рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

З дисципліни Економіка підприємства 5.03050901 Бухгалтерський облік

З дисципліни Економіка підприємства 5.03050901 Бухгалтерський облік - раздел Экономика, Міністерство Освіти І Науки, Молоді Та Спорту України Державний Вищи...

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Державний вищий навчальний заклад

«Миколаївський політехнічний коледж»

 

«Затверджую»

Заступник директора

з навчальної роботи

________________ Чепак І.Ф.

“_____” ____________ 2013 р.

 

Методичні вказівки і завдання

Для виконання самостійної роботи

з дисципліни “Економіка підприємства”

для студентів денного та заочного відділення

спеціальностей:

5.03050401«Економіка підприємства»

5.03050901«Бухгалтерський облік»

Розглянуто і ухвалено на засіданні

циклової комісії економічних дисциплін

/протокол N___від __________2013р/

 

Голова циклової комісії Козачук Н.Ф

Розроблювач Козачук Н.Ф.

 

Миколаїв - 2013 р.

ВСТУП

Економіку доцільно вважати головною і багатоспрямованою наукою, що забезпечує суспільство життєво необхідними матеріальними благами та послугами.

У вищих навчальних закладах новими учбовими планами започатковано підготовку молодших спеціалістів і бакалаврів з економіки та менеджменту.

Ними передбачене вивчення студентами економіки підприємства, що є базовою загальноекономічною дисципліною для таких фахівців, оскільки охоплює опанування всіх ключових розділів прикладної економіки, організації та ефективності господарювання на рівні основної структурної ланки суспільного виробництва, дає необхідну сукупність теоретичних і практичних знань з управління ринковою економікою на сучасному стані її розвитку в Україні.

Економіка підприємства як певна галузь науки і навчальний курс базується на пізнанні та свідомому використанні економічних законів і закономірностей функціонування і розвитку суспільного виробництва.

Курс “Економіка підприємства” вивчається студентами заочного відділення на 2 курсі спеціальності “Економіка підприємства”, “Бухгалтерський облік”.

Студенти повинні оволодіти такими основними розділами предмету:

- Підприємство як суб’єкт господарювання;

- Підприємницька діяльність суб’єкта господарювання;

- Управління підприємствами;

- Капітал і виробничі фонди;

- Нематеріальні ресурси і активи;

- Оборотні кошти;

- Персонал підприємства;

- Продуктивність, мотивація та оплата праці;

- Інвестиційні ресурси;

- Інноваційні процеси;

- Техніко-технологічна база підприємства;

- Організація виробництва;

- Виробнича і соціальна інфраструктура;

- Прогнозування, планування і регулювання діяльності;

- Виробництво, якість і конкурентоспроможність продукції(послуг);

- Поточні витрати та ціни на продукцію(послуги);

- Фінансово-економічні результати та ефективність діяльність підприємства;

- Економічна безпека підприємства;

- Реструктуризація й санація підприємств;

- Банкрутство й ліквідація підприємства.

 

Методичні вказівки та завдання для самостійної роботи допоможуть студентам розібратися в основних проблемних питаннях та розв’язати практичні завдання.

Зміст розділів і тем ДИСЦИПЛІНИ

Тема 1. Підприємство в сучасній системі господарювання

Правові основи функціонування підприємства, Юридичні акти, що слугують законодавчою базою функціонування підприємства (організація), Закон України… Класифікація і структура підприємств. Практичне значення кваліфікації… Добровільні та інституційні об'єднання підприємств (організацій). Об'єктивна обумовленість та економічно-соціальна…

Тема 2. Трудові ресурси

суб'єктів господарювання. Тлумачення економіч­них термінів: трудові ресурси, кадри, персонал, трудовий потенціал. Категорії персоналу підприємств.… Визначення чисельності окремих категорій працівників Чинники, які мають враховуватися у процесі розрахунків необхідної…

Тема 3. Капітал, виробничі фонди та нематеріальні ресурси

Оцінка, класифікація і структура основних фондів. Понят­тя «оцінка основних фондів». Первісна і відновна; повна та залишко­ва вартість основних… Спрацювання, амортизація і відтворення основних фон­дів. Характеристика… Практична робота №4. «Визначення амортизації».

Тема 4. Інноваційно-інвестиційна діяльність підприємства

Визначення необхідного обсягу і джерел фінансування ви­робничих інвестицій. Розрахунки обсягу потрібних виробничих ін­вестицій з урахуванням… Формування і регулювання фінансових інвестицій (цінних паперів). Роль… Залучення іноземних інвестицій для розвитку і підвищен­ий ефективності діяльності суб'єктів господарювання.…

Тема 5. Система планування на підприємстві

регулювання економіки та окремих суб'єктів господа­рювання. Економічні функції держави за умов домінування ринко­вих відносин. Державні контракти і… Прогнозування розвитку суб'єктів господарювання. Мета й об'єкти… Методичні основи планування. Планування як домінантна функція управління. Специфічні принципи планування (вибір та…

Тема 6. Організація виробництва

процесів: Поняття та основні елементи виробничого процесу. Технологічний процес як головна складова виробничого процесу. Поділ виробничих процесів… Організаційні типи виробництва. Необхідність виокремлення і дефініція типу… Методи організації виробництва. Застосовувані метода організації виробництва: Властиві ознаки, сфери застосування і…

Тема 7. Продукція: сутність, різновиди і конкурентоспроможність

Маркетингова діяльність і формування програми випуск} продукції (надання послуг). Поняття, функції і принципи маркетингової діяльності. Виробнича,… Матеріально-технічне забезпечення виробництва. Харак­теристика… Якість і конкурентоспроможність продукції послуг. Якість продукції як економічна категорія. Показники якості продукції…

Тема 8. Витрати підприємства

Кошторис виробництва і собівартість товарної продукції.. Зміст і методика обчислення кошторису виробництва. Розрахунок кошторису виробництва за… Обчислення собівартості окремих виробів. Калькулювання та його місце в… Практична робота №7. «Методика розрахунку собівартості».

Тема 9. Результативність діяльності підприємства

Прибутковість (дохідність) підприємства. Прибуток і дохід як-Основні показники фінансових результатів діяльності під­приємства. Прибутковість і… Рентабельність ресурсів і продукції. Рентабельність як відносний показник… Практична робота №9. «Визначення показників прибутку та рентабельності».

Тема 10. Антикризова діяльність підприємства

Рівень економічної безпеки і кризовий стан підприємст­ва. Основні ознаки достатнього рівня економічної безпеки підпри­ємства за умов ринкової… Стратегія забезпечення належної економічної безпеки підприємства. Основні… Національна програма антикризового господарювання. Об'єктивна необхідність формування та реалізації національної…

Тема 1. Підприємство як суб'єкт господарювання

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ   1.Підприємство як самостійний суб'єкт господарювання.

Тема 2. ОСНОВИ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ   1.Сутність господарської діяльності.

Тема 3. УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ   1. Поняття й організація управління діяльністю підприємства.

Тема 4. ПЕРСОНАЛ ПІДПРИЄМСТВА

питання для закріплення матеріалу І самостійної роботи   1. Відтворення населення, його типи.

Задача 1.

Розрахувати планову чисельність робітників за професіями на ос­нові таких даних:

>• виробнича програма — 60 тис. шт./рік;

>• трудомісткість виконання окремих видів робіт у розрахунку на один виріб, нормо-год.: токарних — 20, свердлильних — 27, фре­зерних — 8, шліфувальних — 6, складальних — 28.

>• середній процент виконання норм — 115%, а річний дійсний фонд робочого часу одного середньооблікового робітника 1880 год./рік. Чисельність допоміжних робітників становить 40% чисельності основних робітників.

Задача 2.

Скласти баланс робочого часу середньооблікового робітника і роз­рахувати чисельність робітників, необхідних для виконання робочої програми трудомісткістю 346 360 нормо-год. Відомо, що режим роботи однозмінний при п'ятиденному робочому тижні. Цілоденні невиходи на роботу становитимуть: у зв'язку із черговими відпустками — 14,6 днів; відпустками на навчання — 2,6; по вагітності і пологах — 2,2; через хво­робу — 5,6; виконання державних обов'язків — 0,3 дня. Втрати часу у зв'язку із скороченням робочої зміни становитимуть: для підлітків — 0,05, для матерів, які годують немовлят, — 0,15 дня. Номінальний фонд робочого часу налічуватиме 255 днів/рік. Середній процент виконання норм заплановано на рівні 110%.

Задача 3.

Планова трудомісткість складання мобільної радіостанції "Атлант" у ВАТ "Сатурн" становить 0,8 нормо-годин при річній виробничій програмі

500 тис. шт. Підприємство працює в одну зміну при п'ятиденному робо­чому тижні. Середній процент виконання норм виробітку - 112%, про­цент втрат часу на ремонт обладнання — 4, кількість вихідних І святко­вих днів - 112.

Визначити необхідну чисельність робітників-відрядників.

Задача 4.

Планова трудомісткість одного виробу дорівнює 0,6 нормо-годин, річний обсяг виробництва — 1,5 млн. шт. Підприємство працює у дві зміни, тривалість зміни - 7,5 год. Втрати на регламентовані простої — 6%. Середній процент виконання норм виробітку — 115%. Визначити чи­сельність робітників-відрядників.

Задача 5.

Визначити чисельність прибиральниць та допоміжних робітників цеху механічної обробки металу, що складається з 520 робочих місць, у тому числі — 300 місць, оснащених металорізальними верстатами. Норми обслуговування для підготовлювачів робіт — 120 робочих місць; мастильників — 60; шорників — 60; налагоджувальників — 30; електри­ків — 30; ремонтників — 25; контролерів якості — 25; заточувальників — 55; транспортувальників — 55.

Для прибиральниць визначена норма обслуговування у 520 м2 вироб­ничої площі на одну особу.

Середня площа одного робочого місця верстатника (враховуючи про­ходи) — 14 м2, інших робочих місць — В м2.

 

 

Тема 5. КАПІТАЛ І ВИРОБНИЧІ ФОНДИ

  1. Сутність капіталу та його види. 2. Структура основних фондів підприємства і фактори, що на неї впли­вають.

Задача 1.

Станом на 01.01. поточного року балансова вартість груп основних фондів становила:

>• групи 1 — 150 тис. грн.., в т. ч.: об'єкта №1 — 100, об'єкта №2-50 тис. грн..;

>• групи 2 — 50 тис. грн..;

>• групи 3 — 100 тис. грн.

Первісна вартість усіх основних фондів перевищувала їх балансову вартість станом на 01.01. поточного року:

>• по групі 1 — на 26%;

>• по групі 2 — на 32%;

>• по групі 3 — на 45%.

Витрати на капітальний ремонт основних фондів групи 3 у січні по­точного року становили 35 тис. грн.

Основні фонди групи 3 зазнали не тільки фізичного, а й морального зносу. Продуктивність праці на сучасних аналогічних верстатах вища, ніж на даному підприємстві, на 35%.

Підприємство працює прибуткове і в звітному кварталі колективом, чисельністю 22 чол. отримано 28 тис. грн. прибутку. Обсяг виготовленої та реалізованої продукції за цей період становив 320 тис. грн.

Визначити:

1. Балансову вартість основних фондів по кожній групі (окремому об'єкту групи 1) станом на 01.04. поточного року.

2. Коефіцієнт фізичного зносу основних фондів.

3. Коефіцієнт морального зносу верстатів.

4. Загальний коефіцієнт зносу.

5. Коефіцієнт дохідності.

6. Фондовіддачу.

7. Фондомісткість.

8. Фондоозброєність.

 

Задача 2.

При виконанні програми підприємницької діяльності основні фонди ВАТ "Промінь" зазнали таких змін:

ПОКАЗНИКИ Група основних фондів
Балансова вартість основних фондів станом на 01.10. минулого року 85716,91 36 802,43 15 686,57 -
Сума витрат із врахуванням ПДВ, понесених на придбання основних фондів у:        
4-му кварталі минулого року 37211,64 14 728,95 8516,81 -
1-му кварталі поточного року 6 795,80 5 620,96 2 040,61 40 515,00
2-му кварталі поточного року 6 510,94 4101,80 8 527,44 3718,00
3-му кварталі поточного року - 4 628,75 - 4 005,00
Сума витрат на здійснення капітального ремонту в:        
4-му кварталі минулого року 4 105,60 3001,25 2 659,71 -
1-му кварталі поточного року 1 026,80 - 4 200,60 -
2-му кварталі поточного року 997,18 2 002, 20 - -
3-му кварталі поточного року 1 200,60 2 140,10 3 579,87 2 999,90
Вартість виведених із експлуатації основних фондів у:        
4-му кварталі минулого року 12 791,85 - 6 469,60 -
2-му кварталі поточного року - 2 688,70 1 004,40 -
3-му кварталі поточного року 2002,10 1 500,60 2300,40 -

Визначити:

1) суму амортизаційних відрахувань у кожному кварталі звітного року;

2) балансову вартість основних фондів станом на 1 жовтня поточ­ного року.

Задача 3.

Підприємство придбало виробниче обладнання, яке належить до 3-ї групи, його:

>• первісна вартість — 20000 грн.;

>• ліквідаційна вартість — 2000 грн.;

>• очікуваний термін корисного використання обладнання — 5 років.

Очікуваний обсяг продукції, яку буде вироблено з використанням придбаного обладнання, — 14400 одиниць, у тому числі за роками:

>• перший рік — 2600 одиниць;

5* другий рік — 3100 одиниць;

>• третій рік — 3500 одиниць;

5* четвертий рік — 3000 одиниць;

>• п'ятий рік — 2200 одиниць.

Визначити:

1) розмір амортизаційних відрахувань можливими методами про­тягом п'яти років експлуатації обладнання;

2) суму зносу на кінець кожного календарного року;

3) залишкову вартість на кінець кожного календарного року.

 

Задача 4.

На балансі приватного підприємства "Орбіта" станом на 01.04. по­точного року рахувалося:

 

Основні фонди Балансова вартість, грн
1. Адміністративне приміщення 30 500,00
2. Автомобіль ГАЗ-52 5 800,80
3. Офісні меблі 4685,60
4. Телефон 295,70
5. Токарний верстат 3 600,95
6. Електронно-обчислювальні машини 12 105,00

В травні поточного року підприємство придбало автомобіль ГАЗ-53 вартістю 6 200,00 грн. із врахуванням ПДВ, а також зробило капітальний ремонт автомобіля ГАЗ-52, на що було витрачено 1 020,70 грн.

Визначити щоквартальний розмір амортизаційних відрахувань у поточному році по приватному підприємству "Орбіта".

Задача 5.

На підставі даних двох машинобудівних підприємств за рік визначити й порівняти показники використання основних виробничих фондів (фондовіддачу, фондомісткість, фондоозброєність, рентабельність):

 

Показники Підприємство 1 Підприємство 2
Середньорічна вартість основних фондів, млн грн.. 60,0 50,0
Валова продукція, млн грн.. 120,0 100,0
Прибуток, млн грн.. 5,0 3,5
Чисельність персоналу, чол.

Тема 6. НЕМАТЕРІАЛЬНІ РЕСУРСИ ТА АКТИВИ

  1. Поняття, види та значення нематеріальних ресурсів. 2. Характеристика об'єктів промислової власності.

Задача 1.

Визначити вартість нематеріального активу, придбаного в результаті обміну на подібний об'єкт, та різницю між справедливою вартістю отри­маного активу і його залишковою вартістю, що відноситься на фінансові результати, якщо:

1. Вартість нематеріального активу, який підлягає обміну на подіб­ний об'єкт, становить 30,0 тис. грн.

2. Залишкова вартість подібного об'єкта, який передається підпри­ємству в результаті обміну, — 26,0 тис. грн.

3. Справедлива вартість подібного об'єкта (нематеріального акти­ву) — 30,0 тис. грн.

 

Задача 2.

Вартість нематеріального активу (патенту), придбаного ТОВ "Океан" у результаті обміну на неподібний об'єкт, становить 25,0 тис. грн.. ТОВ "Океан" виділило для обміну на винахід (патент):

>• 14000 простих акцій;

>• номінальна вартість акції — 0,25 грн.;

>• ринкова вартість акції (справедлива вартість) на момент здійснення операції з обміну — 0,30 грн. за акцію.

Визначити первісну вартість патенту, отриманого в результаті обміну на неподібний об'єкт.

 

Задача 3.

Визначити різницю між сумою чергової дооцінки і перевищенням попередньої уцінки над дооцінкою залишкової вартості конкретних об'єктів нематеріальних активів, яка відображається у складі іншого до­даткового капіталу, та перевищення попередньої уцінки над дооцінкою конкретних об'єктів нематеріальних активів, що вміщують у статтю до­ходів підприємства, якщо:

>• уцінка залишкової вартості нематеріальних активів, проведена 01.10. 2002 р., становить 56,0 тис. грн.

>• дооцінка залишкової вартості нематеріальних активів, проведена 01.07.2003 р., - 34,0 тис. грн.

>• чергова (остання) дооцінка нематеріальних активів, проведена 01.01.2004 р., - 31,0 тис. грн.

 

Задача 4.

Залишкова вартість нематеріальних активів підприємства становить 80,0 тис. грн.., справедлива вартість подібних об'єктів на дату переоцінки -— 88.0 тис. грн.., а первісна вартість нематеріальних активів — 98,0 тис. грн.

Визначити:

>• відхилення рівня залишкової вартості нематеріальних активів від справедливої вартості подібних активів;

>• індекс переоцінки нематеріальних активів;

>• суму зносу нематеріальних активів;

>• переоцінену залишкову вартість нематеріальних активів;

>• суму дооцінки залишкової вартості нематеріальних активів, яку і належить врахувати у додатковому капіталі (сума уцінки входить до витрат).

 

Задача 5.

Підприємством безоплатно отримані від резидента України нематеріальні активи у вигляді програмного забезпечення, справедлива вартість якого на дату отримання становила 5000 грн. За установку програмного забезпечення підприємство сплатило сервісному центру 480 грн., у тому числі ПДВ — 80 грн. Термін корисного використання про­грамного забезпечення визначений у 1 рік 2 місяці (14 міс.). Обчислити щомісячну суму амортизації нематеріального активу.

 

 

Тема 7. ОБОРОТНІ КОШТИ

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ   1. Сутність і значення оборотних коштів.

Задача 1.

Визначити коефіцієнт оборотності, тривалість одного обороту та коефіцієнт завантаження оборотності оборотних активів, якщо чистий до­хід підприємства у звітному році становив 2500 тис. грн.., а середньорічна вартість оборотних активів — 125 тис. грн.

Задача 2.

Протягом року буде виготовлено 1000 виробів, собівартість кожного з яких 183 грн. Тривалість циклу виготовлення — 9 днів, на його початку затрачається 405 грн.

Обчислити норматив оборотних засобів у незавершеному виробництві.

Задача 3.

Очікується, що в поточному році обсяг реалізованої продукції під­приємства становитиме 250 млн. грн.., а середній залишок нормованих оборотних коштів — 35 млн. грн.

Визначити кількість оборотів і тривалість одного обороту оборотних коштів підприємства.

Задача 4.

За прогнозними розрахунками підприємство, що випускає товари народного споживання, у звітному періоді мало виробити товарної про­дукції на загальну суму 1300 тис. грн.. за наявності оборотних коштів у межах 160 тис. грн. Фактично за наявності тих самих оборотних коштів підприємство спромоглося випустити і реалізувати власної продукції на суму 1420 тис. грн.

Визначити суму вивільнення (економії) оборотних коштів підприємства.

Задача 5.

Визначити рівень ефективності використання оборотних коштів під­приємства за показником числа їхніх оборотів, якщо обсяг реалізованої продукції за два суміжні роки становив 26400 і 29300 грн., а середньо­річна сума оборотних коштів дорівнювала відповідно 3460 та 3700 грн.

 

 

Тема 8. ІНВЕСТИЦІЙНІ РЕСУРСИ

  1. Сутність інвестицій та їх класифікація. 2. Об 'єкти і суб 'єкти інвестиційної діяльності згідно законодавства України.

Задача 1.

Проект, що потребує інвестицій у розмірі 35000 грн, передбачає одер­жання прибутку за: 1-й рік - 3500 грн, 2-й рік - 6000 грн, 3-й рік -15000 грн, 4-й рік — 25000 грн. Необхідно визначити ефективність інве­стицій у даний проект.

Задача 2.

Визначити оптимальний розмір потужності цеху, для будівництва якого запропоновано 3 варіанти. Використовувати абсолютні показники ефективності для порівняння варіантів:

 

Показники     Варіант
№1 №2 №3
Потужність, тис. т 52,4 81,3 136,2
Прибуток, грн/т 118,7 104,7 95,1
Питомі капіталовкладення, грн/т 711,8 726,1 856,3

Задача 3.

Розглядається інвестиційний проект виготовлення натуральних соків. Суть проекту: за рахунок капіталовкладень придбати нове устатку­вання для оновлення виробництва і випускати на ньому конкурентоспро­можну продукцію, яка б мала попит на ринку, а саме — натуральні соки. Дані для розрахунку необхідного обсягу капіталовкладень:

>• вартість усього устаткування, необхідного для реалізації інвести­ційного проекту, становить 750 тис. грн;

>• для встановлення, доставки та монтажу цього обладнання необхідно ще 30 тис. грн;

>• сума коштів, необхідна для закупівлі сировини на початковий виробничий цикл, становить 70 тис. грн.

Із загального обсягу капіталовкладень 400 тис. грн. — власний капі­тал та 450 тис. грн — залучений. Залучений капітал — це кредит на 3 ро­ки за таких умов: відсотки за кредит становить 18% і сплачуються щорічно за формулою простих процентів. Сума кредиту повертається в останній рік сплати процентів.

Капіталовкладення здійснюються на початку 2004 року.

Згідно з цим проектом план продажу натуральних соків такий:

Найменування продукції     Річні обсяги продажу продукції за планом, тис. л
2004 р. 2005 р. 2006 р. 2007 р.
Сік яблучний
Сік томатний
Сік вишневий

 

Витрати на виробництво та збут (виробнича собівартість + адміні­стративні витрати + витрати на збут) 1 л. продукції становлять: сік яблучний — 0,95 грн., сік томатний — 1,20 грн., сік вишневий — 1,65 грн.

Прибуток від реалізації продукції планується на рівні 10%.

Дисконтна ставка становить 20%.

Треба оцінити інвестиційний проект за допомогою таких показників:

1) чистий приведений дохід;

2) внутрішня ставка (норма) доходу;

3) рентабельність проекту або індекс доходності;

4) період окупності.

За отриманими показниками зробити висновок про доцільність капі­тальних вкладень.

Задача 4.

В інвестиційний проект вкладено кошти в розмірі 40000 грн, перед­бачається одержання річного прибутку в розмірі 6000 грн протягом 10 років, ставка дисконтування 15%. Визначити коефіцієнти дисконту­вання грошових доходів до періоду здійснення інвестиційних витрат.

Задача 5.

За даними, наведеними в таблиці, визначити:

1) дисконтовану вартість грошових коштів за кожний рік, вико­ристовуючи процентну ставку 12%;

2) чисту дисконтовану вартість руху грошових коштів за 5 років, якщо витрати та надходження коштів становили:

 

Перший рік Витрати коштів 10 000 грн.
Другий рік Надходження коштів 20 000 грн.
Третій рік Надходження коштів 20 000 грн.
Четвертий рік Витрати коштів 10 000 грн.
П'ятий рік Надходження коштів 30 000 грн.

 

Тема 9. ІННОВАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ

  1. Характеристика інновацій та інноваційної діяльності підприємства. 2. Типи й класифікація інновацій.

Задача 1.

За річним планом передбачено проведення організаційно-технічних заходів, які підвищують випуск продукції з 10000 до 14000 т на рік та зменшують витрати на виготовлення 1 т продукції з 65 до 55 грн. Захід упроваджується з 1 січня планового року. Гуртова ціна на одиницю про­дукції становить 80 грн, а капітальні витрати — 67 тис. грн.

Визначити коефіцієнт ефективності та строк окупності заходу.

Задача 2.

Підприємство придбало новий токарний напівавтомат вартістю 45200 грн, який щороку випускатиме 60500 виробів. Ціна одного виро­бу — 2,5 грн, поточні витрати на його виробництво становитимуть 2,2 грн. Нормативний термін служби токарного напівавтомата 7 років.

Обчислити економічний ефект від використання у виробництві ново­го токарного напівавтомата.

Задача 3.

За даними, наведеними в таблиці, визначити економічний ефект від освоєння машинобудівним заводом виробництва нових видів автонаван­тажувачів, які він планує випускати протягом шести років.

 

Показники  
Річний обсяг випуску автонавантажувачів, шт
Витрати на виготовлення навантажувача, грн
Гуртова ціна машини, грн
Податковий прибуток, тис. грн

Задача 4.

Фабрика хутряних виробів придбала п'ять нових швейних багато­операційних машин вартістю 9600 грн кожна. За рік на кожній із машин можна обробити 750 виробів. Ціна виробу становитиме 2940 грн, а витра­ти на його виробництво — 2340 грн.

Технічною документацією передбачений строк служби машин такого класу 7 років.

Визначити економічний ефект від експлуатації нових швейних машин.

Задача 5.

Здійснення реконструкції заводу та впровадження нової технології дає змогу збільшити випуск виробів, знизити витрати на їх виробництво та підвищити продуктивність праці.

 

Вихідні дані До реконструкції Після реконструкції
Річний випуск виробів, тис. шт.
Ціна одного виробу, грн
Витрати на виготовлення виробу, грн
Капітальні вкладення, млн. грн 28,1
Чисельність робітників, чол.

Матеріальні витрати на один виріб знизяться на 10% і будуть станови­ти 75% у структурі витрат. Нормативний коефіцієнт ефективності — 0,13. Визначити:

1) приріст випуску продукції по заводу;

2) приріст продуктивності праці;

3) кількість умовно вивільнених робітників;

4) приріст прибутку підприємства;

5) економію матеріальних витрат;

6) економію капітальних вкладень;

7) річний економічних ефект;

8) доцільність здійснення реконструкції та впровадження нової технології.

 

Тема 10. Техніко-технологічна база виробництва

питання для закріплення матеріалу І самостійної роботи   1. Сутність і поняття техніко-технологічної бази підприємства.

Задача 1.

У цеху машинобудівного заводу "Прогрес" три групи верстатів: шлі­фувальні — 6 одиниць, стругальні — 14 одиниць, револьверні — 15 оди­ниць. Норма часу на обробку одиниці виробу в кожній групі верстатів відповідно: 0,7; 1,3 та 1,8 год.

Визначити виробничу потужність цеху, якщо відомо, що режим роботи двозмінний, тривалість зміни — 8 год, регламентовані простої устаткування становлять 6% від режимного фонду часу, число робочих днів у році — 251.

Задача 2.

Ткацька фабрика "Іскра" працює у дві зміни, тривалість зміни — 8 год, кількість ткацьких верстатів на початок року — 600. З 1 квітня встановлено 50 верстатів, а 1 серпня вибуло 40 верстатів. Число робочих днів у році — 260, плановий процент простоїв на ремонт верстата — 6, продуктивність одного верстата — 5м тканини за годину, план випуску продукції — 11500 тис. м.

Розрахувати виробничу потужність фабрики з випуску тканини та коефіцієнт її використання.

Задача 3.

На початок планового року виробнича потужність цеху становить 1750 шт. виробів. З 1 серпня в результаті виконання будівельних та мон­тажних робіт вводиться в дію додаткова потужність на 1450 виробів, у результаті модернізації устаткування й удосконалення технологічних процесів у жовтні вводиться потужність ще на 850 виробів. З 1 серпня в результаті зняття з виробництва застарілого устаткування ліквідується потужність на 980 виробів.

Визначити: вхідну, вихідну та середньорічну виробничу потужність.

Задача 4.

Виробнича потужність підприємства на початок планового року при заданій номенклатурі та структурі продукції становить 18,4 млн грн. Протягом року планується приріст потужності за рахунок реконструкції на 1,5 млн грн з введенням 15 лютого і на 6 млн грн з 20 червня. Внаслідок зносу устаткування частка виробничих потужностей вибуває з 18 вересня на суму 1,5 млн грн та з 20 листопада — на суму 7 млн грн.

Визначити середньорічну та вихідну виробничу потужності підприємства.

Задача 5.

На спеціалізованій дільниці механічного цеху обробляються шестерні. Працює дільниця по 8 годин 259 робочих днів на рік. Із них 29 днів — зі скороченою тривалістю. На ремонт устаткування планується 6% номіналь­ного фонду часу.

Враховуючи дані, наведені в таблиці, визначити виробничу потуж­ність дільниці.

 

Найменування устаткування Кількість устаткування, шт. Норма часу на обробку шестерні, хв. Середньопрогресивний коефіцієнт виконання норм виробітку
Фрезерне 1,17
Протяжне 1,0
Токарне 1,14
Шліфувальне 1,07

 

 

Тема 11. ОРГАНІЗАЦІЯ ВИРОБНИЦТВА

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ   1. Поняття виробничої діяльності підприємства.

Задача 1.

Тривалість технологічних операцій складає: першої — 3 хв, другої — 4 хв, третьої — 8 хв, четвертої — 5 хв, п'ятої - 2 хв, шостої — 8 хв. Кіль­кість деталей у партії — 5.

Визначити: тривалість технологічного циклу при послідовному, паралельному та послідовно-паралельному переміщенні виробів по опе­раціях.

Задача 2.

Визначити тривалість технологічного циклу обробки 20 деталей при послідовному, паралельно-послідовному і паралельному видах руху в процесі виробництва. Технологічний процес обробки деталей складаєть­ся з чотирьох операцій, тривалість яких становить: 1, 4, 3 і 8 хв. Четвер­та операція виконується на двох верстатах, інші — на одному. Величина передатної партії — 5 шт.

Задача 3.

Визначити такт, темп, довжину робочої зони, площу дільниці та швидкість конвеєра за такими даними: змінне завдання 120 машин; кон­веєр працює в одну зміну, протягом зміни зупиняється один раз на 20 хв; довжина машини, яку складають, — 4м; відстань між суміжними скла­дальними машинами —їм; число робочих місць на конвеєрі — 20; ши­рина конвеєра — 8м; проходи зі всіх сторін — по 2 м.

Задача 4.

Визначити довжину і швидкість руху конвеєра на підставі таких да­них: трудомісткість складання виробу — 85 хв, такт потоку — 4 хв, від­стань між центрами робочих місць — 2м, робочі місця розміщені по оби­дві сторони конвеєра.

Задача 5.

Програма випуску виробів із робочого конвеєра безперервної дії за місяць — 5000 шт. У результаті впровадження прогресивної технології поліпшення праці тривалість технологічного циклу виготовлення виробу на конвеєрі зменшилася на 15% і становить 72 хв. Лінія працює у дві змі­ни по 8 год. Число робочих днів на місяць — 22. Регламентовані перер­ви — 20 хв у зміну.

Визначити число робочих місць на конвеєрі; випуск виробів із кон­веєра після впровадження прогресивної технології і поліпшення органі­зації праці.

 

Тема 12. Виробнича і соціальна інфраструктура

  1. Значення, склад і характеристика виробничої інфраструктури. 2. Вплив виробничої інфраструктури підприємства на ефективність господарювання.

Задача 1.

Трудомісткість одиниці категорії складності ремонту механічної і електричної частин устаткування становить відповідно 50 і 12,5 людино-годин. Реальний річний фонд часу роботи одного робітника становить 1740 годин. Необхідна кількість ремонтів парку устаткування різних ка­тегорій складності протягом року наведена у таблиці.

 

Категорія складності й ремонту окремих груп устаткування
Кількість ремонтів у розрахун­ковому році

Обчислити:

1) річний обсяг робіт ремонтно-механічного цеху підприємства (лю­дино-годин);

2) середньооблікову чисельність ремонтників (слюсарів та електри­ків окремо).

Задача 2.

Обчислити річний обсяг витрат свердел і потребу в них підприємства на наступний рік, якщо:

>• робоча довжина використовуваного інструмента становить 36 мм;

>• товщина шару металу, що знімається з ріжучої частини свердла у процесі його переточування, дорівнює 3 мм;

>- стійкість свердла становить 60 хв;

>• коефіцієнт несвоєчасного виходу з ладу інструменту має нульове значення;

>• машинний час роботи свердла при обробці однієї деталі — 5 хв;

>• річна програма випуску деталей — 120 тис. шт.;

>• передбачуваний оборотний фонд інструменту на початок розра­хункового року становить 400 одиниць, а фактичний запас на 1 жовтня поточного року — 200 одиниць.

>• у четвертому кварталі розрахункового року на підприємство має надійти 150 свердел.

Задача 3.

Середньорічне споживання одного із видів інструменту, що застосо­вується на виробничому підприємстві, становить 1500 одиниць. Оборот­ний фонд цього виду інструменту на розрахунковий рік становить 800 штук. За розрахунками заводських спеціалістів, фактичний запас інструменту на початок останнього кварталу поточного року має досягти 400 одиниць. На початку грудня розрахункового року очікується надхо­дження на склад підприємства партії інструменту в розмірі 300 штук.

Визначити річну потребу підприємства у використовуваному виді ін­струменту.

Задача 4.

На виробничому підприємстві виготовлені вироби перевозяться зі складального цеху на склад готової продукції за маятниковим маршру­том. Упаковані вироби транспортуються в спеціальних піддонах на від­стань до 500 м. Маса одного виробу дорівнює 25 кг. На одному піддоні розміщуються 8 виробів. Вантажопідйомність електрокара становить 0,5 тонни, середня швидкість руху — 4 км/год. На вантажно-розвантажувальні роботи однієї партії готових виробів, що вміщуються на одному елек­трокарі, відводиться в середньому 12 хв. Коефіцієнт використання транспортного засобу в часі — 0,9, а режим роботи — двозмінний. Се­редньодобовий вантажопотік досягає ЗО тонн за зміну.

Визначити кількість електрокар, необхідних для транспортування готової продукції на підприємстві.

Задача 5.

Визначити необхідний парк вантажних піддонів та електронавантажувачів вантажопідйомністю 1 тонна для здійснення міжцехових пере­везень вантажів механоскладального виробництва на основі наведеної далі інформації.

1. Річні вантажопотоки за окремими типорозмірами піддонів, що застосовуються для вантажоперевезень, наведено в таблиці:

Тип піддону Статичне навантаження одного піддону, т Річний вантажообіг, тис. т
ПІ 1,0
П2 0,5
П3 0,25

2. З піддонів типорозмірів П2 і П3 формуються пакети статичного на­вантаження по одній тонні. Середньотехнічна швидкість руху електронавантажувача становить 3,6 км/год. Середня відстань перемі­щення піддонів дорівнює 110 м.

3. Коефіцієнт використання вантажопідйомності транспортного засобу становить одиницю. Середня тривалість одного навантажувально-розвантажувального циклу не перевищує 10 хв. Коефіцієнт технічної готовності парку електронавантажувачів становить 0,9.

Тема 13. РЕГУЛЮВАННЯ, ПРОГНОЗУВАННЯ ТА ПЛАНУВАННЯ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ   1. Суть, функції та методологія планування.

Задача 1.

Обчисліть план збуту продукції підприємства на основі таких да­них: торік підприємство випустило 1000 виробів А та 3000 виробів Б; у плановому періоді збільшиться виробництво цих виробів на 10%; ціна виробів становить відповідно 4 та 5 тис. грн. Крім того, буде виготовлено комплектуючих виробів на суму 2500 тис. грн, із них на 1500 тис. грн — для сторонніх замовників. Залишки нереалізованої продукції на складі становитимуть на початок планового періоду 9 млн грн, на кінець -0,4 млн грн.

Задача 2.

Підприємство планує виготовити 7500 од. виробів із металу. Середня вага одного виробу 750 г, коефіцієнт використання металу — 0,75. Відхо­ди металу можуть повторно використовуватися у виробництві в обсязі 20%. Ціна металу за 1 кг — 2 грн. Визначити потребу підприємства у ме­талі в плановому періоді.

Задача 3.

Визначити потребу в болтах на плановий період за умови, що норми витрати немає. Фактичні витрати за минулий період становили 5 т. У плановому періоді обсяг виробництва збільшився на 10%. Потрібно за­безпечити економію матеріалів на 3%.

Задача 4.

Визначити загальний обсяг валової продукції, що буде виготовлено підприємством у плановому році, якщо відомо, що середньооблікова чи­сельність працюючих становитиме 830 чол., а денний виробіток на одно­го працюючого - 80 грн.

Задача 5.

Визначити потребу в різальному інструменті на плановий період, як­що його витрати становлять 2000 шт., норматив оборотного фонду на кі­нець планового періоду — 500 шт., а фактична величина оборотного фон­ду на початок планового періоду — 200 шт.

Тема 14. БІЗНЕС ПЛАНУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ   1. Актуальність бізнес-планування на сучасному етапі.

Тема 15. Виробництво, якість і конкурентоспроможність продукції

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ   1. Виробнича програма підприємства, її характеристика та основне завдання.

Тема 16. ПРОДУКТИВНІСТЬ, МОТИВАЦІЯ ТА ОПЛАТА ПРАЦІ

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ   1. Сутність продуктивності праці персоналу.

Задача 1.

Визначити резерви зростання продуктивності праці на підприємстві, якщо трудомісткість одиниці продукції у базовому періоді була 48 нор-мо-годин, у плановому — передбачається на 40% робочих місць ввести нове обладнання, використання якого дає змогу знизити трудомісткість до 36 нормо-годин. У наступному плановому році таке обладнання буде введено на всіх робочих місцях.

Задача 2.

Визначити суму премії за економію матеріальних ресурсів (кольоро­вих металів на умовну деталь), якщо за нормативом відходи при обробці становили 0,3 кг, а фактично знижені на 100 г; обсяг продукції на рік — 10 тис. умовних деталей; ціна 1 кг металу — 3 грн. 70 коп. Економія до­сягнута на 60% за рахунок трудових зусиль і на 40% — за рахунок змі­ни технології. Положенням про преміювання передбачено 50% суми еко­номії матеріальних ресурсів спрямовувати на преміювання працівників підприємства.

Задача 3.

Робітник за допомогою бурового інструменту обслуговує 3 комплекс­ні бригади. Змінна норма виробітку на кожну бригаду — 150 м руди. Ви­робіток першої бригади становить 162 м3, другої — 168 м3, третьої — 156 м . Визначити непрямий відрядний заробіток, якщо робітник від­працював 23 зміни по 6 годин, розрахункова ставка — 1,18 грн за годину.

Задача 4.

Минулого року валова продукція підприємства становила 869418 грн., при середньообліковій чисельності працівників 42 чол. У звітному році на підприємстві виробництво валової продукції збільшилося на 17%, а середня чисельність працівників збільшилася на 2 чол. Проаналізувати зміни обсягу продукції, чисельності персоналу та продуктивності праці на підприємстві.

Задача 5.

Розрахувати місячну заробітну плату майстра машинобудівного під­приємства (місячний посадовий оклад 160-200 грн), якщо йому встанов­лений максимальний оклад, підприємство і цех виконали план за всіма показниками (максимальний розмір премій 70%) з 22 робочих днів за графіком майстер відпрацював 19 днів (3 дні хворів), але у святковий день 8 листопада брав участь у ліквідації аварії без надання додаткового вихідного дня.

 

Тема 17. ВИТРАТИ ВИРОБНИЦТВА

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ   1. Характеристика витрат підприємства.

Задача 1.

Визначити загальну суму витрат підприємства, пов'язану з відрах­уваннями на соціальні заходи, якщо витрати підприємства на оплату праці працівників становлять 100 тис. грн, а відрахування у Фонд со­ціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профе­сійних захворювань — 2,8%.

Задача 2.

Приватне підприємство виготовляє токарні верстати. Фактичний випуск за звітний період — 210 верстатів. Витрати на сировину та мате­ріали склали 310250,64 грн., на оплату праці робітникам, зайнятим

виробництвом верстатів — 28 716,42 грн., загальновиробничі — 16 320,10 грн. та адміністративні витрати — 34 007,30 грн. Сума аморти­заційних відрахувань — 30 820,60 грн.

Вартість незавершеного виробництва на початок звітного періоду — 20 716,80 грн., на кінець - 30 820,60 грн.

Визначити виробничі витрати на виготовлення загальної кількості токарних верстатів та виробничу собівартість одного верстата.

Задача 3.

Підприємство для здійснення підприємницької діяльності викори­стовувало приміщення та верстати балансовою вартістю на початок звіт­ного періоду відповідно 7 000,00 грн. та 4 000,00 грн.

У звітному кварталі при виготовленні продукції витрати на сировину та матеріали склали — 12 100,65 грн., на оплату праці робітникам, зайня­тим виробництвом продукції — 8 300,70 грн., загальновиробничі — 210,60 грн. та адміністративні витрати — 530,00 грн.

Вартість незавершеного виробництва на початок кварталу — 1100,45 грн., на кінець - 2 200,32 грн.

Витрати підприємства, пов'язані з реалізацією продукції — 905,86 грн.

Визначити виробничі витрати на виготовлення продукції та загальну суму витрат на виробництво та реалізацію продукції.

Задача 4.

Визначити рентабельність підприємницької діяльності, якщо виручка підприємства склала 350 620,78 грн., виробничі витрати — 220 900,61 грн., а витрати, пов'язані з реалізацією продукції — 10 617,52 грн.

Задача 5.

Нормальна середньомісячна потужність структурного підрозділу підприємства становить — 200 тис. грн валової продукції, фактична по­тужність у грудні місяці поточного року — 150 тис. грн. Постійні загаль­новиробничі витрати структурного підрозділу — 30 тис. грн.

Визначити розподілені і нерозподілені постійні загальновиробничі витрати структурного підрозділу.

 

Тема 18. ВИТРАТИ ПІДПРИЄМСТВА НА СОЦІАЛЬНІ ЗАХОДИ

  1. Сутність витрат підприємства на соціальні заходи. 2. Джерела формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Задача 1.

Годинна тарифна ставка працівника — 2,45 грн, норма виробітку де­талей за 1 годину — 5, працівник виготовив 800 деталей при нормі 750 де­талей. Визначити розмір заробітної плати працівника за прямою відряд­ною розцінкою; відпрацьований час; рівень виконання норми виробітку; розмір перерахованих коштів до кожного із соціальних фондів (під­приємство належить до 15 класу).

Задача 2.

Розрахувати загальний заробіток робітника та суму, що перерахову­ється до соціальних фондів, якщо праця робітника оплачується за відрядно-прогресивною системою (тільки за виконання основних робіт у розрахунку на місяць), якщо він відпрацював 22 роб. дні по 8 годин, ви­конав обсяг робіт за приведеними в таблиці нормами і розцінками.

Перші два види робіт є основними, останні два — допоміжними. За перевиконання норм на основній роботі розцінки за перевиконану части­ну основних робіт подвоюються.

Вид робіт Кількість Норма часу, нормо-год. Розцінка, грн..
1. Виготовлення деталей М-12 124 шт. 0,67 0,54
2. Складання приладу 46 шт. 2,742 0,52
3. Монтаж устаткування 10 компл. 1,10 0,80
4. Зварювальні роботи 36 пог. м. 0,26 0,19

Задача 3.

Визначити загальну суму витрат підприємства, пов'язану з відрахуван­нями на соціальні заходи, якщо витрати підприємства на оплату праці працівників становлять 100 тис. грн (підприємство належить до 7 класу).

Задача 4.

У зв'язку з ліквідацією підприємства 15 класу (25 жовтня поточного року) працівнику Іванову І. В. за основним місцем роботи належить до виплати:

>• заробіток за дні роботи у жовтні — 580 грн;

»• вихідна допомога у розмірі середньомісячного заробітку — 774 грн;

>• грошова компенсація за невикористану відпустку — 532 грн.

Визначити суму відрахувань до соціальних фондів.

Задача 5.

Розрахувати структуру витрат підприємства "Аміна" в третьому кварталі поточного року (підприємство належить до 6 класу), якщо:

1)витрати, не підтверджені відповідними розрахунками, платіжними
або іншими документами — 4270 грн;

2)витрати на забезпечення працівників спец, взуттям та одягом, що
встановлюється Кабінетом Міністрів України — 1240 грн;

3)витрати для проведення конструкторських робіт щодо ведення
господарської діяльності — 14240 грн;

4)витрати на придбання ліцензій щодо ведення господарської діяль­ності — 5240 грн;

5)витрати на відрядження фізичних осіб — 5120 грн;

6)витрати на оплату праці фізичних осіб — 176240 грн;

7)добровільні внески до пенсійного рахунка працівників у межах
пенсійних планів — 13120 грн;

8) амортизаційні відрахування — 15720 грн.

 

 

Тема 19. ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНІ РЕЗУЛЬТАТИ

1. Основні завдання фінансової діяльності. 2. Особливості зовнішнього фінансування. 3. Сутність фінансового результату підприємства.

Задача 1.

Планові показники фінансової діяльності підприємства характери­зуються такими даними:

Показники Тис. грн..
Собівартість реалізованої продукції
Адміністративні витрати
Витрати на збут
Прибуток із метою оподаткування
Статутний фонд

Визначити розмір чистого доходу, який забезпечить одержання під­приємству 200 тис. грн. чистого прибутку.

Задача 2.

Чистий дохід підприємства становив 250 тис. грн. Рентабельність, як прибуток до операційних витрат, дорівнює 20%.

На яку суму необхідно змінити чистий дохід за умови незмінності су­ми операційних витрат, щоб рентабельність в наступному році збільши­ти на 4%?

Задача 3.

Дохід підприємства становив 400 тис. грн. Рентабельність, як прибу­ток до операційних витрат, дорівнює 15%.

Як зміниться рентабельність за умови незмінності суми операційних витрат, якщо наступного року чистий дохід збільшиться на 5%?

Задача 4.

Вихідні дані ЗАТ "Світоч"

Показники  
1. Обсяг реалізації продукції, тис. шт
2. Ціна одиниці, грн. 1,20  
3. Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн.  

На скільки необхідно збільшити обсяг реалізованої продукції, щоб у плановому періоді фондовіддача становила 0,3?

Задача 5.

Визначити рівень валової та операційної рентабельності одиниці продукції за звітний період згідно з даними, наведеними в таблиці:

 

Тема 20. СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Поняття податку та збору (обов'язкового платежу). 2. Принципи побудови системи оподаткування України.

Тема 21. ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ПІДПРИЄМСТВА

питання для закріплення матеріалу І самостійної роботи   1.Сутність економічної безпеки підприємства.

Тема 22. РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ І САНАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВА

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ   1. Сутність та завдання реструктуризації підприємства.

Тема 23. БАНКРУТСТВО І ЛІКВІДАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВА

ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ   1. Сутність банкрутства та причини його виникнення.

Список навчальної та довідкової літератури

Законодавчі та нормативні документи

2. Закон України „Про власність” // Відомості Верховної Ради України - 1991 - №20. 3. Закон України „Про господарські товариства” //ДІБП – 1992 - №2 4. Закон України „Про підприємництво”, Постанова Верховної Ради України про введення в діло Закону України „Про…

Основна література

11. Бізнес. Менеджмент. Навчальний посібник. За редакцією Федулової Л.І., Київ, видавництво „Науковий світ” 2002

12. Бойчик І.М. Економіка підприємства: Навч. посібник.- К.: Атіка, 2007

13. Бойчик І.М. Економіка підприємства.- К.: Атіка. 2002

14. Бойчик І.М., Харів П.С., Хопчан М.У. Економіка підприємств. Навчальний посібник. – Львів. „Сиолом” 2000р., 212с.

15. Економіка підприємства: Підручник. – У 2т./За ред. С.Ф. Покропивного. – К.: Хвиля-Прес, 2001.

16. Економіка підприємства./ За ред. А.В. Шегди.- К.: Знання 2005

17. Козачук Н.Ф. Вказівки до виконання курсових робіт з дисципліни «Економіка підприємства».- Миколаїв: МПІ, 2008

18. Кулі шов В.В. Економіка підприємства: теорія і практика Київ, 2002

19. Петрович Й.М. Економіка підприємства.- Л.: Магнолія – плюс,2004

20. Покропивний С.Ф. Економіка підприємства.- К.: КНЕУ, 2001

21. Покропивний С.Ф, Швиданенко Г.О. Економіка підприємства. Збірник практичних задач. Київ, КНЕУ,1999

22. Семернікова І.О. Мешкова-Кравченко Н.В. Економіка підприємства. Підручник.: Херсон, 2010

23. Шваб Л.І. Економіка підприємства.- К.: Каравела, 2004

Додаткова література

24. Бойченко І.М. та ін. Економіка підприємств.- Львів, 1999

25. Зубовський В. Економіка підприємства. – Київ, УФИМБ, 1999.

26. Иванов Г.П. Антикризисное управление: от банкротства к финансовому оздоровлению. – М.: Закон и право; ЮНИТИ, 1995

27. Кейлер В. Экономика предприятия. – М.: ИНФРА – М, 1999г, 132с.

28. Кинерма Г. Экономика предприятия. Словарь. – М.: Юрист, 2000, 272с.

29. Краткий курс по экономике предприятия. – К.: Генеза 1998. 302с.

30. Кушнір В.С. Основи економіки і організації бізнесу Навчальний посібник.-К.: 1997.

31. Макаровська Т.П., Бондар Н.М. Економіка підприємства.- К.: МАУП, 2003

32. Міхасюк І.Р., Мельник А.Ф. Крулка Л.І. Залога З.Н. Державне регулювання економіки за ред. І.Р. Міхасюка, підручник. – К.: Атика, 2000.

33. Примак Т.О. Економіка підприємства: навчальний посібник. – К.: Викар 2001.

34. Прусов А.Г. Основы рыночной экономики. Киев, в двух томах, 2000.

35. Харів П.С. Економіка підприємства: Збірник задач і тестів.- К.: Знання-Прес, 2001.

 

– Конец работы –

Используемые теги: дисципліни, Економіка, під, ємства, 03050901, Бухгалтерський, Облік0.102

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: З дисципліни Економіка підприємства 5.03050901 Бухгалтерський облік

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проекту"Економіка виробничо-господарської діяльності підприємства" з дисципліни"Економіка підприємства"
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ до виконання курсового проектуЕкономіка виробничо господарської діяльності підприємства...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з предмету Економіка підприємств. Розділ 1 Підприємство в сучасній системі господарювання
Політехнічний технікум... Конотопського інституту Сумського державного університету...

Грошові кошти та організація розрахунків на підприємствах. Розрахунок планування прибутку. Розрахунок загального та чистого прибутку, їх розподіл і використання. Санація підприємства
Основними завданнями фінансової роботи являються - мобілізація фінансових ресурсів в розмірі, необхідному для забезпечення нормального процесу… Призначення фінансового планування і прогнозування полягає в визначенні потреб… Оперативна фінансова робота складається з комплексу заходів з мобілізації фінансових ресурсів, необхідних для…

КУРС ЛЕКЦІЙ з дисципліни Метою дисципліни Маркетингова цінова політика є формування теоретичних знань та практичних навичок щодо розробки і реалізації маркетингової цінової політики підприємства. Лекція №1. Тема. КОНЦЕПЦІЯ ЦІНОУТВОРЕННЯ
Полтавський національний технічний університет... імені Юрія Кондратюка... Кафедра маркетингу...

Лекція 6. Методологічні підходи до оцінювання конкурентоспроможності туристичних підприємств 1. Послідовність та принципи оцінювання конкурентоспроможності туристичних підприємств
План... Послідовність та принципи оцінювання конкурентоспроможності туристичних... Критерії та показники конкурентоспроможності туристичних підприємств...

Робоча програма і короткий конспект лекцій до самостійного вивчення курсу Економетрія 7.050106 Облік і аудит і 7.050107 Економіка підприємств
Харківська національна академія... міського господарства Робоча програма і короткий конспект лекцій...

Сутність та організація Підприємницької діяльності. Економіка підприємництва. Особливості регулювання Підприємницької діяльності
ВСТУП... РОБОЧА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ КОРОТКИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ...

З дисципліни Економічна теорія Економіка з дисципліни Економічна теорія Економіка КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ
МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКИЙ КОМП ЮТЕРНО ТЕХНОЛОГІЧНИЙ КОЛЕДЖ... НТУ ХПІ...

З дисципліни Економіка І ФІНАНСИ підприємства Для виконання розрахунково-графічної роботи
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ІМЕНІ О М БЕКЕТОВА...

Основи організації Фінансів підприємств. Поняття фінансів підприємств, їх зміст, функції
Тема... Основи організації... Фінансів підприємств...

0.029
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам