рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Суть iнфляцi та причинитеоретичний аспект

Работа сделанна в 2003 году

Суть iнфляцi та причинитеоретичний аспект - раздел Экономика, - 2003 год - Інфляція в Україні, причини виникнення, наслідки, методи боротьби з нею Суть Iнфляцi Та Причинитеоретичний Аспект. Iнфляцiя Властива Бiльшостi Економ...

Суть iнфляцi та причинитеоретичний аспект. Iнфляцiя властива бiльшостi економiчно розвинутих краiн свiту i основною проблемою в тих краiнах, що розвиваються.

Дамо чiтке визначення цьому економiчному процесу. Пiд iнфляцiю, як правило, розумiють будь-яке знецiнення грошовоi одиницi, тобто систематичне зростання цiн незалежно вiд того, якими причинами цей процес викликаться. Це, звичайно, не означас, що пiдвищуються обов язково всi цiни. Навiть у перiоди досить швидкого зростання iнфляцii деякi цiни можуть залишатися вiдносно стабiльними, а iншi навiть знижуватися.

Iнфляцiя виникас в разi, якщо суспiльство намагатиметься витрачати бiльше, нiж дозволяють виробничi потужностi економiки. Коли сукупнi витрати перевищують обсяг продукту при повнiй зайнятостi, вiдбувасться пiдвищення рiвня цiн. Отже, надмiрний обсяг сукупних витрат носить iнфляцiйний характер. У цьому разi уряд зобов язаний лiквiдувати надлишковi витрати. Вiн може цього досягнути головним чином через скорочення власних видаткiв, а також пiдвищенням податкiв з метою скорочення доходiв приватного сектору.

Протилежним до iнфляцii поняттям дефляцiя, яка ма мiсце тодi, коли загальний рiвень цiн пада. Дефляцiя траплялася вкрай рiдко в кiнцi ХХ ст. Пiдтримувана дефляцiя, коли цiни постiйно падають протягом декiлькох рокiв, як правило, асоцiються з перiодами глибоко депресii. Тепер ми можемо розглянути рзн види нфляц. За формами виявлення розрзняють подавлену приховану нфляцю- коли знецнення грошей вдбуваться без вдкритого росту цн. Цни утримуються на фксованому рвн за допомогою адмнстративних заходв.

Якщо попит перевищу товарообг в 2 р це означа, що рвень отоварення грошово одиниц не перевищу 50, тобто вона знецнються. Така нфляця незмнною супутницею планово економки в колишньому СРСР в кнц 80х товарне забезпечення кожного карбованця отримано зарплати коливалося в межах 40-60 коп а в 1991 р. товарна конвертовансть знизилася до 28 коп. Основною формою вияву тако нфляц загострення дефциту, коли купвельна спроможнсть грошей пада у зв язку з неможливстю придбати потрбн товари. ншою формою подавлено нфляц приховане пдвищення цн, що виявляться в погршенн якост товару при незмннй цн, вимиванн товарв дешевого асотрименту, продаж старих товарв пд новою маркировкою вдповдно за бльш високими цнами.

Прихована нфляця також проявляться в наявност незадовльненого попиту, представленого вимушеними заощадженнями, що утворилися через те, що покупц не можуть знайти необхдн товари. Офцйно регульован цни прориваються на чорному ринку.

Динамка цих цн вдносним вираженням приховано нфляц. Тому приховану нфляцю часто називають адмнстративною, народжену адмнстративними цнами. вдкриту- нфляцю, що виявляться безпосередньо в рост цн За темпами нфляц розрзняють повзучу- темпи яко не перевищують 10 на рк галопуючу- темпи росту цн досягають 10-100 на рк гпернфляцю- рчн темпи приросту цн перевищують 100 в рамках гпернфляц видляють бльш вузьке поняття супергпернфляц, при якй темпи росту цн досягають 50 та бльше на мсяць.

Аналiз виявляс декiлька харакерних рис гiперiнфляцii. По-перше, реальний попит на грошi, вимiрюваний як вiдношення запасу грошей до рiвня цiн, падас дуже рiзко. По-друге, вiдноснi цiни стають дуже нестабiльними. За нормальних умов зарплата робiтника майже не змiнються менш нiж на 1 в мiсяць. В умовах гiперiнфляцii реальна заробiтна плата може знижуватись в середньому на третину протягом одного мiсяця. Дуже вiдчутним вплив гiперiнфляцii на розподiл багатства. Знецiнення грошей руйну заощадження населення, пiдриваючи економiчну свободу суспiльства.

Цi iнтенсивнi коливання у вiдносних цiнах i реальнiй зарплатi, збiднення населення iлюструють головну втрату вiд iнфляцii. На щастя, гiперiнфляцiя трапляться досить рiдко. Вона мас мiсце переважно пiд час вiйн чи в перiоди, що йдуть за вiйнами i революцiями. Гiперiнфляцiя сучасного перiоду характерна для краiн, що здiйснювали революцiйний перехiд вiд соцiалiзму до ринковоi економiки в Польшi цiни зростали бiльш як на 1000 щороку в 1989-1990 рр За факторними формами нфляц теоря грошей розрзня багато видв, серед яких ключове мсце належить нфляц попиту й iнфляцi витрат У першому випадку iнфляцiю виклика надлишок грошей, доходiв й попиту.

Iнфляцiя попиту спостерiгасться, коли сукупний попит зростас швидше за виробничий потенцiал економiки, пiдносячи цiни, щоб зрiвноважити пропозицiю i попит. Покупцi конкурують за обмежену пропозицiю товарiв, що призводить до зростання цiн. На першому вiдрiзку сукупнi витрати недостатнi i обсяг валового нацiонального продукту сукупноi пропозицii значно вiдстас вiд свого потенцiйного рiвня за умови повноi зайнятостi.

У разi збiльшення сукупного попиту рiвень цiн не змiниться, бо буде вiдповiдно зростати й обсяг виробництва, тобто iнфляцiя поки що буде вiдсутня. Це пояснюсться тим, що iснус велика кiлькiсть незалучених у виробництво трудових i матерiальних ресурсiв, якi ще можна залучити за iснуючих на них цiн. Поступово зростання попиту пiдштовхус розвиток сукупноi пропозицii до другого вiдрiзку, зображенного на мал.1. Для цього стану економiки притаманне повнiше використання ресурсiв, а тому iх запаси поступово скорочуються i вони стають дорожчими.

Починасться зростання цiн, тобто iнфляцiя. Iнфляцiю, що виникас на другому вiдрiзку кривоi сукупноi пропозицii, називають передчасною, тому що вона починасться до появи повноi зайнятостi i повного використання виробничих потужностей у краiнi. Подальше зростання сукупного попиту пiдштовхус сукупну пропозицiю до потенцiйно можливого обсягу виробництва, зображеного на мал.1 третiм вiдрiзком.

На цьому вiдрiзку реальний валовий нацiональний продукт досягас свого максимуму, i тому подальше збiльшення сукупного попиту зумовлюс iнфляцiю, яку називають вже чистою на вiдмiну вiд передчасноi. Слiд зазначити, що покриття дефiциту державного бюджету за рахунок кредитно- грошовоi емiсii с одним з найважливiших чинникiв iнфляцii попиту, оскiльки зростання пропозицii грошей збiльшус сукупний попит на товари та послуги, який, у свою чергу, пiдвищус рiвень цiн. Iнфляцiя витрат, або iнфляцiя пропозицii, спостерiгасться в тому випадку, коли збiльшуються витрати на одиницю продукцii, тобто середнi витрати за данного обсягу виробництва.

Збiльшення витрат на одиницю продукцii в економiцi скорочус прибутки й обсяг продукцii, який може бути запропонований за iснуючого рiвня цiн. Внаслiдок цього зменшусться сукупна пропозицiя товарiв та послуг, що, в свою чергу, пiдвищус рiвень цiн. Таким чином, витрати, а не попит збiльшують цiни. Зростання собiвартостi, що призводить до iнфляцii витрат, може бути викликано рiзними причинами, наприклад, недостачею або подорожчанням сировини, матерiалiв, палива, працi.

Одним iз джерел iнфляцii витрат c рiзкi порушення шоки пропозицii. Пiд рiзким порушенням шоком пропозицii розумiсться подiя, зовнiшня по вiдношенню до функцiонування вiтчизняноi економiчноi системи скажiмо, пiдвищення цiн на iмпорт або несприятливi погоднi умови, що збiльшус очiкуваний фiрмами середнiй рiвень цiн на фактори виробництва.

Отже, ми розглянули, з теоретично точки зору, рзномантн види нфляц, що виникають за тих чи нших обставин. Тепер настав час згадати основн причини цього виникнення. х, перш за все необхдно шукати в деформац грошового обгу. Так, нфляця виника, коли центральний банк крани проводить неврну грошову полтику, випускаючи в обг незабезпечену товаром масу грошей. Припустимо, що економiчна система знаходиться у станi рiвноваги й експерти розраховують на таку стабiльнiсть у майбутньому.

Але, виходячи iз полiтичних мiркувань, наприклад, в зв язку з наближенням президентських виборiв, уряд, щоб догодити виборцям, вирiшу збiльшити виплати з державного бюджету, знизити податки й негайно розпочати реалiзацiю проектiв для створення нових робочих мiсць. Зрозумiло, що зростання реального обсягу виробництва й скорочення безробiття, досягнуте адмiнiстрацiю президента, зробить неабиякий вплив на результати виборiв. Отже, складаться проект нереально розширеного державного бюджету на рiк виборiв.

Як тiльки цi плани почнуть реалiзовуватись, економiчна система вийде iз стану рiвноваги. Дiйсно, спочатку реальний обсяг виробництва зросте, безробiття скоротиться, а пiдвищення рiвня цiн при цьому буде незначне. Але, вже у наступному роцi зарплата, цiни на ресурси й фактори виробництва почнуть iнтенсивно зростати. По мiрi того, як фiрми будуть пристосовувати своi очiкування до нових умов, зростуть не тiльки цiни на товари та послуги, але й вiдбудеться скорочення обсягiв виробництва, супроводжуване зростанням безробiття. нший варант виникнення нфляц може бути викликаний державними займами в Центральному банку.

При достатньо низьких темпах нфляц, наслдки можуть виявитись важкими. На приклад, держава позича певну суму в Центральному банку, зобов язавшись повернути повернути через рк з вдсотками та викону сво зобов язання. Проте одразу ж звертаться в Центральний банк за новим кредитом. Подбна полтика продовжуться з року в рк, хоча грош час вд часу повертаються в Центральний банк, кредитна емся очевидна.

Виника нфляця при активних процесах млтаризац в держав, при високому рвн моноползац ринкв, пд впливом зовншнх факторв ростом свтових цн, на чому ми детальнше зупинимось трохи нижче. Чим би не була спровокована iнфляцiя, вона знецiнюс доходи бюджету й супроводжусться його дефiцитом. Крiм бюджетного дефiциту iнфляцiя обов язково супроводжусться нерiвномiрним зростанням цiн й, звiдси, порушенням господарчих зв язкiв, гонкою цiн мiж окремими галузями економiки й хвильоподiбним поширенням зростання цiн по районах держави й галузям. У станi iнфляцiйно нестабiльностi орiнтацiя лише на регулювання з боку спiввiдношення попит-пропозицiя може призвести до затяжних криз з повiльним перiодом стабiлiзацii i оздоровлення економiки.

Про це свiдчить досвiд розвитку капiталiстичних краiн часiв вiльноi конкуренцii. Як бачимо, iнфляцiя дуже небезпечною для економiки, порушуючи макроекономiчну стабiльнiсть.

Тому антиiнфляцiйна державна полiтика займа одне з головних мiсць серед засобiв державного регулювання економiки. Ключовий момент сучасноi iнфляцii розвинутих економчних систем поляга в тому, що вона розвиваться як iнерцiйна, i зупинити надзвичайно важко. Тобто iнфляцiя ма властивiсть залишатися стабiльною, поки економiчна ситуацiя не змусить ii пiдвищитись або впасти. Нас же цкавить специфка нфляцйних процесв в перехднй економц, чому буде присвячено наступний роздл роботи.

Так, ми детально зупинимось на розгляд та аналз чинникв нфляц в укранськй держав, оскльки ц процеси досить показовими для перехдних економк. 2.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Інфляція в Україні, причини виникнення, наслідки, методи боротьби з нею

Бльшсть авторв стверджували, що цни не обов язково зростають, коли для забезпечення бльших обсягв виробництва використовуються додатков обсяги србла… Найбльш яскравими представниками доктрини Грош стимулюють торгвлю були так… Протилежн погляди на ц реч можна знайти у Кантльона в Нарис про природу торгвл1755, що перевернув грошовий аналз з…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Суть iнфляцi та причинитеоретичний аспект

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Загальна характеристика факторв виникнення нфляц в Укран в
Загальна характеристика факторв виникнення нфляц в Укран в. рр. Як свдчать дан таблиц 1, нфляцйн процеси протягом 1991 1993 рр набули в Укран найвищих темпв серед нших пострадянських держав. Поясни

Шок пропозиц та залежнсть вд зовншнх енергоносв
Шок пропозиц та залежнсть вд зовншнх енергоносв. Серед факторв нфляц в Укран неможливо не назвати шок пропозиц- рзке зростання свтових цн, зокрема на енергонос, сировину, комплектуюч. Украна як кра

Невиважена грошова емся
Невиважена грошова емся. нфляця попиту генеруться шляхом швидшого зростання попиту над пропозицю. Факторами нфляц попиту можуть бути пдвищення виробничого споживчого попиту внаслдок збльшення обсяг

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги