Валютное регулирование на Украине

1. Особливост правового регулювання валютних вдносин Украна як самостйна держава здйсню зовншньоторговельн та iнш економчн звязки з зарубжними кранами через сво органи та уповноважен нею установи i органзац.Режим здйснення валютних операцй на територ Украни, загальн принципи валютного регулювання повноваження державних органв i функ банкв та нших кредитно-фнансових установ Украни в регулюванн валютних операцй, права i обовязки субектв валютних вдносин установлен Декретом Кабнету Мнстрв Украни Про систему валютного регулювання i валютного контролю, а також ншими актами валютного законодавства.

Вдомост Верховно Ради Украни. 1993. I7. Ст. 184. Велику кльксть нормативних актв, що регулюють валютн вдносини, вида Нацональний банк Украни. Валютн вдносини складаються в сфер фнансово дяльност держави i повязан з роллю в розподлi перерозподл валового внутршнього продукту з метою утворення i використання необхдних суспльству валютних фондв.В Укран до таких фондв належать Державний валютний фонд, республканський Автономно Республки Крим валютний фонд, мсцев валюти фонди, шо утворюються i використовуються виконавчими органами мсцевого самоврядування, а також валютн фонди юридичних i фзичних осб, громадських органзацй, нших осб. Серед них слд розрзняти державн централзован та децентралзован фонди, а також фонди, як власне держав не належать.

Вдповдно до статт 14 Декрету Кабнету Мнстрв Украни Про систему валютного регулювання i контролю Кабнет Мнстрв Украни забезпечу формування Державного валютного фонду за рахунок коштв Державного бюджету у межах сум видаткв, затверджених Верховною Радою Украни шляхом купвл валютних цнностей на мжбанквському валютному ринку Украни або за погодженням з Нацональним банком Украни на мжнародному валютному ринку шляхом одержання кредитв у ноземнй валют у межах затвердженого Верховною Радою Украни лмту зовншнього державного боргу Украни за рахунок нших надходжень, передбачених чинним законодавством.

Вдповдно до вищенаведено статт Рада Мнстрв Автономно Республки Крим, мсцев державн адмнстрац, виконавч комтети мсцевих рад формують вдповдно республканський Автономно Республки Крим та мсцев валютн фонди шляхом придбання ноземно валюти на мжбанквському валютному ринку Украни за рахунок коштв вдповдних бюджетв у межах затверджених Верховною Радою Автономно Рес-публки Крим, мсцевими радами сум видаткв, а також за рахунок нших надходжень, передбачених чинним законодавством, i виступають розпорядниками коштв цих фондв.

Декрет Кабинету Мнстрв Украши Про режим валютних рахункв громадян в уповноважених банках Украни вд 02.12.1992 р. 2-92 постанова Нацонального банку Украни Щодо функцонування режимв рахункв в ноземнй валют резидентв i нерезидентв Украни 13-151 вд 25.07.96 р. нш субкти формують сво валютн фонди шляхом придбання валюти за рахунок власних та запозичених коштв як на мжбанквському валютному ринку Украни, так i за рахунок валютних надходжень, що залишаються в хньому розпорядженн. Галузь валютних вдносин складають, з одного боку, широкий комплекс мжнародних валютних вдносин, з ншого рзномантн внутршньодержавн внутршн валютн вдносини.

Мжнародн валютн вдносини набувають свого прояву в межах рзномантних форм спвпрац кран при здйсненн зов-ншньо торгвл, наданн економчно i технчно допомоги, спильно дяльност в галуз капталовкладень, мжнародних перевезеннях та н. Внутршньодержавн валютн вдносини охоплюють суспльн звязки, що органзуються державою при розробленн i проведенн нацонально валютно полтики в звязку з утворенням. розподлом i використанням централзованих i децентролзованих валютних фондв, необхдних для виконання певними субектами свх функцй.

Валютн вдносини рзновидом фнансових вдносин i мають деяк специфчн особливост 1 валютн вдносини складаються в сфер фнансово дяльност держави, яка чтко регламенту порядок утворення i використання централзованих i децентралзованих валютнихфондв 2 безпосереднм приводом для виникнення валютних вдносин здйснювана державою планова дяльнсть з утворення i використання необхдних валютних фондв.

Ц фонди за свом змстом грошовими, але специфчною для них та риса, що роль грошей у цих вдносинах вдграють валютн цнност 3 обктом валютних вдносин валютн цност, що засобом платежу в мжнародних розрахунках, або т, що мо-жуть бути сурогатом таких розрахункових засобв, тобто грош. Це стосуться i зобовязань, повязаних з утворенням i використанням валютних фондв 4 особливсь валютних вдносин владно-майнового характеру поляга в екввалентному, тобто двосторонньому pycлi грошово та товарно форм мж субктами.

В цих вдносинах вдбуваться не перерозподл вартост, а перерозподл частини грошових коштв, за допомогою яких можлив мжнародний обмн та фнансове спвробтництво 5 валютн вдносини регулюються не тльки нормами фнан-сового, але и нших, перш за все цивльного, галузей права, тобто комплексними.

Але юридичн норми, що х регулюють, складають окремий нститут фнансового права, оскльки визначаються особливим обектом, методом та принципами правового регулювання, а також значимстю для суспльного життя.

Пд механзмом правового регулювання валютних вдносин слд розумти сукупнсть взятих у свой органчнй дност та взамозвязку правових засобв, за допомогою яких держава здйсню вплив на суспльн вдносинн. повязан з утворенням, розподлом i використанням валютних фондв.Цей механпм ма деяк риси. як визначаються предметом та методом регульованих суспльнпх вдносин. Особливстю механзму правового регулювання валютних, вдносин, як специфчного рзновиду фнансових x особлива владно-майнова природа, яка визначаться розробленою державою моделлю функцонування нацонального валютного ринку Украни, формами участ резидентв в ноземних та мжнародних валютних ринках, участь в яких дозволяться законодавством Украни.

З боку держави для регулювання валютних вдносин, якi в цлому для фнансово-правового регулювання, характерне застосування мперативних приписв, в межах яких законодавцем допускаеться можливсть певно владно поведнки учасникв цих суспльних звязкв.

Валютн вдносини в цлому регулюються за допомогою ycix трьох засобв правового регулювання припису, дозволу i заборони. Правовий режим валютних вдносин в Укран можна визначити як режим валютних обмежень. Сутнсть такого режиму поляга в законодавчй або адмнстративнй заборон, лмтуванн або регламентац операцй з валютою або валютними цнностями.Введения валютних обмежень може диктуватися економчними або полтичними причинам.

Валютн обмеження полягають у дорученн керувати валютними операцями Нацональному банку, лцензування валютних операцй, можливост блокування валютних рахункв до недавнього часу вимоз обовязкового продажу половини валютного виторгу експортерв Нацональному банку. Одним з важливих валютних обмежень заборона обгу i використання ноземних валют як платжного засобу.Таким чином, законодавство Украни встановлю загальний дозвл ведення валютних операцй, але в суворо обмеженому порядку i при заборон здйснення певних дй. Згдно з вказаним загальним дозволом кожний конкретний субкт ма право бути власником валютних цнностей з усма повноваженнями, що з цього випливають, володння, користування. розпорядження валютними цнностями.

Але при загальному дозвол снують певн обмеження Порядок використання ноземно валюти як засобу платежу на територ Украни, затверджений Постановою Правлння Нацонального банку Украни вд 16.05.1995 р. 125, з змнами та доповненнями вд 26.07.1995 р 01.OS.1995 р. та 18.07.1996 р. 1 регулювання переказв та платежв за кордон, вивозу капталу. репатрац прибуткв, золота, грошових знакв та цнних паперв 2 обмеження вльно купвл та продажу ноземно валют та введення обовязкового продажу держав ноземно валюти в обмн на нацональну валюту за офцйнимм курсом зараз це в Укран скасовано, але не законодавчм органом, а Нацональним банком 3 зосередження валютних операцйi в центральних або спецально уповноважених банках 4 контроль за створенням та лквдацю авуарв резидентв в кран авуари це кошти, що належать резидентам або нерезидентам i знаходяться в ноземних банках 5 контроль за створенням та лквдацею авуарв нерезидентв - учасникв валютних onepaцй в кран 6 контроль за нвестуванням нерезидентв в економку Украни та резидентв в економку нших кран 7 здйснення декларування, попереднього дозволу, контролю або заборони в здйсненн окремих видв валютних операцй. Наведен вище валютн обмеження можуть виступати i в нших формах.

Основою правового регулювання валютних вдносин валютно-правов норми.

Вони допускають певну диспозитивнсть для субктв валютних правовдносин.

Водночас ц норми мають характерн для всх фнансово-правових норм оцнки державно-владний характер, мперативнсть i категоричшсть приписв. Це прямо виплива з валютно полтики держави. Правов вдносини, шо випливають з валютних операцй, характеризуються особливим складом субектв, х правами i обовязками, а також обктом валютними цнностями.Декрет Кабнету Мнстрв Украни Про систему валютного регулювання i валютного контролю до валютних цнностей вдносить як валюту Украни, так i ноземну валюту при цьому пд ноземною валютою слд розумти ноземн грошов знаки у вигляд банкнотв, казначейських блетв, монет, що перебувають в o6iry та законними платжними засобами на територ вдповдно ноземно держави, а також вилучен з o6iry або так, що вилучаються з нього, aлe пдлягають обмнов на грошов знаки, як перебувають в обгу кошти у грошових одиницях ноземних держав i мжнародних розрахункових клрингових одиницях, що перебувають на рахунках або вносяться до банквських та нших кредитно-фнансових установ за межами Украни платжн документи та нш цнн папери акц, облгац, купони до них, вексел тратти, боргов розписки, акредитиви, чеки, банквськ накази, депозитн сертифкати, нш фнансов та банквськ документи, виражен в ноземнй валют або монетарних металах монетарн метали золото i метали рдво-платиново групи в будь-якому вигляд та стан, за винятком ювелрних, промислових i побутових виробв з цих металв i брухту цих металв.

Учасниками валютних правовдносин виступають уповноважен банки, резиденти, нерезнденти, як здйснюють валютн операц, суспльно-територальн утворення, колективн субекти, ндивдуальн субкти.

Уповноважений банк це будь-який комерцйний банк, офцйно зарстрований на територ Украни, що ма лцензю Нацонального банку Украни на здйснення валютних операцй, а також здйсню валютний контроль за операшями свох клентв.

Лщензю на здйснення валютних операцй мають не вс банки, зарстрован в Республканськй книз рстрац банкв, валютних брж i фнансово-кредитних установ, а лише т, яким лцензя надана в спецальному порядку.

За порушення валютних правил Нацональнй банк Украни може позбавити ц банки лценз. В здйсненн валютно роботи бере участь широке коло державних органв загально та спецально компетенц. Верховна Рада Украни, крм законодавчих функцй, затверджу визначений Кабнетом Мнстрв Украни лмт зовншнього державного боргу.Кабнет Мнстрв Украни спльно з Нацональним банком Украни склада платжний баланс Украни, забезпечу виконання бюджетно i податково полтики в частин. що стосуться руху валютних йнностей. Крм того, вн забезпечу формування i розпоряджаться Державним валютним фондом.

В сфер валютного регулювання широкими повноваженнями надлений Нацональний банк Украни. На нього покладено здйснення валютно полтики, виходячи з принципв загально економчно полтики Укранн.Нацональний банк контролю дотримання лмту зовншнього державного боргу i визнача при необхдност лмти заборгованост в ноземнй валют банкам-нерезидентам. Нацональний банк надлений в межах, встановлених валютним законодавством, нормотворчими повноваженнями в галуз здснення операц на валютному ринку Украни його акти обовязковими для всх юридичних i фзичних осб i вступають в силу в строк, встановлений Нацюнатьним банком.

До компетенц Нацонального банку належить накопичення, збергання i використання резервв валютних цнностей для здснення державно валютно полтики, встановлення способв визначення i використання валютних обмнних курсв ноземних валют, виражених у валют Украни, курсв валютних ценностей, виражених в ноземнй валют або розрахункових клрингових одиницях.

Нацональнй банк контролю свочасне надання звтв i документац про валютн операцi за встановленими ним диннми формами i публку звти про власн операц уповноважених банкв.Згдно з статтею 68 Закону Украни Про мсцеве самоврядування в Укран органи мсцевого самоврядування можуть мати позабюджетн цльов валютн кошти, як перебувають на спецальних рахунках в банках. 2. Операц з ноземною валютою, що дозволяються законодавством Украни.

Законодавство дозволя проведения поточних валютних oпepaiцй i операцй з рухом капталу, тобто експорт капталу в ноземну економку та мпорт ноземного капталу в Укран. Природно, що держава зацкавлена в тому, шоб якомога краще обслуговувати торговельн поточн експортн операц.Наша крана заохочу вкладення ноземних банкв, пдпримцв у нашу економку i не заохочу участь наших банкв та юридичних i фзичних oci6 у каптал закордонних фнансово-кредитних установ.

Купувати i продавати валюту на внутршньому валютному ринку Украни резидента можуть тльки через уповноважен банки. Резидента доручають цим банкам продавати валюту на мжбанквському валютному ринку. Уповноважен банки укладають угоди з купвли-продажу ноземно валюти вд свого мен та за свй рахунок у вдповдност з нструкцю Нацонального банку Украни.Згдно з нструкцю НБУ Тимчасовий порядок ведення уповноваженними банками Украни вдкрито валютнох позиц з купвл-продажу 6езготвково ноземно валюти на валютному ринку Украни, затверджений постановою Правлння Нацонального банку Украни вд 03.01.96 р з змнами та доповненнями, внесеними постановами Правлня Нацоналного банку Украни вд 28.05.1996 р. право уповноваженого банку вести вдкриту валютну позицю тобто позицю валютного ризику це право укладати угоди купвл-продажу безготвково ноземно валюти за гривн.

Розмр вдкрито валютно позиц уповноваженого банку визначаться як рзниця мж сумою ноземно валюти, яку банк придбав за свй рахунок, i сумою продано ним валюти за цей же перод.

У випадках, коли уповноважений банк здйсню операц з купвл-продажу ноземно валюти за гривн, Haцioнальний банк установлю для нього лмт валютно позиц. Поточн валютн oпepaцi здйснюються резидентами без обмежень, крм випадкв, передбачених законодавством. Безперешкодне ввезення ноземно валюти в Украну можливе тод, коли пдпримц дотримуються митних правил.Вивозити ноземну валюту з Украни понад установленого лмту можливо лише при одержанн довдки з уповноваженого банку.

Нацональний банк установлю порядок проведения валютних операцй, що звязан з рухом капталу, вида дозвл на участь у каптал банкв за кордоном, але, як правило, уповноваженим укранським банкам, як мають генеральну лцензю. Окрему лцензю Нацональний банк вида на вдкриття укранськими резидентами рахункв у закордонних флалах укранських уповноважених банкв.Згдно з Правилами переказу ноземно валюти за меж Украни за рахунок особистих коштв фзичних осб резидентв i нерезидентев Додаток 6 до постанови Правлння Нацонального банку Украни вд 23.09.1996 р. 245 з змнами i доповненнями вд 10.04.1997 р. громадяни Украни та ноземц крм пдпримцв мають право через укранськ уповноважен банки переказувати особист кошти в ноземнй валют за меж Украни в таких випадках при допомоз родичам чоловковдружин, батькам, дтям, рдним сестрам i братам, як проживають за межами Украни тльки з валютного рахунка якщо родич постйно проживають за кордоном не бльше S500 на мсяць i S2000 на рк якщо родич тимчасово проживають за кордоном не бльше 500 на мсяць i S4000 на рк при платежах за добровльною сплатою алментв на утримання дтей i непрацездатних батькв не бльше 200 на мсяць, з валютного рахунка не бльше 500 на мсяць при платежах, повязаних з смертю допомога родичам на поховання не бльше 500 платежах, повязаних з смертю за кордоном фзично особи-резидента транспортн витрати та витрати на поховання до 2000. Громадяни Украни та ноземц можуть здiйcнювaти платеж в ноземнй валют на мя юридично особи-нерезидента в таких випадках за лкування, навчання, участь у конференцях, на сплату страхових i членських внескв, придбання науково-методич-но лтератури та передплатних видань без пдтверджуючих документв не бльше S200 з пдтверджуючими документами не бльше S500, з валютного рахунка не бльше S5000, а на лкування не бльше 10 000 на пдстав ндивдуально лценз НБУ - не бльше S5000 платеж з вдшкодування витрат судовим, слдчим, арбтражним, нотаральним та ншим правоохоронним органам ноземних держав, а також витрат на державне мито за справами, що розглядаються ними органами без пдтверджуючих документв до S200 з пдтверджуючими документами не бльше S500, з валютного рахунка не бльше 5000. Окрм цього, можуть переказуватися кошти для здйснення таких платежв у валют при оплат фзичною особою товару ноземнй фрм за мпортним контрактом для власного використання тльки з валютного рахунка. якщо бльше 200 на мсяць не бльше S1000. на рк не бльше S4000 платеж за оформлення документв на працевлаштування за кордоном без пдтверджуючих документв до 200, з пдтверджуючими документами не бльше 500 перерахування власником валютного рахунка коштв в ноземнй валют з цього рахунка при визд за кордон на постйне мсце проживання.

Це не стосуться пдприемцв, як мають право здйснювати перекази коштв в ноземнй валют тльки вдповдно до порядку, встановленого для юридичних осб. Згдно з новою редакцю нструкц 3 Нацонального банку Украни Про вдкриття банками рахункв у нацональнй та ноземнй валют Затверджена постановою Правлння Нацонального банку Украни вд 27.05.1946 р. 121 в редакц вд 04.02.1998 р. 36. в установах банкв для юридичних фзичних oci6 резидентв i нерезидентв вдкриваються поточин, розподльч, кредитн та депозитн вкладн рахунки.

Поточний рахунок в ноземнй валют вдкриваеться пдпримству для проведення розрахункв у межах чинного законодав-ства Украни в безготвковй та готвковй ноземнй валют при здйсненн поточних операцй, як визначен чинним законодавством Украни.

Поточн рахунки дляться на торговельн та неторговельн.

Розподльчий рахунок призначений для попереднього зарахування коштв в ноземнй валют, шо надйшли на адресу юридично особи-резидента згдно з чинним законодавством Украни.

Кошти, як були зарахован на розподльчий рахунок i не пдлягають продажу у повному обсяз на мжбанквському валютному ринку Украни, розподляються за призначенням згдно з дорученням резидента.

Грошовий екввалент коштв в ноземнй валют, як були зарахован на розподльчий рахунок i згдно з чинним законодавством Украни пдлягають продажу в повному обсяз на мжбанквському валютному ринку Украни у встановленому порядку зараховуеться на поточний рахунок резидента власника коштв. Пдпримцям фзичним особам-резидентам, як здйснюють свою дяльнсть без створення юридично особи, вдкриваються розподльчий та поточний рахунки за режимом, який визначений для юридичних осб-резиденв.

Кредитн рахунки в ноземнй валютй вдкриваються уповноваженим банком у встановленому чинним законодавством Украни порядку на договрнй основ юридичним особам-резидентам, фзичним особам-резидентам, як займаються пдпрпемницькою дяльнстю, та юридичним особам-нерезидентам банквським установам вони вдкриваються незалежно вд наявност поточного рахунку.

Кредитн рахунки призначен для облку кредитв, як надан шляхом оплати розрахункових документв чи шляхом перерахування кредитних коштв на поточний рахунок позичальника вдповдно до умов кредитно угоди.

Юридичним та фзичним особам резидентам i нерезидентам уповноваженими банками вдкриваються депозитан вкладн рахунки в ноземнй валютй на пдстав укладеного депозитного договору мж власником рахунку та банком на визначений у договор строк.

Це дозволя концентрувати кошти, що можуть бути нвестован в економку Украни, зокрема, згдно з постановою Правлння Нацонального банку вд 23.09.1996 р. 245, якою затверджений Порядок купвл фзичними особами-резидентами ноземно валюта на мжбанквському валютному ринку Украни.

Режимами рахункв фзичних осб-ноземцв передбачено також право, як i для резидентв, купувати на мжбанквському валютному ринку Украни ноземну валюту, яка може бути перерахована за меж Украни, на суму коштв на розрахункових рахунках, включаючи вдсотки з них.Умови купвл ноземно валюти для резидентв та нерезидентв однаков.Для нерезидентв знято обмеження на можливсть конвертувати гривню в ноземну валюту з рахункв типу Лоро за умов пддтвердження, то ц кошти отриман юридичною особою-нерезидентом внаслдок здйснення експортно-мпортних операцй.Нерезиденти мають також право купувати валюту на суму нарахованих вдсоткв за розмщеними депозитами та за залишками коштв на цьому рахунку.

Представництва нерезидентв, шо снують в Укран й мають розрахунков рахунки в гривнях в уповноважених банках Украни куди надходять кошти вд здйснення пдпримницько дяльност в Укран та вд продано ноземно валюти з власного валютного рахунка для утримання Представництва сьогодн мають право - отримувати вдсотки за залишками коштв на них рахунках - купувати ноземну валюту на мжбанквському ватютному ринку Украни для подальшого перерахування на рахунок юридично особи-нерезидента, яку вони представляють Перахування валюти за меж Украни громадянами-ноземцями можливе ще у випадках. коли це отриман спадкоемн кошти та кошти вд реалзац спадщини та майна, яке належить нерезидентов в Укран прибутки, одержан внаслдок здйснення ноземних нвстицй в Украну - кошти, отриман у вигляд оплати прац, премй, пенсй, гонорарв, нарахованих вдсоткв на залишок коштв на рахунку, вдкритому в укранському банку - ноземна валюта, ввезена переказана в Украну у встановленому чинним законодавством порядку. 3. Валютний контроль Основними функцями валютного контролю, як випливають з Декрету Кабнету Мнстрв Украни Про систему валютного регулювання i валютного контролю, контроль за вдповднстю валютних операцй чинному законодавству наявнстю необхдних лцензй переврка обгрунтованост платежв в ноземншй валют резидентами i нерезидентами переврка повноти i обктивност облку i звтност за операцями резидентв i нерезидентв.

Валютний контроль в Укран здйснються Кабнетом Мнстрв Украни i Нацональним банком Украни, який спираеться на уповноважен банки, та ншими органами.

Головним органом, шо здйсню контроль за виконанням правил регулювання валютних операцй на територ Украни, Нацональний банк Украни.

Контроль за валютними операцями резидентв i нерезидентв, здйснюваних через уповноважен банки, проводять ц банки.

Фнансовий контроль за валютними операцями, як проводяться резидентами i нерезидентами на територ Украни, здйсню податкова нспекця. Контроль за додержанням правил поштових переказв та пересилання валютних цнностей через митний кордон Украни здйсню Мнстерство звязку Украни, а за додержанням правил перемщення валютних цнностей через митний кордон - Державний митний комтет Украни.Валютному контролю пдлягають onepaцii за участю резидентв i нерезидентв, а також зобовязання шодо декларування валютних цнностей та ншого майна резидентв, яке перебувае за межами Украни.

Органи, що здйснюють валютний контроль, надлен повноваженнями вимагати i одержувати вд резидентв i нерезидентв повну нформацю про здйснення ними валютних операцй, стан банквських рахункв в ноземнй валют у межах свох прав, а також про майно, що пдляга декларуванню.Лбералзаця валютного ринку в Укран, зняття валютних обмежень на операц, що звязан з рухом капталу, можливстю нерезидентв виходити на валютний ринок Украни, вимага посиленого контролю за дотриманням приписв, як мстяться в Декрет Кабнету Мнстрв Украни Про систему валютного регулювання i валютного контролю, в Указах Президента Украни Про вдосконалення валютного регулювання вд 22.08.1994р. 45794 з змнами i доповненнями вд 03.08.1995 р Про припинення здйснення роздрбно торгвл та надання послуг на територ Украни за готвкову ноземну валюту та нормативних актах Нацонального банку Украни.

Виконуючи програму економчних реформ Президента Украни, Нацональний банк Украни здйсню курс на забезпечення поступово лбералзац i децентралзац валютного ринку Украни.

В листопад 1994 року в Укран резидента отримали доступ на бржу для закупвл валюти з метою переказу за кордон прибутку, отриманого ноземними нвесторами вд ноземних нвестицй в Украну.В першому квартал 1995 року уповноважен банки одержали право здйснювати на мжбанквському валютному ринку Украни операц з купвл-продажу доларв США, нмецько марки, росйських та блоруських рублв.

В 1995 poцi уповноважен банки одержали дозвл купувати безготвкову ноземну валюту на мжбанквському валютному ринку пд реалзапцю готвки в обмнних пунктах. 3 1 серпня 1995 р. Нацональний банк Украни заборонив використання готвково ноземно валюти як засобу платежу за товари та послуги.В Укран оплата прац резидентв здйснються тльки у нацональнй валют або безготвковй форм. Здйснюючи валютний контроль, Нацональний банк Украни проводить перерестрацю ранше виданих лцензй на право торгвл та надання послуг за ноземну валюту.

Разом з ншими контролюючими органами крани Нацональний банк Украни систематично перевря установи торгвл та послуги з ноземною готвкою. Нацональний банк поглибив валютний контроль пд час проведення грошово реформи.Перевряючи роботу пунктв обмну ноземно валюти, Нацональний банк розрвав агентськ угоди та анулював дозволи на право здйснення валютно-обмнних операцй у багатьох юридичних осб, вдкликав лценз на право здйснення операцй з валютними цнностями у клькох банквських установ, наклав штрафи на уповноважен банки, як не виконати функцй агентв валютного контролю на суму понад 200 тисяч гривень.

Нацонаьний банк постйно нформу державн органи для того, щоб вони посилювали контроль шляхом узагальнення та аналзу стану розрахункв за зовншньо-економчними операцями резидентв, передбачених Постановою Кабнету Мнстрв та Нацонального банку Украни вд 26.12.95 р. Про заходи щодо забезпечення валютного контролю.Нацональний банк нформу Мнстерство зовншнх економчних звязкв i торгвл шодо обсягв надходження валютних коштв, одержавних вд здйснення експорту товарв та обсягв перерахованих коштв за мпортними операцями, повернених з порушенням встановлених законодавством термнв обсягв нвестицй у грошовй форм за меж Украни, як декларуватися в Нацональному банку.

Головна Державна Податкова адмнстраця нформуться шодо порушень резидентами встановлених законодавством термнв розрахункв у ноземнй валют пд час здйснення експортних операцй та термнв надходження продукц т за мпортними операцями псля здйснення платежв та перелку пдпримств як отримали дозвл на вдкриття рахункв у ноземних банках. 4. Вдповдальнсть за порушення валютного законодавства Порушення норм валютного законодавства може потягнути за собою цивльно-правову, адмнстративну i кримнальну вдповдатьнсть у вдповдност до законодавства Украни.

Однак ряд порушень визначений в Декрет Кабнету Мнстрв Украни Про систему валютного регулювання i валютного контролю i за свом змстом вказан в ньому санкц заходами фнансового впливу на порушникв правил валютних операцй. Фнансов правопорушення банкв, нших кредитно-фнансових уставов, резидентов i нерезидентв передбачен валютним законодавством.

До них, зокрема, належать - пропуск термнв розрахункв у валютних операцях, при виконанн зобовязань за угодами тошо - здйснення валютних операцй без генерально чи ндивдуально лценз Нацонального банку Украни - незаконне приховування в нших державах валютних цнностей, що належать резидентам - невиконання уповноваженими банками доручень резидентв щодо купвл i продажу ноземно валюти - невиконання резидентами встановлених вимог до продажу валютних коштв, що надйшли на х рахунки - невиконання уповноваженими банками функц валютного контролю - несвоечасне подання, приховування або перекручення звтност про валютн операц та iн. За вказан више порушення передбачен так санкц - штраф в розмр. екввалентному вартост валютних цнностей, на суму яких вдбулось порушення - штраф в сум, що встановлються Нацональним банком Украни - пеня - позбавлення лценз Нацонального банку Украни - виключення з Республкансько книги рстрац банкв та нших кредитно-фнансових установ.

Конкретн видн правопорушень та вдповдальнсть за них передбачен в декрет Кабнету Мнстрв Украни Про систему валютного регулювання i валютного контролю ст. 16, Закон Украни Про порядок здйснення розрахункв в ноземних валют та в нших актах.

До х числа, зокрема, можна вднести - здйснення операцй з валютними цнностями без одержання генерально лценз Нацонального банку Украни тягне за собою штраф в сум, екввалентнй сум вартост зазначених валютних цнностей, перерахованй у валюту Украни за обмнним курсом Нацонального банку Украни на день здйснення таких операцй, з виключенням банку з Республкансько книги рстрац банкв або без такого виключення - здйснення операц з валютними цнностями, що потребують одержання лценз Нацонального банку Украни, без одержання ндивдуально лценз Нацонального банку Украни тягне за собою штраф у сум, екввалентнй сум зазначених валютних цнностей, перерахованй у валюту Украни за обмнним курсом Нацонального банку Украни надень здйснення таких операцй - торгвля ноземною валютою банками та цншими кредитно-фнансовими установами без одержання ленз Нашонального банку Украни та або з порушенням порядку и умов торгвл валютними цнностями на мжбанквському валютному ринку Украни, встановлених Нацональним банком Украни, тягне за собою штраф у сум, екввалентнй сум вартост зазначених валютних цнностей, перерахованй у валюту Украни за обмнним курсом нацонального банку Украни на день здйснення таких операцй, з виключенням банку з Республкансько книги рестрац банкв, або без такого виключення - невиконання уповноваженими банками обовязкв купвл ноземно валюти на мжбанквському валютному ринку Украни за дорученням i за рахунок резидентв тягне за собою позбавлення генерально лценз Нацонального банку Украни на право здйснення валютних операцй або штраф у розмр. що встановлються Нацональним банком Украни - порушення резидентами встановленого Декретом порядку розрахункв тягне за собою штраф у розмр, екввалентному сум валютних цнностей, що вкористовуються при розрахунках. перерахованй у валюту Украни за обмнним курсом Нацонального банку Украни, на день здйснення таких розрахункв - несвочасне подання. приховування або перекручення звтност про валютн операц тягне за собою штраф у сум, що встановлються Нацональним банком Украни - невиконання резидентами вимог щодо декларування валютних цнностей та ншого майна тягне за собою штраф у cyмi, що встановлються Нацональним банком Украни.

Санкц за зазначен порушення застосовуються Нацональним банком Украни i за його визначенням - шдпорядкованими йому установами.

Оскарження дй щодо накладення стягнень провадиться у судовому порядку.

Незаконн скуповування, продаж, обмн чи використання валютних цнностей як засобу платежу або як застави, тобто вчинення цих дй без вдповдного дозволу лценз, якщо це обовязковим, тягнуть за собою адмнстративну або кримнальну вдповдальнсть згдно з чинним законодавством Украни.

Кримнальна вдповдальнсть найтяжчим видом юридично вдповдальност субектв валютних вдносин.

Вдповдно до ст. 80 Кримнального кодексу Украни таку вдповдальнсть тягнуть д , повязан з незаконним скуповуванням, продажем, обмном, використанням валютних цнностей як засобу платежу, або як застави, вчинен протягом року псля накладення адмнстративного стягнення за так ж порушення, а також вчинення цих дй у значних розмрах.

При цьому незаконною операцю з валютними цнностями визнаться операця, якщо вартсть предмета ц onepaцi перевершу двадцять мнмальних poзмiрв заробтно плати.

Kpiм того, ст. 80 Кримнального кодексу Украни передбачена кримнальна вдповдальнсть за вдкриття або використання за межами Украни валютних рахункв пдпримств, установ та органзацй без дозволу Haцонального банку Украни посадовими особами пдпримств, установ та органзацй, що дють на територ Украни, чи за х дорученням ншими особами або особами, як займаються пдпримницькою дяльнстю. незалежно вд форм власност, а так само будь-якою ншою особою, яка громадянином Украни i постйно прожива на територ або приховування валютно виручки.

Вдповдно до ст. 162 Кодексу про адмнстративн правопорушення Украни переслдуються за законом д з незаконного скуповування, продажу, обмну, використання валютних цнностей як засобу платежу або як застави, якщо вартсть предмета незаконно onepaц не перевищуе двадцяти мнмальних розмрв заробтно плати.