Kreditēšanas pamatprincipi

Kreditēšanas pamatprincipi. Lai banka klientam izsniegtu kredītu tad tai ir jāievēro daži pamatprincipi. Pirmkārt, kāds ir kredīta mērķis? Neatkarīgi no tā vai persona ir fiziska vai juridiska, bankai ir svarīgi zināt kādam mērķim ir paredzēts šis kredīts. Tāpēc, lai saņemtu kredītu, bankā ir jāiesniedz uzņēmējdarbības plāns, kurā ir parādīts, kur nauda tika izlietota un kā uzņēmējs domā gūt no tā peļņu, lai atdotu parādu bankai. Otrkārt, klienta raksturojums un viņa spēja atmaksāt kredītu.

Bankas uzdevums ir pārliecināties, ka klients ir uzticams, kā arī jāzina viņa finansiālais stāvoklis. Lai to pārbaudītu, banka var pieprasīt uzņēmuma reģistrācijas apliecību, statūtus, bilanci un pārskatu par uzņēmuma finansiālās darbības rezultātiem. Kā arī bankai ir tiesības pieprasīt dokumentu, kas apliecina, ka kredīta ņēmējs ir spējīgs aizņemto naudu atmaksāt un saņemtā naudas summa ir pietiekami nodrošināta. Treškārt, kredīta nodrošinājums.

Lai kreditēšanas rezultātā neciestu banka, tā jau savlaicīgi pievērš tam uzmanību. Atbilstoši LR Kredītiestāžu likuma prasībām, kredītiestāde var izsniegt kredītu, ja tas ir nodrošināts ar, piemēram, kustamo un nekustamo īpašumu, vērtspapīriem, galvojumiem. Svarīgs kredīta nodrošinājums ir aizdevuma izsniegšana pret ķīlu. Kā kredīta nodrošinājums kalpo arī apdrošināšanas sabiedrību izsniegtās polises par kredītriska apdrošināšanu. Atsevišķos gadījumos kredītiestāde var izsniegt kredītu arī bez augstāk minētā nodrošinājuma, taču šādā veidā izsniegto kredītu kopsumma nedrīkst pārsniegt 15% no kredītiestādes pašu kapitāla.

Ceturtkārt, aizdevuma apjoms. Saskaņā ar LR Kredītiestāžu likumu kredīta maksimālais lielums vienam aizņēmējam vai savstarpēji saistītai klientu grupai nedrīkst pārsniegt 25% no bankas pašu kapitāla. 2.