рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Розробка тендерної документації і проведення торгів.

Розробка тендерної документації і проведення торгів. - раздел Экономика, ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ Торги Як Спосіб Закупівель. Найбільш Розповсюдженою Форм...

Торги як спосіб закупівель. Найбільш розповсюдженою формою організації закупівель на конкурсній основі є торги.

В сьогоднішніх умовах торги застосовуються насамперед у відношенні державних закупівель як засіб боротьби з корупцією і зловживаннями, і завжди впливають на розвиток таких прямо або побічно одержавлених секторів економіки, як оборонна промисловість, енергетика, транспорт, зв'язок, охорона навколишнього середовища та ін.

При цьому державні закупівлі в самому загальному вигляді можна розділити на дві категорії:

- закупівлі товарів, робіт і послуг у рамках держзамовлення (наприклад, закупівля озброєнь і спорядження військовими відомствами);

- закупівлі у рамках реалізації проектів, фінансованих за рахунок державних засобів (у цьому випадку закупівлі здійснює не державне відомство, а організація (компанія), що одержала за визначених умов державні засоби для реалізації проекту).

Іншою важливою сферою застосування торгів сьогодні стають закупівлі здійснювані в рамках проектів, фінансованих міжнародними фінансовими інститутами і міжнародними організаціями – МБРР, ЕБРР, ПРООН, регіональними банками розвитку. Нарешті, тор­ги використовуються як інструмент підвищення ефективності вико­ристання коштів банками, що надають свої ресурси на умовах проек­тного фінансування.

Види торгів. У залежності від способу організації торги можуть бути таких видів: відкриті; відкриті з попередньою кваліфікацією; за­криті; одиничні.

При проведенні перших двох видів торгів оголошення про них публікуються в офіційних органах друку, тому часто такі торги нази­вають « публічними ». У відкритих торгах можуть брати участь усі ба­жаючі фірми.

Звичайно відкриті торги проводяться при розміщенні замовлень на відносно нескладні (досить типові) види устаткування, робіт і послуг, що їх можуть запропонувати багато фірм; у той же час портфель замов­лень повинен бути досить великий, з огляду на те, що витрати на прове­дення відкритих торгів порівняно високі і час на їх підготовку і прове­дення (до укладання контракту) може розтягуватися на багато місяців.

У бюлетені банк також публікує інформацію про всі проекти, схвалені його радою директорів, затверджені проекти з лінії технічного співробітництва, портфель проектів у державному секторі, а також інформацію про укладені контракти.

Компанії, що виявили бажання брати участь у відкритих торгах, викуповують у організаторів торгів (тендерного комітету) необхідну для підготовки своїх пропозицій документацію (тендерну документацію). Раніше ця документація продавалася за досить символічну плату, що обчислювалася десятками або сотнями доларів. В останні роки організатори торгів стали у деяких випадках піднімати ціну до де­кількох десятків тисяч доларів. Цим переслідуються такі цілі:

а) відшкодувати свої витрати з підготовки тендерної документації (а іноді і проектної, на основі якої розробляється тендерна документація);

б) відсікти від участі в торгах малопотужні компанії.

Різновидом відкритих є торги з попередньою кваліфікацією: на основі попередньої (досить короткої) інформації, що представляється всіма бажаючими брати участь в торгах компаніями, відбувається відсікання від подальшої участі компаній, недостатньо заможних у фінансовому, технічному, професійному та інших відношеннях. На іншому етапі до торгів допускаються відібрані компанії з так званого «короткого списку».

Закриті торги проводяться звичайно при закупівлях дорогого сучасного устаткування з високими технічними характеристиками та складних будівельно-монтажних робіт, що вимагають високої кваліфікації. Такі торги проводяться на постачання комплектного устаткування, на підрядні роботи «під ключ», на проведення дослідницьких і проектних робіт тощо. Можна сказати, що друга фаза відкритих торгів з попередньою кваліфікацією фактично може перетворитися у закриті торги, якщо організатори торгів на свій розсуд визначають коло компаній, що можуть подавати свої пропозиції.

Досить рідко застосовуються одиничні торги: вони характеризу­ються наявністю одного оферента (наприклад, власника патенту) для проведення спеціальних робіт або постачань.

Існують також інші класифікації і угруповання торгів. У залежності від національної приналежності (юрисдикції) учасників вони поділяються на національні (внутрішні) і міжнародні. Слід зазначити, що існують й інші способи споконвічного відсікання від участі в тен­дері малопотужних компаній. Серед них, наприклад, вимога предста­вити гарантію банку або внести заставу (тендерна гарантія).

Існує також поняття вторинних торгів. Замовник проекту може провести первинні торги, на підставі яких визначається генеральний підрядчик (постачальник). Далі останній проводить свої - вторинні - торги, на підставі яких визначається субпідрядники (субпостачальники). Звичайно замовник проекту здійснює контроль за проведенням вторинних торгів, а іноді й бере участь у затвердженні їх результатів.

Більшість інвестиційних проектів передбачає комплексну, складну за структурою, закупівельну діяльність: закупівлі машин, устаткування, інших інвестиційних товарів; закупівлі підрядних робіт; консультативних та інших послуг (за підготовки проектної або тендерної документації; сприяння закупівельній діяльності; керування проектом; нагляд за реалізацією проекту та ін.). Відповідно виділяються три основних категорії виконавців проектів і учасників торгів:

а) постачальники інвестиційних товарів;

б) підрядчики;

в) консультанти.

Значною мірою кількість торгів, наявність тих або інших категорій учасників, кількість запрошуваних до участі фірм залежать від плану закупівель, що є найважливішою частиною документації з проекту. Якщо план передбачає велику кількість контрактів і виконавців за проектом (іноді їх кількість складає багато десятків і навіть сотні), присутні всі згадані вище категорії учасників (постачальники, підрядчики, консультанти).

Така децентралізована закупівельна діяльність має свої переваги і недоліки. Основним плюсом її є економія коштів (принцип: «чим більше контрактів, тим більше конкуренція, тим нижче витрати за­мовника»).

У деяких країнах, що розвиваються, при проведенні торгів на ство­рення великих промислових підприємств у державному секторі ви­користовується практика проведення декількох торгів: тендерна до­кументація розбивається при цьому за блочним-предметному або функціональним принципом.

За подрібнення великого підряду на декілька середніх і тим більше безліч дрібних підвищується імовірність участі в торгах невеликих місцевих фірм.

Разом з тим при варіанті децентралізованих закупівель усклад­нюється керування проектом, підвищується ризик технічної нестиковки окремих елементів проекту, асинхронності окремих видів робіт та постачань і т. д. Ризики можуть рости за експонентою в міру збільшення кількості контрактів у рамках проекту. Особливо ризикованою при даному варіанті закупівельної діяльності стає реалізація технічно складних проектів.

За централізованою закупівельної діяльності кількість контрактів і виконавців різко скорочується. Межею централізації є укладання одного контракту з генеральним підрядчиком (або генеральним постачальником). При цьому варіанті підвищується, як правило, загальна вартість проекту, але разом з тим знижується багато ризиків: технічні і будівельні; відхилення витрат від кошторису (у випадку, якщо контракт з генпідрядником полягає на умовах твердої ціни); відхилення від специфікації проекту і умови з якості об’єкта в цілому; затримки пускового об’єкту в експлуатацію і т. д.

Сьогодні у світовій практиці проектного фінансування (і взагалі проектної діяльності) все більше поширення одержують централізовані методи закупівель, що зумовлено загальною тенденцією технічного ускладнення проектів і численних негативних прикладів реалізації проектів з використанням закупівель «розсипом».

Подальше удосконалення методу централізованих закупівель йде сьогодні в руслі модернізації контрактів між замовником проекту і генеральним підрядчиком. Останній сьогодні нерідко не обмежує коло своїх обов’язків здачею замовникові тих або інших розрізнених об'єктів і черг у рамках проекту, а відповідає за здачу всього об'єкта «під ключ».

Хоча замовник може вибирати централізований варіант закупівель (через генпідрядника), він, проте, може здійснювати більший або менший контроль за висновком контрактів і субпідрядниками і субпостачальниками.

Крім контрактів на будівництво об'єкта «під ключ», з'явилися кон­тракти на будівництво об'єкта за умов «під готову продукцію» («товар у руки»): вони, крім усього іншого, передбачають підготовку персо­налу, організацію менеджменту, керування об'єктом аж до досягнен­ня їм проектної потужності. У даному випадку дія контракту не обме­жується інвестиційною (будівельною) фазою проектного циклу, але частково також захоплює і виробничу (операційну) фазу. Зрозуміло ціна такого контракту помітно вище, ніж ціна за умов «під ключ».

До таких контрактів («товар у руки») можуть прибігати замовники проектів з країн, що розвиваються, для яких реалізація проектного продукту часто виявляється самим «вузьким місцем».

Підвищення вимог до виконавців проектів з боку замовників (у зв'язку з ускладненням контрактів і розширенням кола задач, розв'язуваних виконавцями), а також у зв'язку з загостренням конкурентної боротьби компаній на ринку товарів, робіт і послуг, пов'язаних зі створенням об'єктів капітального будівництва, веде до об'єднання багатьох окремих компаній у консорціуми.

Дане об'єднання є тимчасовим, і створюваним для участі в торгах. Учасники консорціуму одержують переваги у конкурентній боротьбі одержують можливість обмінюватися на взаємній основі технологіями (і ноу хау); при цьому відзначається фінансування угод. Згідно з статистичними даними, у середньому з десяти учасників торгів, проведених у країнах, що розвиваються, три являють собою консорціуми за участю фірм промислово розвитих країн. Для великих проектів цей показник значно вище.

У реальному житті, крім офіційних об'єднань компаній для участі в торгах (консорціуми), нерідко мають місце об'єднання таємні — у вигляді картелів. Ціль таких таємних угод — збити ціну і звести конкуренцію до мінімуму або навіть цілком її виключити (у тому випадку, якщо всі оференти є учасниками цієї угоди).

Залучення організаторами торгів консультантів-фахівців, здатних зробити приблизні розрахунки собівартості будівельно-підрядних робіт зробити приблизні розрахунки собівартості будівельно-підрядних робіт і інвестиційних товарів, дозволяє виявити явні завищення цін всіма учасниками.

Особливо варто сказати про таких учасників (виконавців) інвестиційних проектів, як інженерно-консультативні фірми (ІКФ). Вони роблять інженерно-консультативні послуги (ІКП), такі, як складання техніко-економічних обґрунтувань (ТЕО) проектів; розробка технічних проектів; підготовка тендерної документації і проведення конкурсних торгів; супроводження контрактів; нагляд за реалізацією проек­ту та ін.

Закупівельний цикл. Організація закупівель товарів, робіт і по­слуг у рамках інвестиційного проекту на конкурсній основі вклю­чає ряд фаз і етапів, що складають у підсумку закупівельний цикл. Часові рамки закупівельного циклу лежать між моментом підго­товки та розсилання загального повідомлення про закупівлі, і мо­ментом закриття контракту. Тривалість, кількість фаз і етапів у рамках циклу залежать від суми закупівлі та обраних процедур і правил її організації. «Повний» цикл містить у собі такі основні фази.

1. Підготовка специфікацій і тендерної документації; паралельно може бути підготовлене і опубліковане загальне повідомлення про закупівлі (у випадку якщо передбачено попередній відбір постачаль­ників, підрядчиків, консультантів —так названа «предкваліфікація»); відповіді зацікавлених у «предкваліфікації» фірм реєструються, і складається так званий «довгий список» фірм-претендентів; потім готується «короткий список», що включає попередньо відібрані фірми.

2. Спеціальне повідомлення про закупівлі, розсилання тендерної документації попередньо відібраним фірмам; підготовка ними тендерних пропозицій і представлення їх у тендерний комітет.

3. Відкриття торгів і оцінка пропозицій; підготовка оцінної доповіді і визначення переможця.

4. Підписання контракту.

5. Виконання контракту і його закриття.

 

З конкурсним методом закупівель пов'язані перші три фази циклу. Відповідно до процедур Світового банку, перша процедура складає приблизно 8 тижнів (але може бути і більше — у випадку, якщо проект складний і потребує значного часу на підготовку тендерної документації); друга фаза — не менш 6 тижнів; третя — 90—120 днів. Крім значних витрат часу, замовнику доводиться нести чималі витрати фінансових коштів, пов'язані з розробкою тендерної документації оцінкою тендерних пропозицій і підготовкою оцінної доповіді.

Нерідкі випадки проведення багаторазових торгів з тими самими об'єктами, що може принести організаторам відчутні вигоди.

Тендерна документація. Правильна організація торгів, націлена на вибір найбільш оптимальної пропозиції, передбачає ретельну підго­товку замовником (покупцем) документів для торгів (тендерної доку­ментації) . Основні цілі (призначення) цих документів такі:

• дати учасникам інструкції, як підготувати і представити пропо­зиції;

• дати опис необхідних товарів і робіт;

• інформувати учасників про критерії оцінки і визначення пере­можця;

• визначити умови контракту.

До складу тендерної документації, що розсилається замовником, включаються:

1. Запрошення до участі в торгах.

2. Інструкції учасникам торгів.

3. Інформаційні карти.

4. Загальні умови контракту.

5. Спеціальні умови контракту.

6. Заявка на товари і роботи.

7. Технічні специфікації.

8. Зразки форм.

Ще раз підкреслимо, що навіть у випадку використання замовником проекту (покупцем) досить стандартизованої документації при організації складних закупівель, потрібні досить великі витрати часу і фінансових коштів з боку замовника у розрахунку на кожен передбачуваний контракт.

Чималі витрати можуть вимагатися і з боку учасників у зв'язку з: 1) придбанням тендерної документації; 2) підготовкою конкурсної пропозиції; 3) представленням банківської гарантії на долю в тендері (портфель цієї гарантії може сягати 5—10 відсотків від передбачуване суми контракту).

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ

На сайте allrefs.net читайте: "ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ"

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Розробка тендерної документації і проведення торгів.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Необхідність визначення загальних ознак інвести­ційних проектів
  В даний час одержав поширення метод фінансування інвестицій-проектів, коли основним забезпеченням надання банками кре­дитів є сам проект, тобто ті доходи, що одержить створюване або

Характеристика структури інвестиційних проектів
  Істотним елементом інвестиційної політики підприємства є про­цес розробки і реалізації інвестиційних проектів. Кожний такий про­ект у якості однієї з головних цілей має одержання ек

Способи реалізації інвестиційних проектів
  Вибір способу освоєння інвестицій залежить від виду реалізованого інвестиційного проекту, джерел його фінансування. Освоєння інвестицій у виробничі фонди здійснюється за до

Дослідження передінвестиційної фази проекту
  Перед розробкою будь-якого проекту висувається ідея, що може виникнути спонтанно або з'явитися результатом «мозкового штурму», проведених фундаментальних або прикладних досліджень,

Маркетингові дослідження ринків збуту продукції
  Від ринків збуту залежать: обсяг продажів, середній рівень цін, виручка від реалізації продукції, сума отриманого прибутку та ін. У першу чергу потрібно вивчити динаміку положення к

Концепція життєвого циклу проекту
  Життєвий цикл проекту (або проектний цикл) — це проміжок час) між моментом появи проекту і моментом його ліквідації. Проектний цикл є вихідним поняттям для рішення проблеми фінансув

Проектні ризики і їх основні види
  Проектні ризики — це сукупність ризиків, що загрожують реалізації інвестиційного проекту або здатні знизити його ефективність (комерційну, економічну, бюджетну, соціальну, економічн

Урахування фактору ризику
  Ідентифікація ризиків (якісний аналіз) має на меті визначити фак­тори, області і види ризиків, етапи і роботи (заходові), за виконання яких ризик зростає.

Методи оцінки ефективності інвестиційного проекту
Фінансова оцінка проекту. Інвестиційний проект у процесі свого здійснення має забезпечувати досягнення наступних цілей: • одержання прийнятного прибутку на вкла

Причини зміни вартості грошей у часі
  Поняття «грошовий потік» (сash flow) прийшло до нашої мови з іно­земних джерел. Поняття сash у даному випадку аж ніяк не означає «готівка». Гроші можуть мати як готівкову, так і без

Вплив амортизації на величину грошового потоку
Амортизація є значною статтею грошового потоку з таких причин: 1. Амортизація, як правило, є найбільшою за вартістю статтею ви­трат у бюджеті інвестування. 2. Амортизація знижує п

Розробка та реалізація нових фінансових інструментів
  В економічній літературі немає єдиної думки щодо визначення поняття «фінансовий інжиніринг». Так, Ю. С. Масленченков під фінансовим інжинірингом розуміє «фінансове забезпечення кліє

Порядок розробки і укладання контрактів
  Після закінчення терміну, передбаченого для підготовки і подачі «опозицій, замовник (звичайно через створений для цього тендерний комітет) здійснює розкриття пропозицій і їх оцінку.

Вимоги до розробки кошторисної документації
  Планування витрат на проект — найважливіша складова успішної його реалізації. Усі учасники проекту (постачальники, баї підрядчики) мають враховувати вартісні показники при плануванн

Розробка та автоматизація проектної документації
  Існують різні точки зору щодо місця проектування в життєвому циклі проектів. Одні вважають його ключовим, інші — лише продов­женням розробки детального плану проекту. Незважаючи на

Мета, методи та основні види комерційного аналізу
  Метою комерційного аналізу інвестиційного проекту є оцінка інве­стиції з погляду перспектив кінцевого ринку для продукції чи послуг. Завданнями комерційного аналізу є відповіді на п

Вимоги до загальнозастосовуваних методик
  Сучасна практика пропонує декілька прийомів оцінки, які зде­більшого застосовуються щодо інвестиційних проектів. Вибір при­датного прийому залежить від кількох факторів, що включают

Використання потенційно застосовуваних методик
  При відборі проектів іноді розглядають такі підходи, які можуть визначати вагу впливу проектів на довколишнє середовище. Вони називаються потенційно можливими (застосовуваними), бо

Зовнішні фактори, що впливають на організацію проекту
Зовнішні фактори — це, як правило, неконтрольовані сили, Що впливають на рішення менеджерів та їх дії і, врешті-решт, на внутріш­ню структуру і процеси в організації. Менеджери мають відповісти на

Вимоги міжнародних стандартів до критеріїв експертизи
  Аналіз показників ефективності проекту здійснюється за допомогою показників чистої поточної (наведеної) вартості, внутрішньої норми рентабельності, коефіцієнта вигід і витрат, строк

Характеристика джерел інвестиційних ресурсів
  Фінансово-кредитні відносини між суб'єктами інвестиційної діяль­ності являють собою важливу організаційно-правову форму регулю­вання інвестиційного процесу. Ці відносини виникають в

Нвестиційний бізнес-план, його основні цілі і задачі
  Планування є основною і найважливішою функцією керування. Без докладного пророблення системи заходів, спрямованих на досяг­нення поставлених цілей з ресурсних і часових позицій, нем

Процес розробки бізнес-плану інвестиційного проекту
  Поза залежністю від джерел фінансування усі бізнес-плани інве­стиційних проектів, що розробляються для залучення інвестицій, мають багато загальних рис. Вони мають:

Титульний лист
Подає початкову інформацію про підприємство, інвестиційний проект і сукупну його вартість; на ньому вказується: • повне найменування й організаційно-правова форма підприє­мства; •

Короткий опис проекту (резюме)
Це найбільш складний у розробці розділ бізнес-плану, але і самий короткий (після титульного листа), його обсяг — дві-три сторінки. Складність розділу визначається тим, що він має у стислому вигляді

Аналіз положення справ у галузі. Стані перспективи розвитку підприємства
У випадку, якщо інвестиційний проект є великомасштабним, регіональним або галузевим, орієнтованим на будівництво нового підприємства або корінну реконструкцію існуючого, ефективність інвестування в

Опис товару (послуги)
Розділ розробляється у випадку, якщо інвестиційний проект спря­мовано на освоєння виробництва нового товару (послуги) або розши­рення потужностей у результаті його модернізації (модифікації). Особ­

Виробничий план
Детальність розробки маркетингового плану показує здатність кер­івництва і фахівців підприємства вивчати ринок і задовольняти запити споживачів, так само як виробничий план відбиває можливості ринк

Організаційний план
Для внутрішнього використання у вигляді програми дій зі здійснення інвестиційного проекту організаційний план займає одне з центральних місць, оскільки стає тимчасовим графіком його реалі­зації. Ра

Фінансовий план
Основною метою розробки фінансового плану є визначення вели­чини доходів від продажів і прибутку за інвестиційний циклу здійснюваного проекту. Крім того, у ньому мають бути наведені дані з оцінки е

Прийняття управлінських рішень на основі планів
  У системі управління проектом важливе місце займає планування — розробка системи цілеспрямованих дій з реалізації інвестиційного про­екту, що передбачає порядок, послідовність, терм

Вимоги до складання планів
  Для формування календарних планів використовується кілька методів, що розрізняються вимогами до обсягу вихідної інформації і можливостями оптимізації окремих параметрів плану і прое

Моніторинг реалізації інвестиційних проектів
  У період освоєння інвестицій (реалізації інвестиційного проекту) кон'юнктура інвестиційного ринку піддається істотним, іноді знач­ним, коливанням. Здійснення інвестиційного проекту

Контроль і регулювання проекту
  У реалізації інвестиційних проектів, як правило бере участь велика кількість дослідницьких, проектних, будівельних організацій, по­стачальників ресурсів і інших суб'єктів господарюв

Контроль і регулювання проекту
  У реалізації інвестиційних проектів, як правило бере участь велика кількість дослідницьких, проектних, будівельних організацій, по­стачальників ресурсів і інших суб'єктів господарюв

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги