рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Економічні та соціальні проблеми ринкової трансформації в Україні

Работа сделанна в 2004 году

Економічні та соціальні проблеми ринкової трансформації в Україні - раздел Экономика, - 2004 год - Мнстерство Освти Науки Украни Кивський Нацональний Торговельно-Економчний Унв...

Мнстерство освти науки Украни Кивський нацональний торговельно-економчний унверситет Кафедра економчно теор Курсова робота з основ економчно теор, мкроекономки та макроекономки на тему 44 Економчн та соцальн проблеми ринково трансформац в Укран студента денно форми навчання 2 групи 2 курсу, факультету ФЕМП Ткачука А. Г. Науковий кервник Соколовська . П кандидат економчних наук, доцент Кив 2004 План Вступ. 1. Об ктивн передумови та змст економчних проблем ринково трансформац в Укран а проблеми розвитку малого та середнього бзнесу б проблеми нформатизац та глобалзац. 2. Сутнсть соцальних проблем та особливост х розв язання. 3. Перспективи розвитку ринкового середовища та напрямки соцально-економчно полтики. Висновки.

Список використано лтератури. Вступ. За досить короткий промжок часу, що минув з моменту оголошення Украни незалежною державою, вона стикнулася з безлччю проблем, що зачепили практично ус сфери суспльного життя крани.

Подолання деструктивного тоталтарно-адмнстративного режиму, корнна перебудова економчних процесв шляхом здйснення радикальних реформ, спрямованих на ринкову трансформацю всх сфер господарського життя суспльства основн засади економчно та соцально полтики укрансько держави. Упродовж 90-х рокв у кран наростала тотальна розбалансовансть невдповднсть ресурсв обсягв виробництва, загальних доходв витрат, надходжень видаткв бюджету, обсягв товарв грошово маси, експорту та мпорту тощо. Такий стан, крм усього ншого, зумовлений люзю щодо простоти макроекономчного регулювання.

Вража швидксть, з якою пропонувалися, приймалися безслдно зникали програми виведення економки з кризи. Лише протягом 1993 року було прийнято три так урядов програми. Безлч полтичних дячв, вищих урядовцв, кандидатв у народн депутати вважають за необхдне можливе мати свою особисту, н на як нш не схожу програму макрорегулювання економки. Побудова розвинутого ринкового господарства процес досить складний тривалий.

У розвинутих кранах Заходу вн вдбувся як природний, взамо-повязаний з економчним соцальним прогресом суспльства. Звичайно, Украна, як нова самостйна держава, що виникла на розколотому терен колишнього народногосподарського комплексу СРСР з складною нфраструктурою, створеною за багато десятирч, не може повторити за короткий час той шлях, який пройшов ринок Заходу. Вона може тльки розумно скористатися певним досвдом цих кран, а шлях переходу до ринково системи ма бути свй, з урахуванням усх нацональних, полтичних, економчних, географчних та нших особливостей сторичного розвитку Украни.

Однак складнсть завдання поляга в тому, що нема у свт аналогв переходу до ринку велико держави з такою, як в Укран, спотвореною тоталтарною системою структурою господарства, високим рвнем моноползму в промисловост, залежнстю тисяч промислових пдпримств вд постачальникв окремих видв продукц, що залишилися за межами державних кордонв. В таких скрутних умовах, що склалися в Укран, в умовах глибоко економчно, фнансово-кредитно, паливно-сировинно, екологчно та нших криз перехд до реального ринку надзвичайно утруднений.

Так як ця тема дуже широко розкрита, то у сво курсовй робот я дам характеристику кльком проблемам становлення ринково системи в Укран. Об ктивн передумови та змст економчних проблем ринково трансформац в Укран. Проблеми розвитку малого та середнього бзнесу. Пдпримництво це провдний сектор ринково економки, який забезпечу насиченсть ринку товарами та послугами, сприя здоровй конкуренц, створю новий прошарок пдпримець-власник.

Воно базуться на самостйнй, нцативнй, систематичнй, на власний ризик, дяльност по виробництву продукц, надання послуг зайняттю торгвлею ма на мет сприяння прибутку. Сьогодн саме з малим пдпримництвом держава пов язу надю на швидк позитивн структурн змни в економц, вихд з економчно кризи та створення умов для розширення впровадження ринкових реформ. Як зазначено в прийнятому Верховною Радою закон Про державну пдтримку малого пдпримництва, воно розглядаться як провдна сила в подоланн негативних процесв в економц та забезпеченн сталого позитивного розвитку суспльства, як одна з сфер забезпечення зайнятост населення, запобганню безробттю та створення нових робочих мсць. Перспективи малого середнього бзнесу пов язан з його особливою роллю як в переход до ринково економки, так в становленн.

Насамперед це поляга в тому, що самостйне господарювання суб ктв пдпримницько дяльност активно вплива на формування конкурентного середовища.

Адже кожен пдпримець стараться зайняти свою ншу на ринку товарв чи послуг, прагне випускати потрбну яксну продукцю, намагаючись тим самим привернути до себе споживача. Все це перетворю мале пдпримництво у свордний соцальний двигун економчного розвитку, нада ринковй економц необхдно гнучкост спонука до зростання. Великою мрою роль малого пдпримництва поляга у виршенн питання зайнятост, що проявляться, насамперед, у здатност малого та середнього бзнесу створювати нов робоч мсця поглинати надлишкову робочу силу. Особливо це стосуться ниншнього стану справ як в Укран в цлому, так в нашому регон зокрема.

Адже в той час, коли йде процес скорочення робочих мсць на великих пдпримствах, мал фрми не тльки збергають, але й створюють нов робоч мсця. З огляду на це, як, дореч свдчить зарубжна статистика, мале пдпримництво бльшим стаблзуючим фактором, нж велика ндустря. Окрм виршення проблем створення нових робочих мсць, формування конкурентного ринкового середовища та вдповдно кон юнктури ринково економки, мал пдпримства виконують ще ряд важливих функцй. Зокрема в кранах з ринковою економкою мал пдпримства вдграють велику роль в стимулюванн технологчних нновацй, створюючи х у 2-2,5 рази бльше, нж велик компан.

Крм того, створення дяльнсть велико клькост малих пдпримств забезпечу стабльний розвиток регонально економки. Завдяки бльш високй конкуренц вони краще забезпечують мсцев ринки товарами послугами в той же час значно менше дестаблзують ситуацю на ринку робочо сили при банкрутств окремих з них в порвнянн з великими пдпримствами. Мал пдпримства використовують здебльшого мсцев ресурси, мцнше прив язан до мсця свого розташування.

Крм того вони значним джерелом поповнення мсцевих бюджетв, часто беруть участь у спонсоруванн мсцевих програм, будучи зацкавленими в економчному розвитку територ, на якй вони знаходяться. Крм нших вищезазначених функцй пдпримництва видляються саме та, що воно виступа важливим джерелом фнансового та органзацйного забезпечення соцального захисту, вносить визначальний внесок у зменшення соцально напруги демократизац ринкових вдносин.

Саме мале пдпримництво своми руками забезпечу свй рвень життя воно фундаментальною основою у формуванн середнього класу. Немаловажна роль малого пдпримництва поляга в тому, що воно виступа нвестором втчизняно економки, а також сприя розширенню експортних можливостей держави. Мале пдпримництво включа будь-яку комерцйну дяльнсть, що здйснються малими органзацйно-правовими формами, де середня чисельнсть працвникв не перевищу встановлених граничних рвнв Ш у промисловост та будвництв 100 осб Ш на транспорт 100 осб Ш у сльському господарств 60 осб Ш у науково-технчнй сфер 50 осб Ш у роздрбнй торгвл та побутовому обслуговуванн населення 50 осб Ш в нших галузях зайнятих ншими видами дяльност 50 осб. До суб ктв малого пдпримництва належать також фзичн особи, як займаються пдпримницькою дяльнстю без утворення юридично особи.

На кнець 2000р. в Укран налчувалось близько 200 тис. малих пдпримств дючих близько половини з них або 2 пдпримства на 1 тис. населення, майже 1 млн. пдпримцв без створення юридично особи, 40 тис. фермерських господарств.

Всього в малому пдпримництв зайнято бля 2,7 млн. чол що становить 9 працездатного населення крани, як виробляли 11 загального виробництва продукц. Аналз динамки змн клькост дючих суб ктв малого пдпримництва засвдчу, що за перш роки незалежност Украни 1991-1993 рр. в зв язку з проведенням мало приватизац та формування законодавчо бази яка спонукала пдпримливих осб на законних пдставах органзувати свй приватний бзнес кльксть малих пдпримств збльшилася в 3,8 рази, фермерських господарств 13,2 рази, а число кооперативв рзко скоротилась.

Як свдчать статистичн дан, кльксть зарестрованих суб ктв малого бзнесу в Укран на 01.01.1996р. складала 281,2 тис. одиниць, тобто 5,4 одиниць на 1 тис. населення в яких зайнято 1 млн.4,6 вд загально клькост зайнятих, а частка малого середнього пдпримництва у ВВП склада 5,0-5,5. В Укран в 1996 р. нараховувалося 93 091 дючих малих пдпримств з низ у промисловост 12753, сльському господарств 690, транспорт та зв язку 1892, будвництв 10316, торгвл та громадському харчуванн 47273, нших галузях 20167. Кльксть дючих кооперативв становила 3170, а фермерських господарств 35353. Становлення розвиток малого пдпримництва Украни приватн пдпримства, господарськ товариства проходило досить швидко для малих пдпримств в 1991-1995рр фермерських господарств в 1991-1995рр громадян-пдпримцв в1992-1995 рр а кльксть кооперативв за цей перод скоротилася.

В другй половин 90-х рокв темпи створення нових малих пдпримств загальмувалися.

Почала скорочуватись середньоспискова чисельнсть працюючих в малому бзнес. Особливо негативним явищем стало те, що велика кльксть малих пдпримств не дяла, а бльша частка дючих займаться торгвлею та громадським харчуванням. Разом з тим, протягом 1999-2000рр як свдчать сам пдпримц, укранський малий бзнес потроху почав спинатися на ноги. Адже пдпримц, як оцнили стан справ у свох фрмах як задовльний було у двч бльше нж у 1998р. Трохи покращилася ситуаця з оподаткуванням малий бзнес сплачував в середньому 9 рзних податкв, тобто на 25 менше, порвняно з 1993р. На сплату податкв де до 30, а нод до 40 коштв, отриманих вд реалзац робт чи товарв.

В процес опитування 85 пдпримцв чесно зазначили, що змушен приховувати частину доходв вд державних органв. Дореч за даними МВС чесно сплачують податки лише 10 комерцйних структур.

Переткання капталу в тнь вдбуваться через висок ставки податку на прибуток, ПДВ та нарахування до фонду заробтно плати. В умовах снуючо фнансово системи, пдвищення рвня нфляц, зменшення обсягв матерального виробництва мал середн пдпримства практично не в змоз, не порушуючи закону, самостйно нагромадити достатн кошти для розвитку власного бзнесу на сучасному цивлзованому рвн. Аналз стану малого пдпримництва показу, що сектор малого бзнесу в Укран перебува на початковому етап розвитку характеризуться високим ступенем неефективност.

За тепершньо ситуац розвиток малого бзнесу в Укран повинен стати виршальним чинником для вдосконалення економчних механзмв цей напрямок потребу ефективно державно пдтримки, яка повинна бути спрямована на створення позитивного економчного та правового клмату. це особливо потрбне тому, що малий бзнес пов язаний з значним ризиком. В США спостергаться тенденця в перший рк роботи свого снування банкруту половина новостворених малих пдпримств, а через 5 рокв залишаться тльки 25 вд початково клькост.

В Япон 7 з 10 пдпримств припиняють свою дяльнсть протягом перших п яти рокв. Жорстока конкуренця, нестача початкового та обгового капталу, пдвищена чутливсть до зовншнх факторв можуть обернутись для будь-яко фрми крахом. Тому згубним для малого пдпримництва вдсутнсть знань досвду в галуз фнансв, права, недостатня компетентнсть в управлнн фрмою. Як свдчить статистика, тльки 5 з числа новостворених пдпримств в Укран можна вважати успшними. 35 зникають вже протягом першого року дяльност.

Решта 60 ледве зводять кнц з кнцями. Звичайно, якщо порвняти вище наведен показники з промислово розвинутими кранами, то вони в нас ще досить низьк. Так кльксть суб ктв малого бзнесу на 1 тис. населення в США склада 74 пдпримства, в тал 68, Япон 50, Великобритан 46, в кранах С 45. Частка зайнятого населення в таких пдпримницьких структурах вищезгаданих кран становить вд 54 до 78 вдсоткв, а частка у виробництв валового продукту ВВП 52-72 вдсотки.

У розвинутих кранах малому пдпримництву придляться першочергова увага з боку урядових органв, приватних структур, громадських органзацй. Для них встановлен сприятлив законодавч умови, вдповдне нституцальне середовище. Через мал пдпримства тут набагато легше впроваджувати нов технолог у виробничо-промисловому комплекс, сльському господарств, переробнй промисловост та н. Незважаючи на ту велику роль, яка вдводиться малому середньому бзнесу, розвиток пдпримництва в Укран в цлому не вдповда вимогам часу. Як стверджують сам пдпримц, найхарактерншими факторами, як гальмують цей розвиток наступн 1. Органзацйно-правов труднощ започаткування бзнесу, особливо на стад переходу вд рестрац до початку дяльност. 2. Недоступнсть кредитних ресурсв як для започаткування, так для ведення бзнесу чи його вдновлення, недостатн зв язки мжнародними фнансовими органзацями по залученню нвестицй грантв. 3. Переважно деклеративний характер державно пдтримки пдпримства, неоднозначнсть та суперечливсть чинно нормативно-правово бази. 4. Територальн диспропорц, тобто концентраця малих пдпримств довкола промислових центрв майже вдсутнсть х у вддалених районах селах. 5. Несприятлива тобто фскальна податкова полтика, непомрний тягар оподаткування особливо в питаннях начислення на заробтну плату, що призводить до значно тнзац в малому бзнес. 6. Довол громздка система бухгалтерського облку та звтност. 7. Обмежен можливост для захисту вд протиправних посягань. 8. Криза неплатежв та проблеми з формуванням нових взамозв язкв, каналв збуту. 9. Слабксть нфраструктури малого пдпримництва. 10. Недостатнсть професйних знань та досвду тих, хто займаться малим та середнм бзнесом.

Одню з найвагомших перепон на шляху розвитку малого бзнесу вдсутнсть фнансових ресурсв для нвестицйного розвитку, а значить сповльнення розвитку нвестицйних процесв, як рушйною силою економчного зростання.

В кранах з розвинутою економкою найбльш поширеною формою фнансово пдтримки малого бзнесу 70 кредитн ресурси банкв.

Держава всляко сприя зацкавленост кредитним установам надавати пльгов кредити початквцям залуча до ц справи рзн верстви населення.

Для цього створюють спецальн урядов програми для молод, безробтних, непрацюючих жнок, реалзаця яких здйснються через вибран банки. З метою заохочення виконання таких програм держава форму систему мотивацй видлення додаткових кредитних ресурсв, встановлення пльгово системи оподаткування для кредитодавця тощо. Банквська система гнучкою, а тому ма багато переваг.

При банках видаються мкро кредити, створюються лзингов фрми, венчурн та нвестицйн фонди, як в рзних формах також мають пряме чи опосередковане вдношення до реалзац подбних програм розвитку малого пдпримництва. Однак в Укран за умови обмеженост кредитних ресурсв, висок цни на грош та великого ризику, процентн ставки надто високими не можуть бути джерелом нвестицй для малого бзнесу. В Укран снують спецалзован джерела пдтримки малих пдпримств це державна фнансова допомога та мжнародна донорська допомога.

Державна фнансова допомога реалзуться через Укранський фонд пдтримки пдпримництва, Укранський державний фонд пдтримки фермерських господарств та державний нновацйний фонд. Але ц фонди не стали дйовим нструментом реалзац державно програми пдтримки бзнесу, так як формуються з тих же обмежених нвестицйних ресурсв, як в держав вдсутн. Мжнародна донорська допомога здйснються через мжнародн фнансов органзац вропейський банк реконструкц та розвитку, Американський фонд пдтримки пдпримництва в захдних кранах, Нмецький фонд сприяння пдпримництву, фонд вразя, Каунтерпат, ПАУС тощо. Однак кошти надто мал для масового розвитку пдпримництва, та й не завжди вони спрямован на формування фнансово пдтримки малого бзнесу.

Намагаючись якось виршити проблему вдсутност нвестицйних ресурсв, пдпримц утворюють громадськ органзац-кредитн сплки та позичков кола взамного кредитування. Однак великого поширення так форми ще не отримали основна причина криться в таки же мзерних доходах, як отримують пдпримц.

Звуження вказаних джерел нвестицйних ресурсв переносить центр ваги на власн кошти, яких надто мало тому процеси розвитку проткають надто повльно. Потужн можливост закладен в податковй полтиц. Активна державна пдтримка малого бзнесу проявляться у встановлених законодавчо податкових пльгах. Поширен твердження про надто великий податковий пресинг дещо перебльшен. Податкова система цлком пдходить середньому та великому бзнесу, але, безумовно, ускладню започаткування та розвиток малого.

Система оподаткування повних командних товариств, приватних фрм малого пдпримництва повинна бути наближена до оподаткування пдпримцв, як працюють без створення юридично особи. Так працю весь свт. Маючи повну вдповдальнсть перед кредиторами чи нвесторами, вони отримують вд держави пльги стосовно оподаткування. Це да змогу фрм-початквцю утвердитись на ринку, накопичити запас капталу, та захистити вд вимивання обгових коштв. Податкова полтика повинна включати переврену досвдом кран розвинуто економки систему пльг диференцйована система оподаткування в залежност вд величини обороту, податков нвестицйн кредити на засоби, що направляються на розширене виробництво за рахунок власних ресурсв, податков скидки на прибуток, пльгове формування спецальних цльових резервних фондв за рахунок неоподаткованого прибутку, пльгове оподаткування оновленого асортименту продукц, система стимулюючих заходв по потоку нвестицй в компан, як спецалзуються на фнансуванн невеликих фрм з нновацйними технологями.

Останн надзвичайно важливим для нашо економки, так як може стати стимулом до розвитку венчурного пдпримництва в малому бзнес та запровадження втчизняного франчайзигну.

Наприклад, Японя застосову податок на прибуток в розмр 42, а для малого бзнесу 30. Англя вдповдно 35 29. В США використовують диференцйований пдхд до оподаткування прибутку. Перш 50 тис. дол. прибутку обкладаються податком 15, прибуток вд 50 тис. до 75 тис. дол. за ставкою 25, прибуток бльше 75 тис. дол. 34. У Франц протягом перших 5 рокв роботи фрми ставка податку зменшуться на 50. Вдвч меншою ставка податку для пдпримцв Нмеччини, щорчний прибуток яких не перевищу 3 млн. марок.

Уряд Япон Швец дозволя компаням створювати за рахунок неоподаткованого прибутку фонд спецального призначення для фнансування майбутнх нвестицй. Шведськ фрми мають змогу вдкладати половину прибутку в так фонди, збергаючи ц кошти у форм безпроцентних вкладв в банку використовуючи х по мр необхдност.

Податкова полтика Япон передбача пльги не тльки на затрати, але й на результати виробництва. Така продукця, як математичне забезпечення ЕОМ цлком не оподатковуться. Товари-новинки впродовж 3 рокв псля впровадження в обсяз 20 також звльняються вд податку. Отже, фнансово-кредитну податкову полтику щодо пдтримки малих пдпримств слд реформувати. Суттву роль у фнансовй пдтримц малого бзнесу повинн вдгравати форму пдтримки пдпримництва.

Надзвичайно актуальною проблемою залучення втчизняних та ноземних нвестицй у рзних формах та за напрямками вкладення. Для динамчного розвитку пдпримницьких структур незалежно вд х форм власност потрбно сформувати систему державного регулювання пдтримки малого пдпримництва. Пдвищення рол та значення малих пдпримств в економц Украни висунуло нов вимоги до формування вдповдно ринково нфраструктури фнансово-кредитн нститути, брж, нвестицйн фонди компан, нформацйн консультативн фрми, бзнес-центри т.п тому державн органи повинн бльше уваги придляти формуванню основних елементв виробленню належно законодавчо бази. Реалзаця цих заходв надасть нашим пдпримцям значн можливост для самореалзац.

Тим самим пдпримництво може досягти пдвищення свох показникв до рвня розвинутих кран. Виходячи з вище наведеного, можна сказати, що воно в Укран ма велик резерви велик перспективи, адже нема ншого способу становлення змцнення держави, окрм розвитку ринково економки, яка рунтуться насамперед на приватному бзнес, особистй нцатив, що й да кожному можливсть самореалзац самоутвердження.

Проблеми нформатизац та глобалзац. Найважлившою особливстю розвитку укрансько економки сьогодн та в найближчй перспектив те, що на процеси ринкового трансформування вдновлення ранше досягнутого статусу ндустрально розвинуто крани накладаються дв взамозвязан загальносвтов тенденц - глобалзац та нформатизац, тобто переростання ндустрально економки в постндустральну, для яко характерний новий технологчний спосб виробництва.

Можна погодитися з думкою А. Чухна, який вважа, що ринкова економка може забезпечити стабльне зростання лише в тому випадку, коли вона буде доповнена переходом до нового технологчного способу виробництва. На наш погляд, саме такий перехд, поряд з максимальним використанням переваг мжнародного подлу прац, кнцевою метою структурно перебудови втчизняно економки. Проблема структурно перебудови економки Украни набула особливо гостроти у звязку з процесом глобалзац поднаним з посиленням мжнародно конкуренц, тобто кардинального поглиблення мжнародного подлу прац та формування глибоко нтегровано глобально фнансово-економчно системи.

Добре вдомо, що процес глобалзац нцюють транснацональн корпорац та свтов центри фнансового капталу зокрема, транснацональн банки, як керуються своми, далеко не безкорисливими нтересами. Глобалзаця вдкрива перед людством широк можливост та одночасно несе для велико його частини стотн загрози. Очевидно, зокрема, що процес глобалзац неоднозначно вплива на крани з перехдною економкою, тобто з формованими ринком ринковою нфраструктурою, з низькими доходами населення, гострим дефцитом нвестицйних ресурсв вдсутнстю власних ТНК. Останн особливо стотним, оскльки ТНК ТНБ утворюють каркас ново транскордонно модел свтово економки, яка формуться у процес глобалзац. З одного боку, глобалзаця розширю можливост цих кран у використанн досягнень свтово науки технки, а також досвду менеджменту, формування функцонування фондового ринку, ведення банквсько та страхово справи, вдкрива м доступ до нових джерел капталу.

З ншого боку, глобалзаця ставить перед кранами з перехдною економкою нов, винятково складн завдання, виршення яких може стотно загострити труднощ перехдного пероду.

За роки економчно кризи деформац в структур промисловост поглибились досягли критично меж, про що наочно свдчать дан таблиц. х аналз, зокрема, показу, що у 2000 p незважаючи на зростання випуску продукц переважно кнцевого використання, загальна тенденця до погршення структури промислового виробництва не змнилася.

Це стосуться, насамперед, машинобудування та металообробки, питома вага яких скоротилася з 30,5 у 1990 р. до 13,2 у 2000 р. Продовжувалося зростання частки нших енергомстких галузей. У 2000 р. сукупна частка сировинних енергомстких галузей займала у структур промислового виробництва до 58. З огляду на постйне зростання цн на сировинн та енергетичн ресурси, така ситуаця ста загрозливою для економчно безпеки крани.

Галузева структура промислового виробництва Галуз промисловостРоки1990199519992000Промисло всть у цлому100100100100Електроенергетика3,211, 016,212,2Паливна5,713,311,210,1Чорна металургя11,021,823,827,4Кольорова металургя1,11,62,12,5Хмчна нафтохмчна5,57,15,45,8Машинобудування та металообробка30,716,114,113,2Деревооброб на целюлозно-паперова2,92,22,22,3Будвельних матералв3,43,9ЗД2,6Легка10,82,81,61,6Хар чова18,615,115,117,4Тож, ми бачимо, що Укран необхдно розвивати мал та середн пдпримства.

Вони забезпечать ринок необхдними товарами та послугами, пдвищать швидксть реагування на потреби споживача, продуктивнсть прац за рахунок нновацй, створюють додатков робоч мсця. Глобалзаця, у свою чергу, може негативно вплинути на економку крани через низьку ефективнсть прац та застарл основн фонди пдпримств.

Сутнсть соцальних проблем та особливост х розв язання

Погршилася ситуаця з забезпеченстю населення товарами тривалого корист... В останн роки все менше менше вводиться в експлуатаця нових об ктв соц... Держава зобов язана вдновити те, що нею ж було свого часу зруйновано. ... Не встановлено конкретних напрямв розвитку економки, не окреслено стра... За роки свого снування Промнвестбанком було сплачено до бюджету понад ...

– Конец работы –

Используемые теги: Економічні, соціальні, проблеми, ринкової, трансформації, Україні0.093

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Економічні та соціальні проблеми ринкової трансформації в Україні

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Глобальные проблемы, причины их возникновения и основные признаки. Классификация глобальных проблем
Философское осмысление глобальных проблем — это изучение процессов и явлений, связанных с проблемами общепланетарной цивилизации,… Философия анализирует причины, которые привели к появлению или обострению… В современной философии сложились основные подходы к пониманию глобальных проблем: 1. все проблемы могут стать…

Проблема эрекции полового члена мужчины - это проблема женщины...
И потому за оргазм женщины, заее наслаждение в сексе, за ее подготовку к акту несет полную ответственностьмужчина. И если женщина холодна, то смешно… Одним словом, в сексе должен работать принцип мужской половойчлен это… Нет импотентов, есть плохо работающие или сексуально неумелыеженщины. Нет и фригидных женщин. Есть просто неумелые и…

Проблема праворозуміння (Проблема правопонимания)
Поняття права це не застигла категоря, а категоря, що розвиваться, в якй вдображаються сторичн традиц, суспльна ситуаця сучасно епохи.Цллю роботи… В теоретико-пзнавальному план генезис правових вчень теорй вдбувався в русл… Наприклад, первинним правом для врев були 10 заповдей, вручених Мосею самим Богом. В таких древнх правових кодексах…

Прибуткове оподаткування підприємств, проблеми та шляхи розвитку в Україні
Через те ж , що надходження вд даного податку завжди займали друге мсце за обсягами в дохдно частини держбюджету таке зменшення вимусило державу… Особливе мсце в розвитку оподаткування прибутку пдпримств на Укран займа… Досвд застосування таких пльг засвдчив , що будь яка пльга призводила до миттво реакц ринку та виникнення диспропорцй…

Проблемы дидактического построения дисциплины в свете проблемы построения культурологии как науки
Именно на этот не сформулированный вопрос отвечают авторы многочисленных учебников и учебных пособий, вышедших за последнее время. Этот вопрос тесно… Другие, локализуя определенные культурные типы, рассматривают их специфические… Давая определение культуры, авторы широкого подхода на самом деле фундируют ее рамками узко очерченной специальной…

Воплощение вечных проблем и проблем современности в романе Чингиза Айтматова «Плаха».
III. Заключение 1. Судьба народов в ХХ веке. 2. Вечная драма мировой истории. 3. Пророческий голос Айтматова. Воплощение вечных проблем и проблем… В. С. Высоцкий Жизнь человека это постоянный выбор. Судьба его выбирать свой жизненный путь, добро или зло, те принципы, которыми потом он будет руководствоваться.Очень…

Проблеми розвитку малих підприємств в Україні
Ось чому становлення та розвиток малого підприємництва звичайно, в єдності з великим являє собою стратегічну задачу реформаційної економічної… Недооцінка малого підприємництва, ігнорування його економічних і соціальних… Потенціал малих підприємств залишається нереалізований. Існують серйозні економічні і адміністративні бар єри для…

Глобальные проблемы человечества и проблема ценности научно-исследовательского прогресса
НТР характеризуется, во-первых, срастанием науки с техникой в единую систему, в результате чего наука стала непосредственной производительной силой,… Все дело в том, что само развитие техногенной цивилизации подошло к… Именно отрицательные последствия и создают так называемые глобальные проблемы. Само название научно-техническая…

Прибуткове оподаткування підприємств, проблеми та шляхи розвитку в Україні
Через те ж , що надходження вд даного податку завжди займали друге мсце за обсягами в дохдно частини держбюджету таке зменшення вимусило державу… Особливе мсце в розвитку оподаткування прибутку пдпримств на Укран займа… Досвд застосування таких пльг засвдчив , що будь яка пльга призводила до миттво реакц ринку та виникнення диспропорцй…

Проблеми боротьби з епідемією ВІЛ/СНІД в Україні
У червні 2001 р. на спеціальній сесії Генеральної Асамблеї ООН, ініційованій Україною, ухвалюється рішення щодо створення ГФ боротьби зі СНІД,… Програми “зниження” шкоди від наркоманій можуть бути актуальними тільки у… СНІД неможливо подолати, використовуючи лише “командно-адміністративні” підходи, які традиційно лежали в основі…

0.032
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам