рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Характеристика джерел інвестиційних ресурсів

Характеристика джерел інвестиційних ресурсів - раздел Экономика, ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ   Фінансово-Кредитні Відносини Між Суб'єктами Інвестиційної Дія...

 

Фінансово-кредитні відносини між суб'єктами інвестиційної діяль­ності являють собою важливу організаційно-правову форму регулю­вання інвестиційного процесу. Ці відносини виникають в умовах рин­ку з приводу мобілізації грошових ресурсів, необхідних для здійснен­ня інвестиційних проектів.

Фінансове забезпечення проектів може здійснюватися на безпо­воротній або поворотній основі. Фінансування на безповоротній основі — це надання коштів (здійснення витрат) різними інвестора­ми на невизначений час у надії на одержання від реалізації проекту в майбутньому доходів, що покриють із прибутком ці витрати.

Фінансування на поворотній основі — це надання інвестором коштів на визначений час, із зобов'язанням повернути їх до зумовле­ного терміну з відсотками.

При першому методі джерелами фінансування є бюджетні асиг­нування, державні субсидії, кошти позабюджетних фондів, власні кошти інвесторів, а також притягнуті ними кошти (фінансування за рахунок випуску акцій).

При другому методі використовується національний кредит, кре­дити міжнародних фінансово-кредитних інститутів, комерційних банків і інших фінансово-кредитних установ.

Усе більше значення як джерело фінансування здобувають інші позикові кошти: комерційний кредит, іпотечні позички, кошти кре­дитних союзів, кошти від випуску і продажу облігацій, кошти від лізин­гових і факторингових операцій.

Основними принципами фінансово-кредитних відносин між суб'єктами інвестиційної діяльності є договірний, прямий, цільовий і безперервний характер фінансування, принцип взаємного фінан­сового контролю.

Фінансування проектів здійснюється на підставі договорів (кон­трактів) в міру їх виконання. Відповідно до цього принципу оплата робіт або послуг виробляється після їх виконання в цілому або в міру виконання окремих етапів.

Проектно-пошукові роботи звичайно оплачуються або за проект у цілому, або за виконану проектно-кошторисну документацію, необ­хідну для першого року будівництва.

Будівельно-монтажні роботи можуть оплачуватися: за об'єкту цілому, за окремий конструктивний етап, наприклад, за нульовий цикл, наземну частину, опоряджувальні роботи. В умовах інфляції найчастіше розрахун­ки виробляються щомісячно — за фактично виконаний обсяг робіт.

Технологічне устаткування може оплачуватися або після його ком­плектного постачання, або за прямим договором — після його монта­жу і комплексного випробування, або в міру його надходження на будівництво.

Прямий і цільовий характер фінансування зумовлюють надход­ження коштів безпосередньо замовникові і тільки на той об'єкт, для спорудження якого їх передбачено.

Ритмічність і безперервність будівельного виробництва вимага­ють і безперервності його фінансування, своєчасної оплати викона­них робіт.

Фінансовий контроль за цільовим і раціональним використанням виділених коштів здійснюється у залежності від форми власності інве­стора і використовуваних джерел фінансування проекту, наприклад, за бюджетних асигнувань його здійснюють державні органи фінан­сово-господарського контролю, за довгостроковим кредитом — комерційні банки.

Контроль використання власних і притягнутих коштів інвесторів здійснюється або ним самостійно, або на договірній основі інжині­ринговою фірмою або комерційним банком; фінансове забезпечення інвестиційного процесу — це, по суті, участь фінансів у відтворенні основного капіталу. В економічній теорії розвинутих країн розрізня­ються поняття фінансування й інвестування,

Процес визначення джерел і виділення (залучення позики) коштів для інвестицій називається фінансуванням.

Після пошуку джерел фінансування і визначення структури, оформ­лення договорів фінансування (кредитного договору) починається про­цес інвестування, тобто перетворення грошової форми капіталу в продук­тивну. Потім капітал у процесі обороту починає приносити дохід у виді грошових потоків (прибутку і амортизації) і частково вивільнятися (через ліквідність), поповнюючи тим самим власні джерела фінансування.

Крім прибутку і амортизації, до власних джерел фінансування прийнято відносити мобілізацію внутрішніх ресурсів (МВР). До них відносяться кошти від реалізації устаткування, що вибуває, непотріб­них матеріалів, інструменту, інвентарю, ліквідації тимчасових бу­динків і споруджень, реалізації корисних копалин, що видобувають­ся попутно (за винятком витрат з їхньої реалізації).

При господарському способі будівництва до МВР відносяться пла­нові накопичення й економія від зниження собівартості будівельно-монтажних робіт, амортизація з засобів праці, використовуваних у бу­дівництві.

Фінансування державних будівництв може здійснюватися як за підрядним, так і за господарським способом за рахунок різних джерел.

За повного або часткового фінансування за рахунок бюджетних асигнувань для його оформлення необхідна розробка таких доку­ментів: план капітального будівництва, план фінансування, перелік будівництв і об'єктів, включених у державне замовлення (контракт), титульний список будівництва, підрядний контракт на будівництво і копія зведеного кошторисного розрахунку.

Фінансування таких будівництв здійснюється банком після екс­пертизи представлених інвестором (замовником) зазначених доку­ментів і затвердженої проектно-кошторисної документації.

Фінансування за рахунок бюджетних асигнувань будівництв, здійснюваних хозспособом, не вимагає представлення підрядного контракту, однак банк може зажадати договір із проектною організацію для оплати виконаних нею робіт.

Після оформлення фінансування банк відкриває інвесторові (засновникові) окремий рахунок, з якого здійснюється оплата виконаних робіт, придбання устаткування й інших витрат відповідно до зведено­го кошторисного розрахунку.

При фінансуванні будівництва державних об'єктів можуть вико­ристовуватися й інші джерела: власні кошти підприємств, кредити банків, позики тощо.

Важливим джерелом фінансування є кредит, наданий інвесторам, незалежно від форми власності, для здійснення реальних інвестицій. Як правило, це довгостроковий (на термін більш одного року) кредит. Такий кредит може надаватися комерційними банками на договір­них засадах, державою (національний кредит) із коштів Держбюдже­ту і Національним банком за рахунок центральних кредитних ресурсів, комерційного кредиту, іпотечних позичок, лізингових операцій.

Основою взаємин інвестора і банку (іншого кредитодавця) є кре­дитний договір, де зумовлюється розмір наданого кредиту, його за­безпеченість, гарантії повернення, терміни його використання і спо­соби погашення, процентні ставки за користування, майнова відпов­ідальність сторін.

Укладанню кредитного договору передує представлення позичаль­ником ряду документів, у яких обґрунтовується потреба в кредиті під інвестиційний проект. Звичайно потреба в кредиті визначається як різниця між загальним обсягом інвестицій та власними і притягнути­ми ресурсами. Але можливо і повне фінансове забезпечення проекту за рахунок кредиту. Наданню кредиту передує оцінка банком креди­тоспроможності позичальника або самостійно, або, з його доручення, аудиторською фірмою.

У1995 р. комерційні банки практично не надавали інвесторам дов­гострокового кредиту. У першому півріччі він склав у загальному об­сязі кредитних вкладень лише кілька відсотків. З осені 1992 р. в Україні Для активізації інвестиційної діяльності передбачено надання дер­жавних довгострокових кредитів, а також довгострокове кредитуван­ня інвестиційних програм і проектів за рахунок централізованих Ресурсів Національного банку.

Державний кредит використовується інвесторами тільки для фінансування реконструкції, технічного переозброєння і нового будівництва виробничих об'єктів під гарантію міністерств і відомств. Кредити за рахунок централізованих ресурсів Національного банку Надаються на підставі рішення Верховної Ради України тільки державним підприємствам і тільки на цільові програми з впровадженням нових технологій, модернізації виробництва, розширення випуску товарів народного споживання.

Вибір джерел фінансування інвестиційних проектів визначається факторами:

• масштабністю проекту (глобальний, великомасштабний, регіональний, галузевий, локальний) і обсягом необхідних фінансових ресурсів;

• наявністю і доступністю фінансових ресурсів;

• впливом обраного джерела фінансування інвестиційного проекту на фінансовий стан підприємства.

Масштабність інвестиційного проекту й обсяг необхідних фінан­сових ресурсів. Ухвалення рішення про джерела фінансування будь-якого інвестиційного проекту пов'язано не тільки і не стільки із про­гнозною його ефективністю, скільки з обмеженнями абсолютного і відносного характеру.

Абсолютні обмеження визначаються наявністю (відсутністю) фінансових ресурсів у масштабі економіки, галузі. Наприклад, абсо­лютне обмеження у використанні засобів федерального, місцевих бюджетів на реалізацію глобальних, великомасштабних, регіональ­них інвестиційних проектів встановлюється за прийняття відповід­них бюджетів на поточний календарний період.

Обмеженням відносного характеру може слугувати встановлення спеціальних вимог до інвестиційного проекту соціального або еколо­гічного характеру. В умовах обмеженості фінансових ресурсів жорсткість, наприклад, екологічних вимог, може привести до здійснен­ня проекту у менших масштабах або взагалі до відмовлення від нього.

Наявність і доступність фінансових ресурсів. Здійснення підприємствами традиційних інвестиційних проектів локального ха­рактеру, пов'язаних з освоєнням продукту і процесів-інновацій, та­кож зіштовхується з проблемою абсолютних і відносних обмежень у фінансових ресурсах. При цьому основними джерелами фінансу­вання локальних інвестиційних проектів є власні засоби підприєм­ства і притягнуті фінансові ресурси.

Абсолютним обмеженням можуть слугувати:

• відсутність або нестач власних засобів підприємства;

• відмовлення у наданні кредитних засобів внаслідок несприят­ливого фінансового стану підприємства;

• різке падіння курсу акцій підприємства на фондовому ринку. Такого роду абсолютні обмеження носять тимчасовий характер і пов'язані з фінансовою благополучністю підприємства-позичальника з фінансовим станом кредитної організації, загальним положенням фон­дового ринку.

Відносні обмеження пов'язані з встановленням особливих умов надання кредиту для позичальників, що мають неоднаковий фінансо­вий стан. Для цього організації, що кредитують, можуть робити рейтингову оцінку позичальників, використовуючи різні (в залежності від виду наданого кредиту) критерії. Найбільш часто у їх якості вико­ристовуються коефіцієнти:

• термінової ліквідності (0,7-0,8 і більше);

• співвідношення запозичених і власних коштів (значення, що ре­комендується — менше 0,7);

• забезпеченості власними коштами (значення, що рекоменду­ється — більше 0,1-0,5).

Після оцінки позичальників за зазначеними показниками у залеж­ності від їхніх техніко-економічних особливостей, ситуації на позич­ковому ринку, кредитної політики інвестора, приймається рішення про умови кредитування. Значне відхилення наведених показників від величин, що рекомендуються, у несприятливу сторону може при­вести до абсолютного обмеження, тобто відмовлення від кредитування.

У свою чергу підприємства визначають для себе найбільш ефек­тивну форму фінансування інвестицій. При цьому необхідно врахо­вувати не тільки співвідношення результатів і витрат за фазами здійснення інвестиційного проекту, а також його прибутковість і інші характеристики, що враховуються при оцінці ефективності.

Вплив обраного джерела фінансування інвестиційного проекту на фінансовий стан підприємства. Для визначення такого впливу роз­глянемо найбільш розповсюджені джерела:

• власні засоби;

• короткострокові кредити;

• довгострокові кредити.

Використання власних коштів (прибутку і амортизації)за інших рівних умов знижує коефіцієнт термінової ліквідності, оскільки час­тина прибутку відволікається від поповнення власних обігових коштів на здійснення інвестиційного проекту. Однак при цьому фінансова стійкість підприємства не порушується, тому що співвідношення влас­них і позикових засобів залишається на попередньому рівні.

Використання короткострокових кредитів погіршує платоспро­можність підприємства, збільшуючи короткострокову кредиторську заборгованість. Крім того, короткостроковий кредит погашається за Рахунок вільних фінансових резервів підприємства, оскільки інвестиційний проект до терміну погашення заборгованості ще не окупиться.

Довгострокове кредитування погіршує співвідношення власних і позикових засобів, але не змінює термінової ліквідності підприємства.

Таким чином, при виборі джерела фінансування інвестиційних проектів необхідно орієнтуватися не тільки на його доступність і умо­ви надання, але і вплив його на фінансовий стан підприємства у перспективі.

Наявність власних або притягнутих джерел інвестування ще не означає достатності фінансових ресурсів для здійснення інвестицій­них проектів. Як правило, потреба у фінансових ресурсах завжди перевищує можливий обсяг їхнього надання. У цих умовах виникає проблема вибору найбільш значимого інвестиційного проекту (про­ектів) для досягнення найкращого результату.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ

На сайте allrefs.net читайте: "ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ"

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Характеристика джерел інвестиційних ресурсів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Необхідність визначення загальних ознак інвести­ційних проектів
  В даний час одержав поширення метод фінансування інвестицій-проектів, коли основним забезпеченням надання банками кре­дитів є сам проект, тобто ті доходи, що одержить створюване або

Характеристика структури інвестиційних проектів
  Істотним елементом інвестиційної політики підприємства є про­цес розробки і реалізації інвестиційних проектів. Кожний такий про­ект у якості однієї з головних цілей має одержання ек

Способи реалізації інвестиційних проектів
  Вибір способу освоєння інвестицій залежить від виду реалізованого інвестиційного проекту, джерел його фінансування. Освоєння інвестицій у виробничі фонди здійснюється за до

Дослідження передінвестиційної фази проекту
  Перед розробкою будь-якого проекту висувається ідея, що може виникнути спонтанно або з'явитися результатом «мозкового штурму», проведених фундаментальних або прикладних досліджень,

Маркетингові дослідження ринків збуту продукції
  Від ринків збуту залежать: обсяг продажів, середній рівень цін, виручка від реалізації продукції, сума отриманого прибутку та ін. У першу чергу потрібно вивчити динаміку положення к

Концепція життєвого циклу проекту
  Життєвий цикл проекту (або проектний цикл) — це проміжок час) між моментом появи проекту і моментом його ліквідації. Проектний цикл є вихідним поняттям для рішення проблеми фінансув

Проектні ризики і їх основні види
  Проектні ризики — це сукупність ризиків, що загрожують реалізації інвестиційного проекту або здатні знизити його ефективність (комерційну, економічну, бюджетну, соціальну, економічн

Урахування фактору ризику
  Ідентифікація ризиків (якісний аналіз) має на меті визначити фак­тори, області і види ризиків, етапи і роботи (заходові), за виконання яких ризик зростає.

Методи оцінки ефективності інвестиційного проекту
Фінансова оцінка проекту. Інвестиційний проект у процесі свого здійснення має забезпечувати досягнення наступних цілей: • одержання прийнятного прибутку на вкла

Причини зміни вартості грошей у часі
  Поняття «грошовий потік» (сash flow) прийшло до нашої мови з іно­земних джерел. Поняття сash у даному випадку аж ніяк не означає «готівка». Гроші можуть мати як готівкову, так і без

Вплив амортизації на величину грошового потоку
Амортизація є значною статтею грошового потоку з таких причин: 1. Амортизація, як правило, є найбільшою за вартістю статтею ви­трат у бюджеті інвестування. 2. Амортизація знижує п

Розробка та реалізація нових фінансових інструментів
  В економічній літературі немає єдиної думки щодо визначення поняття «фінансовий інжиніринг». Так, Ю. С. Масленченков під фінансовим інжинірингом розуміє «фінансове забезпечення кліє

Розробка тендерної документації і проведення торгів.
Торги як спосіб закупівель. Найбільш розповсюдженою формою організації закупівель на конкурсній основі є торги. В сьогоднішніх умовах торги застосовуються насамперед у

Порядок розробки і укладання контрактів
  Після закінчення терміну, передбаченого для підготовки і подачі «опозицій, замовник (звичайно через створений для цього тендерний комітет) здійснює розкриття пропозицій і їх оцінку.

Вимоги до розробки кошторисної документації
  Планування витрат на проект — найважливіша складова успішної його реалізації. Усі учасники проекту (постачальники, баї підрядчики) мають враховувати вартісні показники при плануванн

Розробка та автоматизація проектної документації
  Існують різні точки зору щодо місця проектування в життєвому циклі проектів. Одні вважають його ключовим, інші — лише продов­женням розробки детального плану проекту. Незважаючи на

Мета, методи та основні види комерційного аналізу
  Метою комерційного аналізу інвестиційного проекту є оцінка інве­стиції з погляду перспектив кінцевого ринку для продукції чи послуг. Завданнями комерційного аналізу є відповіді на п

Вимоги до загальнозастосовуваних методик
  Сучасна практика пропонує декілька прийомів оцінки, які зде­більшого застосовуються щодо інвестиційних проектів. Вибір при­датного прийому залежить від кількох факторів, що включают

Використання потенційно застосовуваних методик
  При відборі проектів іноді розглядають такі підходи, які можуть визначати вагу впливу проектів на довколишнє середовище. Вони називаються потенційно можливими (застосовуваними), бо

Зовнішні фактори, що впливають на організацію проекту
Зовнішні фактори — це, як правило, неконтрольовані сили, Що впливають на рішення менеджерів та їх дії і, врешті-решт, на внутріш­ню структуру і процеси в організації. Менеджери мають відповісти на

Вимоги міжнародних стандартів до критеріїв експертизи
  Аналіз показників ефективності проекту здійснюється за допомогою показників чистої поточної (наведеної) вартості, внутрішньої норми рентабельності, коефіцієнта вигід і витрат, строк

Нвестиційний бізнес-план, його основні цілі і задачі
  Планування є основною і найважливішою функцією керування. Без докладного пророблення системи заходів, спрямованих на досяг­нення поставлених цілей з ресурсних і часових позицій, нем

Процес розробки бізнес-плану інвестиційного проекту
  Поза залежністю від джерел фінансування усі бізнес-плани інве­стиційних проектів, що розробляються для залучення інвестицій, мають багато загальних рис. Вони мають:

Титульний лист
Подає початкову інформацію про підприємство, інвестиційний проект і сукупну його вартість; на ньому вказується: • повне найменування й організаційно-правова форма підприє­мства; •

Короткий опис проекту (резюме)
Це найбільш складний у розробці розділ бізнес-плану, але і самий короткий (після титульного листа), його обсяг — дві-три сторінки. Складність розділу визначається тим, що він має у стислому вигляді

Аналіз положення справ у галузі. Стані перспективи розвитку підприємства
У випадку, якщо інвестиційний проект є великомасштабним, регіональним або галузевим, орієнтованим на будівництво нового підприємства або корінну реконструкцію існуючого, ефективність інвестування в

Опис товару (послуги)
Розділ розробляється у випадку, якщо інвестиційний проект спря­мовано на освоєння виробництва нового товару (послуги) або розши­рення потужностей у результаті його модернізації (модифікації). Особ­

Виробничий план
Детальність розробки маркетингового плану показує здатність кер­івництва і фахівців підприємства вивчати ринок і задовольняти запити споживачів, так само як виробничий план відбиває можливості ринк

Організаційний план
Для внутрішнього використання у вигляді програми дій зі здійснення інвестиційного проекту організаційний план займає одне з центральних місць, оскільки стає тимчасовим графіком його реалі­зації. Ра

Фінансовий план
Основною метою розробки фінансового плану є визначення вели­чини доходів від продажів і прибутку за інвестиційний циклу здійснюваного проекту. Крім того, у ньому мають бути наведені дані з оцінки е

Прийняття управлінських рішень на основі планів
  У системі управління проектом важливе місце займає планування — розробка системи цілеспрямованих дій з реалізації інвестиційного про­екту, що передбачає порядок, послідовність, терм

Вимоги до складання планів
  Для формування календарних планів використовується кілька методів, що розрізняються вимогами до обсягу вихідної інформації і можливостями оптимізації окремих параметрів плану і прое

Моніторинг реалізації інвестиційних проектів
  У період освоєння інвестицій (реалізації інвестиційного проекту) кон'юнктура інвестиційного ринку піддається істотним, іноді знач­ним, коливанням. Здійснення інвестиційного проекту

Контроль і регулювання проекту
  У реалізації інвестиційних проектів, як правило бере участь велика кількість дослідницьких, проектних, будівельних організацій, по­стачальників ресурсів і інших суб'єктів господарюв

Контроль і регулювання проекту
  У реалізації інвестиційних проектів, як правило бере участь велика кількість дослідницьких, проектних, будівельних організацій, по­стачальників ресурсів і інших суб'єктів господарюв

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги