рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Роль і місце комерційних банків на фінансовому ринку

Роль і місце комерційних банків на фінансовому ринку - раздел Экономика, Зміст   ...

ЗМІСТ

 

ВСТУП................................................................................................3
РОЗДІЛ 1. ПОСИЛЕННЯ РОЛІ БАНКІВ У ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ.............................................................................................5
1.1. Роль і місце комерційних банків на фінансовому ринку......... 5
1.2. Структура та види банківських операцій.................................13
РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ ТА ОЦІНКА ВИКОНАННЯ АКТИВНИХ ОПЕРАЦІЙ КОМЕРЦІЙНИМИ БАНКАМИ..................................23
2.1.Аналіз кредитних банківських операцій....................................23
2.2.Аналіз інвестиційних банківських операцій.............................33
РОЗДІЛ 3. ВДОСКОНАЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ АКТИВНИМИ ОПЕРАЦІЯМИ В КОМЕРЦІЙНИХ БАНКАХ...............................38
3.1. Оцінка ризику активних операцій.............................................43
3.2. Покращення управління кредитним та інвестиційним портфелем............................................................................................45
ВИСНОВКИ........................................................................................49
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ...................................52
ДОДАТКИ...........................................................................................54
 

 


ВСТУП

Стабільна й активно функціонуюча система комерційних банків та спеціалізованих кредитно-фінансових інститутів у поєднанні з ефективною, виваженою політикою центрального банку займає головне місце в економіці будь-якої країни. Провідна роль у цій системі належить комерційним банкам, які є тими економічними центрами, де починається і завершується ділове партнерство. Саме через комерційні банки здійснюються зв’язки між усіма учасниками господарських процесів, тому від їх діяльності вирішальною мірою залежить ефективність функціонування економіки в цілому.

Останнім часом кредитна система України зазнала суттєвих змін. Все більшого розвитку набуває діяльність незалежних комерційних банків та спеціалізованих кредитно-фінансових інститутів, розширюються нетрадиційні сфери застосування банківського капіталу, відбувається постійний пошук шляхів підвищення ефективності обслуговування банками клієнтів.

Разом з тим недосконалість діючої системи кредитування і мобілізації ресурсів для активних операції, недоліки у визначені оптимальних умов і методів організації кредитних відносин, недосконалість методик оцінки банківських ризиків та управління ліквідністю і прибутковістю операцій банків утруднюють процес формування повноцінних ринкових засад у функціонуванні банківської системи України.

Враховуючи значення активних операцій в діяльності банків та економіці в цілому, а також необхідність їх подальшого вдосконалення, тема дипломної роботи є досить актуальною.

Об’єктом дослідження є діюча практика виконання комерційними банками України кредитних, інвестиційних та інших активних операцій. Дослідження проводилось за матеріалами діяльності АКБ “Укрсоцбанк”.

Мета курсової роботи – на основі вивчення практики здійснення комерційними банками активних операцій розробити пропозиції щодо вдосконалення кредитних та інвестиційних банківських операцій.

У відповідності з поставленою метою дослідження в роботі визначені наступні завдання:

- показати роль і місце комерційних банків на фінансовому ринку;

- дати характеристику видам банківських операцій і визначити серед них місце активних операцій;

- розкрити механізм банківських кредитних операцій;

- визначити порядок та особливості виконання банками інвестиційних операцій;

- оцінити ризики активних операцій та показати шляхи їх мінімізації;

- розробити пропозиції щодо вдосконалення кредитної та інвестиційної банківської діяльності.

Теоретичною і методологічною основоюдослідження послужили закони і постанови Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, нормативні акти НБУ та АКБ “Укрсоцбанк”, праці вчених та практиків в галузі банківської справи. У процесі дослідження використовувались також дані статистичних збірників та інформація періодичної преси.

Курсова робота складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків.


РОЗДІЛ 1. ПОСИЛЕННЯ РОЛІ БАНКІВ У ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

1.1. Роль і місце комерційних банків на фінансовому ринку

 

Ефективність організації ринкової системи господарювання у будь-якій країні значною мірою залежить від функціонування основних складових частин ринкової інфраструктури, що можуть бути класифіковані залежно від конкретної сфери їхньої участі у забезпеченні взаємодії між суб'єктами економічних відносин. У зв'язку з цим в теорії макроекономічного аналізу, як правило, прийнято виділяти: по-перше, інфраструктуру това­рного ринку, що включає підприємства оптової і роздрібної тор­гівлі, товарні біржі, аукціони, ярмарки, посередницькі фірми, торгові доми, системи зв'язку; по-друге, інфраструктуру ринку праці, яка охоплює біржі праці, державні системи обліку попиту на робочу силу, перепідготовки кадрів, дотацій населенню та регулювання міграції; по-третє, інфраструктуру фінансового ринку, що включає всю банківську систему, фондові біржі, ва­лютні біржі, брокерські, страхові, інвестиційні та інші фінансові компанії.

Провідне місце у системі зазначених підприємств і органі­зацій, що утворюють ринкову інфраструктуру, належить інсти­тутам фінансового ринку, оскільки саме вони забезпечують пра­ктично весь рух грошових потоків в економіці, створюючи ба­зові передумови виробництва, розподілу, обміну й споживання, тобто усіх стадій процесу суспільного відтворення. Інакшими словами, фінансові інституції є необхідним елементом взаємодії у сфері грошових відносин між господарюючими суб'єктами, що здійснюють відтворювальний процес на макро- і мікрорівнях. При цьому в самій системі установ інфраструктури фінан­сового ринку головна роль належить банкам як інститутам, че­рез які проходить рух основної частини грошових ресурсів у виробничій і невиробничій сферах народногосподарського ком­плексу країни.

Зрозуміло, що у перехідній економіці утворення основних елементів ринкової інфраструктури е процесом нерівномірним, неоднорідним і таким, що відображає усю складність загальної економічної ситуації. Формування банківської системи й ефекти­вне функціонування її на ринкових засадах є базовим, вихідним елементом даного процесу, оскільки банки в силу особливостей своєї діяльності є по суті несучою конструкцією ринкової еконо­міки і рушійним механізмом економічних перетворень.

На сьогодні у вітчизняних і зарубіжних економічних дослі­дженнях немає єдиного підходу щодо вирішення питання про визначення суті банків та їх ролі і місця в економіці загалом і на фінансовому ринку зокрема. Відсутність однозначного розумінні поняття «банк» зумовлене, на наш погляд, значним розмаїттям як самих видів банків, так і операцій, що здійснюються ними в Про­цесі фінансового обслуговування суб'єктів економічних відно­син. Наприклад, найбільший комерційні банки Великобританії - клірингові банки - виконують біля 100 різних видів операцій з обслуговування своїх клієнтів, комерційні банки США - по­над 150 видів операцій, а банки Японії - біля 300 видів. Даються взнаки також відмінності у юридичне закріплених пере­ліках операцій, які можуть здійснюватися банками у різних краї­нах, що пов'язано з особливостями історичного розвитку банків­ської системи у кожній з них. У нашій країні невизначеність цьо­го чинника посилюється в світлі практичної відсутності реаль­ного розвитку банківської справи на протязі кількох останніх де­сятиліть. Важливо відзначити і світову тенденцію фінансової глобалізації, яка супроводжується значним розширенням тради­ційних сфер діяльності банків, що призводить до фактичного «розмивання» раніше чітких границь між функціонуванням бан­ківських і небанківських інститутів фінансового ринку. Дана тен­денція є по суті продовженням загального історичного процесу, який характеризується постійними змінами не лише у конкретних методах діяльності банків, але і основних напрямах їх розвитку.

Суть банку найбільш доцільно визна­чити через основні його функції в економіці. До складу функцій, що визначають дійсну сутність банку як категорії, слід віднести три наступні:

- посередництво в кредиті;

- посередництво у платежах;

- випуск кредитних грошей.

Функція посередництва в кредиті пов'язана з перерозподілом банками грошових коштів, які тимчасово вивільняються у проце­сі кругообороту капіталів підприємств, а також грошових доходів домашніх господарств (населення). При цьому банки виконують роль посередників між тими суб'єктами економічних відносин, які нагромаджують тимчасово вільні кошти у зв'язку з тим, що їхні надходження в даний момент перевищують витрати, і тими учасниками економічного обороту, які тимчасово потребують додаткового капіталу, так як їхні витрати, навпаки, перевищують надходження.

Слід підкреслити позитивний економічний ефект банківської функції посередництва в кредиті для всіх учасників господар­ських зв'язків. З одного боку, банки надають власникам тимчасо­во вільних коштів досить зручну форму їх зберігання у формі різноманітних депозитів, що приносять реальний доход у вигляді процента та забезпечують належний рівень ліквідності. З іншо­го - використання кредиту позичальниками сприяє прискоренню обороту капіталів, скороченню витрат виробництва, розширенню виробничих потужностей та зростанню прибутків. Крім того, банківський кредит є досить гнучкою формою задоволення тим­часових потреб суб'єктів ринку в коштах, дозволяючи найбільш зручно пристосувати умови видачі позики до потреб конкретного позичальника.

Загалом на макроекономічному рівні ефект від реалізації да­ної функції банків виявляється у розширенні виробництва, зро­станні капіталу, досягненні більш високого рівня життя суспіль­ства, адже за рахунок банківських позик не лише фінансується діяльність різних галузей економіки - промисловості, сільського господарства, торгівлі та ін., але й потреби кінцевих споживачів (домогосподарств) у товарах тривалого користування чи будів­ництві житла. Крім того, кредити можуть забезпечувати певну частку державних витрат, що також, як правило, має певний еко­номічний чи соціальний ефект.

Функція посередництва у платежах полягає у здійсненні бан­ками розрахунків між різними суб'єктами економічних відносин шляхом перерахування коштів по їхніх рахунках або заліку взає­мних вимог. Йдеться насамперед про передачу платником одер­жувачу коштів в оплату за надані товари чи послуги, або ж в оплату боргів. Нині така передача здійснюється переважно у без­готівковому порядку (щонайменше 2/3 усіх платежів), а це перед­бачає обов'язкову участь банків у здійсненні розрахункових опе­рацій. Річ у тім, що банки, приймаючи депозити і, відповідно, відкриваючи рахунки підприємствам і приватним особам, можуть здійснювати платежі шляхом переказу депозитних залишків з одного рахунку на інший. Таким чином, банківська функція по­середництва у платежах тісно пов'язана з функцією посередницт­ва в кредиті, адже домашні господарства, фірми, державні уста­нови, утримуючи кошти на банківських рахунках, використову­ють їх не лише для отримання доходу, але й як ефективний засіб взаєморозрахунків.

Основний економічний ефект від реалізації функції банків як посередників у платежах полягає у суттєвій економії витрат обігу та прискоренні розрахунків між усіма учасниками господарсько­го обороту. Надійність і швидкість здійснення платежів є надзви­чайно важливими як на макрорівні - з точки зору ефективності організації суспільного відтворення, та і на мікрорівні - з точки зору планування виробництва і суворого дотримання кошторису затрат. Підприємство, що планує придбання ресурсів для забез­печення виробництва, має бути впевненим, що платежі від покуп­ців його продукції надходитимуть вчасно, а це дозволить розра­хувати, яким чином можна отримати необхідні фонди. Загалом оперативність платежів має суттєвий вплив не лише на фінансове здоров'я усіх підприємств, а й на своєчасне надходження коштів до бюджету та здійснення відповідних витрат, а також на фінан­совий стан домашніх господарств.

Слід відзначити, що необхідними умовами ефективного фун­кціонування системи розрахунків в економіці є, з одного боку, спроможність платників своєчасно виконувати свої фінансові зобов'язання, а з іншого, що не менш важливо, - здатність банків надійно та оперативно перераховувати кошти згідно призначен­ня. Тому банки, приймаючи відповідальність за своєчасне і повне виконання доручень своїх клієнтів щодо здійснення платежів, застосовують найбільш сучасні форми обчислювальної техніки і комунікацій, які дозволяють в оптимальні строки проводити роз­рахунки та забезпечують надійний контроль за їх здійсненням. Про важливість даної функції може свідчити, наприклад, той факт, що здійснення платежів поглинає близько двох третин часу персоналу британських клірингових банків, незважаючи на комп'ютеризацію і автоматизацію [18.277]. Однак в кінцево­му підсумку завдяки банкам як основним організаторам розра­хунків у масштабах всієї економіки скорочуються до мінімуму затрати, пов'язані із здійсненням платежів та суттєво прискорює­ться рух грошових потоків.

Функція випуску кредитних грошей безпосередньо пов'язана з двома попередніми банківськими функціями і полягає у забез­печенні банками на основі кредитно-розрахункових операцій по­треб господарського обороту належною кількістю платіжних за­собів. На практиці випуск грошей здійснюється на основі депози­тно-кредитної емісії, суть якої полягає у тому, що банк, надаючи кредит клієнту, зараховує суму позики на його поточний рахунок. У межах цієї суми позичальник може отримати готівку або випи­сувати чеки для розрахунків з клієнтами іншого банку, що при­зводить до збільшення ресурсної бази останнього. Отримані та­ким чином ресурси цей банк також може спрямувати на видачу позик за цією ж схемою, у результаті чого загальна грошова маса зростає. У якості обмежувальних для емісії факторів виступають величина попиту на кредити, рівень редепонування отриманих в банку позик, а також обсяги резервів, які повинні формувати бан­ки при здійсненні кредитних операцій.

Нині, коли банківські рахунки являють собою основний ком­понент грошової маси, депозитно-кредитна емісії банків відіграє вирішальну роль у підтриманні належної еластичності грошової системи, пристосовуючи обсяги грошей в економіці до реальних потреб господарського обороту. Зазначені моменти відображають основний макроекономічний ефект даної функції банків - забез­печення належної гнучкості емісійної системи, спроможної за умов виваженої монетарної політики підтримувати грошову масу на рівні, адекватному потребам ділової активності, стабільності цін, зайнятості та економічного росту.

За станом на 1 січня 2011 року в Державному реєстрі банків України було зареєстровано 189 банків. Се­ред них 164 банки (86.8%) — акціонерні товариства (115 — відкриті, 49 — закриті. 2 — державні банки). 25 банків (13.2%) — товариства з об­меженою відповідальністю. 28 банків (14.8%) створено з участю іноземного капіталу, в тому числі 6—зі 100-відсотковим іноземним капіталом.

Таблиця 1.1

Кількість банків України у 2010р.[1]

Показники За станом на Абсолютний приріст (зменшення)
01.1. 2010р.   01.04. 2010р.   01.07. 2010р.   01.10. 2010р.   01.01. 2011р.   за 2010р. за IV квартал 2010р.
Кількість банків у Державному реєстрі банків України - 6 - 2
У тому числі: банків з іноземним капіталом - 3 - 3
Із них: банків зі 100-відсотковим іноземним капіталом - 1 - 1
Кількість банків, які мають ліцензію на здійснення банківських операцій - 1 - 2
У тому числі: кількість банків, які мають ліцензію на і здійснення валютних операцій - 2

 

Ліцензію Національного банку України на здійснення банківських опе­рацій мають 152 банки (80.4%),149 із них — ліцензію на здійснення операцій із валютними цінностями.

Упродовж 2010 року зберігалась стійка тенденція до зростання статутного, регулятивного і балансо­вого капіталу банків, що позитивно вплинуло на рівень капіталізації сис­теми. Порівняно з початком року ча­стка банків, які мають регулятивний капітал понад 5 млн. євро і можуть здійснювати свою діяльність на тери­торії всієї України, збільшилася з 56.2 до 72.3%, тобто на 16.1 відсоткового пункту (в. п.). а їх кількість — із 86 до 110. Частка банків, які мають регу­лятивний капітал до 3 млн. євро, змен­шилася з 13.1 до 6.0%. Регулятивний капітал лише 8 банків перебуває в ме­жах від 1 до 3 млн. євро (на 01.01.2010 р. було 14 таких установ).

Таблиця 1. 2

  Стабільна діяльність банківських установ та своєчасне виконання ними… На 01.01.2011 р. регулятивний капітал установ групи найбільших банків становив 2 328.2 млн. гри. (29.0% від його…

Рис. 1.1 Склад банківського продукту

 

Перша складова частина банківського продукту являє собою різного роду послуги, що надаються комерційними банками, - депозитні, кредитні, розрахункові, касові, інвестиційні, трастові, валютні, консультаційні та ряд інших. При цьому, для з'ясування суті й специфіки банківського продукту, важливо вивести чіткі термінологічні формулювання, оскільки в економічній літературі часто-густо або взагалі не проводиться якихось відмінностей між послугами та операціями, або ж послугами вважається та діяль­ність банку, що безпосередньо не пов'язана з активними і пасив­ними операціями. Навряд чи можна погодитись і з класифікацією, згідно якої ознакою банківських послуг є отри­мання за них «комісійної винагороди, нарахувань і зборів, що приносять певний дохід».

Насправді, більш правомірним, з нашої точки зору, є тракту­вання послуг саме як результату банківської діяльності. Для до­сягнення цього результату банки здійснюють різного роду операції. Інакшими словами, власне «послуги» - це кінцевий результат, готовий продукт банку, тоді як «операції» - це свого роду вироб­ничий процес (табл.3).


Таблиця 1.3

Класифікація результатів діяльності комерційного банку

Класифікацію зазначеного виробничого процесу найбільш доцільно проводити з огляду на особливості формування й роз­міщення ресурсів комерційного… Таким чином, у результаті здійснення трьох вказаних груп операцій комерційні… основою банківського продукту у класичному розумінні - як ре­зультат, спрямований на кінцевого споживача — клієнта…

Таблиця 2.1

  Лідируючі позиції в рейтингу філій Банку за темпами приросту кредитного… В порівнянні з початком року обсяг строкових кредитів банку збільшився на 189,4 млн.грн., проблемних, кредитів на 23,1…

Таблиця 2.2

  Дохідність кредитного портфелю в цілому по Банку становила 21,4% річних і… Основні фактори, що спричинили зниження дохідності:

– Конец работы –

Используемые теги: Роль, Місце, комерційних, банків, фінансовому, ринку0.094

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Роль і місце комерційних банків на фінансовому ринку

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Поняття фінансового ринку та його структура
На сайте allrefs.net читайте: Поняття фінансового ринку та його структура.

Місце та роль людини в ринковій економіці
Йдеться також про вдставання Украни у виршенн проблем людського розвитку, вносяться пропозиц щодо можливих шляхв вдосконалення соцально полтики… Тльки тод можна дйсно побачити вдтворити те, що живими хвилями рухаться перед… Економчн науки не формували методи доктрини, в основ яких була б модель homo oeconomicus модель персонально економчно…

Тема реферата: Роль государства в смешанной экономике Роль государства в смешанной экономике
Федеральное агентство по образованию... Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования...

Місце і роль США у світовому господарстві
Таким чином, дослідження особливості розвитку ролі США у світовому господарстві а особливо основних етапів становлення США як світового економічного… Основна мета даної роботи полягає у дослідженні місця і ролі США у світовому… Курсова робота складається із трьох розділів, в яких послідовно аналізується поставлена проблема. Розділ 1.…

Конспект лекцій з дисципліни: РОЗДІЛ І. ФІНАНСИ ЯК ЕКОНОМІЧНА КАТЕГОРІЯ.Фінанси та фінансові відносини як економічні категорії
П К БЕЧКО Л Д ТУЛУШ В П БЕЧКО П М БОРОВИК...

Короткий конспект лекцій/ Програма навчальної дисципліни Змістовий модуль 1._Поняття, види, особливості здійснення комерційних операцій на світовому ринку Тема1. Основні поняття ЗЕД
ЛЬВІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ МЕНЕДЖМЕНТУ... Кафедра менеджменту т міжнародного бізнесу...

Місце і роль політики та політології як науки в житті суспільства
Для цього важливо передовсім розглянути питання, до якої сфери життєдіяльності належить політика, з яких причин і як вона виникла. І тільки після… Це зумовлюється тим, що вже всередині первісного суспільства на підставі… Кожна з відносно самостійних сторін життя могла функціонувати вже тільки у взаємозв’язку з усіма іншими його…

Макроекономіка: роль, значення і її місце в системі економічних наук
До автономних інвестицій відносяться інвестиції що не залежать від процентної ставки і перебувають під впливом інших чинників Серед чинників що... Технічний прогрес Технічний прогрес є головним чинником економічного... Рівень забезпеченості основним капіталом Якщо виробничі потужності галузі спроможні повністю задовольняти попит на її...

Роль фінансового посередництва в економічному зростанні в концепції А. С. Пігу
Р Голдсміт у своїй роботі Фінансова структура і розвиток ті роки вперше зафіксував факт існування зв язку між розміром фін с ми визначався... Теорія фін фактора екон зростання дістала подальший розвиток у дослідженнях... Р Голдсміт розвиваючи теоретичні основи фінансового посередництва спробував дати відповідь на питання що є причиною...

Зовнішньоекономічна діяльність комерційних банків (Внешнеэкономическая деятельность комерческих банков)
Вона також включає вивіз капіталу в формі інвестування в іноземні підприємства і залучення іноземних інвестицій. У законодавчих актах України… Законодавством України передбачені різні види, форми і способи міжнародних… Дипломна робота складається з чотирьох розділів, вступа і висновків. В першому розділі згідно законодавства України…

0.031
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Роль психологических аспектов педагогического процесса в формировании будущего специалиста Это обусловлено действием следующих факторов: недостатком профессиональных знаний, умений и навыков; необходимостью предоставления молодым людям… Все это создает молодым людям (будущим специалистам) значительные трудности. Борьба за выживание украинских предприятий привела к тому, что повысились, причем значительно, профессиональные…
  • Роль детского сада в воспитании и развитии ребенка Вторым социальным институтом в жизни ребенка является детский сад. Когда ребенок приходит в детский сад у него возникает представления о новом мире… В этот момент наступает начало подготовки к будущей взрослой (социальной )… Такая помощь возможна при доверии, сотрудничестве и взаимодействии родителей и сотрудников детского сада . Одной из…
  • Роль развивающего обучения для развития творческой личности младшего школьника Творческая активность школьника отличается от творческой деятельности взрослого тем, что результаты его деятельности зачастую не являются новыми в… Изучение психолого-педагогической литературы показывает, что задачам развития… Признаками такого обучения является его интенсивность и наличие осознанной развивающей цели. Итак, развивающее…
  • Секретарь-референт. Его роль в офисе Пробный учебник для мальчиков 10 класса / под ред. В.Д. Симоненко – Издательство Брянского пед. университета. – Брянск, 2. Подготовка учителя… Автор-сост.: В.Г. Соловьянюк - Бирск, 2007. Место проведения: Учебные… III. Сообщение темы и цели урока Учитель: Теперь запишите сегодняшнее число и тему урока: «Секретарь-референт.
  • Александр Невский: роль ичности в истории Новгород и Псков, по счастью, почти не подверглись опустошительному разгрому, но испытали сильнейший натиск со стороны шведов, немцев и литовцев. Но даже по сравнению с тяжёлым внешнеполитическим положением внутренние… Возможно, от окончательного распада и гибели её спасли усилия самоотверженных и одарённых личностях. Наиболее…