Таблиця 4

Поряд з грошовими коштами на рахунках в банку, органах Державного ка­значейства і в касі бюджетні установи і централізовані бухгалтерії розпоряджа­ються іншими коштами, до яких належать: грошові документи в національній та іноземній валюті, грошові кошти в дорозі.

Грошові документи зберігаються в касі установи у сейфах, металевих ша­фах, спеціально облаштованих приміщеннях. На керівника установи та матері­ально відповідальних осіб поширюються всі вимоги щодо збереження грошових документів, так само, як і щодо грошових коштів у касі установи.

До грошових документівналежать: сплачені талони на бензин і мастило, оплачені путівки в будинки відпочинку, санаторії, на турбази, отримані повід­омлення на поштові перекази, поштові марки і марки держмита, бланки трудо­вих книжок і вкладиші до них тощо.

На рахунках цієї групи також обліковуються оборотні активи установи у формі еквівалентів грошових коштів, тобто коштів, що містяться в акредитивах, у чекових книжках. Акредитивиможуть застосовуватися установами як за коштами загального, так і спеціального фондів бюджету. Порядок оформлення акредитивів і строки їх дії для установ, що здійснюють казначейське обслуговування кошторисів, установлюється Державним казначейством України, для установ, рахунки яких згідно з чинним законодавством залишені в установах банків, — Національним банком України. Умови та порядок проведення акредитивної форми розрахунків передбачаються договором. Строк дії акредитива встановлюється відповідно до чинного законодавства. Для скорочення термінів розрахунків готівкою за отримані товари (викона­ні роботи та надані послуги) застосовують розрахункові чеки(чекові книжки), які використовуються тільки для перерахувань з рахунку чекодавця на рахунок отри­мувача коштів і не підлягають сплаті готівкою. Форми розрахункових чеків затвер­джуються Національним банком України. Порядок заповнення розрахункових че­ків (чекових книжок) та механізм розрахування ними визначаються нормативними документами Національного банку України відповідно до чинного законодавства. При отриманні горючих і мастильних матеріалів деякі установи застосо­вують смарт-картки.Порядок відображення в обліку придбання горючих і мас­тильних матеріалів з застосуванням смарт-карти відрізняється від відображення операцій з придбання цих матеріалів за талонами лише тим, що вартість самої смарт-картки потрібно обліковувати як малоцінні і швидкозношувані предмети. Для обліку інших коштів в плані рахунків передбачено активний рахунок № 33 „Інші кошти", який має чотири субрахунки