рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття банкрутства пдпримства

Поняття банкрутства пдпримства - раздел Экономика, Поняття банкрутства підприємства Поняття Банкрутства Пдпримства. Поняття Банкрутства Органчно Притаманне Сучас...

Поняття банкрутства пдпримства. Поняття банкрутства органчно притаманне сучасним ринковим вдно-синам. Воно характеризу неспроможнсть пдпримства органзац задовольнити вимоги кредиторв щодо оплати товарв, робт, послуг, а також забезпечити обовязков платеж в бюджет i позабюджетн фонди. Закон Украни Про банкрутство пд банкрутством розум звязану з браком активв у лквднй форм неспроможнсть юридично особи субкта пдпримницько дяльност задовольнити в установлений для цього строк пред явлен до нього з боку кредиторв вимоги та виконати зобовязання перед бюджетом 2 Украна впродовж останнх деклькох рокв здйсню перехд вд планово-розподльно, командно-адмнстративно економки до суспльства з вльним ринком.

Всяке пдпримство, що здйсню комерцйну дяльнсть, вступа у вдносини з податковими органами, банками, ншими пдпримствами.

В процес цих вдносин у пдпримства виникають зобовязання, як можуть привести до того, що пдпримство стане боржником. Вдповдно до закону Украни Про внесення змн в закон Украни Про банкрутство Вдомост Верховно Ради ВВР, 1999 42-43, стр.378 Основн термни Неплатоспроможнсть нездатнсть субкта пдпримницько дяльност виконати псля настання встановленого термну х сплати грошов зобовязання перед кредиторами, зокрема по заробтнй платн, а також виконати зобовязання по вдношенню оплати податкв зборв обовязков платеж не накше, як за допомогою оновлення платоспроможност. 2 Економка пдпримства Пдручник За заг. ред. Покропивного С.Ф. Вид. 2 ге, перераб. та доп. К. КНЕУ, 2001, с.506 - 507. Боржник субкт пдпримницько дяльност, нездатний виконати сво грошов зобовязання перед кредиторами, зокрема зобовязання по оплат податкв зборв обовязкових платежв, на протяз трьох мсяцв псля настання встановленого термну х оплати.

Банкрутство визнана арбтражним судом нездатнсть боржника вдновити свою платоспроможнсть задовольнити визнан судом вимоги кредиторв не накше, як за допомогою застосування лквдацйно процедури.

Субкт банкрутства банкрот боржник, нездатнсть якого виконати сво грошов зобовязання встановлена арбтражним судом. Кредитор юридична або фзична особа, яка ма в установленому порядку пдтверджен документами вимоги за грошовими зобовязаннями до боржника по виплат заборгованост по заробтнй платн працвникам боржника, а також органи державно податково служби нш державн органи, як здйснюють контроль за правильнстю свочаснстю оплати податкв зборв. 3 За нормальних умов господарювання акцонери та кредитори сподваються на винагороду, рвень яко залежить вд ступеня прибутковост фрми. Одна з перших ознак руху до банкрутства спад прибутковост фрми нижче за вартсть и капталу.

Вдсотки за кредит i дивденди, що сплачуються фрмою, перестають вдповдати сучасним ринковим умовам господарювання, а вкладання коштв у таку фрму ста невигдним.

Кредитори власники облгацй та нш одержують певн суми, визначен кредитними угодами, але вдносна вигднсть хнх вкладень у дану фрму зменшуться, а у звязку з спадом вартост акцонерного капталу пада й цна акцй, збльшу- 3 Конспект лекцй з дисциплни Економка пдпримства для студентв спецальност Економчна кбернетика Упоряд. О Горбач М.Ю.Гвоздва - Харкв ХНУРЕ, 2004. ться ризик неповернення коштв, у фрми виникають труднощ з готвкою, особливо якщо кредитори не пролонгують кредитн угоди на наступний перод i фрма змушена буде виплатити не тльки вдсотки, а й суму основного боргу.

Може виникнути криза лквдност i фрма увйде в стан технчно неплатоспроможност. Це явище можна вже розглядати як банкрутство. Зарубжний досвд показу, що спрогнозувати банкрутство можна за 1,5-2 роки до появи його очевидних ознак. Цлком можливим е виявлення початкових ознак банкрутства через прогнозування цни пдпримства на найближчу та довгострокову перспективу. Зниження прибутковост фрми або збльшення середньо вар-тост зобовязань означа зниження цни. Цна фрми - це приведен до тепершнього часу потоки виплат кредиторам та акцонерам Як дисконтна ставка використовуться середньозваженавартсть капталу.

Цна фрми може впасти нижче за суму зобовязань кредиторам. Це означа, що акцонерний каптал зника. Осьце i е повне банкрутство банкрутство акцонерв. Цна фрмиможе впасти навть нижче за лквдацйну вартсть активв. Тодлквдацйна вартсть розглядатиметься як цна фрми, а лквдацяфрми ста вигдншою за експлуатацю. Акцонери в цьому развтрачають свй каптал. 4 4 Економка пдпримства Пдручник За заг. ред. Покропивного С.Ф. Вид. 2 ге, перераб. та доп. К. КНЕУ, 2001, с.506 - 507. 2 ПРИЧИНИ БАНКРУТСТВА Причини банкрутства пдпримств органзацй можуть бути найрзномантншими.

Беручи загалом, х можна подлити на дв групи 1 зовншн, як практично дуже важконод неможливо врахувати 2 внутршн, що безпосередньо залежать вд форм, методв та органзац роботи на самому пдпримств. Результатом одночасного впливу всх чинникв е настання банкрутства рис. 1. 5 До основних внутршнх причин передусм належить недосконалий менеджмент, згдно з яким, наприклад, пдпримство здйснило неефективн довгостроков фнансов вкладення, що не забезпечили зростання його доходу в передбачуваний перод пдпримство обтяжене надмрними виробничими запасами, що не збльшують обсягв виробництва та грошових надходжень пдпримство виробля готову продукцю, що не реалзуться утриму непомрну для нього соцально культурну сферу або надмрну кльксть персоналу тощо. До подбних причин у сучасних умовах можна вднести неефективну маркетингову стратегю тактику, коли мж виробниками споживачами сну значна кльксть посередницьких ланок, у яких осда переважна частина виручки.

Зовншнми причинами невиконання зобовязань можуть бути, зокрема, ситуац, коли ринок знижу загальний попит на продукцю пдпримства з причин вдсутност потреби в нй, високих цн, зниження платоспроможност, появи товарв субститутв тощо. Так ситуац можуть виникнути тод, коли недобросовсн споживач не здйснюють платежв за вдвантажену продукцю або за надан послуги.

У цих випадках пдпримство, не маючи виручки, не може виконати свох зобовязань перед ншими субктами його економчних звязкв дяльност. 5 Економка пдпримства Пдручник За заг. ред. Покропивного С.Ф. Вид. 2 ге, перераб. та доп. К. КНЕУ, 2001, с.506 507. Соцально економчнНауково технчн Зовншньоекономчн Полтичн Зовншн ПРИЧИНИ БАНКРУТСТВА Внутршн Брак стратегчного плану розвиткуНерацональна органзацйна структура Низька яксть менеджментуДефцит власних оборотних коштв Недосконалсть механзму цноутворенняБрак довготермнового нвестування Збльшення дебтор- сько та кредиторсько заборгованостТехнологчна неуз- годженсть про- цесу виробництва Утримання зайвих робочих мсць Рис. 1. Основн причини банкрутства пдпримств органзацй. Можуть виникати ситуац рзких змн податково полтики, введення пдвищених митних тарифв, прямих заборон на експорт або мпорт продукц, що також призводить до неможливост виконання пдпримством свох зобовязань. 6 Зовншн фактори можуть бути мжнародними та нацональними.

Мжнародн фактори формуються пд впливом динамки загальноекономчних показникв розвитку провдних кран стану свтово фнансово системи, стабльност мжнародно торгвл, митно полтики, рвня мжнародно конкуренц, руху мжнародного капталу та н. Аналз зарубжно практики свдчить, що в кранах з розвинутою економкою та сталою полтичною системою, як правило, 13 банкрутств спричиняться зовншнми, а 23 внутршнми причинами. Очевидним те, що фактори банкрутства для втчизняних пдпримств ншими, похдними вд кризового стану нацонально економки.

Саме необрунтована економчна полтика уряду, некерован нфляцйн процеси, тотальна економчна криза, полтична нестабльнсть суспльства, спад длово активност в економц найбльш впливають на результати дяльност пдпримств передовсм через недосконалсть законодавчо бази. На сучасному етап дуже уповльнився розвиток науки i технки знов-таки через глибоку кризу в нвестицйнй сфер. Низький рвень нтегрованост втчизняно економки, неефективне використання зарубжного капталу, рзке погршання конюнктури внутршнього i зовншнього ринкв спричиняють помтн симптоми банкрутства в багатьох пдпримствах Украни. 6 Економка пдпримства Навч. Пособ. За ред. А. В. Шегди. К. Знання, 2005, с.117 118. Рух до кризового стану починаться в момент виникнення кумулятивного зростання величини вдхилення тих чи тих показникв, як характеризують стан зовншнього та внутршнього середовища функцонування фрми, вд довгострокових тенденцй динамки цих показникв.

Наприклад, якщо обсяг продажу товару коливався в межах 3 середньомсячно величини вд середньо квартально, а наступного мсяця впав на 10 i негативна тенденця нароста, то мамо вже певн симптоми кризового стану . 7 7 Економка пдпримства Пдручник За заг. ред. Покропивного С.Ф. Вид. 2 ге, перераб. та доп. К. КНЕУ, 2001, с.506 507. 3 ОЗНАКИ БАНКРУТСТВА Одню з перших ознак прямування до банкрутства е падння прибутковост пдпримства у даному випадку прибутковсть частка прибутку пдпримства псля виплати податкв у рчному виторз. 3 вдносним паднням прибутковост пдпримства зявляються труднощ з готвкою i можлив утруднення з оплатою витрат.

Кредитори, хоча й одержують тверд суми, визначен кредитними договорами, можуть вважати небезпечним поновлення кредитування навть за пдвищеними вдсотками, тому що зi зменшенням вартост власного капталу пдпримства ризик повернення коштв зроста.

Тод пдпримству доведеться виплатити, крм вдсоткв, ще й суму основного боргу. 8 снують i цлком конкретн симптоми настання тотально заборгованост та повно неплатоспроможност пдпримства органзац.

Найбльш характерн з них показано на рис. 2. Процес зростання процентних ставок i цн зумовлю подорожчання сировини, матералв, комплектуючих виробв, яке випереджа пдвищення цн на готову продукцю, збльшу за нших однакових умов кредиторську заборговансть пдпримства.

Усе це потребу додаткових кредитних pecypciв i, як наслдок, призводить до негативних змн у структур зобовязань пдпримства через пдвищення середньо вартост пасивв. У дальшому наростають кризов явища бльш явн ознаки банкрутства, як зумовлено рзкими змнами структури балансу пдпримства, а саме труднощ з готвкою та рзке зменшення грошових коштв на рахунках збльшення дебторсько заборгованост рзке зниження теж може бути 8Шаповал В.М Аврамчук Р.Н Ткаченко О.В. Економка пдпримства Уведення в спецальнсть Навчальний посбник.

К. Центр навчально лтератури , 2003 с.224 - 230 негативним явищем, бо свдчитиме про труднощ з збутом, зростання запасв готово продукц збльшення кредиторсько заборгованост зниження обсягв продажу хоча перед лквдацю пдпримства можливий повний розпродаж його продукц.

Kpiм того, характерною затримка з поданням звтност наявнсть конфлктних ситуацй па пдпримств . 1. Зменшення обсягв реалзац продукцСИМПТОМИ 2. Спад попиту на продукцю Тотальна заборговансть3. Зниження прибутковост виробництва 4. Утрата клнтв та покупцв5. Збльшення обсягу нелквдних оборотних коштв6. Неритмчнсть виробництваБАНКРУТСТВОПовна неплато- спроможнсть 7. Низький рвень використання виробничого потенцалу8. Збльшення витрат на виробництво та реалзацю продукц 9. Зниження рвня продуктивност прац 10. Скорочення клькост робочих мсць Рис. 2. Сутнсть можливих симптомв банкрутства пдпримств.

Банкрутство може виникнути на кожному з етапв життвого циклу конкурентно переваги фрми ЖЦКПФ. Дослдники називають так основн фактори, що сприяють банкрутству фрми. Першим детермнантом в параметри факторв виробництва.

Вплив цих факторв спостергаться на ycix стадях етапах життвого циклу КАФ, але особливо важлив вони на стад зародження.

На данй стад ciм причин, унаслдок д яких фрма може зазнати банкрутства неправильне визначення мс фрми та виробничого профлю низьк пдпримницьк здбност власника власникв фрми низька квалфкаця управлнського персоналу фрми неадекватний маркетинг велика частка позикового капталу низька квалфкаця виконавцв робтникв, нженерв i т. п. неадекватнсть трансакцйних витрат.

Наступним етапом життвого циклу КПФ прискорення зростання. Даний етап характеризуться тим, що фрма ма добрий попит на свою продукцю, сильну маркетингову стратегю, високу квалфкацю управлнського персоналу, що да змогу процвтати та збльшувати виробництво. У цй ситуац для фрми небезпечною тльки велика частка позикових коштв у загальнй мaci капталу, що використовуться. Фрма може свочасно не забезпечити виплат свом кредиторам i збанкрутувати. На emani уповльнення зростання загрозу банкрутства створюють погане використання оборотного капталу, втрата гнучкост в управлнн, неадекватний маркетинг, неадекватнсть трансакцйних витрат.

Рвень використання капталу можна визначити, аналзуючи коефцнти лквдност активв. Швидксть обороту коштв, тобто швидксть перетворення х на грош, безпосередньо вплива на платоспроможнсть пдпримства. Брак гнучкост в управлнн призводить до неефективних уп-равлнських ршень, несвочасного прийняття таких i, як наслдок, до збльшення витрат на управлння та до втрат прибутку вд неадекватного и несвочасного реагування на зовншн та внутршн вдхилення.

Етап зpiлocmi характеризуться стабльним станом фрми, стабльним прибутком, насиченням yciма виробничими ресурсами. На цьому eтап небезпечною низка таких факторв високий ступнь нелквдност оборотного капталу, старння основного капталу, неадекватний маркетинг, неадекватнсть трансакцйних витрат. Так, фзичне спрацювання та технко-економчне старння основного капталу призводить до зниження продуктивност прац, як порвняти з ншими фрмами, до втрати конкурентно переваги фрми, а внаслдок цього до банкрутства.

На emani спаду виробництва дють тi caмi фактори, що й на етап зрлост. Але стан погршуться загальним незадовльним фнансовим становищем суб кта господарювання. Biн втрача споживачв, а негативна дя внутршнх факторв може призвести до прискореного його банкрутства. ншим важливим детермнантом параметри попиту. Аналз свдчить, що щ параметри дють на вcix стадях ЖЦКПФ i, як правило, однаковими для вcix етапв.

Рзке зниження сукупного попиту негативно вплива на вci види дяльност скорочуються обсяги виробництва, збльшуються витрати на одиницю продукту, зменшуться прибуток на одиницю продукту та загальний обсяг прибутку. У раз розвитку виробництва товарв-замнникв наста процес витискання товарв, що х виробля фрма, з ринкв, зменшення попиту на цю продукцю i, як можливий наслдок, утрата фрмою прибутку та банкрутство. Аналогчно дють i нш фактори параметрв попиту, але хнй вплив рзний на рзних етапах ЖЦКПФ. Так, на стад нтенсивного зростання до банкрутства може призвести тльки один фактор рзке зниження сукупного попиту. нш фактори не мають виршального значення, оскльки фрма на цй стад завжди ма можливсть ужити потрбних запобжних заходв.

Наступним детермнантом рвень галузево конкуренц. Збльшення конкурентних переваг нших фрм галуз може бути каталзатором банкрутства фрми на будь-якому eтап ЖЦКПФ. Цей процес свдчить про те, що нш фрми використовують лпш технолог, маркетингову стратегю та управлнськ кадри.

Вдставання фрми погршу становище на ринку i також може призвести до банкрутства. Вплив державно noлimuки важливим фактором, що впливана розвиток та функцонування фрми через фскальну та кредитно - грошову системи. 9 9 Економка пдпримства Пдручник За заг. ред. Покропивного С.Ф. Вид. 2 ге, перераб. та доп. К. КНЕУ, 2001, с.506 507. 4

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Поняття банкрутства підприємства

В Укран порушилася днсть елементв процесу прац i вдбулася деградаця кожного з них окремо.Кризою вражен вс елементи, що визначають процеси прац криза… Вдомо, що каптал перебува в безперервному pyс, протягом якого вн проходить три… Якщо каптал i затримуться на першй фаз Г Т, то грошовий каптал перетворються на скарб.Якщо поднання робтникв з…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття банкрутства пдпримства

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Антикризове управлння пдпримством
Антикризове управлння пдпримством. Антикризове управлння це сукупнсть форм i методв реалзац антикризово полтики щодо конкретного пдпримства - боржника. Метою антикризового управлння розробка

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги