдна упевненсть. На жаль, не може гарантувати н сьогодншня законодавча база, н система оподаткування, н закони, регулююча нвестиц. Причому ситуаця мняться дуже часто. Багато хто з вропейських компанй, вже навть розробили основн пдходи в певних областях. Однак без чтких правил гри вони не зможуть працювати вкладати грош в Украну. Без цих правил сюди не прийдуть довгостроков нвестиц, як створять робоч мсця, забезпечать перспективи розвитку економки. в результат - стабльнше передбачуване майбутн Украни.

Зовншн звязки Украни. Засвдчуючм пдтримку державно незалежност Украни, розвиваючи з нами економчний далог, крани Захдно вропи разом з тим неодмнно пдкреслюють, що поглиблення партнерських стосункв значною мрою залежатиме вд ефективност економчних реформ в Укран й створення сприятливого клмату для ноземних нвестицй, У цьому контекст нам обовязково слд надавати вслякого сприяння тим компаням, банкам, як вже виявляють нтерес до Украни й здобули у свт високий авторитет.

Це стане запорукою приходу в Украну приватного капталу. Роздл 2 Аналз торгово-економчно спвпрац Украни з кранами Захдно вропи. Безумовно, вже сьогодн крани Захдно Европи перетворилось на важливого партнера Украни у розвитку економчних зв язкв. Про це, зокрема, свдчать дан статистики, як показують значне збльшення-торговельного обороту мж ними в останн роки. Протягом всього пострадянського пероду Украна переживала, як це добре вдомо, безперервне щорчне падння ВВП. У 1998 року ВВП Украни склав 37 вд рвня 1992 року та 30 вд рвня 1990 р. Випуск промислово продукц становив 1998 р. 42 вд рвня 1990 р. Серед 25 трансформацйних економк це ункальний випадок за десятирчний перод спостережень 1989-1998. Однак на такому тл зовншньоторговельн стосунки крани з С вдзначалися неабияким динамзмом.

Укранський експорт до цих вимогливих ринкв протягом 7 рокв 1992 1998 зростав щороку бльш як на десять вдсоткв, деколи сягаючи навть 16- зростання рис 1. Це безперечна ознака досить швидко переорнтац експортного сектору та зовншньо торгвл Украни на Захд. Частка С у зовншнй торгвл Украни з 1992 року постйно зростала й досягла у 1998 роц майже 17 загального експорту Украни та близько 23 загального мпорту. Проте сьогодн вс крани С, разом узят, важать для Украни у зовншнй торгвл десь утрич менше порвняно з одню лише Росю. Причому ця вага досить нервномрна, якщо розглядати у розрз окремих кран рис 2. Так, на дв крани - Нмеччину та талю припада приблизно половина як експорту, так й мпорту Украни стосовно кран Захдно вропи.

А це означа, що для бльшост держав - Рис 1 Рис 2 членв вросоюзу Украна все ще лишаться в економчному сенс terra incognita.

Крм того, слд звернути увагу на те, що укранський мпорт з регону С лише приблизно на 60 покриваться укранським експортом. Так що сну негативне сальдо взамно торгвл у розмр понад 1 млрд. дол. США. Це не тльки пдтверджу низьку конкурентоспроможнсть укранського експорту на ринках С, але ще також те, що вропейськ крани розглядають Украну переважно як ринок збуту для власних товарв.

До цього варто додати вже традицйн для зовншньо торгвл Украни хвороби. зокрема, структура експорту, орнтована на товари з низьким ступенем переробки, що х виготовляють у низько динамчних секторах свтово економки, стосовно яких в С застосовують протекцйн заходи вироби чорно металург, текстильно промисловост, продукця сльського господарства. Це також спотворена структура мпорту, де в останн роки високотехнологчн засоби виробництва замнювалися ввезенням готових споживчих товарв, випуск яких сну або ма би бути налагоджений безпосередньо в Укран. Отже, чимало торговельно-економчних вдносин з С нерацюнальн й не вдповдають довгостроковим потребам економки Украни.

В галуз ноземного нвестування крани С значною мрою займають вичкувальну позицю. Лише три крани на середину 1997 р. мали вкладення каптал в укранську економку в сум понад 100 млн дол. США Нмеччина 165,9 млн або 10,0 всх ноземних нвестицй Украну, Ндерланди - 160,2 млн. 9,7 Великобританя - 130,9 млн. 7,9. При цьому, наприклад, нвестиц провдного партнера Нмеччини порвняно з кнцем 1996 р. навть зменшилися на 17млн. дол. Практично нема великих нвестицй у виробничий сектор, що значне обмежу реальне значення таких капталовкладень для укрансько економки Однак сну цла низка проблем торговельних стосунках Украни з кранами С. Головними з них видаються наступн Хрончна дефцитнсть торгвл Вдсутнсть помтних зрушень у товарнй структур Обмеження щодо подальшого нарощування експорту Проблеми мпорту Хрончна дефцитнсть торгвл Дан графку 1 свдчать, що негативне сальдо Украни у торгвл з С постйно зростало впродовж 1994 - 1997 рокв, зменшившись лише 1998 року порвняно з 1997 р. на 600 млн дол. Зменшення торго-вельного дефциту 1998 р. стало наслдком фнансово кризи в Укран, що призвела, зокрема, до вдчутного знецнення укрансько гривн, а вдтак - до вдносного подорожчання мпорту в умовах нестйко платоспроможност укранських мпортерв.

Слд зазначити, що торговельний дефцит з розвиненими кранами нормальна рч для трансформацйних економк, адже його можна компенсувати надлишком на решт ринкв торговельн ддефцит спричинен, як правило, посиленим мпортом так званих нвестицйних товарв машин, устаткування тощо, необхдних для модернзац виробництва.

За логкою системно трансформац крана, використавши цей мпорт за призначенням, здатна згодом компенсувати тимчасовий торговельний дефцит.

На жаль, Украна дос недостатньо використовувала цю можливсть. Вдсутнсть помтних зрушень у товарнй структур Зростання обсягв торгвл з С було досягнуто без будь-яких стот- них зрушень у товарнй структур.

Вдкриття вропейських ринкв Украна використала для нарощування експорту тих продуктв, як вже у минулому мали досить висок експортн квоти, спираючись на технологчну базу а ноу-хау радянських часв. З-помж експортно палтри металург та хм Украна експортувала до вропи надто вузький асортимент простих виробв з невеликими ступенем обробки.

Отже, зростання обсягв продажу цих капталомних товарв у С було досягнуто не завдяки нарощуванню хнього виробництва, а лише через переорнтацю поставок з внутршнього ринку та ринкв колишнього СРСР на решту свту. Головн нос експортного буму Украни до С - це металургя чорн та кольоров метали й вироби з них, одяг, продукця основно хм та овоч. Саме за рахунок цих продуктв експорт Украни зростав щороку двозначними темпами. Структурн зрушення в структур мпорт полягали у зростанн питомо ваги перероблених продуктв харчування натомсть мпорт машин та устаткування певна рч, через поглиблення загально економчно кризи - вдчутно скорочувався.

Саме остання тенденця й стала на завад широкому використанню мпорту на цл модернзац. Лише у гнучких галузях промисловост -харчовй та легкй - останнм часом можна спостергати ознаки пожвавлення виробництва, зокрема через використання на пдпримствах мпортованих нвестицйних товарв. Решта ж галузей дос на змогла опанувати сучасн технолог. Скепсис вропейських партнерв щодо здйснення нвестицй у важку промисловсть Украни повязаний з добре вдомими хрончними валами пдпримницького клмату в кран -неусталенстю законодавства, поширенням корупц та втручанням державних органв в дяльнсть компанй.

Внаслдок цього несприятлив зрушення в галузевй структур промисловост на користь енергомних виробництв тльки закрпилися. Обмеження щодо подальшого нарощування експорту Структурн вади, притаманн укранськй промисловост, у свою чергу ускладнюють подальше нарощування обсягв експорту Украни до С та, власне, пдводять експортний потенцал до меж вичерпання.

Одним з головних структурних викривлень в цьому план так званий мпортний компонент в експорт. Традицйний укранський експорт надто енергомним. Вдтак, Украна неспроможна експортувати сво традицйн товари без збльшення або принаймн збереження незмнним мпорту енергоносв. Високий ступнь концентрац експорту коли обмежена кльксть товарних груп або товарв мають високу питому вагу у загальному обсяз змушу крану продовжувати енергетичний мпорт.

Звдси виника замкнене коло, що далося взнаки вже 1998 року скорочення енергомпорту призвело до падння обсягв випуску в металург, а це, серед ншого, спричинило стотне падння обсягв експорту металв. нше глибинне структурне викривлення звернуло на себе увагу завдяки поширенню антидемпнгових процесв проти укранського експорту. У счн 1999 року експерти ОЕСР звинуватили укранських та росйських виробникв стал у недотриманн мжнародних стандартв бухгалтерського облку та свдомому заниженн цн збуту на ринках США та С. Попри вкрай низьку ефективнсть виробництва витрати на виробництво одн тони стал в Рос та Укран становлять в середньому 19,5 години проти 4,1 години в кранах ОЕСР обидв крани спромоглися пропонувати сталь власного виробництва за цнами суттво нижчими за так, що вдповдають т.зв. домнуючим ринковим умовам prevailing market conditions, а вдтак вважаються прийнятними на мжнародному ринку стал. Свдоме, заниження цн безперечним порушенням узгоджених правил торгвл та засад мжнародно конкуренц.

Зрозумло, що ц д дають пдстави для запровадження проти порушникв антидемпнгових розслдувань.

Погляд на чинники, що уможливили такий несприятливий для Украни перебг подй, недвозначно свдчить про хнй звязок з глибинними структурними викривленнями, притаманними тепершнй систем господарювання в Укран. Недотримання мжнародних стандартв облку стало можливим завдяки втеч пдпримств у взамну заборговансть, використанням грошових сурогатв та бартеру у розрахунках та заощадженню коштв шляхом невиплати заробтно плати працвникам.

Якщо укранськ виробники досягають низько собвартост сво продукц саме завдяки цим особливостям, то так звана абсолютна конкурентоспроможнсть чорних металв на ринку С вдразу ста сумнвною. За таких умов, крм того, неможливо зясувати, чи рвень цн, за якими йдуть розрахунки на укранському внутршньому ринку, економчно виправданим. Часто навть сам цни не пддаються вдстеженню.

Ясно одне за снування системи неплатежв та бартеру прозорост, а вдтак справжнього використання конкурентних переваг Украни у торгвл з С бути не може. Що довше в Укран снуватимуть означен викривлення, то важче буде кран аргументовано спростовувати закиди в демпнгу через порушення мжнародних стандартв облку. Найбльш уразливими при цьому залишатимуться саме чутлив товари зокрема метали, частка яких склада майже 60 експорту Украни до С. Проблеми мпорту Можливост Украни збльшувати закупвлю вкрай необхдних нвестицйних товарв з С обмежуться подорожчанням мпорту через знецнення нацонально валюти, що вдбулося внаслдок фнансово кризи вересня - грудня 1998 р. Помсячн обсяги мпорту товарв з кран решти свту починаючи з вересня 1998 року, були помтно меншими, нж у вдповдн мсяц торк. По лютий 1999 року включно Украна так не спромоглася вдновити минулорчний обсяг мпортних надходжень з свтових ринкв поза межами СНД. З огляду на зазначен вище структурн вали укранського господарства ста зрозумлим, що Украна повинна будь-що вдосконалити товарну структуру мпорту зберегти в ньому наукомк товари та скоротити справд некритичний мпорт готового продовольства, автомоблв т.н. Нараз в кран, не в останню чергу завдяки вже згадуваному пристосуванню гнучких виробництв харчово та легко промисловост, виникла сприятлива конюнктура для конкуренц втчизняних виробникв з мпортними поставками. 2.1