Аудит

ПЛАН 1. Дати коротку сторичну довдку про виникнення незалежного аудиту.2. Пояснити, виконання яких умов да право надавати аудиторськ послуги. Чи обов язковим наявнсть сертифката аудитора 3. Описати процедури, як необхдно виконати при аудит нематеральних активв типов помилки х облку 3.1 Визнання й оцнка нематеральних активв у вдповдност до ПСБО 3.2 Аналтичний облк НМА та документування операцй 3.3 Облк надходження та вибуття нематеральних активв 3.4 Облк амортизац нематеральних активв 3.5 Переоцнка та зменшення корисност НМА 3.6 Облк нвентаризац НМА 4. Лтература1. Дати коротку сторичну довдку про виникнення незалежного аудиту. Аудит ма вже досить довгу сторю.

Перш незалежн аудитори зявилися ще в XIX в. в акцонерних компанях вропи. Слово аудит у рзних перекладах означа вн чу або слухаючий. Виникнення аудита повязане з подлом нтересв тих, хто безпосередньо займаться керуванням пдпримством адмнстраця, менеджери, тих, хто вклада грош в його дяльнсть власники, акцонери, нвестори.

Останн не могли й не хотли покладатися лише на ту фнансову нформацю, що надавали керуюч й пдлегл м бухгалтери пдпримства. Досить част банкрутства пдпримств, обман з боку адмнстрац стотно пдвищували ризик фнансових вкладень. Акцонери хотли бути впевненими у тому, що х не обманюють, що звтнсть, представлена адмнстрацю, повнстю вдобража дйсне фнансове становище пдпримства.

Для переврки правильност фнансово нформац й пдтвердження фнансово звтност запрошувалися люди, яким, на думку акцонерв, можна було довряти. Головними вимогами, пропонованими до аудитора, були його бездоганна чеснсть незалежнсть. Знання бухгалтерського облку не мало спочатку основного значення, однак з ускладненням бухгалтерського облку необхдною умовою ста й гарна професйна пдготовка аудитора. сторичною батьквщиною аудита вважаться Англя, де з 1844 р. виходить серя законв про компан, згдно яким правлння акцонерних компанй зобовязан запрошувати не рдше одного разу в рк спецально людини для переврки бухгалтерських рахункв звту перед акцонерами.

У Рос звання аудитора було уведено Петром I. Посада аудитора поеднувала в соб деяк обовязки дловода, секретаря й прокурора. Аудиторв у Рос називали присяжними бухгалтерами. Вс три спроби органзац нституту аудита в 1889, 1912й 1928 р. виявилися невдалими.

Свтова економчна криза 1929 - 1933 р. пдсилив потребу в послугах бухгалтерв-аудиторв. У цей час рзко озлобляються вимоги до якост аудиторсько переврки обовязковост, збльшуться ринкова потреба в такого роду послугах. Псля закнчення кризи практично вс крани починають уводити обовязков вимоги до обсягу нформац, що втримуться в рчних звтах, обовязковост публкац цих звтв висновкв аудиторв. Аудит ста потужною зброю проти шахрайства. До кнця 40-х рр. аудит в основному укладався в переврц документац, що пдтверджу записан грошов операц, правильному угрупованню цих операцй у фнансових звтах.

Це був так званий пдтверджуючий аудит. Псля 1949 р. незалежн аудитори стали бльше уваги придляти питанням внутршнього контролю в компанях, думаючи, що при ефективнй систем внутршнього контролю ймоврнсть помилок незначна й фнансов дан досить повн й точн. Аудиторськ фрми почали займатися бльше консультацйною дяльнстю, чим безпосередньо аудиторськими переврками. Такий аудит одержав назву системно-системно-орнтованого.

Третй етап розвитку аудита його орнтаця на можливий ризик при проведенн переврок або при консультуванн, попередження й запобгання ризику аудит, при якому виходячи з умов бзнесу клнта переврка проводиться вибрково, в основному там, де ризик помилки або шахрайства максимальний. На початку 70-х рр. почалася розробка аудиторських стандартв. В Англ аудиторами йменуються будь-як фахвц в област контролю за врогднстю фнансово звтност, у тому числ й працююч в державних органах.

У Франц в сфер незалежного фнансового контролю дють дв професйн органзац бухгалтерв-експертв, як займаються безпосередньо веденням бухгалтерського облку, складанням звтност й наданням консультацйних послуг у цй област, комсарв уповноважених по рахунках, що забезпечують контроль за врогднстю фнансово звтност. У США переврку врогдност фнансово звтност здйсню дипломований бухгалтер. У всх розвинених кранах особи, що бажають придбати професю бухгалтера-аудитора, мають бути довг роки навчання й практично дяльност, а також численн спити.

Представники Палати аудиторв, органзац, що подну всх осб ц профес, регулярно перевряють хню роботу, виключення з Палати аудиторв означа заборона подальшо дяльност. Очевидно, сьогодн в Укран вже не залишилося людей, як б не чули слова аудит у всх його реальних нереальних постасях. Можна досить упевнено сказати, що незалежний аудит як професя вдбувся. Переживши з 1993 р. злети падння, аудит поступово завойову власну ншу в сфер фнансового контролю сучасного пдпримництва в досить твердй конкуренц з фскальним контролем у всх його проявах.

З урахуванням свтово нтеграц глобалзац час ставить перед укранським аудитом досить конкретн задач, на ршенн яких варто зосередитися аудиторсько громадськост. Псля перших боязких крокв на початку 90-х рокв аудит в Укран став заявляти про себе усе голоснше, займаючи важливе мсце в сфер фнансового контролю за дяльнстю субктв господарювання. Це особливо значимо в умовах становлення законодавчо нормативно бази, реформування власност системи оподатковування.

Як вдомо, аудит у нашй кран одержав розвиток з прийняттям Закону Украни Про аудиторську дяльнсть вд 22 квтня 1993 р. 3125-XII. Вдповдно до нього провадилася сертифкаця аудиторв, затверджувалися аудиторськ фрми видавалися лценз сертифкати на цей винятковий вид дяльност. Критерм високо якост роботи аудиторсько чи фрми аудитора в цей перод була гарантя правильност податкових розрахункв свочасност сплати хнй у бюджет. Орнтиром же податкових нспекцй було виконання плану по штрафних санкцях. На цьому рунт мж даними нститутами виникла нездорова конкуренця.

Пдпримства, з одного боку, були зобовязан в досить стиснутий термн здйснювати платний аудит, аудит з ншого боку не звльнялися вд планових переврок податковими органами. У результат численних звертань пдпримств у Верховну Раду Украни з приводу скасування обовязкового платного аудита аудиторськими фрмами, а також зусиллями досить впливового у вищому законодавчому орган крани промислового лоб сфера д ст. 10 Закону була обмежена постанова Верховно Ради Украни Про внесення змн у пункт 7 постанови Верховно Ради Украни Про порядок введення в чиннсть Закону Украни Про аудиторську дяльнсть вд 26 березня 1996р. 11096-ВР. У коло субктв, що хазяюють, що пддаються обовязковому аудиту, входять банки, доврч товариства, валютн фондов брж, нвестицйн фонди компан, кредитн союзи, недержавн пенсйн фонди, страхов компан й нш небанквськ фнансов установи.

Радикальн змни в податковому законодавств, недостатньо чтк суперечлив тлумачення норм податкового права фахвцями податкових органв рзного рвня змушували шукати компромс мж цною аудита вигодою, отримано в результат консультацй переврок аудиторськими фрмами. Аудит був затребуваний уже за пдсумками фнансово-господарсько дяльност пдпримств за 1996 рк. У малих пдпримств виникла потреба не тльки в одержанн епзодичних консультацй по бухгалтерському податковому облку, але й у його вдновленн чи супровод.

Розвиток нвестицйних процесв в Укран обумовило необхднсть посилення контролю за цльовим використанням коштв.

Мова йде про контроль з боку як нвесторв за використанням вкладених ними коштв, так держави у випадку використання коштв Державного нновацйного фонду Украни. При цьому аудиторськ фрми покликан захищати, насамперед, нтереси власникв не повинн трансформуватися в органи державного контролю. Особливо високий попит на аудиторськ послуги у випадку реорганзац злиття, придбання, подлу, видлення, перетворення пдпримств через виникнення складних облково-податкових проблем.

Ршенням Державно комс з цнних паперв фондового ринку Украни вд 19 березня 1997 р. затверджен вимоги щодо аудиторсько переврки вдкритих акцонерних товариств пдпримств-емтентв облгацй крм комерцйних банкв, нституцональних нвесторв. У них визначений зразковий перелк питань, на пдстав яких незалежн аудиторськ фрми повинн пдтвердити повноту врогднсть бухгалтерсько звтност названих субктв, що хазяюють, сформулювати на цй основ висновку про х реальний фнансовий стан. Згдно ст. 22 Закону Украни Про цнн папери фондову бржу вд 18 червня 1994 р. 1201-XII з змнами доповненнями аудит бухгалтерсько звтност фнансового стану емтента при рестрац випуску цнних паперв обовязковим.

При наданн регулярно нформац про емтент не рдше одного разу в рк обовязкове пдтвердження аудиторською фрмою рчного балансу складання довдки про фнансовий стан ст. 24. Державна комся з цнних паперв фондового ринку Украни, використовуючи надане й право на розробку затвердження нормативних документв, що регулюють ринок цнних паперв в Укран, ввела обовязкове пдтвердження бухгалтерського балансу пдпримства звту про його фнансов результати при рестрац нформац про емсю цнних паперв.

Вдповдно до Закону Украни Про аудиторську дяльнсть аудит провадиться з метою визначення врогдност звтност субктв господарювання, облку, його повноти вдповдност чинному законодавству встановленим нормативам. Згдно ст. 8 Закону це повиннео бути вдзначене в аудиторському висновку.

З прийняттям Закону Украни Про бухгалтерський облк фнансову звтнсть в Укран положень стандартв бухгалтерського облку в укранських аудиторв зявилася надя, що, нарешт, припиняться дискус про право хньо профес на снування, що розпочалися псля прийняття Закону Украни Про аудиторську дяльнсть. Полемчний запал повинний нацлюватися на визначення статусу, мсця рол аудитора. Податковий характер бухгалтерського облку звтност, нерозвиненсть фондового ринку, вдсутнсть традицй широкого обнародування фнансово нформац користувачв, здатних сприймати використовувати цю нформацю, покладаючись на думку аудитора про врогднсть, привели до того, що мсце роль аудитора були зведен до консультанта по оподатковуванню й облку.

Фактично нчого не змнили Нацональн нормативи аудита Аудиторсько Палати Украни, що одночасно з Кодексом професйно етики аудиторв Украни набрали сили з 1 счня 1999 р. Ц нормативн документи деякою мрою випереджали розвиток реформи бухгалтерського облку в Укран. Так, у норматив 1 Вимоги нацональних нормативв аудита мова йшла про фнансову звтнсть, тод як у нормативних документах, що регулюють облк звтнсть, цей термн зявився лише в Закон Украни Про бухгалтерський облк фнансову звтнсть в Укран положеннях стандартах бухгалтерського облку.

Аудиторськ фрми мають право займатися аудитом у форм безпосередньо аудиту, а також супутнх аудиту послуг. Вдповдно до Закону Украни Про аудиторську дяльнсть вд 22.04.93 23, аудиторськ послуги можуть надаватись у форм аудиторських переврок аудиту та повязаних з ними експертиз, консультацй з питань бухгалтерського облку, звтност, оподаткування, аналзу фнансово-господарсько дяльност та нших видв економко-правового забезпечення пдпримницько дяльност фзичних та юридичних осб. 2. Пояснити, виконання яких умов да право надавати аудиторськ послуги.

Чи обов язковим наявнсть сертифката аудитора Положення Закону Про аудиторську дяльнсть дють на територ Украни поширюються на ус господарююч субкти незалежно вд форм власност та видв дяльност, органи державно виконавчо влади. Аудит - це переврка публчно бухгалтерсько звтност, облку, первинних документв та ншо нформац щодо фнансово-господарсько дяльност субктв господарювання з метою визначення достоврност х звтност, облку, його повноти вдповдност чинному законодавству та встановленим нормативам.

Аудит здйснються незалежними особами аудиторами, аудиторськими фрмами, як уповноважен субктами господарювання на його проведення.

Аудит може проводитись з нцативи господарюючих субктв, а також у випадках, передбачених чинним законодавством обовязковий аудит. Затрати на проведення аудиту вдносяться на собвартсть товару продукц, послуг. Аудиторська дяльнсть включа в себе органзацйне методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторських переврок аудит та надання нших аудиторських послуг. Аудиторськ послуги можуть надаватись у форм аудиторських переврок аудиту та повязаних з ними експертиз, консультацй з питань бухгалтерського облку, звтност, оподаткування, аналзу фнансово-господарсько дяльност та нших видв економко-правового забезпечення пдпримницько дяльност фзичних та юридичних осб. Аудитором може бути фзична особа, яка ма сертифкат, що визнача квалфкацйну придатнсть на заняття аудиторською дяльнстю на територ Украни.

Частина перша статт 5 в редакц Закону N 2738-IV 2738-15 вд 06.07.2005 Аудитор ма право займатися аудиторською дяльнстю ндивдуально, створити аудиторську фрму, обднатися з ншими аудиторами в сплку з дотриманням вимог цього Закону та нших законв Украни.

Для здйснення аудиторсько дяльност одноособово аудитор повинен на пдстав чинного сертифкату отримати лцензю. Аудиторам забороняться безпосередньо займатися торговельною, посередницькою та виробничою дяльнстю, що не виключа х права отримувати дивденди вд акцй та доходи вд нших корпоративних прав. Аудитором не може бути особа, яка ма судимсть за корислив злочини. Аудиторська фрма - це органзаця, яка ма лцензю на право здйснення аудиторсько дяльност на територ Украни займаться виключно наданням аудиторських послуг.

Аудиторськ фрми можуть створюватися на основ будь-яких форм власност. Кервником аудиторсько фрми може бути тльки аудитор. Сертифкаця визначення квалфкацйно придатност аудиторв здйснються Аудиторською палатою Украни. Право на отримання сертифкату мають фзичн особи, як здобули вищу освту, певн знання з питань аудиту та досвд роботи не менше трьох рокв пдряд на посадах аудитора, ревзора, бухгалтера, юриста, фнансиста або економста.

Наявнсть певних знань з питань аудиту визначаться шляхом проведення вдповдного спиту. Частина друга статт 12 з змнами, внесеними згдно з Законом N 2738-IV 2738-15 вд 06.07.2005 Особи, як не склали спиту, мають право повторно скласти його не ранш як через рк псля прийняття ршення Аудиторською палатою Украни. Термн чинност сертифкату не може перевищувати пяти рокв. Члени Аудиторсько палати Украни пдлягають сертифкац у встановленому порядку.

Особи, делегован до Аудиторсько палати Украни першого скликання, пдлягають сертифкац з дотриманням вимог цього Закону, за винятком складання спиту. Лцензя дозвл на заняття аудиторською дяльнстю надаться Аудиторською палатою Украни окремим аудиторам або аудиторським фрмам з дотриманням вимог цього Закону та нших законв Украни. Клопотання про отримання лцензй податься до Аудиторсько палати Украни псля державно рестрац аудиторсько фрми або окремого аудитора як субкта пдпримницько дяльност.

За видачу лценз справляться плата у розмр пяти неоподатковуваних мнмумв доходв громадян, яка спрямовуться до державного бюджету. Частина третя статт 13 з змнами, внесеними згдно з Законом N 5496-ВР вд 20.02.96 Термн чинност лцензй не може перевищувати пяти рокв. Забороняться проведення аудиту 1 аудитором, який ма прям родинн стосунки з кервництвом господарюючого субкта, що перевряться 2 аудитором, який ма особист майнов нтереси у господарюючого субкта, що перевряться 3 аудитором - членом кервництва, засновником або власником господарюючого субкта, що перевряться 4 аудитором - працвником господарюючого субкта, що перевряться 5 аудитором - працвником, спввласником дочрнього пдпримства, фл чи представництва господарюючого субкта, що перевряться 6 аудитором в нших випадках, при яких не забезпечуються вимоги щодо його незалежност.

Частину першу статт 24 доповнено пунктом 6 згдно з Законом N 2738-IV 2738-15 вд 06.07.2005 Членам адмнстративних, кервних та контролюючих органв аудиторських фрм, як не аудиторами, а також засновникам, власникам, учасникам, акцонерам забороняться втручатися у практичне виконання аудиту в спосб, що порушу незалежнсть аудиторв, як здйснюють аудит. Статтю 24 доповнено частиною другою згдно з Законом N 2738-IV 2738-15 вд 06.07.2005 3. Описати процедури, як необхдно виконати при аудит нематеральних активв типов помилки х облку.

На сьогодн методика принципи побудови облку нематеральних активв об ктом пильного вивчення свтово економчно науки практики.

Дан питання неодноразово розглядалися на сес Мжнародно групи експертв ООН з мжнародних стандартв облку звтност, продовжують постйно розроблятися економстами всх розвинених кран. Для перехдного етапу розвитку економки Украни практики облку характерне значне вдставання стану облку нематеральних активв вд потреб господарсько практики. Зокрема, дючий в Укран пдхд при оцнц або при визначенн даного виду активв не може забезпечити пдготовку користувачам об ктивно нформац. Характерн процедури облку нематеральних активв, так

Визнання й оцнка нематеральних активв у вдповдност до ПСБО

Журнал-ордер 13 за 200 року записуПдстава змст записуЗ кредиту рахунку... Аналз втчизняно зарубжно практики облку дозволя додатково видляти нш м... Технка пдрахунку визначаться п. Вдомост про змни первсно вартост та суми зносу нематеральних активв за... У раз виявлення активв, не взятих на облк, а також об ктв, по яких в о...

Лтература

Голов С. Учет нематериальных активов согласно МСБУ Бухгалтерский учет и аудит. 7 8. С. 42 49.