рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Технічний аналіз

Технічний аналіз - раздел Экономика, Аналіз інвестиційних проектів Метою Технічного Аналізу Є Визначення Технічного Обґрунтування Проекту. Різно...

Метою технічного аналізу є визначення технічного обґрунтування проекту. Різноманітність технологій, видів сирови­ни та обладнання ускладнює типізацію технічного аналізу інвестиційного проекту. Приведений перелік питань техніч­ного аналізу базується на списку, рекомендованому Між­народною фінансовою корпорацією (МФК):

- місце розташування та масштаб проекту;

- технологія, обладнання, організація його експлуатації та ремонту;

- організація підготовки й здійснення проекту;

- графік виконання проекту та схема підприємства;

- підготовка та освоєння виробництва;

- матеріально-технічне постачання;

- розрахунок витрат на виконання проекту та поточних витрат виробництва і збуту;

- забезпечення якості.

Місце розташування та масштаб проекту При виборі місця розташування слід ураховувати інвес­тиційний клімат даної держави, галузі, місцевості, оцінити їх інвестиційну привабливість.

Кожен інвестиційний проект має конкретну спрямо­ваність і може бути реалізований саме в тих регіонах, де для цього створено найкращі умови. Тому важливу роль відіграє оцінка та прогнозування інвестиційної привабливості регіонів. Слід зазначити, що у світовій практиці подібні розроб­ки набули значного поширення, дослідження економічно­го розвитку окремих регіонів ведуться у багатьох країна) світу. Починаючи з 1980 року Інститут менеджменту в Ло­занні (Швейцарія) щорічно публікує відповідний рейтинги країн. У США розроблено рейтинг штатів на основі так зва­них статистичних карт. Він базується на таких основних ви­дах оцінок:

- оцінка політичної інфраструктури;

- оцінка демографії;

- динаміка економічного руху.

У цій статистичній карті наводяться дані щодо всіх шта­тів у вигляді чотирьох зведених індексів:

1 – економічної ефективності;

2 – ділової спроможності;

3 – потенціалу економічного розвитку території;

4 – умов податкової політики.

В Україні відсутня аналогічна загальновизнана методи­ка визначення інвестиційної привабливості регіонів, окрім розробленої І.О.Бланком [5J. Згідно з даною методикою оцінка проводиться у формі ранжування регіонів за такими синтетичними показниками:

1) рівень загальноекономічного розвитку регіонів;

2) рівень розвитку інвестиційної інфраструктури;

3) оцінка демографічної характеристики регіону;

4) рівень розвитку ринкових відносин;

5) рівень екологічних та криміногенних ризиків. Кожний узагальнений показник формується сукупністю

аналітичних показників, кількісна оцінка яких проводить­ся на основі визначення середнього рейтингу регіону за фор­мулою середньоарифметичної.

Для оцінки рівня загальноекономічного розвитку регіо­нів вивчається потенційна потреба в обсягах інвестування, можливість формування інвестиційних ресурсів за рахунок власних джерел, сукупна ємність регіонального ринку. По­рівняльний аналіз статистичних даних робиться на основі середніх величин. Це дає змогу отримати оптимальну оцін­ку ступеня насиченості та потреби областей України в тих або інших видах ресурсів у розрахунку на душу населення. Отже, для цього дослідження були використані такі аналі­тичні показники:

- обсяг промислової продукції (надушу населення);

- валова продукція сільського господарства (надушу на­селення);

- середній рівень заробітної плати; - обсяг капітальних вкладень (на душу населення);

- обсяг науково-технічних робіт (на душу населення). Як показують проведені розрахунки, найвищий рейтинг

мають Дніпропетровська, Запорізька та Київська області. Саме ці області, на думку багатьох фахівців, мають найпо­тужнішу промисловість.

Вивчення рівня розвитку інвестиційної інфраструктурипо­трібне для аналізу можливостей швидкої реалізації інвести­ційних проектів та просування товарів на ринки. З цією ме­тою розглядаються такі показники:

- кількість підрядних будівельних підприємств;

- виробництво енергетичних ресурсів (на душу населення);

- щільність автошляхів та залізниць (на 1000км2 території).

Короткий огляд розміщених даних дає підстави стверд­жувати, що кращі умови для розвитку ринкових відносин (зокрема, для швидшого проникнення товарів на ринки збу­ту та для реалізації інвестиційних проектів) мають Донець­ка, Львівська та Харківська області.

Для з'ясування демографічної ситуаціїв регіоні вивчають потенційний попит населення на споживчі товари та послуги, а також можливості залучення робочої сили до підприємств, що інвестуються. Предметом аналізу є такі показники:

- частка населення регіону в загальній чисельності насе­лення країни;

- частка міського населення в регіоні;

- питома вага зайнятих;

- частка працездатного населення працездатного віку у загальній чисельності населення.

За цим блоком аналітичних показників найвищий рейтинг мають м. Київ та Київська область, Харківська, Донецька, Дніпропетровська області.

Для оцінки рівня одного з найважливіших синтетичних показників – розвитку ринкових відносин та комерційноїінфра­структури – вивчають ставлення органів місцевого самоврядування до розвитку ринкових реформ та процес створений сприятливого підприємницького клімату. Отже, аналізуючи такі показники:

- питома частка акціонерних товариств серед промисло­вих підприємств колективної форми власності;

- частка підприємств недержавної форми власності в за­гальному їх обсязі;

- кількість діючих комерційних банків;

- кількість страхових компаній;

- кількість товарних бірж.

На основі середніх рейтингів для областей України та Ав­тономної Республіки Крим можна стверджувати, що належні передумови для функціонування ринкових відносин створено в Запорізькій області, м. Києві та Київській області, Чер­нігівській, Полтавській, Донецькій та Львівській областях.

Визначення рівнів криміногенних та екологічних ризиківба­зується на вивченні ступеня безпеки інвестиційної діяль­ності в регіоні. Для цього розглядають такі показники:

- викиди шкідливих речовин;

- частка джерел екологічного забруднення;

- кількість екологічних злочинів.

На основі інтегрального показника інвестиційної при­вабливості, що об'єднує всі зазначені вище синтетичні по­казники, І.О Бланк поділяє регіони України на чотири умов­них групи.

До першої групи областей – інвестиційно-найпривабливіших– входять м. Київ та Київська область, Донецька, Дні­пропетровська, Харківська, Запорізька, Полтавська області. Цій групі належить найбільша частка загальноекономічно­го потенціалу (переважно у формі промислового виробниц­тва), їй притаманні високий рівень розвитку інвестиційної та комерційної інфраструктури, значна урбанізація, достатня ємність споживчого ринку та ринку засобів виробництва. Від зазначених передумов великою мірою залежить прийняття рішення щодо вкладення коштів. Пріоритетними напряма­ми інвестування є промислове виробництво, транспортна інфраструктура, зв'язок, виробництво будівельних матеріа­лів, торгівля, галузі громадського харчування, банківський та страховий бізнес. До другої групи увійшли регіони досить високої інвести­ційної привабливості:Львівська, Одеська, Луганська, Мико­лаївська, Сумська, Чернігівська області. Рівень економічно­го розвитку цих регіонів високий. Позитивний підприємниць­кий клімат та необхідна для розвитку ринкових відносин комерційна інфраструктура спонукає до інвестування тих підприємств, які були пріоритетними для першої групи ре­гіонів (але з меншим рівнем ефективності). У деяких облас­тях, передусім у Полтавській, доцільно вкладати кошти в модернізацію сільського господарства.

Третю групу формують Хмельницька, Херсонська, Тер­нопільська, Черкаська області, Автономна Республіка Крим – регіони середньої інвестиційної привабливості.Тут недостат­ньо розвинуті інвестиційна та комерційна інфраструктури. Проте і в цих регіонах перспективно вкладати кошти у роз­виток сільського господарства. Автономна Республіка Крим має великі можливості щодо залучення інвестицій у турис­тичний та санаторно-курортний бізнес. Зважаючи на це, можна припустити, що нинішнє перебування АР Крим у цій групі регіонів – явище тимчасове.

І нарешті, група регіонів із низькою інвестиційною приваб­ливістю:Закарпатська, Чернівецька, Кіровоградська, Во­линська, Рівненська, Вінницька, Житомирська, Івано-Франківська області.

Обравши географічне місце здійснення проекту, треба обґрунтувати вибір конкретного майданчика (земельної ділянки). Тут є свої специфічні труднощі, спричинені юри­дичною неможливістю придбання земельних ділянок для здійснення більшості інвестиційних проектів.

Технічні можливості

Спочатку розглядається, чи є можливим виконання про­екту з технічного боку. Якщо технічна можливість здійснен­ня проекту встановлена, технічний аналіз виконують далі. Розрахунок виробничої програми Після прогнозування величин попиту та обсягу продаж, встановлення технічної можливості здійснення проекту роз­раховують виробничу програму випуску продукції. Під нею

розуміють величину виробництва та реалізації продукції за обсягом, номенклатурою та асортиментом, строками випус­ку згідно з потребами споживача. Програма повинна бути обґрунтована з точки зору наявності необхідних:

- матеріальних ресурсів,

- трудових ресурсів,

- фінансових ресурсів,

- джерел отримання ресурсного потенціалу.

З цією метою складають баланси відповідних ресурсів. Вони сприяють також мінімізації затрат та забезпеченню оптимальних результатів діяльності фірм.

На етапі освоєння виробництва важко досягнути макси­мально можливого випуску продукції через необхідність освоєння технології, обладнання, підготовку персоналу. Слід врахувати й той фактор, що нова продукція не відразу широко сприймається на ринку. Тому в перший рік випус­ку обсяг виробництва часто складає 40-50 % розрахункової потужності підприємства. На передпроектній стадії, коли прогнозний випуск продукції передбачається в певних об­сягах, слід також ураховувати можливості виробництва.

Обсяг виробничої програми розраховують на основі мож­ливого споживання продукції (СП) за відомою формулою

СП = ВП + (І-Е) + (Зпк), (7.1)

де ВП – продукція, що вироблена за даний період;

І, Е – відповідно величин імпортних та експортних по­ставок даної продукції;

Зп, Зк – відповідно залишки нереалізованої продукції на початок і кінець періоду, що розглядається.

Тобто величину можливого споживання находять як суму виробленої продукції, руху торгового балансу та поточ­них запасів.

Конкретно для підприємства величину виробничої про­грами знаходять як суму величин можливих продаж про­дукції, виробничих втрат, необхідності забезпечення гаран­тійного й ремонтно-експлуатаційного обслуговування, на­явності виробничих відходів, випуску побічної продукції. Після визначення величини виробничої програми розра­ховують потребу по видах ресурсів. При виконанні подібних розрахунків слід враховувати можливості джерел надходжен­ня сировини й матеріалів, а також їхню доступність. Тому при виборі джерел сировини та матеріалів необхідно брати до ува­ги їх географічне місце знаходження, форму власності, фінан­сову сталість, виробничі можливості, зміну об'єму випуску в останні роки, передбачувану динаміку в періоді, що прогно­зується, та ін. Крім того, слід ураховувати і фактори можли­вого ризику: недотримання постачальниками обов'язків відносно строку, якості та обсягу поставок, нестача власних платіжних засобів, зміна законодавства відносно імпорту за наявності закордонних постачальників та ін., що може при­вести до зміни проектної величини виробничої програми.

Виробничі потужності

Максимальна (номінальна) виробнича потужність – це максимально можливий річний випуск продукції при най­більш повному використанні ресурсів, застосуванні передо­вої техніки, технології, передових форм організації праці.

Але в процесі виробництва є нормальні перерви, простої через раптові поломки обладнання, які не можна попереди­ти; свята, кількість робочих змін та ін. Тому у ринковій еко­номіці розраховують також реальну нормальну потужність, яка має місце в конкретних умовах праці. Це кількість про­дукції, що буде виготовлена за рік за певних умов. Вона по­винна відповідати обсягу попиту, визначеного в дослідженні ринкової кон'юнктури. Підставою для розрахунку виробни­чої потужності є наступні вихідні данні:

- обсяг випуску продукції;

- кількість і продуктивність обладнання;

- трудомісткість продукції;

- наявні виробничі площі.

Потужність, передбачена в проекті, називається проект­ною. Фактичне значення потужності може бути нижче або вище від проектної. На початковій стадії роботи підприєм­ства вона, в основному, виявляється нижче від проектної. Такий процес має місце не тільки на нових, але і на діючих

підприємствах в період, коли освоюється нова продукція і технологія. При цьому для ряду видів продукції, що випус­кає підприємство вперше, або яка є новою для даного рин­ку, початкова виробнича потужність повинна бути вище ве­личини сьогоднішнього попиту та обсягу на першому етапі. Це необхідно для того, щоб протягом декількох років мож­на було б задовольнити зростаючий попит, позбутися імпор­ту і почати експортувати власну продукцію. Обмеженням тут виступають розміри виробничих площ, фінансові можли­вості компанії, можливості постачання необхідного облад­нання в реальні строки.

Вибір технології

Вибір певної технології передумовлює вибір обладнан­ня, величину виробничої потужності. Таким чином, усі складові технічного аналізу пов'язані між собою і потрібно робити їх вибір у комплексі з урахуванням реальних можли­востей фірми.

Вибір технології, обладнання в багатьох випадках визна­чається:

- типом виробництва;

- обсягом виробництва;

- характером зв'язку виробничих дільниць між собою. Використання спеціалізованого обладнання відповідно

до технології економічно доцільне у масовому та крупне се­рійному виробництві. Перспективним є використання гнуч­ких технологій, що сприяють збільшенню асортименту про­дукції, що випускається, та забезпеченню її високої якості. При виборі технології необхідно ураховувати:

- дефіцитність ряду матеріалів у країнах-виробниках – перевага віддається технології, що будується на викорис­танні місцевих ресурсів;

- співвідношення економії витрат живої праці і капіта­ловкладень у механізацію та автоматизацію виробництва, щоб процес заміни живої праці не виявився необґрунтоване дорогим;

- спосіб її розробки: власний чи запозичений. У першо­му випадку перевірити її придатність для використання не важко. У другому випадку слід з'ясувати, як показало себе застосування даної технології в інших компаніях. Важливо встановити, скільки часу потрібно для навчання персоналу при впровадженні принципово нової технології;

- фінансові можливості, особливо при виборі технології та її придбанні за кордоном.

Витрати на розробку та придбання технології визначають­ся за допомогою їх калькуляції при проведенні власних роз­робок та за договірною ціною при її придбанні на строк. На попередній стадії витрати праці при власній розробці нахо­дять на основі нормо-годин, тарифів з урахуванням різних видів робіт. Матеріальні та інші види витрат розраховуються узагальнено за аналогією з розробками, що передують.

Вибір обладнання

Технологія дуже часто безпосередньо пов'язана з обладнан­ням. У цьому випадку розрахунки по технології виконуються спільно з визначенням потреби в обладнанні. У розрахунках враховують також потреби для виробництва запасних частин з метою організації сервісного обслуговування споживачів.

Організація підготовки та здійснення проекту

Будь-який проект, особливо великий, готує спеціалізо­вана організація, яка виконує наступні види робіт:

- розробка робочої документації, вибір підрядників (уключаючи проведення тендера серед підрядників, якщо це необхідно);

- вибір обладнання, його постачальників, організація закупівлі та перевірки обладнання;

- нагляд за будівництвом та монтаж обладнання.

Графік виконання проекту та схема підприємства (вироб­нича схема)

Графік виконання проекту – це сітковий графік, який охоплює всі роботи від прийняття рішення про фінансування проекту до запуску виробництва. Графічне подання інфор­мації є в багатьох випадках зручним і наочним інструментом для осіб, які приймають рішення про здійснення проекту, яке використовується у технічному розділі інвестиційного проекту.

Підготовка та освоєння виробництва

На сучасному етапі економічного розвитку України най­важливішим елементом підготовки виробництва в інвести­ційних проектах стає підготовка робочої сили (звісно, це стосується проектів, спрямованих не на розширення чи мо­дернізацію існуючого виробництва, а на створення нового виробництва). Нове виробництво часто створюється в міс­цях, де раніше не було подібних до нього, а відтак і немає підготовленої робочої сили.

У процесі підготовки виробництва вирішують наступні питання:

- забезпечення виробництва робочою силою;

- забезпечення сировиною, матеріалами та запасними частинами на пусковий період;

- підготовка технічної документації по запуску вироб­ництва;

- плани дій у разі нерегламентної роботи обладнання та в разі необхідності ремонту.

Матеріально-технічне постачання

Основним питанням у сучасних умовах господарюван­ня стає питання забезпеченості стабільності та надійності поставок. Тому, аналізуючи організацію матеріально-тех­нічного постачання, необхідно в першу чергу оцінити ступінь ризику кожного джерела поставок і передбачити заходи для зниження цього ризику (страхові запаси, альтернативні пос­тачальники, організація власного виробництва, особливо критичних видів матеріалів, тощо).

Розрахунок витрат на виконання проекту та витрат ви­робництва та збуту

До інвестиційних витрат відносять наступні елементи витрат:

- земля (якщо земельна ділянка переходить у власність) і підготовка майданчика;

- виробничі будівлі й споруди, машини та обладнання;

- витрати на ліцензії, права користування та інші немате­ріальні активи;

- витрати на підготовку виробництва;

- оборотний капітал. Розрахунок поточних витрат виробництва та збуту має визначити прибутковість запланованого проекту. В ньому концентрується вся та інформація, яку було викладено в попередніх підрозділах. До поточних витрат виробництва відносять витрати на купівлю сировини, матеріалів, комп­лектуючих, оплату праці працівників, виробничі та невироб­ничі витрати.

Забезпечення якості

Забезпечення якості виконання проекту спирається на використання певних стандартів на всіх стадіях виробничого процесу – від приймання сировини до здавання готової продукції. Інформацію про контроль якості рекомендується відобразити на схемі виробничих потоків.

 

3. Екологічний аналіз Завданням екологічного аналізу є:

- визначення обсягу можливої потенційної шкоди нав­колишньому середовищу при реалізації проекту;

- прийняття потрібних засобів для запобігання чи по­м'якшення цієї шкоди.

Глибина необхідної оцінки впливу проекту на дов­колишнє середовище залежить насамперед від обсягу змін у довколишньому середовищі, очікуваних у зв'язку з проектом. Деякі проекти є безпечними для довколишнього середовища, інші можуть мати негативний вплив на довколишнє середо­вище тимчасового або минущого характеру. Найскладнішим завданням відповідальної за проект особи є вибір тих еколо­гічних або пов'язаних з природними ресурсами наслідків, які слід уключити до аналізу, а також їх кількісний вираз. Треба розглянути кожну проблему, прийняти рішення, ідентифіку­вати важливі наслідки й однозначно висловити свої думки.

Основними принципами екологічного аналізу є:

- оцінка екологічних наслідків проекту;

- урахування взаємозалежних вигід і витрат;

- оцінка екологічних вигід і витрат у варіантах «з проек­том» і «без проекту»;

- оцінка неявних вигід і витрат.

Існує декілька методик оцінки, які застосовують до інвестиційних проектів:

1. Оцінка змін продуктивності. Стан довколишнього сере­довища і природних ресурсів розглядають як фактори вироб­ництва. Зміни цих факторів сприяють змінам продуктивності і/або виробничих витрат, що у свою чергу впливають на зміни цін та обсягів виробництва, які можна спостерігати й вимірю­вати. Дана методика базується на наступних прийомах:

- оцінка змін продуктивності є продовженням аналізу вигід і витрат. Фізичні зміни виробництва оцінюють на ос­нові використання ринкових цін вхідних і вихідних позицій. Одержані грошові величини вводять у фінансовий аналіз проекту. При цьому необхідно відстежувати і вимірювати наслідки для продуктивності «з проектом» і «без проекту». Екологічна вартість проекту – це не повна шкода, завдана навколишньому середовищу, а лише додатковий негатив­ний ефект;

- оцінка втрати доходу. Цю методику ще називають ме­тодикою «недоодержаного заробітку», вона пов'язана з етичною проблемою оцінки людського життя – про­дуктивність людей використовується як міра екологічних наслідків шляхом дослідження або втрати їх доходів, або медичних витрат унаслідок екологічної шкоди, або одер­жання вигід від запобігання негативним екологічним на­слідкам. У своїй найпростішій формі цей підхід досліджує потік втрат доходу й витрат на охорону здоров'я в результаті негативних екологічних наслідків;

- оцінка альтернативної вартості – цей підхід вимірює те, від чого доводиться відмовлятися з метою збереження.

2. Аналіз ефективності витрат. Метою кількісної оцінки витрат є визначення – чи виправдовують очікувані вигоди від­повідні витрати. Окрім екології, аналіз ефективності витрат може застосовуватись і до інших видів соціальних програм.

3. Оцінка превентивних витрат або витрат на зниження здійснюється на основі оцінки готовності окремих осіб вит­ратитися на зниження шкідливих впливів на них самих чи на екологію. Слід відзначити, що методика ефективності витрат вивчає прямі витрати на задоволення певних вимог, підхід превентивних витрат досліджу є фактичні витрати для визначення тієї ваги, якої люди надають певним екологіч­ним наслідкам.

При виборі інвестиційних проектів розглядають такі підходи, які можуть визначати рівень впливу проектів на довколишнє середовище:

1. Використання так званих «сурогатних» цін. Результа­ти багатьох видів впливу довколишнього середовища не ма­ють грошового виразу (чисте повітря, соціальні перспекти­ви, приємна обстановка). Проте в певних випадках можна опосередковано оцінити вплив як імпліковану цінність на товар або послуги, що стосуються довколишнього середови­ща, через сплачувану на ринку ціну за продукцію чи послу­ги іншого роду, що існують на ринку.

2. Визначення вартості землі.

3. Диференціація заробітної плати. Цей підхід базується на наступному допущенні – в умовах абсолютної конкурент­ної рівноваги попит на трудові ресурси є вартістю граничної продукції праці робітників і пропозиція праці змінюється залежно від стану умов роботи та життєвих умов у даній місцевості. Тобто, щоб забезпечити наявність пропозиції трудових ресурсів на забруднених територіях або в про­фесіях, пов'язаних з підвищеним рівнем ризику, необхідно стимулювати їх вищою оплатою праці.

4. Оцінка транспортних витрат.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Аналіз інвестиційних проектів

На сайте allrefs.net читайте: "Аналіз інвестиційних проектів"

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Технічний аналіз

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Сутність і принципи розробки Інвестиційної стратегії підприємства
Поняття стратегії діяльності підприємства увійшло в еко­номічну теорію, коли значно прискорилися темпи суспіль­ного розвитку і науково-технічного прогресу. В умовах більш швидкого трансформування з

Нвестиційні ресурси підприємств та основи їхнього фінансування
Усі напрямки і форми інвестиційної діяльності фірми здійснюються за рахунок сформованих нею інвестиційних ресурсів. Інвестиційні ресурси являють собою усі види грошо­вих та інших активів, залучених

Контрольні питання по темі № 1
1. Розкрийте сутність стратегії діяльності під­приємства. 2. У чому різниця між стратегією та інвестицій­ною стратегією підприємства? 3. На які цілі зорієнтовано інвестиційну стра

Тести по темі № 1
  1. Формування довгострокових цілей діяльності підприємства і розро-бка шляхів їхньої реалізації - це: а) стратегія підприємства; б) тактика підпри

Поняття проекту в системі проектного аналізу
Об'єктом дослідження у системі проектного аналізу є пев­ний проект. Форми та зміст інвестиційних проектів можуть трансформуватися, але є дещо притаманне всім видам - це наявність часового лагу між

Види проектів та їхня класифікація
У зв'язку з наявністю багатьох різновидів проектів під час їхнього детального дослідження виникає необхідність у пев­ній систематизації шляхом визначення класифікаційних оз­нак (рис. 2.3). Існують

Оточення проекту та його учасники
Адекватне визначення середовища, в якому виникає й існує проект, має неабияке значення, оскільки проект є по­родженням цього середовища та існує для задоволення тих чи інших його потреб. Тому життє

Мета й стратегія проекту
Мета проекту - це бажаний та доведений результат, до­сягнутий у межах певного строку при заданих умовах реалі­зації проекту. Визначення мети проекту передбачає поста­новку задачі,

Контрольні питання по темі № 2
  1. Розкрийте зміст поняття «проект». 2. Якими основними ознаками характеризу­ється проект? 3. У чому полягають особливості проекту як системи? 4. Наведіть

Тести по темі № 2
  1. До ознак проекту не належить: а) зміна стану проекту задля досягнення його мети; б) обмеженість у часі; в) бажання розпочати даний вид

Поняття життєвого циклу проекту
Поняття життєвого циклу трапляється досить часто - це життєвий цикл галузі, життєвий цикл підприємства, життєвий цикл виробництва, життєвий цикл проекту тощо. Інвестицій­ний проект може здійснювати

Фази життєвого циклу проекту
У практиці проектного аналізу використовуються різні підходи до розподілу реалізації проекту на фази: - підхід, що ґрунтується на основній діяльності, - аналізі проблеми, розробці концепці

Контрольні питання по Темі № 3
  1. Визначте сутність життєвого циклу проекту. 2. З яких фаз складається життєвий цикл про­екту? Дайте їм характеристику. 3. У чому полягає сутність аналізу альтерн

Тести по темі № 3
1. Життєвий цикл проекту - це: а) час від першої затрати до останньої вигоди проекту; б) час від ідеї проекту до початку його інвестування; в) час затвер

Поняття витрат, вигод та альтернативної вартості проекту
Основним завданням проектного аналізу є порівняння вхідних та вихідних проектних потоків з метою визначення його доцільності або ефективності (цінності), що можливо тільки у вартісних показниках. В

Концепція оцінки вартості грошей у часі
Внаслідок того, що інвестування є довгостроковим про­цесом, проектний аналіз стикається з проблемою порівнян­ня грошових потоків від проекту, які будуть одержані в май­бутньому, з витратами, які вж

Урахування впливу інфляції на грошові потоки від проекту
Грошовим потоком у системі вітчизняного проектного аналізу прийнято називати грошові надходження та витра­ти грошовим потоком, тобто грошовий потік - це різниця між грошовими надходженнями та витра

Вплив амортизації на величину грошового потоку
Значною частиною грошового потоку є амортизація, і на­самперед з таких причин: - амортизація, як правило, є найбільшою за вартістю статтею витрат у бюджеті інвестування; - амортиз

Контрольні питання по темі № 4
1. Сформулюйте основне завдання проектного аналізу. 2. Які методологічні принципи застосовуються при розрахунку грошових потоків проекту? 3. Що слід розуміти під безповоротними ви

Тести по темі № 4
1. Цінність проекту - це різниця його: а) позитивних та негативних результатів; б) кінцевих і початкових потоків; в) доходів і собівартості.

Аналіз беззбитковості проекту
Інвестиційні проекти пов'язані зі змінами у структурі вит­рат виробництва та реалізації продукції, тому одним з на­прямків оцінки проектів є аналіз беззбитковості проекту. Мета аналізу беззбитковос

Сума чистого доходу, витрат виробництва, прибутку
Рис. 5.1. Графік формування «точки беззбитковості»   Якщо

Методи оцінки ефективності
Загальновідомі методи оцінки інвестування оцінюють оч­ікуваний чистий прибуток (прибуток за вилученням платежів до бюджету) відносно до інвестованого капіталу. Для оцінки інвестицій пропонується вс

Метод визначення строку (періоду) окупності інвестицій.
Це один із самих простих та поширених у світовій практиці методів, який передбачає розрахунок строку окупності шля­хом ділення прогнозованих доходів від інвестицій на суму капіталовкладень. Тобто п

Метод розрахунку норми рентабельності інвестицій.
Піднормою рентабельності інвестицій слід розуміти такі зна­чення коефіцієнта дисконтування, за яких приведений дохід дорівнює нулю. Зміст цього показника полягає в тому, що норма рентабельності інв

Таблиця 5.1 Розрахунок чистого дисконтного доходу
  Показник Початок 1-й рік 2-й рік 3-й рік Усього 1 .Вартість верстата

Урахування впливу оподаткування на ефективність проектів
У реальних умовах інвестування при розрахунку прибут­ковості вкладеного капіталу треба ураховувати усі чинники, що впливають чи можуть впливати на ефективність реалі­зації проекту. Одним з важливих

Визначення грошових потоків від проекту
Грошові потоки 0 період 1 період 2 період період 1 .Ціна машини  

Контрольні питання по темі № 5
1. У чому полягає мета аналізу беззбитковості проекту? 2. Що ви розумієте під точкою беззбитковості проекту? Як визначити точку беззбитковості проекту? 3. На чому заснована оцінка

Тести по темі № 5
  1. У якості результатів проекту можуть виступати: а) тільки абсолютні показники тривалості витрат і вигод про­екту; б) як абсолютні, так і відносн

Класифікація проектних ризиків
Класифікаційна знака ВИДИ ПРОЕКТНИХ РИЗИКІВ Залежно від джерела виникнення а) Природно-кліматичні (у тому числі сти­хійні) і екологі

Методи аналізу і прогнозування ризику
У сучасній економічній практиці аналіз ризику поділя­ють на два види: - якісний, головне завдання якого – визначити чинни­ки ризику, етапи і роботи, під час виконання яких ризик виникає, т

Середній результат невизначеного проекту
Можливі результати (чистий прибуток від проекту), грн. Вірогідність кожного результату Результат, зважений за вірогідністю, грн.

Можливі результати проекту та їх вірогідності
1 період 2 період 3 період Вірогід­ність Чистий грошовий потік, грн. Вірогід­ність Чистий гро

Методи зниження ризику в проекті
Під зниженням ступеню ризику розуміють скорочення ймовірності його виникнення та обсягу можливих втрат. Основні методи зниження проектного ризику: - запобігання – просте відхилення від дія

Контрольні питання по темі № 6
  1. Розкрийте сутність поняття «проектний ри­зик». 2. У чому полягає різниця між поняттями «не­визначеність» і «ризик» в проекті? 3. Які класифікаційні ознаки проек

Тести по темі № 6
  1. Небезпекою небажаних відхилень від очікуваних станів у май­бутньому, із розрахунку яких приймаються рішення в теперіш­ньому, є: а) невизначеність;

Маркетинговий аналіз
Завданням маркетингового аналізу є дослідження ринку, а метою – визначення можливих обсягів реалізації проектної продукції, товарів, послуг. Основним завданням дослідження ринку є визначен

Розрахунок попиту на бензин
Споживачі Щорічне споживання бензину на одну транспортну одиницю, тис. л 1995Р. 2000Р. 2005 Р.  

Правовий аналіз
Завданням правового аналізу є насамперед розгляд право­вих та організаційних аспектів проектної діяльності. Вплив державної політики на інвестиційні процеси з ча­сом суттєво зростає, що ст

Соціальний аналіз
Метою соціального аналізу є визначення прийнятності ва­ріантів реалізації проекту з погляду користувачів, населен­ня регіону, де здійснюється проект, розробка стратегії реа­лізації проекту, що дає

Нституційний аналіз
Метою інституційного аналізу є оцінка можливості здійс­нення проекту в існуючому політичному, економічному та правовому середовищі, впливу зовнішніх чинників на про­цес реалізації проекту, а також

Фінансовий аналіз
Фінансовий аналіз інвестиційного проекту – це сукупність прийомів і методів оцінки його ефективності (перевищен­ня доходів над витратами) за весь термін життя проекту у взаємозв'язку з діяльністю п

Коефіцієнти, що використовуються для фінансового аналізу
Назва показника Розрахункова формула Економічний зміст і нормативне значення Показники рентабельності Рентаб

Економічний аналіз
Фінансові результати проекту несуть на собі вплив не тільки економіки підприємства, але й економіки суспільства, у якому реалізується проект. Крім того, сам проект може впливати на суспіль

Анотація
Проект «Завод» обумовлює створення заводу з вироб­лення м'ясних напівфабрикатів на основі застосування но­вого вітчизняного обладнання і нової технології в одному з віддалених районів м. Харкова. Х

Загальні відомості
Забезпечення населення високоякісними продуктами харчування вітчизняного виробництва, включаючи й м'ясні напівфабрикати є одним з важливих завдань соціально-еко­номічного розвитку як України в ціло

Технічний аспект
Проект передбачає будівництво комбінату, орієнтовано­го на переробку сільгоспсировини поблизу його виробниц­тва та споживання. Ініціатори проекту планують будівниц­тво на основі купівлі, монтажу, з

Нституційний та правовий аспекти
Статистичні дані свідчать про велику частку імпортної продукції серед продуктів харчування, особливо у великих містах. Великий обсяг споживання імпортних продовольчих товарів викликає занепокоєння

Соціально-економічний аспект
Прямий соціально-економічний ефект даного проекту пов'язаний зі створенням 50 нових робочих місць. Аналіз соціального ефекту базується на використанні на­ступних коефіцієнтів: Від

Екологічний аспект
Функціонування м'ясопереробного підприємства може бути пов'язане з виникненням екологічних проблем, серед яких треба виділити забруднення водних ресурсів. Великі підприємства з переробки м

Фінансовий аспект
Розрахунки фінансової ефективності проекту виконано на основі використання певного програмного продукту. Для оцінки ефективності реалізації даного проекту роз­рахунковий період обрано 5 ро

Аналіз чутливості
Для аналізу чутливості проекту за чистим дисконтова­ним доходом (ЧДД) обрано наступні чинники: ціна, обсяг реалізації, загальні витрати, інвестиції. Базовим значенням ЧДД обрано його розрахункове з

Аналіз чутливості проекту
Чинники Зміна чин­ника Зміна ЧДД Відношення зміни ЧДД до зміни чинника(%) Рей­тинг чин­ника Чутли­вість

Контрольні питання по темі № 7
  1. У чому полягає необхідність проведення мар­кетингового аналізу? 2. Чим попит відрізняється від потреби? Що слід розуміти під ефективним попитом? Які методи прогнозування

Тести по темі № 7
  1. Метою маркетингового аналізу є визначення можливостей: а) обсягу реалізації продукції підприємства; §) обсягу реалізації проектної продукції; в

Стратегія формування Інвестиційних ресурсів
Одним із напрямків фінансового проектування є розроб­ка стратегії формування інвестиційних ресурсів підприєм­ства, етапи якої ми детально розглянемо. Першим етапом єпрогно

Стратегія формування Інвестиційних ресурсів
Одним із напрямків фінансового проектування є розроб­ка стратегії формування інвестиційних ресурсів підприєм­ства, етапи якої ми детально розглянемо. Першим етапом єпрогно

Основні показники господарсько-фінансової діяльності підприємства
Показники На 01.01.2001 На 01.01.2002 Основні засоби 52,81 205,8 Оборотні кошти

Ставки процентів за кредит
Показники Варіанти фінансової структури капіталу, % Частка власного капіталу

Фінансове прогнозування та планування
Прогнозування фінансової діяльності й розробка фінан­сової стратегії підприємства являє собою найбільш складний етап планування. Під фінансовою стратегією підприємства варто розуміти формування сис

Контрольні питання по темі № 8
  1. Які етапи стратегії формування інвестицій­них ресурсів підприємства ви знаєте? 2. Як проводиться прогнозування потреби в за­гальному обсязі фінансових коштів для ре­альн

Тести по темі № 8
  1. Оптимальну структуру капіталу можна визначити за допомо­гою показника: а) рентабельності капіталу; б) ефекту фінансового леверіджу;

Управління проектом: основні аспекти та функції
Управління проектом – це методологія організації, плану­вання, керівництва, координації трудових, фінансових та ма­теріально-технічних ресурсів протягом проектного циклу, спрямована на ефективне до

Організаційні структури в управлінні проектом
Незважаючи на все різноманіття типів і видів проектів, їхня структура управління за своїм змістом однорідна, тому що в ній подана та або інша комбінація тих самих видів робіт з управління. Ця обста

Команда проекту
Команда проекту – сукупність працівників, що здійснюють функції управління проектом і персоналом проекту. За формою команда проекту відбиває існуючу організаційну структуру управління проектом, под

Контрольні питання по темі № 9
  1. У чому полягає сутність поняття управління проектами (УП)? 2. Що слід розуміти під функціями УП? 3. Що є об'єктом управління в проекті? 4. Назвіть та о

Тести по темі № 9
1. Методологія організації, планування, керівництва, коорди­нації трудових, фінансових та матеріально-технічних ресурсів протягом проектного циклу, спрямована на ефективне досяг­нення його

Задача 12
Торговельний дім «Салтівський» планує закупити фасу­вальну машину вартістю 16000 гривень. Вивчення персона­лу виллється підприємству у 100 гривень, експлуатаційні витрати на устаткування становлять

Задача 13
Харківський жиркомбінат планує запровадити нову пакувальну техніку вартістю 40000 гривень. Вартість її установлення 2000 гривень. Крім того, установлення цієї машини потребує спеціального інвентарю

Задача 14
Менеджеру меблевого комбінату доручено розробити проект оновлення діючого устаткування, який принесе ефект не більш ніж через 5 років. Менеджер розробив наступний проект, який передбачає:

Задача 15
Кондитерський цех планує замінити діюче обладнання, яке має можливість продати за 500 грн., на нове, вартістю 3000 грн.. Реалізація даного проекту приведе до підвищення обсягів реалізації на 2000 г

Задача 17
Вибрати з двох проектів найефективніший. Проект 1. Планується виробництво нової продукції у що­річному обсязі 3.5 тис. одиниць, при цьому ціна за одиницю становить 6 грн., вартість праці – 2 грн.,

Задача 18
Оцінити ефективність інвестиційного проекту, який пе­редбачає: - купівлю нового обладнання вартістю 50000 гривень; - витрати на монтаж та установу устаткування у розмірі 1500 грив

Задача 19
Оцінити проект освоєння технологічної лінії переробки молока та випуску сиру твердого. Первинні інвестиції скла­дають 50000 гривень, період життя проекту 5 років. Проект передбачає випуск нової про

Задача 20
Керівництво підприємства доручило проект-менеджеру оцінити доцільність проекту організації виробництва нової продукції. Це потребує початкових витрат у розмірі 5000 гривень. Даний проект матиме стр

Можливі результати проекту та їх вірогідність
1-й рік 2-й рік 3-й рік Потік грошових коштів Вірогід­ність Потік грошових коштів Вірогід­н

Задача 21
Вибрати з двох проектів найменш ризикований шляхом розрахунку коефіцієнтів варіації (дисперсії та середньоквадратичного відхилення). Проект 1. Початкові витрати складають 4000 грн., життє­

Можливі результати та їх вірогідність
1-й рік 2-й рік 3-й рік   Потоки Вірогідн. Потоки Вірогідн Потоки

Задача 22
На ринку товару А працюють два великі виробники (із незмінним обігом виробництва, що обмежено виробничи­ми потужностями) та декілька невеликих виробників (табли­ця). В запланованому періоді передба

Задача 23
Розробити виробничу програму фабрики з виробництва тканин та порівняти її з результатами аналізу ринку даного товару. Проектна кількість верстатів, що будуть введені на по­чатку року, 500

Задача 24
Унаслідок застосування нової технології у проекті А в порівнянні з проектом С витрати на сировину та матеріали зменшаться на 40 %. Інші складові перемінних витрат ви­робництва, на одиницю пр

Задача 25
Визначити загальні витрати на трудові ресурси за новим проектом А. Проект А у порівнянні з діючим проектом Б передбачає: 1) обсяг випуску продукції дорівнює аналогічному по­казнику за прое

Задача 26
Створюється підприємство з виготовлення дитячого взуття, виробнича потужність якого 200 тис. шт. виробів. підприємство планується у вигляді ТОВ з участю іноземно-о капіталу (40 % уставного фонду).

Обсяг реалізації
Найменування продукту Обсяг продаж на внутрішньому та зовнішньому ринках, одиниць   1-й період 2-й період

Динаміка інфляції
Вид продукції Річний індекс інфляції   1-й період 2-й період 3-й період 4-й період

Загальні операційні витрати
Статті витрат На 1 рік тис. гри 3/пл. управлінського апарату 75,0 Реклама та інші витрати на просування прод

Загальні торговельно-адміністративні витрати
Статті витрат На 1рік тис. грн 3/пл. робочих (окрім відрядної) 30,0 Додаткова з/пл. 7,0

Витрати на маркетинг
Статті витрат На 1 рік, тис. грн. 3/пл. торговельного апарату 28,0 Знижки та комісійні агентам по продажу

Література
  1. Про інвестиційну діяльність. Закон України//Голос України. -1991.- 18 вересня. 2. Про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії. Указ Президен­та України № 55-94 // Го

Глосарій
Альтернативні проекти- проекти, існування яких виключає мож­ливість існування інших. Аналіз беззбитковості проекту - це дослідження зв'язку обсягу ви­робн

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги