рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Способи реалізації інвестиційних проектів

Способи реалізації інвестиційних проектів - раздел Экономика, ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ   Вибір Способу Освоєння Інвестицій Залежить Від Виду Реалізова...

 

Вибір способу освоєння інвестицій залежить від виду реалізованого інвестиційного проекту, джерел його фінансування.

Освоєння інвестицій у виробничі фонди здійснюється за допомогою підрядного, господарського або змішаного способу.

Підрядний спосіб — організаційна форма виконання робіт, виробництва продукції і надання послуг самостійними постійно діючими фірмами, підприємствами, організаціями на підставі підрядних договорів і контрактів між інвесторами та учасниками інвестиційної діяльності.

Підрядним способом можуть виконуватися будь-які види робіт: будівельні, монтажні, пусконалагоджувальні, науково-дослідні, проектно-дослідницькі, ремонтні.

Підрядний договір може бути укладено на виробництво визначено-о виду і обсягу продукції (тис. шт. цегли, тис. м пиломатеріалів та ін.), а виконання визначеного виду послуг, наприклад, на охорону об'єкта, оформлення установчих документів і реєстрацію підприємства.

В інвестиційній сфері предметом підрядного договору є інвестиційний проект або частина проекту або комплекс визначених робіт.

Цей спосіб тривалий час був домінуючим в області капітального будівництва, сприяв виділенню будівництва в самостійну галузь матеріального виробництва, впровадженню науково-технічного прогресу.

Протягом тривалого періоду підрядним способом виконувалося близько 90% всього обсягу будівельно-монтажних робіт. В останні десятиліття цей спосіб почав широко поширюватися і в інших галузях народного господарства: промисловості, сільському господарстві, на транспорті й ін.

Послідовно стали виникати нові модифікації цього способу: бригадний, дільничний, потоковий, наскрізний, колективний і інші види підрядів.

Умовах ринку ці різновиди підрядного способу можуть успішно зсовуватися і одержати подальший розвиток у зв'язку з розширенням форм власності і числа учасників інвестиційної діяльності.

На принципах бригадного підряду можуть здійснювати свою діяльність малі підприємства, зумовлюючи в договорах взаємовигідні умови виконання робіт. Дільничний підряд може бути застосовано підрозділами будівельних, монтажних організацій і фірм.

При потоковому підряді основою є договір на послідовне споруд, одержання для замовника декількох однотипних об'єктів, наприклад, жит­лових будинків у мікрорайоні або лінійно-протяжному об'єкті (авто­траси, лінії електропередач, трубопроводу та ін.). У цих умовах роботи виконуються за чергою на кожному об'єкті або в міру просування уз­довж траси лінійно-протяжного об'єкта.

Наскрізний підряд припускає укладання багатобічного договору між декількома суб'єктами інвестиційного проекту (підрядчиком, субпідряд­ними організаціями, постачальниками матеріалів, устаткування, транс­портними фірмами) на спільне спорудження об'єкта для замовника, по­чинаючи з нульового циклу і закінчуючи здачею об'єкта в експлуатацію.

При колективному підряді будівельна фірма виконує роботи для декількох замовників, укладає договір від імені трудового колективу, при цьому підрозділи фірми не закріплюються за конкретним замов­ником окремими договорами. Це дозволяє гнучко маневрувати тру­довими і матеріальними ресурсами з метою дотримання термінів ви­конання кожного проекту.

При підрядному способі ведення робіт усі суб'єкти інвестиційне діяльності (як юридичні, так і фізичні особи) можуть вступати в де говірні відносини.

Як правило, договір укладають дві юридичні особи — замовник (інвестор) і підрядчик.

Замовником можуть виступати держава, міністерство, відомство корпорація, асоціація, об'єднання, підприємство, установа або при ватна особа.

В умовах ринку найчастіше замовник є одночасно інвестором. Одна ці функції можуть і розмежовуватися, наприклад, функції інвестора (фінансування проекту) здійснює держава, міністерство або корпорація, а за мовником може виступати конкретне підприємство або установа.

До керування договором підряду може бути притягнуто і треті юридичну особу, що, будучи довіреною особою інвестора (замовника), діє від його імені і представляє його інтереси або протягом всього інвестиційного процесу, або тільки в період будівництва — до введення об'єкта в експлуатацію й остаточних розрахунків. Звичайно таї посередницькі функції виконує керуючий проектом (прожект-менеджер).

Інвестор також має право передати усі функції замовника спеціа­лізованій фірмі-девелоперу. У цьому випадку договір підряду набуває виду договору фінансування проекту. Фірма-девелопер, у свою чергу, укладає підрядний договір з будівельно-монтажною організа­цією (підрядчиком) або сама здійснює виробництво будівельно-мон­тажних робіт. За умовами договору з інвестором ця фірма зобов'язана представити в зумовлений термін готовий об'єкт або реалізувати його на ринку нерухомості і відшкодувати інвесторові виробничі вит­рати, забезпечивши при цьому визначений дохід.

Інвестор також має право укласти договір з однією або декількома фірмами ріелтерами на купівлю об'єкта, що його цікавить.

Підрядчиками можуть виступати будівельно-монтажні, проектні і проектно-будівельні промислові підприємства й організації або їхні об'єднання, а також окремі фізичні особи, що одержали у встановле­ному порядку право на участь у здійсненні підприємницької діяль­ності в цілому, і в будівництві, зокрема. Це можуть бути також фірми-посередники, що приймають на себе функції з координації робіт і ма­ють право на таку діяльність (ліцензію або сертифікат).

Підрядчик може залучати для виконання комплексу, виду або ча­стини робіт інші організації та фірми (субпідрядників). Укладені при цьому договори називаються субпідрядними. Ці договори не звільня­ють підрядчика від відповідальності перед замовником за виконан­ня робіт з необхідною якістю й у терміни, передбачені договором підряду. У цьому випадку підрядчик стає замовником стосовно суб­підрядників, а стосовно інвестора (замовника) — генеральним підрядчиком.

При наскрізному підряді функції генерального підрядчика вико­нує підрядну рада, створена з представників усіх підрядчиків, що ма­ють право підпису і закріплені у договорі.

Основні обмежувальні умови в договорах для підрядчика — необ­хідність точно додержуватися проектного завдання замовника, при цьому роботи можуть виконуватися як під контролем замовника, так і без нього.

В останньому випадку при проведенні робіт істотно зростає ступінь ризику.

При підрядному способі реалізації інвестиційних проектів кордонній і вітчизняній практиці розрізняють наступні найбільш відомі типи договорів підряду: генеральні (комплексні), річні, «під ключ», прямі (окремі).

Генеральний договір укладається на виконання будівельних і інженерних робіт, постачання і монтаж устаткування, благоустрій території ( іноді і пусконалагоджувальних робіт).

Підрядчик виконує основну масу загально будівельних робіт (кам'я­ні, бетонні та столярні, монтаж залізобетонних і металевих конст­рукцій), здійснює значну частину постачань матеріальних ресурсів для будівництва. При цьому замовник також бере на себе зобов'язання здійснити частину постачань і робіт як самостійно, так і за окреми­ми прямими договорами. У цих умовах підрядчик іменується гене­ральним і приймає на себе координацію робіт, передбачених у гене­ральному договорі, за які несе відповідальність перед замовником.

Замовник, у свою чергу, здійснює координацію робіт, передбаче­них у генеральному договорі, з роботами, передбаченими іншими до­говорами, укладеними ним від своєї особи.

В окремих випадках за тривалих термінів будівництва, крім гене­рального договору, можуть складатися річні договори, що деталізу­ють й уточнюють обов'язки сторін.

Різновидом генерального договору є договір «під ключ», відповід­но до якого підрядчик приймає на себе зобов'язання виконати комплекс робіт і постачань, несе відповідальність за спорудження об'єкта і заміняє замовника стосовно інших учасників інвестиційного проек­ту. При цьому частина робіт і постачань може залишатися за замов­ником, але відповідальність за здачу «під ключ» несе підрядчик, що повинен здати об'єкт цілком підготовленим до експлуатації відповід­но до умов договору і гарантійних зобов'язань.

В окремих випадках договір «під ключ» може містити умови, згідно з якими між юридичними сторонами укладається угода про створення консорціуму. Відповідно до цієї угоди підрядчик зобов'язується перед інвестором не тільки здати об'єкт в експлуатацію, але і забезпечити ви­пуск і реалізацію готової продукції. При створенні консорціуму розра­хунки між юридичними сторонами здійснюються не тільки за рахунок інвестицій за кошторисною вартістю робіт, але й за рахунок грошових потоків, що надходять від реалізації готової продукції. Такі договори зви­чайно укладають інжинірингові фірми, що є авторами проектів.

Прямі (окремі) договори полягають у виконанні фіксованих обсягів робіт, найчастіше спеціальних монтажних робіт (шеф-монтаж устат­кування заводом-виготовлювачем).

Прямі договори звичайно укладаються замовником (інвестором) у випадку, коли він є автором (власником) технології виробництва, для якого розроблено інвестиційний проект.

За умов прямого договору (одного або декількох), крім укладених з підрядчиком, останній несе відповідальність тільки за умовами свого договору.

Відповідальність за координацію всіх робіт і їхнє завершення за об'єктом в цілому залишається за замовником, для генерального підрядчика, з погляду правової організації взає­мин учасників, різниці між прямим (окремим) і субпідрядним догово­ром немає.

В останні роки в зв'язку зі спадом виробництва в інвестиційній сфері інвестор для реалізації проектів усі частіше застосовує госпо­дарський спосіб. В умовах командно-адміністративної системи гос­подарювання цей спосіб давав непогані результати, особливо за не­великих обсягів будівельно-монтажних робіт, при реконструкції і тех­нічному переозброєнні.

У сучасних умовах інвестор часто змушений самостійно викону­вати будівельні і монтажні роботи через необґрунтовано високі мо­нопольні ціни, що диктують будівельні фірми на підрядному ринку. Таким чином, господарський спосіб — це така організаційна форма, за якої інвестиційні проекти реалізуються безпосередньо інвестором без залучення підрядчика. При цьому функції інвестора, замовника і підрядчика поєднуються одною юридичною особою, іменованою за­будовником, що одночасно є розпорядником засобів, оперативним керівником і виконавцем будівельно-монтажних робіт.

Для реалізації проекту у складі апарата забудовника створюється управління або відділ капітального будівництва і своя будівельна організація (ділянка), що забезпечують будівництво необхідною про­ектно-кошторисною документацією, матеріально-технічними трудо­вими ресурсами. Оплата робіт, виконаних такою організацією, здійснюється з розрахункового рахунка забудовника.

В окремих випадках при виконанні господарським способом ве­ликих обсягів робіт будівельна організація (ділянка) може бути пере­творена в мале підприємство з відкриттям окремого розрахункового рахунку.

Змішаний спосіб є комбінацією підрядного і господарського способів. Звичайно підрядчиком виконуються складні матеріаломісткі види будівельно-монтажних робіт, наприклад, монтаж каркаса будинку зі збірних залізобетонних конструкцій, а забудовником — більш трудомісткі, наприклад, опоряджувальні роботи.

Вибір того або іншого способу реалізації проектів улаштовується інвестором у його бізнес-плані.

Суб’єкти інвестиційного проектування. Учасники проекту — основний елемент його структури, тому що саме вони забезпечують реалізацію задуму. Залежно від типу проекту в його реалізації можуть брати участь від однієї до кількох десятків ( іноді сотень) організацій.

У підготовці й реалізації інвестиційних проектів можуть брати участь замовник проекту (проектна компанія), консультанти (фінан­сові, юридичні, технічні та ін.), підрядчики, постачальники машин устаткування та інших інвестиційних товарів, покупець (замовник) проектного продукту, страхувачі, гаранти і поручителі за кредитни­ми договорами й контрактами та ін. Усі ці організації залежно від ви­конуваних ними функцій прийнято об'єднувати у групи (категорії) учасників проекту.

Наведемо визначення щодо учасників проекту, які використову­ють у світовій практиці управління проектами (до речі, ця терміно­логія вже широко вживається при реалізації міжнародних проектів в Україні).

Замовник — майбутній власник і користувач результатів проекту, головний його учасник. Проект можна вважати товаром, що реалі­зується за умовами та згідно з потребами замовника. У ринковій еко­номіці замовник (власник) проекту — це фізична чи юридична особа, яка вкладає (інвестує) у проект власні чи позичені кошти і приймає рішення щодо термінів проекту, його вартості, контролю якості тощо. Замовником може бути як одна, так і кілька організацій, що об'єднали зусилля та капітали для реалізації проекту і використання його ре­зультатів, зокрема інвестори та інші особи, уповноважені ними реалі­зовувати проекти.

Інвестор — це особа чи організація, яка фінансує проект. Інвесто­ром може бути замовник. Якщо інвестор і замовник — різні особи, інвестор укладає з замовником договір, контролює його виконання і здійснює розрахунки з іншими учасниками проекту. Інвестор може бути кредитором або пайовиком, що має частку в капіталі проекту.

Проектно-кошторисну документацію розроблюють проектні організації— проектувальники. Організація, яка несе відпові­дальність за виконання комплексу проектних робіт, називається ге­неральним проектувальником. За кордоном генерального проекту­вальника частіше називають архітектором або інженером.

Архітектор — це особа чи організація, що має право на основі відпо­відно оформленої ліцензії професійно виконувати роботу з розробки про­ектно-кошторисної документації, специфікацій, вимог до проведення тен­дерів (торгів), а також здійснювати загальне управління проектом.

Інженер — це особа чи організація, що має право на основі ліцензії займатися так званим інжинірингом — комплексом послуг, пов'язаних комплексом виробництва й реалізації продукції проекту. Інжиніринг передбачає планування робіт, інженерне проектування, здійснення добувань, а також контроль за здачею об'єкта в експлуатацію.

Постачальник (генеральний постачальник) —це організація, що здійснює ресурсне забезпечення проекту (закупівлі та поставки).

Підрядчик (генеральний підрядчик, субпідрядник) —це юридич­на особа, яка несе відповідальність за виконання робіт відповідно до

контракту.

Консультант — це фірма чи спеціаліст, який на контрактних умо­вах надає учасникам проекту консультаційні послуги з питань його

реалізації.

Керівник проекту (за зарубіжною термінологією — менеджер про­екту) — це юридична особа, якій замовник (або інвестор) проекту де­легує повноваження з управління роботами за проектом: плануван­ня, контролю та координації роботи його учасників. Конкретний склад повноважень керівника проекту визначається контрактом із замов­ником.

Проектна команда — це організаційна структура, яку очолює ке­рівник проекту. Утворюють її на період здійснення проекту для ефек­тивного досягнення його цілей. Склад і функції проектної команди, залежать від масштабів, складності та інших характеристик проекту.

Завершуючи розгляд функцій основних учасників проекту, зазна­чимо найважливішу роль банку — одного з основних інвесторів, що забезпечує фінансування — постійне забезпечення проекту кошта­ми і кредитування генерального підрядчика для розрахунків з суб­підрядниками, якщо замовник не має власних необхідних фінансо­вих ресурсів.

 


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ

На сайте allrefs.net читайте: "ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ"

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Способи реалізації інвестиційних проектів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Необхідність визначення загальних ознак інвести­ційних проектів
  В даний час одержав поширення метод фінансування інвестицій-проектів, коли основним забезпеченням надання банками кре­дитів є сам проект, тобто ті доходи, що одержить створюване або

Характеристика структури інвестиційних проектів
  Істотним елементом інвестиційної політики підприємства є про­цес розробки і реалізації інвестиційних проектів. Кожний такий про­ект у якості однієї з головних цілей має одержання ек

Дослідження передінвестиційної фази проекту
  Перед розробкою будь-якого проекту висувається ідея, що може виникнути спонтанно або з'явитися результатом «мозкового штурму», проведених фундаментальних або прикладних досліджень,

Маркетингові дослідження ринків збуту продукції
  Від ринків збуту залежать: обсяг продажів, середній рівень цін, виручка від реалізації продукції, сума отриманого прибутку та ін. У першу чергу потрібно вивчити динаміку положення к

Концепція життєвого циклу проекту
  Життєвий цикл проекту (або проектний цикл) — це проміжок час) між моментом появи проекту і моментом його ліквідації. Проектний цикл є вихідним поняттям для рішення проблеми фінансув

Проектні ризики і їх основні види
  Проектні ризики — це сукупність ризиків, що загрожують реалізації інвестиційного проекту або здатні знизити його ефективність (комерційну, економічну, бюджетну, соціальну, економічн

Урахування фактору ризику
  Ідентифікація ризиків (якісний аналіз) має на меті визначити фак­тори, області і види ризиків, етапи і роботи (заходові), за виконання яких ризик зростає.

Методи оцінки ефективності інвестиційного проекту
Фінансова оцінка проекту. Інвестиційний проект у процесі свого здійснення має забезпечувати досягнення наступних цілей: • одержання прийнятного прибутку на вкла

Причини зміни вартості грошей у часі
  Поняття «грошовий потік» (сash flow) прийшло до нашої мови з іно­земних джерел. Поняття сash у даному випадку аж ніяк не означає «готівка». Гроші можуть мати як готівкову, так і без

Вплив амортизації на величину грошового потоку
Амортизація є значною статтею грошового потоку з таких причин: 1. Амортизація, як правило, є найбільшою за вартістю статтею ви­трат у бюджеті інвестування. 2. Амортизація знижує п

Розробка та реалізація нових фінансових інструментів
  В економічній літературі немає єдиної думки щодо визначення поняття «фінансовий інжиніринг». Так, Ю. С. Масленченков під фінансовим інжинірингом розуміє «фінансове забезпечення кліє

Розробка тендерної документації і проведення торгів.
Торги як спосіб закупівель. Найбільш розповсюдженою формою організації закупівель на конкурсній основі є торги. В сьогоднішніх умовах торги застосовуються насамперед у

Порядок розробки і укладання контрактів
  Після закінчення терміну, передбаченого для підготовки і подачі «опозицій, замовник (звичайно через створений для цього тендерний комітет) здійснює розкриття пропозицій і їх оцінку.

Вимоги до розробки кошторисної документації
  Планування витрат на проект — найважливіша складова успішної його реалізації. Усі учасники проекту (постачальники, баї підрядчики) мають враховувати вартісні показники при плануванн

Розробка та автоматизація проектної документації
  Існують різні точки зору щодо місця проектування в життєвому циклі проектів. Одні вважають його ключовим, інші — лише продов­женням розробки детального плану проекту. Незважаючи на

Мета, методи та основні види комерційного аналізу
  Метою комерційного аналізу інвестиційного проекту є оцінка інве­стиції з погляду перспектив кінцевого ринку для продукції чи послуг. Завданнями комерційного аналізу є відповіді на п

Вимоги до загальнозастосовуваних методик
  Сучасна практика пропонує декілька прийомів оцінки, які зде­більшого застосовуються щодо інвестиційних проектів. Вибір при­датного прийому залежить від кількох факторів, що включают

Використання потенційно застосовуваних методик
  При відборі проектів іноді розглядають такі підходи, які можуть визначати вагу впливу проектів на довколишнє середовище. Вони називаються потенційно можливими (застосовуваними), бо

Зовнішні фактори, що впливають на організацію проекту
Зовнішні фактори — це, як правило, неконтрольовані сили, Що впливають на рішення менеджерів та їх дії і, врешті-решт, на внутріш­ню структуру і процеси в організації. Менеджери мають відповісти на

Вимоги міжнародних стандартів до критеріїв експертизи
  Аналіз показників ефективності проекту здійснюється за допомогою показників чистої поточної (наведеної) вартості, внутрішньої норми рентабельності, коефіцієнта вигід і витрат, строк

Характеристика джерел інвестиційних ресурсів
  Фінансово-кредитні відносини між суб'єктами інвестиційної діяль­ності являють собою важливу організаційно-правову форму регулю­вання інвестиційного процесу. Ці відносини виникають в

Нвестиційний бізнес-план, його основні цілі і задачі
  Планування є основною і найважливішою функцією керування. Без докладного пророблення системи заходів, спрямованих на досяг­нення поставлених цілей з ресурсних і часових позицій, нем

Процес розробки бізнес-плану інвестиційного проекту
  Поза залежністю від джерел фінансування усі бізнес-плани інве­стиційних проектів, що розробляються для залучення інвестицій, мають багато загальних рис. Вони мають:

Титульний лист
Подає початкову інформацію про підприємство, інвестиційний проект і сукупну його вартість; на ньому вказується: • повне найменування й організаційно-правова форма підприє­мства; •

Короткий опис проекту (резюме)
Це найбільш складний у розробці розділ бізнес-плану, але і самий короткий (після титульного листа), його обсяг — дві-три сторінки. Складність розділу визначається тим, що він має у стислому вигляді

Аналіз положення справ у галузі. Стані перспективи розвитку підприємства
У випадку, якщо інвестиційний проект є великомасштабним, регіональним або галузевим, орієнтованим на будівництво нового підприємства або корінну реконструкцію існуючого, ефективність інвестування в

Опис товару (послуги)
Розділ розробляється у випадку, якщо інвестиційний проект спря­мовано на освоєння виробництва нового товару (послуги) або розши­рення потужностей у результаті його модернізації (модифікації). Особ­

Виробничий план
Детальність розробки маркетингового плану показує здатність кер­івництва і фахівців підприємства вивчати ринок і задовольняти запити споживачів, так само як виробничий план відбиває можливості ринк

Організаційний план
Для внутрішнього використання у вигляді програми дій зі здійснення інвестиційного проекту організаційний план займає одне з центральних місць, оскільки стає тимчасовим графіком його реалі­зації. Ра

Фінансовий план
Основною метою розробки фінансового плану є визначення вели­чини доходів від продажів і прибутку за інвестиційний циклу здійснюваного проекту. Крім того, у ньому мають бути наведені дані з оцінки е

Прийняття управлінських рішень на основі планів
  У системі управління проектом важливе місце займає планування — розробка системи цілеспрямованих дій з реалізації інвестиційного про­екту, що передбачає порядок, послідовність, терм

Вимоги до складання планів
  Для формування календарних планів використовується кілька методів, що розрізняються вимогами до обсягу вихідної інформації і можливостями оптимізації окремих параметрів плану і прое

Моніторинг реалізації інвестиційних проектів
  У період освоєння інвестицій (реалізації інвестиційного проекту) кон'юнктура інвестиційного ринку піддається істотним, іноді знач­ним, коливанням. Здійснення інвестиційного проекту

Контроль і регулювання проекту
  У реалізації інвестиційних проектів, як правило бере участь велика кількість дослідницьких, проектних, будівельних організацій, по­стачальників ресурсів і інших суб'єктів господарюв

Контроль і регулювання проекту
  У реалізації інвестиційних проектів, як правило бере участь велика кількість дослідницьких, проектних, будівельних організацій, по­стачальників ресурсів і інших суб'єктів господарюв

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги