рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ - раздел Экономика,   Міністерство Освіти І Науки України...

 

Міністерство освіти і науки України

Харківський національний університет

Імені В.Н. Каразіна

 

Економічний факультет

 

Глушач Ю.С.

 

 

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

 

Навчально-методичний посібник

 

 

Харків - 2011

 

 

УДК 657.01(075.8)

ББК 65.052.20-01я7

Г55

Друкується за рішенням вченої ради економічного факультету

Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна

(протокол №3 від 18.03.2011)

 

Рецензенти:

Руднєв А.С., к.е.н.,заступник голови правління ПАТ «РЕАЛ БАНК».

 

Третяк В.П., к.е.н., доцент кафедри економіки та менеджменту Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна

 

 

Г55   Глушач Ю.С.. Теоретичні основи бухгалтерського обліку: Навчально-методичний посібник. – Х.: ХНУ імені. В.Н.Каразіна, 2011. -130 с.

 

 

В посібнику розкрито роль та значення обліку в управлінні підприємством, законодавче регулювання та реформування бухгалтерського обліку в Україні. Розглянуті основи побудови, принципи, методи, технологія ведення бухгалтерського обліку та складання бухгалтерської звітності. Детально, з використанням прикладів розв’язання задач, викладена тема «Облік господарських процесів».

В посібнику з метою закріплення навчального матеріалу з теорії бухгалтерського обліку надані питання для самоконтролю знань та завдання для самостійної роботи студентів, наведено План рахунків та форми фінансової звітності.

Навчальне видання підготовлено у відповідності з програмою курсу «Бухгалтерский облік» для студентів спеціальності 6.050100 «Облік і аудит» і може бути корисне при вивченні цієї дисципліни студентами різних форм навчання економічних факультетів та вузів.

 

  УДК 657.01(075.8) ББК 65.052.20-01я7

 

  © Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, 2011
  © Глушач Ю.С., 2011

ТЕМА 1. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК, ЙОГО СУТНІСТЬ І ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ

1. Загальне поняття про облік і його роль в системі управління підприємством.

2. Реформування бухгалтерського обліку і звітності в Україні.

3. Закон України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», його суть, значення і основні положення.

4. Основні функції та принципи бухгалтерського обліку.

 

Загальне поняття про облік і його роль в системі управління підприємством.

Господарський облік як самостійна область формувався протягом тисячоліть (близько 8–9 тис. років). Він виник одночасно з письменністю і став… Вперше бухгалтерський облік як окрему складову господарського обліку визначив… Розвиток ринкових відносин сприяв формуванню бухгалтерського обліку як засобу управління діяльністю торгових компаній…

Реформування бухгалтерського обліку і фінансової звітності в Україні.

Облікові методи і прийоми, що склалися при адміністративно-командній системі управління народним господарством, стали неприйнятними в нових умовах,… У 1996 р. відбувся перший з'їзд бухгалтерів і аудиторів України, на якому була… Ухвалою КМУ від 28.11.98 №1706 була затверджена Програма реформування системи бухгалтерського обліку, яка передбачала…

Закон України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні”, його суть, значення і основні положення.

Значення першого Закону України “Про бухгалтерський облік” і фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. №996 для здійснення обліку і звітності… Суть Закону полягає в тому, що їм закріплений перехід України на систему… Закон набув чинності з 1.01.2000 р. У нім чітко визначено положення головного бухгалтера і міру його відповідальності.…

Основні функції та принципи бухгалтерського обліку.

Основними функціями бухгалтерського обліку є: - здійснення безперервного, суцільного, взаємопов’язаного й документованого… - забезпечення достовірною і своєчасною інформацією внутрішніх і зовнішніх користувачів про господарські процеси та…

ТЕМА 2. ПРЕДМЕТ І МЕТОД БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

1. Предмет і об'єкти бухгалтерського обліку.

2. Метод бухгалтерського обліку.

3.Облікова політика підприємства.

 

Предмет і об'єкти бухгалтерського обліку.

Предметом будь-якої науки називають те, що вивчає дана наука. Бухгалтерський обліквивчає господарську діяльність підприємства, яка складається з… Для здійснення господарської діяльності кожне підприємство має в своєму… Разом з господарськими засобами необхідною умовою господарської діяльності є праця. Витрати праці включаються разом з…

Господарські засоби (активи) – це матеріальні цінності, нематеріальні активи, грошові кошти і засоби в розрахунках. Залежно від їх участі в процесі виробництва активи підрозділяються на необоротні і оборотні.

До оборотних активів відносяться запаси, грошові кошти і засоби в розрахунках, а до необоротних активів – основні засоби, довгострокові фінансові вкладення і нематеріальні активи. Класифікація активів підприємства представлена на рис.1.

Активи (згідно П(С) БО-2 “Баланс” п.4) – це ресурси, контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до збільшення економічних вигод в майбутньому. (Майбутня економічна вигода – це можливість прямого або непрямого збільшення грошових коштів або їх еквівалентів. Наприклад, використання активів у виробництві продукції з метою її подальшої реалізації, обмін на інші активи, зменшення відтоку грошових коштів шляхом впровадження нової техніки, оптимальна податкова політика).

 

Нематеріаль- Матеріальні Грошові кошти Засоби в розрахунках

ні активи цінності та їх еквіваленти або дебіторська

заборгованість

 

 

Основні засоби Довгострокові фінан Запаси

сові вкладення в акції ,

облігації

 

 

Необоротні активи Оборотні активи

 

Рис.1. Класифікація активів підприємства.

Основні засоби – це матеріальні активи, які утримуються підприємством для використання у виробництві або постачанні товарів і наданні послуг, для здачі в оренду іншим підприємствам або для адміністративних цілей; використовуватимуться, як очікується, протягом більше одного звітного періоду (або операційного циклу, якщо він більше 1 року).

Згідно визначенню активів об'єкт основних засобів, визнається активом тоді, коли існує вірогідність того, що підприємство отримуватиме в майбутньому економічні вигоди, зв'язані з використанням цього активу і якщо його вартість може бути достовірно визначена.

Згідно плану рахунків бухгалтерського обліку основні засоби класифікуються в наступні групи:

1) інвестиційна нерухомість;

2) земельні ділянки;

3) капітальні вкладення на поліпшення земель;

4) будівлі і споруди;

5) машини і устаткування;

6) транспортні засоби;

7) інструмент, інвентар;

8) робоча і продуктивна худоба;

9) багаторічні насадження.

Нематеріальні активи (згідно П(С) БО-8) – це немонетарні (не грошові) активи, що не мають матеріальної форми, які можуть бути ідентифіковані (відокремлені від підприємства) і утримуються підприємством з метою використання протягом періоду більше 1 року для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях або для надання в оренду іншим особам.

До складу нематеріальних активів входять:

– придбані підприємством права користування природними ресурсами, землею, водою, майном, право оренди приміщень, право на товарні знаки, торгові марки;

– права на об'єкти промислової власності (на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, сорт рослин, породи тварин, ноу-хау);

– права на об'єкти інтелектуальної власності (авторські права, програми для ЕОМ, бази даних);

– гудвіл (комплекс засобів, направлених на збільшення прибутку без збільшення активних операцій, включаючи використання кращих управлінських здібностей, домінуючу позицію на ринку);

– інші (право на здійснення певної діяльності, використання економічних привілеїв).

Довгострокові фінансові вкладення (інвестиції) – це активи, які містяться підприємством з метою збільшення вартості капіталу або отримання інших вигод для інвестора. Це інвестиції на період більше 1 року та ті, які не можуть бути реалізовані у будь-який момент (вкладення в облігації, акції).

Грошові засобице кошти в касі, на банківських рахунках, в дорозі, у формі грошових документів (розрахункових чеків, ощадних сертифікатів, путівок, поштових марок і таке інше) і у виставлених акредитивах.

Еквіваленти грошових засобів – це короткострокові високоліквідні фінансові інвестиції (цінні папери), які вільно конвертуються в грошові кошти.

Дебіторська заборгованість – це сума заборгованості юридичних і фізичних осіб, які внаслідок минулих подій заборговували підприємству певну суму грошових коштів, їх еквівалентів або інших активів.

Дебіторська заборгованість може бути довгостроковою (заборгованість з фінансової оренди, за векселями отриманими терміном погашення більше 1 року) або поточною, у вигляді:

– векселів отриманих (“заборгованість, забезпечена векселями”);

– дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги (заборгованість покупців, замовників);

– дебіторській заборгованості з розрахунків з бюджетом, з авансів виданих, з нарахованих доходів (відсотків, дивідендів), з внутрішніх розрахунків.

Запаси – оборотні активи, які згідно визначенню, що дано в п.4 П(С)БО-9:

– містяться (призначені) для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності (тобто мова йде про товар і готову продукції);

– знаходяться в процесі виробництва в цілях подальшого продажу продукції виробництва (незавершене виробництво – НЗП);

– містяться для використання під час виробництва продукції, виконання робіт і надання послуг, а також управління виробництвом (сировина, матеріали, паливо, МБП і тому подібне).

Джерела господарських засобів – це деяка економічна умовність, на якій заснований основний метод – метод подвійного запису, згідно якому кожному засобу відповідає джерело (рис.2).

Джерела, які також називають пасивами, підрозділяються на власні і позикові.

Власні джерела – це Статутний капітал (УК), Резервний капітал, Додатковий капітал і ін., нерозподілений прибуток (тобто не обернений в капітал прибуток).

Позикові джерела – це зобов'язання (тобто борги підприємства або кредиторська заборгованість), які класифікуються залежно від термінів і умов погашення

 

Статутний Інші види

капітал капіталу Прибуток Зобов'язання

 

Власні джерела Позикові джерела

(власний капітал) (позиковий капітал)

 

Рис.2 Класифікація джерел господарських засобів (пасивів).

Власний капітал – це частина в активах підприємства, яка залишається після вирахування зобов'язань, тобто К=А–З або К=А (для новоствореного підприємства).

Власний капітал створюється двома шляхами:

– внесенням власних засобів до Статутного капіталу (СК);

– накопиченням суми доходу, що залишається на підприємстві.

За формами власний капітал ділять на інвестований, в який входять Статутний капітал і Додатково внесений капітал, і реінвестований капітал, тобто Нерозподілений прибуток.

Статутний капітал (СК) – зафіксована в засновницьких документах загальна вартість активів, яка є сумою внесків власників (учасників) в капітал підприємства.

Статутний капітал на державних підприємствах утворюється за рахунок державного бюджету і складається з суми основних коштів і мінімальної потреби в оборотних коштах. На підприємствах інших форм власності він складається з внесків учасників (засновників) в майно підприємства. Частка внеску кожного визначає його право на частку в чистому прибутку, що розподіляється як дивіденди.

Статутний капітал визначений в засновницьких документах і підлягає обов'язковій реєстрації. Це сума простих і привілейованих акцій за їх номінальною (оголошеною) вартістю. Збільшення Статутного капіталу може бути тільки після внесення всіма учасниками своїх внесків.

Пайовий капітал – сума пайових внесків членів товариств і інших підприємств, яка передбачена засновницькими документами. Цей капітал формують кредитні товариства, колективні підприємства, підприємства споживкооперації та інші, в яких частина власного капіталу формується за рахунок пайових внесків.

Існують обов'язкові і додаткові пайові внески. Розмір обов'язкових встановлюється загальними зборами пайовиків, виходячи з потреб в оборотних коштах. Їх сума, з урахуванням фінансового стану, повертається пайовикові при виході з підприємства або ліквідації підприємства. Додаткові пайові внески вносяться на добровільних засадах з метою забезпечення розвитку підприємства і підлягають повному або частковому поверненню за заявою пайовиків. Щорічно при розподілі прибутку на суму обов'язкових і додаткових внесків нараховуються дивіденди, які, за узгодженням з пайовиком, можуть йти на збільшення його паю.

Додатковий капітал (ДК) підрозділяють на – додатково вкладений капітал – сума, на яку вартість реалізації випущених акцій перевищує їх номінальну вартість (емісійний дохід) і інший додатковий капітал – сума дооцінки необоротних активів, вартість безоплатно отриманих активів від інших юридичних і фізичних осіб.

Резервний капітал (РК) – сума резервів, створених згідно чинному законодавству або засновницьким документам за рахунок нерозподіленого прибутку. (ВАТ створює РК згідно засновницьким документам, але не менше 25% СК. Розмір щорічних відрахувань на поповнення РК передбачений засновницькими документами за рахунок чистого прибутку, і не може бути менше 5% чистого прибутку.)

Засоби резервного капіталу прямують на покриття непередбачених витрат, збитків, боргів при ліквідації. Залишки РК переходять на баланс підприємства наступного року.

Нерозподілений прибуток (непокриті збитки) – сума прибутку, яка реінвестована в підприємство, або сума непокритого збитку.

Сума нерозподіленого прибутку поточного року = сумі нерозподіленого прибутку минулого року + чистий прибуток за поточний рік – дивіденди за поточний рік – внески на поповнення Резервного капіталу.

Неоплачений капітал – сума заборгованості власників (засновників) по внесках до Статутного капіталу.

Вилучений капітал – фактична собівартість акцій власної емісії або часток, викуплених товариством у його учасників (викуплені акції повинні бути реалізовані або анулювані протягом 1 року).

До джерел позикових засобів (позикового капіталу) відносять:

кредити банків і позики, які видаються на певну мету і з поверненням в обумовлені терміни;

кредиторську заборгованість, тобто заборгованість даного підприємства іншим підприємствам, організаціям і особам. Вона утворюється в процесі господарської діяльності при виникненні на підприємстві неоплачених боргів. Сюди ж відносять зобов'язання з розподілу тобто заборгованість перед робочими і службовцями із заробітної плати, перед органами соціального страхування, з нарахуваннь на заробітну плату і перед фінансовими органами по платежах до бюджету.

Джерела позикових засобів прийнято називати зобов'язаннями. Зобов'язання (згідно П(С)БО 2) – це заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілює в собі економічні вигоди.

Зобов'язання класифікують на поточні і довгострокові.

Зобов'язання називаються поточними, якщо вони будуть погашені протягом операційного циклу або 12 місяців з дати балансу і якщо вони виникли в ході нормального операційного циклу (незалежно від терміну) в результаті придбання сировини, матеріалів, нарахування комунальних послуг, заробітної плати персоналу і тому подібне.

Операції, які прямо не пов'язані з операційною діяльністю підприємства (кредити, оголошення дивідендів, податок на прибуток, що підлягає сплаті), вважають поточними, якщо їх необхідно погасити протягом 12 місяців з дати балансу.

До поточних зобов'язань відносять:

– короткострокові кредити банків;

– поточна заборгованість по довгострокових зобов'язаннях;

– векселі видані;

– кредиторська заборгованість за товари (роботи, послуги);

– поточні зобов'язання по розрахунках:

– з авансів отриманих;

– з бюджетом за податками і платежами;

– з позабюджетних платежів;

– зі страхування;

– з оплати праці;

– з учасниками (нараховані до оплати дивіденди, відсотки);

– з внутрішніх розрахунків;

– інші поточні зобов'язання.

До довгострокових зобов'язань відносять зобов'язання, термін погашення яких більше 12 місяців з дати Балансу, окрім згаданих вище (тобто тих, що виникли в ході нормального операційного циклу).

До довгострокових зобов'язань відносяться:

– довгострокові кредити;

– інші довгострокові фінансові зобов'язання;

– відстрочені податкові зобов'язання;

– зобов'язання за облігаціями випущеними;

– зобов'язання за виданими довгостроковими векселями;

– зобов'язання за іншими позиковими засобами.

Відстрочені податкові зобов'язання виникають, коли податок на прибуток, розрахований згідно податковому законодавству, менше облікового податку на прибуток.

 

Метод бухгалтерського обліку.

Метод бухгалтерського обліку складається з окремих специфічних методичних прийомів: - документування; - інвентаризація; - …   Розглянемо кожен з них докладніше.

Облікова політика підприємства.

Облікова політика – сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання і представлення фінансової… Принципи бухгалтерського обліку і фінансової звітності, закріплені Законом… Керівник затверджує наказ про облікову політику і несе відповідальність за його зміст.

Таблиця 1

  Існують і інші сфери діяльності, для яких в обліковій практиці застосовуються… Це, наприклад, такі як:

Поняття про бухгалтерський баланс, його значення і використання в управлінні.

Всі ці відомості можливо отримати з бухгалтерського балансу, де всі господарські засоби (активи) і їх джерела економічно згруповані і представлені в…   Згідно П(С)БО-1, баланс – це звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи,…

Структура балансу, зміст і оцінка окремих статей.

За своєю будовою баланс є двосторонньою таблицею, де ліва частина (“Актив”) – показує склад і розміщення господарських засобів (активів), а права частина (“Пасив”) – відображає джерела формування цих засобів, серед яких власний капітал і зобов'язання, і їх цільове призначення.

Суми активів і пасивів балансу повинні бути рівні. Ця рівність обумовлена тим, що і в “Активі” і в “Пасиві” балансу відбиті одні й ті ж самі засоби, але згруповані за різними ознаками:

в „ Активі” – за складом і розміщенням;

в „Пасиві” – за джерелами формування і цільовим призначенням.

Структура балансу відповідно до П(С) БО-2 представлена в таблиці 2.

 

Таблиця 2

Структура балансу

Згідно П(С)БО-2 “Баланс” активи – це ресурси, контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до…     Витрати на придбання і створення активу, які не відповідають умовам визнання активом, не можуть бути відображені в…

Зміни в балансі під впливом господарських операцій.

Господарські операції за ознакою їх впливу на баланс ділять на 4 типи. Щоб з'ясувати характер змін в балансі під впливом господарських операцій,…  

Баланс

Актив Сума, грн. Пасив Сума грн.
Основні засоби Статутний капітал
Матеріали Прибуток
Незавершене виробництво Кредити банків
Каса Постачальники
Поточний рахунок    
Разом Разом

 

Розглянуті чотири операції охоплюють всі можливі варіанти змін в балансі і дозволяють зробити висновки:

1. Кожна господарська операція вносить зміни не менше ніж в дві статті балансу.

2. Всі господарські операції за характером змін, що викликаються у складі активів і пасивів балансу, підрозділяються на 4 типи:

Операції I типу – це операції, які викликають зміни у складі господарських засобів (активів балансу) без зміни загальної величини підсумку балансу. (Умовна формула: +А–А)

Операції II типу, що викликають зміни в джерелах утворення цих засобів, приводять до зміни в статтях пасиву, не міняючи загальний підсумок балансу. (Умовна формула: + П – П)

Операції III типу обумовлюють збільшення і в статтях активу і пасиву балансу на одну і ту ж суму, збільшуючи загальний підсумок, але не порушуючи рівняння балансу. (Умовна формула: + А + П)

Операції IV типу – це операції, що характеризують вибуття засобів з підприємства, викликають рівновелике зменшення залишків відповідних статей активу і пасиву балансу, при цьому рівняння підсумків не порушується. (Умовна формула: – А – П)

3. Підсумки активу і пасиву балансу змінюються тільки в тому випадку, коли господарська операція зачіпає одночасно і активи підприємства і пасиви (капітал або зобов'язання) – операції III і IV типів.

Операції, що викликають тільки перегрупування засобів в активі (I тип) або в пасиві балансу (II тип), на підсумок балансу не впливають.

Рівняння підсумків активу і пасиву балансу зберігається після будь-якої операції.

 

Питання для самоконтролю:

1. Що є бухгалтерський баланс?

2. Що є метою складання балансу?

3. Яку структуру має баланс?

4. Які розділи містить активна частина балансу?

5. Які розділи містить пасивна частина балансу?

6. З чого складаються необоротні активи?

7. В яких випадках активи класифікують як оборотні?

8. Як визначають суму власного капiталу пiдприємства ?

9. Що входить у зобов’язання пiдприємства ?

10. За яких умов активи та зобов'язання можуть відображатись в балансі?

11. Якою є основна властивiсть бухгалтерського балансу ?

12. Як записується формула фундаментальної облiкової моделi ?

13. Як змiнюються значення статей бухгалтерського балансу внаслiдок здiйснення господарських операцiй ?

14. Яких основних вимог необхідно дотримуватись при складанні балансу?

15. Чи є баланс комерційною таємницею підприємства?

 

ТЕМА 4

РАХУНКИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ І ПОДВІЙНИЙ ЗАПИС

1. Рахунки бухгалтерського обліку, їх призначення і побудова.

2. Подвійний запис, його суть і значення.

3. Класифікація рахунків, її значення.

4. План рахунків бухгалтерського обліку.

Рахунки бухгалтерського обліку, їх призначення і побудова.

Рахунки – це один з елементів методу бухгалтерського обліку. Вони призначені для поточної реєстрації змін в наявності і складі активів, капіталу і… За своєю будовою рахунку – це таблиці, які складаються з 2 частин. Ліву… Рахунки будуються так, щоб забезпечити інформацію про розмір об'єкту обліку на початок місяця у вигляді залишку…

Схема активного рахунку

Дт Назва рахунку (шифр) Кт

С.П. _______________ Господарські операції, що збільшують початковий стан об'єкту обліку (+)   Господарські операції, що зменшують початковий стан об'єкту обліку (–)
О. О.
С.К.: ___________  

Основні реквізити рахунку:

1) Сальдо початкове (С.П.) – показує залишок по даному рахунку на початок місяця (записується з відповідної статті балансу);

2) Оборот (О.) – показує суму операцій по дебету (кредиту) рахунку за місяць (записується як підсумок записів сум операцій по дебету або кредиту рахунку).

3) Сальдо кінцеве (С.К.) – показує залишок по рахунку на кінець звітного місяця (визначається як різниця між сумами, на одній стороні рахунку і сумами на іншій).

Сальдо може бути дебетове або кредитове залежно від того, чи перевищує загальна сума по дебету рахунку загальну суму по кредиту рахунку або навпаки.

У разі відсутності залишку рахунок вважається закритим.

Зв'язок балансових рахунків з балансом:

– залишки записуються в рахунок на ту ж сторону, що і в балансі;

– на підставі записів по рахунках визначаються залишки на останнє число місяця і за ними складається баланс.


По відношенню до балансу рахунки діляться на активні, пасивні і активно-пасивні.

1. Активні рахунки – призначені для поточного обліку стану, руху і зміни господарських засобів (активів) підприємства за їх видами.

При складанні балансу залишки активних рахунків відбиваються в активі балансу. Активні рахунки завжди мають дебетове сальдо (залишок заноситься в ліву частину рахунку). Надходження засобів (активів) на підприємство відбивається за дебетом, а вибуття за кредитом.

Для визначення кінцевого сальдо на активному рахунку треба до сальдо початкового додати оборот за дебетом і відняти оборот за кредитом: СКакт = СП + ОД – ОК

2. Пасивні рахунки – призначені для поточного обліку стану, руху і зміни джерел засобів підприємства (капіталу і зобов'язань). Їх залишки є статтями пасиву балансу. Завжди мають кредитове сальдо. Збільшення об'єкту облікуна пасивних рахунках відбивається за кредитом, зменшення – за дебетом. Сальдо кінцеве визначається так: СКпас.= СП + ОК – ОД

 

 

Дт активний рахунок Кт Дт пасивний рахунок Кт

С.П. С.П.

 

 

О.Д. О.К. О.Д. О.К.

 

С.К.=СП+ОД–ОК С.К.=СП+ОК-ОД

3.Активно-пасивні рахунки – це рахунки, які суміщають властивості як активних, так і пасивних рахунків. На них в основному враховуються розрахунки з підприємствами, характер заборгованості яких міняється по відношенню до даного підприємства. (Наприклад, рахунок 64 “Розрахунки за податками і платежами” або рахунок 68 “Розрахунки за іншими операціями”).

Дебет і кредит таких рахунків має різний зміст залежно від об'єкту, що враховується. Якщо на таких рахунках враховуються розрахунки з дебіторами, то по дебету відбивається збільшення суми дебіторської заборгованості, а по кредиту – зменшення. Якщо ж на таких рахунках враховується кредиторська заборгованість, то навпаки – по дебету відображають зменшення кредиторської заборгованості, а по кредиту– її збільшення.

Сальдо на таких рахунках повинне бути показане розгорнуто, тобто і по дебету і по кредиту рахунку (залишок дебіторської заборгованості – по дебіту, залишок кредиторської заборгованості – по кредиту).Згортати сальдо не можна, оскільки дебітори винні не кредиторам, а даному підприємству, яке має, в свою чергу, заборгованість перед кредиторами. Визначається сальдо за даними аналітичного обліку.

Розглянемо на прикладі заповнення активного і пасивного рахунків.

Приклад 1.

На 1.02.20хх р. в касі було 500 грн. Протягом місяця в касу поступили гроші за реалізовані товари – 5 000 грн., отримано з поточного рахунку для виплати заробітної плати – 20 000 грн.; здана в банк на поточний рахунок виручка від реалізації товарів – 5 000 грн., виплачена заробітна плата – 18 600 грн., витрачено на закупівлю технічної літератури – 320 грн., здана в банк депанована заробітна плата – 1 400 грн.

 

ДТ рахунок 30 “Каса” КТ

С.П. 500

5 000

5 000 18 600

20 000 1400

 

О.: 25 000 О.: 25 320

С.К.: 180 [500 + 25000 – 25320 ]

Приклад 2.

На 1.02. 2хх р. залишок на пасивному рахунку “Розрахунки з оплати праці” склав – 2 000 грн.

Протягом місяця нараховано заробітну плату працівникам основного виробництва – 5 000 грн., адміністративно-управлінському персоналу (АУП) – 1 500 грн.

За місяць виплачено заробітну плату робочим основного виробництва – 6 200 грн., АУП – 1 800 грн.

 

Дт рахунок 66 “Розрахунки з оплати праці” Кт

6200 С.П. 2000

1800 5000

 

О.: 8000 О.: 6500

 

С.К. 500 [2000+6500–8000]

 

 

Подвійний запис, його суть і значення.

Це обумовлює необхідність відображати господарські операції на рахунках способом подвійного запису, суть якого полягає в тому, що кожна операція в… Кореспонденція рахунків – це взаємозв'язок двох рахунків в результаті… Бухгалтерська проводка – це рахункова формула, яка є записом про те, як і за яким рахунком відображена операція, а…

С.п. 300 с.п. 70700 1) 12 000

    2) Акцептовано (прийнято до оплати) рахунок постачальника за отримані матеріали – 5 000 грн.

Журнал реєстрації господарських операцій

За _________ 20___ р.

№ оп. Дата Зміст господарської операції і її підстава Сума Кореспонденція рахунків
Дт Кт
1.09.2010 р. Виписка з поточного рахунку від 1.09.2010р. Перераховано в погашення заборгованості постачальника      
і т.д.          
Разом     Загальна сума за місяць    

Після реєстрації господарської операції в Журналі реєстрації здійснюється віддзеркалення її на рахунках бухгалтерського обліку.

Заздалегідь треба відкрити рахунки, записавши в них залишки з балансу або Головної книги за підсумками попереднього місяця.

Типова форма рахунку наведена в таблиці 4 .

Таблиця 4

Типова форма рахунку

Рахунок № ______________________________

Найменування рахунку

  Сума
Дебет Кредит
Залишок початковий    
Операція №    
     
Оборот    
Залишок кінцевий    

 

За способом групування і узагальнення облікових даних бухгалтерські рахунки поділяють на синтетичні й аналітичні.

Синтетичні рахунки –це бухгалтерські рахунки, призначені для обліку економічно однорідних груп засобів, джерел, процесів і результатів діяльності в грошовому виразі.

Облік, який здійснюють на підставі таких рахунків, називається синтетичним обліком. Дані синтетичного обліку використовують при заповненні бухгалтерського балансу та інших форм бухгалтерської звітності. Синтетичними є рахунки: “Основні засоби”, Матеріали“, “Паливо”, “Розрахунки з підзвітними особами”, “Розрахунки з бюджетом” тощо.

Синтетичний облік необхідний для отримання узагальненої інформації про діяльність підприємства. Наприклад, на рахунку 10 “Основні засоби” враховуються всі об'єкти, що належать до групи основних засобів: земельні ділянки, будівлі і споруди, машини і устаткування, транспортні засоби і таке інше.

Але інформації, що міститься на синтетичних рахунках не достатньо для управління виробничим процесом, оскільки необхідно мати, наприклад, більш докладнішу інформацію про деякі активи ( за номенклатурою, кількістю, видами матеріалів або інших господарських засобів) та зобов’язання. Тому до синтетичних рахунків відкриваються аналітичні рахунки за тими найменуваннями господарських засобів (джерел), по яких потрібно розкрити їх зміст з кількісними характеристиками, цінами за одиницю та іншими показниками. Так, до рахунку 201 “Сировина і матеріали” для наявності докладної інформації щодо номенклатури, кількості та виду матеріалів відкривають аналітичні рахунки за тими найменуваннями матеріалів, які є на виробництві, а до синтетичного рахунку 372 ”Розрахунки з підзвітними особами” відкривають аналітичні рахунки за прізвищами підзвітних осіб.

На аналітичних рахункахкрім грошового вимірника, застосовують натуральні і трудові вимірники. Облік, що здійснюється на підставі аналітичних рахунків, називають аналітичним обліком.

Рахунки, де групуються показники однорідних аналітичних рахунків в межах даного синтетичного, називають субрахунками, або синтетичними рахун ками другого порядку. Наприклад, до рахунку 20 “Виробничі запаси” відкривають субрахунки:

Субрахунок 201 “Сировина і матеріали”;

Субрахунок 202 “Покупні напівфабрикати і комплектуючі вироби”;

Субрахунок 203 “Паливо”і т.д.

Між рахунками синтетичного і аналітичного обліку існує тісний зв’язок, який полягає в наступному:

-на рахунках синтетичного й аналітичного обліку сальдо розміщується на одній і тій самій частині рахунку.

- якщо дебетується (кредитується) синтетичний рахунок, то однаково дебетуються (кредитуються) його аналітичні рахунки;

- кожну операцію на рахунках синтетичного обліку записують загальною сумою, а на відповідних аналітичних рахунках – частковими сумами;

- сума залишків і оборотів по всіх аналітичних рахунках повинна дорівнювати залишку й оборотам відповідного синтетичного рахунку.

Аналітичний облік має важливе контрольне значення. Його показники, наприклад, використовують для складання калькуляцій на виготовлення продукції. Точність показників аналітичного обліку періодично звіряють через проведення інвентаризації. Це підвищує вірогідність облікових записів.

У кінці місяцяпісля закриття рахунків синтетичного і аналітичного обліку (підрахунку сальдо кінцевого) складаються оборотні відомості( табл.5, табл.6), куди заносяться залишки за рахунками на початок місяця, кредитові і дебетові обороти і залишки на кінець місяця за кожним рахунком.

Таблиця 5

  Таблиця 6

Оборотна відомість за синтетичними рахунками

За _________ 20____ р.

Рахунок Сальдо на початок періоду Обороти за період Сальдо на кінець періоду
Код Найменування Дебет Кредит Дебет Kредит Дебет Kредит
               
Разом:              

 

Підсумки колонок 3–8 повинні бути попарно рівні. За залишками на кінець періоду (7 і 8 кол.) складається баланс, до якого заносяться тільки залишки балансових рахунків (1–6 класів рахунків). За залишками рахунків класів 7–9 складається Ф№2“Звіт про фінансові результати”.

 

 

Класифікація рахунків, її значення

Всі рахунки бухгалтерського обліку класифікують за різними ознаками: – по відношенню до балансу; – за ступенем деталізації обліку;

План рахунків бухгалтерського обліку.

План рахунків–це систематизований перелік рахунків, що визначає організацію всієї системи бухгалтерського обліку на підприємстві з метою отримання… План рахунків розроблений на основі класифікації рахунків за їх економічним… В основі побудови Плану рахунків лежить дворядна система, яка передбачає виділення двох автономних систем рахунків…

ТЕМА 5. ПЕРВИННЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯ, ДОКУМЕНТАЦІЯ ТА ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ

1.Поняття про документи, їх значення, класифікація та реквізити.

2.Бухгалтерська обробка документів. Документообіг та його організація. Збереження документів.

3. Інвентаризація як вид первинного спостереження та один з елементів бухгалтерського обліку.

Поняття про документи, їх значення, класифікація та реквізити.

Підставою для запису в облікових реєстрах є первинні документи, які повинні складатися у момент здійснення господарських операцій або безпосередньо… За своєю суттю документи – носії первинної облікової інформації, які… Для правильної організації бухгалтерського обліку і своєчасного віддзеркалення господарських операцій на рахунках…

Інвентаризація як вид первинного спостереження та один з елементів бухгалтерського обліку.

В залежності від повноти охоплення засобів, коштів та розрахунків підприємства інвентаризації бувають: - повні – охоплюють все майно та розрахунки підприємства; -часткові –це інветаризція окремих видів господарських засобів та розрахунків ( інвентаризація каси, інвентаризація…

Інвентаризація запасів

Інвентаризація виробничих запасів проводиться за місцем зберігання та окремо за матеріально-відповідальними особами. На виявлені при інвентаризації непридатні для використання або зіпсовані… Запаси, що надійшли в період інвентаризації, приймаються матеріально-відповідальною особою в присутності членів…

Типова кореспонденція рахунків з обліку інвентаризації запасів

Інвентаризація основних засобів

За відсутності цих документів, складають і оформлюють нові. Об’єкти, що не обліковуються, ставлять на облік та включають до інвентаризаційного опису… Всі наявні основні засоби заносять до інвентаризаційного опису за… Основні засоби, що знаходяться в ремонті на інших підприємствах, вносять до інвентаризаційного опису на підставі…

Кореспонденція рахунків з обліку інвентаризації основних засобів

Інвентаризація коштів та грошових документів.

Кошти в інвалюті заносяться в акт інвентаризації із зазначенням назви та суми іноземної валюти, курсу НБУ на день інвентаризації, суми інвалюти в… Росписки на видачу коштів з каси та заяви касира про наявність в касі готівки… В акті інвентаризації наявності готівки вказується фактичний залишок та залишок за даними обліку і визначається…

Питання для самоконтролю

1. Що характеризують бухгалтерські документи ?

2. За якими ознаками класифікують бухгалтерські документи ?

3. Які основні реквізити бухгалтерських доку­ментів ?

4. Які основні вимоги до оформлення бухгалтерських документів ?

5. Хто відповідає за оформлення бухгалтерських документів ?

6. Чи можна робити виправлення у бухгалтерських документах ? В яких документах виправлення заборо­нені ?

7. Як обробляють первинні документи в бухгал­терії ?

8. Як погашають бухгалтерські документи ?

9. Як зберігають бухгалтерські документи ?

10. Для чого роблять інвентаризацію у бухгалтер­ському обліку ?

11. Які бувають види інвентаризації ?

12. Хто відповідає за проведення інвентаризації майна і коштів підприємства?

13. Коли інвентаризація є обов'язкова ?

14. Як регулюють розбіжності облікових і фактичних даних, встановлені після проведення інвентаризації ?

15. Який порядок проведення і відображення в обліку результатів:

- інвентаризації запасів?

- інвентаризації основних засобів?

- інвентаризації коштів і грошових документів?

 

 

ТЕМА 6. РЕЄСТРИ І ФОРМИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ.

1. Облікові регістри, їх класифікація і значення в бухгалтерському обліку.

2. Способи виявлення і виправлення помилок.

3. Форми бухгалтерського обліку, що використовуються в Україні

Облікові регістри, їх класифікація і значення в бухгалтерському обліку.

Облікові регістри – це таблиці спеціальної форми, в яких здійснюють систематизовані записи за рахунками бухгалтерського обліку на основі даних… В бухгалтерському обліку використовуються різні за формою, змістом і способом…

Бухгалтерські книги – це зброшуровані у вигляді книг листи, пронумеровані і завірені друком і підписами керівника і головного бухгалтера (Головна книга, Касова книга, Книга обліку господарських операцій та ін.).

Бухгалтерські картки регістри, призначені для ведення аналітичного обліку в кількісному і сумовому виразі. Використовуються для обліку ТМЦ або основних засобів на складі (наприклад, картки кількісно-сумового обліку матеріалів – КСО).

Вільні листи – реєстраційні листи, призначені для ведення аналітичного і синтетичного обліку; для записів з первинних документів. Є листами різного формату із спеціальним роздруком (різні відомості, журнали-ордери).

У регістрах хронологічного обліку відбиваються господарські операції в певній послідовності без попереднього їх угрупування (Касова книга, Журнал господарських операцій).

Систематичні регістри призначені для записів господарських операцій в систематизованому вигляді. Це регістри синтетичного і аналітичного обліку (Головна книга, форми звітності).

Комбіновані регістри – поєднують синтетичні і аналітичні записи. Вони дають можливість отримувати інформацію відразу і систематичного і хронологічного обліку або синтетичного і аналітичного обліку (окремі журнали-ордери, Журнал – Головна).

Для накопичення і угрупування даних в процесі здійснення господарських операцій застосовують групувальні і накопичувальні відомості, з яких дані в узагальненому вигляді переносяться в регістри синтетичного обліку (Відомість обліку готової продукції №16).

Структура синтетичних регістрів залежить від форми бухгалтерського обліку, а структура аналітичних регістрів – від особливостей об'єктів, що враховуються на них.

Інформація, що відображена в регістрах бухгалтерського обліку, переноситься в згрупованому вигляді в бухгалтерську звітність.

 

 

Методи знаходження і виправлення помилок.

Виявити помилки такого роду можна за допомогою контрольного значення подвійного запису шляхом складання оборотної відомості (оскільки підсумки… Методи виправлення помилок в облікових реєстрах: – коректурний;

Форми бухгалтерського обліку, що використовуються в Україні.

Форма бухгалтерського обліку – це технологія і організація облікового процесу відповідними способами, технікою документування і облікової… На Україні бухгалтерський облік може бути організований за однією з наступних… – меморіально-ордерною;

Меморіальний ордер по рахунку _______ за 20___ р.

№ п/п Дата Зміст операції Кореспондуючий рахунок Сума, грн.
Дебет Кредит

 

Журнал – Головна книга

Проте така форма бухгалтерського обліку має свої недоліки, серед яких: 1. Необхідність виписки великої кількості ордерів. 2. Записи одних і тих же даних в облікових регістрах.

Журнал 1 по кредиту рахунків 30, 31, 33

1.1. Відомість по дебету рахунку 30

1.2. Відомість по дебету рахунку 31

1.3. Відомість по дебету рахунку 33

 

Облік довгострокових і короткострокових позик

Журнал 2 по кредиту рахунків 50, 60

 

Облік розрахунків, довгострокових і поточних зобов'язань

Розділ II Журналу 3 по кредиту рахунків 17, 52, 53, 54, 55, 61, 64, 67, 69 1.1. Відомість аналітичного обліку розрахунків з покупцями і замовниками 1.2. Відомість аналітичного обліку розрахунків з іншими дебіторами

Облік власного капіталу і забезпечення зобов'язань

Журнал 7 по кредиту рахунків 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49

7.1. Відомість аналітичних даних рахунку 42

7.2. Відомість аналітичних даних рахунку 44

7.3. Відомість аналітичних даних рахунку 47

8.1. Відомість забалансового обліку

Головна книга

Реєстр депанованої заробітної плати

Бухгалтерська довідка

Лист-розшифровка

 

 

Як приклад наведемо нижче форми реєстрів для обліку операцій по касі для підприємств, що використовують журнально-ордерну форму обліку.

 

Журнал 1, відомість дебетових оборотів за ________ 20хх р.

По рахунку 30 “Каса”.

II. Відомість 1.1. в дебет рахунку 30 “Каса з кредиту рахунків” Сальдо на початок місяця ___________ № записи Дата звіту… По кредиту _________ По дебету ________Сальдо на кінець місяця _______

Облік процесу постачання

 

Процес постачання - це комплекс операцій із забезпечення підприємства необхідними ресурсами. До нього відносять операції із заготовлення або придбання запасів ( сировини, комплектуючих матеріалів і т.п.),операції з оплати постачальникам за придбані ТМЦ , з нарахування ПДВ ( податковий кредит), з обліку транспортно-заготівельних витрат (ТЗВ) та інші, пов'язані з процесом постачання.

Запаси як об’єкт обліку процесу постачання, поняття, визнання і методи оцінки.

- містяться для подальшого продажу в умовах звичайної господарської діяльності ( товари- рах.28); - знаходяться в процесі виробництва з метою їх подальшого продажу (незавершене… - містяться для використання під час виробництва продукції, робіт, послуг ( сировина і материали- рах.20).

Формування первинної вартості запасів

§ суми, які платяться згідно з угодою постачальникові (продавцеві); § суми, що сплачуються за інформаційні, посередницькі та інші подібні послуги… § суми ввізного мита;

Оцінка запасів при їх вибутті.

В умовах ринкової економіки ціни на матеріальні ресурси часто міняються. Підприємство отримує матеріали за різними договірними цінами, тому виникає… Згідно з.п. 16 П(С)БУ 9 їх оцінка при вибутті здійснюється з використанням… · ідентифікованої собівартості відповідної одиниці запасів;

Оцінка запасів при їх вибутті

Наведемо приклад розрахунку вартості матеріалів, використаних на потреби виробництва за даними, що наведені в таблиці 11. Таблиця 11 Рух матеріалів Кількість шт. Ціна грн. Сума грн. …

Собівартість реалізованих матеріалів (1200 шт )= 300 х 18 + 600 х 16 + 300 х 20 = 21000

- Собівартість матеріалів, що залишилися в запасах ( 440 шт)=200 х 20 + 240 х 20 =8800

Метод середньозваженої собівартості:

-Собівартість реалізованих матеріалів (1200 шт )= 29800 / 1640 х 1200=18,17 х 1200 = 21804 - Собівартість матеріалів, що залишилися в запасах ( 440 шт.)=29800 / 1640 х 440 = 7994,8

Метод ідентифікованої собівартостіприпускає, що підприємство точно знає які запаси (придбані за якою вартістю) вибувають в даний момент і може точно визначити і відобразити цю їх собівартість в обліку (за даними табл.11):

- Собівартість реалізованих матеріалів (1200 шт )= 440 х 20 + 560 х 16 + 200 х 18 =21360 - Собівартість матеріалів, що залишилися в запасах ( 440 шт.)=300 х 20 + 40 х 16 +100 х 18 =8440

Оцінка запасів на дату балансу

Згідно П(С) БУ 9 запаси відбиваються в бухгалтерському обліку і звітності за найменшою з двох оцінок: або за первинною вартістю або за вартістю реалізації.

Зниження ціни здійснюється у випадку, коли чиста вартість їх реалізації стає менше їх первинної або балансової вартості. Сума часткового списання вартості запасів до чистої вартості реалізації відбивається як витрати того періоду, в якому була здійснена їх переоцінка.

Документальне оформлення і облік оприбутковування і вибуття запасів.

Відпустка покупцеві матеріалів оформляється: - накладною на відпустку ТМЦ (Ф№М-20), яка виписується у трьох екземплярах на… - податковою накладною;

Бухгалтерські проводки процесу постачання виробничих запасів

Основні бухгалтерські проводки зі списання виробничих запасів.

Методика визначення фактичної собівартості запасів при їх надходженні і витрачанні з урахуванням суми ТЗВ.

Відповідно плану рахунків для обліку виробничих запасів і визначення історичної (фактичною) собівартості їх придбання призначений активний… Для обліку окремих видів запасів до рах.20 ведуться субрахунки : 201 «Сировина і матеріали»

Приклад 1.

Товар А- на суму 6000 грн.( в т.ч. ПДВ); Товар Б – на суму 4200 грн.( в т.ч. ПДВ); Товар В – на суму 3600 грн.( в т.ч. ПДВ);

Приклад 2.

Таблиця 12   Показники Вартість запасів ( тыс.грн.) ТЗВ ( тыс.грн.) Фактична собівартість …    

Облік процесу виробництва.

 

Процес виробництва припускає здійснення певних витрат, склад яких наведено в П(С)БУ 16 « Витрати».

Завдання обліку процесу виробництва:

- правильне визначення фактичних витрат;

- контроль за використанням матеріальних, трудових і грошових засобів;

- складання звітних калькуляцій продукції ( робіт, послуг);

- виявлення внутрішніх резервів зниження витрат і збільшення власного капіталу.

 

 

Загальна класифікація витрат

Всю діяльність підприємства ділять на звичайну і надзвичайну. Звичайна діяльність включає : - операційну; - фінансову;

Побудова процесу виробництва в системі рахунків бухобліку.

Рахунки класу 8 призначені для накопичення інформації про витрати за економічними елементами, що обумовлене необхідністю заповнення 2-го розділу Ф№2… 80 «Матеріальні витрати» 81 «Витрати на оплату праці»

Облік прямих витрат на виробництво продукції.

У складі прямих витрат: - прямі матеріальні витрати ( сировина, матеріали, напівфабрикати та… - прямі витрати на оплату праці ( зарплата і інші виплати працівникам, зай нятим виробництвом певного виду…

Непрямі витрати, їх склад, облік та способи розподідення

До них відносять загальновиробничі витрати: - витрати по управлінню виробництвом ( зарплата апарату управління цехами,… - амортизація основних засобів загальновиробничого призначення ( цехового устаткування, будівлі цеху) і НМА…

Основні бухгалтерські проводки з обліку ЗВВ

Приклад 3.

Нормальна виробнича потужність ( ВП ) підприємства за звичайних умов роботи складає 1000 од. готової продукції впродовж звітного періоду. Сума змінних ЗВВ при нормальній ВП – 9000 грн. Сума постійних ЗВВ при нормальній ВП - 4000 грн.

Основні бухгалтерські проводки з обліку адміністративних витрат

1. Відображення матеріальних витрат на ремонт адміністративного корпусу: Дт 92 Кт 20 – 420 грн. 2. Нарахована зарплата апарату управління: Дт 92 Кт 661 – 2000 грн.

Основні бухгалтерські проводки по обліку витрат на збут

- витрати на дослідження і розробки ( рах.941); - собівартість реалізованої іноземної валюти ( 942); - собівартість реалізованих виробничих запасів (943);

Облік надзвичайних витрат і порядок їх списання

До надзвичайних витрат відносять: - втрати від стихійних лих; - втрати від техногенних катастроф і аварій;

Облік процесу реалізації готової продукції

Оцінка готової продукції (ГП) В болансі - за фактичною виробничою собівартістю. Оскільки фактичну собівартість ГП визначити можливо тільки в кінці місяця після відображення всіх прямих і непрямих…

Відображення в обліку процесу реалізації

1.За яких умов запаси визначаються активом? 2. На яких рахунках обліковуються опреації процесу постачання?

Склад фінансової звітності

– Квартальна звітність – до 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом; – Річна звітність – до 20 лютого, наступного за звітним роком; – Місячна звітність (для оцінки якості управління, прийняття рішень і для потреб аналізу) – на останній день місяця. …

Елементи фінансових звітів та вимоги щодо їх визнання і розкриття

Фінансові звіти відображують інформацію щодо фінансового стану та результатів діяльності підприємства, об’єднуючи її в основні групи за економічними характеристиками.

Визначають 5 груп елементів фінансових звітів (табл.20)

Вимогами до фінансових звітів згідно П(С)БО-1 є:

1) Підприємство заносить інформацію в ту чи іншу статтю відповідного звіту тільки тоді, коли:

– існує верогідність зростання або зменшення майбутніх економічних вигод, пов’язаних з цією статтею;

– оцінка статті має бути достовірно визначена.

Таблиця 20

Групи елементів фінансових звітів та їх визначення

При узгодженні цих питань керівництво підприємства приймає рішення про те, відображати конкретний показник діяльності в звітності або тільки… Так, нараховуючи штрафи, пені у складі розрахунків з іншими дебіторами нема… Інший приклад. На початку 2009р. підприємство придбало у банку строком на 3 роки депозитний сертифікат під 12 % річних…

Якісні характеристики та принципи підготовки фінансової звітності.

П(с)БО – 1 визначає чотири якісні характеристики фінансової звітності (табл.21)

Таблиця 21

Назва характеристики Визначення Пояснення
Дохідливість Однозначне тлумачення ін­фор­мації користувачами при умові, що вони мають достат­ні знання та зацікавлені в сприйнятті цієї інформації Наявність необхідних реквізитів, які дозволяють ідентифікувати підприєм­ство, звітний період, одиниці виміру та інше, а також наявність приміток до фінансової звітності, що робить звітність більш дохідливою
Доречність Наявність інформації, яка впливає на прийняття рішення користувачами, дає можли­вість своєчасно оцінити ко­лиш­ні, теперішні та майбутні дії, скорегувати їх оцінку Структура фінансових звітів враховує інформацію для ретроспективного та перспективного аналізу діяльності під­приємства, наприклад, розподіл статей балансу на оборотні та необоротні пе­ред­бачає використання їх для розра­хунків ліквідності та платоспро­можності. Суттєвість проявляється в гру­пуванні статей: кожна суттєва стаття розкривається окремо, а не суттєві можуть бути об’єднані, виходячи з їх економічного змісту (наприклад, стаття „Грошові кошти та їх еквіваленти”). Фінансова звітність повинна бути підготовлена та надана до визначених строків (не пізніше 01.07).
Достовірність Відсутність суттєвих помилок та необ’єктивних (уперед­жених) суджень, які можуть вплинути на рішення корис­тувачів Це не помилки пов’язані з порушенням податкового законодавства, а ті, що пов’язані з оцінкою та відображенням статей в звітах згідно П(с)БО. Керівництво підприємств іноді зацікавлено в наданні інформації, яка б значно завищила їх економічний потенціал та фінансові результати. Уникнути таких помилок допомагає аудит, а правила їх виправлення наведені в П(с)БО-6.
Зіставність Забезпечення можливості ко­ристувачів порівнювати фі­на­н­сову звітність підпри­єм­ства за різні періоди або зі звітністю інших підприємств Умовами зіставності є наведення відповідної інформації попереднього періоду та розкриття інформації про облікову політику та її зміни в примітках до звітності

Принципи підготовки фінансової звітності

Для досягнення якісних характеристик інформації, яка міститься в фінансових звітах, під час її формування дотримуються ряду принципів:

принцип автономності підприємства – кожне підприємство розглядається як юридична особа, що відокремлена від своїх власників – фізичних осіб. Таким чином, особисте майно та зобов’язання власників не повинні відображатися у фінансовій звітності підприємства

принцип безперервності діяльності підприємства полягає в тому, що підприємство не має ні наміру, ані потреби ліквідуватися або суттєво зменшувати масштаби своєї діяльності і залишатиметься таким у подальшому (принаймні протягом наступного звітного періоду).

На цій концепції базується практика оцінки активів за первісною (історичною) вартістю, ділення їх на оборотні та необоротні, а зобов’язань – на поточні та довгострокові. Коли б підприємство збиралось ліквідуватися, а не існувати далі, то активи підлягали б переоцінці та показувались у звітності за ринковою вартістю їх реалізації, тому що підприємству необхідно продати всі активи та розплатитися з боргами. В іншому випадку така звітність вводить в оману кредиторів підприємства

принцип повного висвітлення полягає в тому, що фінансова звітність повинна вміщати всю інформацію про поточні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, які можуть вплинути на рішення користувачів. Наприклад, в звітах наводиться вся інформація про майно підприємства, його зобов’язаннях та капіталі: в балансі стаття НМА наводиться за первісною, залишковою вартістю і дається сума зносу; в примітках до фінансової звітності дається додаткова інформація, яка не знайшла відображення у фінансових звітах, але важлива для користувачів (майно, що знаходиться у довгостроковій оренді; методи амортизації основних засобів та НМА, що застосовує підприємство)

принцип послідовності – постійне застосування підприємством обраної облікової політики.

Зміни в обліковій політиці можливі у випадках, передбачених НП(с)БО та повинні бути обґрунтовані та розкриті у примітках до фінансової звітності.

Змінити обрану облікову політику можливо, якщо відбуваються зміни в статутних вимогах, при зміні в П(с)БО та якщо нові положення в обліковій політиці забезпечать більш достовірне відображення операцій у фінансовій звітності. При внесенні змін в облікову політику треба вказати у примітках до фінансових звітів (у розділі „Облікова політика”) причини та сутність цих змін та суму корегування нерозподіленого прибутку за звітний період або обґрунтування неможливості її визначення

принцип нарахування та відповідності доходів та витрат. Цей принцип складається з двох складових: принципу нарахування та принципу відповідності.

Згідно принципу нарахування, доходи та витрати відображуються в бухгалтерському обліку та звітності в момент їх виникнення (нарахування), незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

Згідно принципу відповідності, для визначення фінансового результату звітного періоду треба порівняти доходи звітного періоду з витратами, які були понесені для отримання цих доходів.

При складанні фінансової звітності здійснюються регулюючі та заключні записи, що дає можливість визначити доходи та витрати за звітний період.

Розглянемо на прикладі реалізацію цього принципу.

Є дані про доходи та витрати за трьома договорами на виробництво продукції по підприємству:

  Витрати (грн.) Доходи (грн.)
Договір 1
Договір 2
Договір 3 (тобто – витрати понесені, але реалізація не відбулася, тобто дохід не визнано)
Всього за звітний період

 

Для визначення фінансового результату треба врахувати:

Доходи звітного періоду за договорами 1 та 2 Витрати звітного періоду за договорами 1 та 2 = Прибуток звітного періоду
(1 200 + 580) (960 + 400) = 420 грн.

 

Якби не було примінено принцип відповідності, то фінансовим результатом звітного періоду було б визнано збиток: 1 780 – 1 860 = -80 грн.

принцип обачності – застосування в бухгалтерському обліку таких методів оцінки, що дають змогу уникнути заниження оцінки зобов’язань та витрат та завищення оцінки активів та доходів підприємства.

Так, якщо є верогідність того, що дійсна вартість майна нижче вартості, що відображена в бухгалтерському обліку, необхідно провести уцінку майна.

Одночасно необхідно врахувати всі реальні та потенціальні зобов’язання. Наприклад, сформувати гарантійний резерв та відобразити його у складі зобов’язань, а доходи від реалізації зменшити на відсоток витрат на гарантійний ремонт.

На цьому принципі базується й оцінка в балансі дебіторської заборгованості покупців за товари (роботи, послуги) (тобто, сума дебіторської заборгованості включається в підсумок балансу не за первісною вартістю, а за чистою вартістю реалізації, отриманою з урахуванням резерву сумнівних боргів)

принцип переваги економічного змісту господарських операцій над їх юридичною формою, згідно якому операції обліковуються згідно їх економічного змісту (суті), а не тільки виходячи з їх юридичної форми.

Наприклад, передача активу в фінансову оренду не означає переходу власності на нього від орендодавця до орендаря. Але на практиці цей актив зараховується на баланс підприємства, оскільки до нього переходять дійсно всі вигоди та ризики від використання активу.

Або, форма цінного паперу – вексель, а сутність операції може бути різною: відстрочка платежу, фінансові вкладення, розрахункова операція, що, відповідно, по-різному буде відображено на рахунках бухгалтерського обліку.

принцип історичної вартості, згідно якого приоритетною є оцінка активів підприємства виходячи з витрат на їх виробництво або придбання

Так, до історичної собівартості придбання відносять:

- вартість придбання за вирахуванням торгових знижок;

- мито та податки (крім відшкодованих);

- витрати на транспортування, розвантаження, зберігання.

До історичної собівартості виготовлення (виробництва) відносять:

- прямі матеріальні витрати;

- прямі витрати на оплату праці;

- виробничі накладні витрати.

Тобто, до історичної собівартості не входять адміністративні витрати та витрати на збут. Вони покриваються за рахунок прибутку.

принцип єдиного грошового вимірника, який передбачає вимірювання та узагальнення всіх операцій підприємства у його фінансовій звітності в єдиному грошовому вимірнику

принцип періодичності припускає розподіл діяльності підприємства на певні періоди часу (звітні періоди) з метою складання фінансової звітності.

За П(с)БО-1звітний період складає календарний рік. Проте для новоствореного підприємства або для підприємства, яке ліквідується, тривалість звітного періоду може бути іншою:

– для новоствореного підприємства – менше 12 місяців, але не більше 15 місяців;

– для підприємства, яке ліквідується – з початку звітного року до дати прийняття рішення про ліквідацію.

Загальна характеристика форм фінансової звітності відповідно до П(С)БО.

П(С)БО-2 “Баланс” містить вимоги до форми і змісту балансу. Структуру балансу приведено у повну відповідність з його рівнями, які…  

ПЛАН

Рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій

 

Додаток 2

Задача для закріплення теоретичного матеріалу теми :

Система рахунків і подвійний запис».

 

1. На підставі даних про господарські операції за березень місяць заповнити «Журнал реєстрації господарських операцій», написавши кореспонденцію рахунків за кожною операцією.

 

Журнал реєстрації господарських операцій за березень 2010г.

2. На підставі залишків на рахунках на початок місяця, що наведені нижче, відкрити рахунки бухгалтерського обліку, записавши в них сальдо…   3. Відобразити господарські операції на рахунках, порахувати обороти за місяць за дебетом і кредитом рахунків, закрити…

Залишки на рахунках на 1.03. 2010

 

Рах.10 „Основні засоби” - 35 000 грн.

Рах. 201 „Сировина та матеріали” – 28 500 грн.

Рах. 203 „Паливо”- 2500 грн.

Рах. 23 „ Виробництво” -24 000грн.

Рах. 301 „Каса”- 200 грн.

Рах. 311 „Поточний рахунок” -26 300 грн.

Рах. 36 „Розрахунки з покупцями та замовниками”- 9 800 грн.

Рах. 40 „Статутний капітал” – 60 000

Рах. 44 „Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)- 14 500 грн

Рах. 46 „Неоплачений капітал” - 7 500 грн.

Рах. 60 „ Короткострокові позики” -20 000 грн.

Рах. 63 „ Розрахунки з постачальниками та підрядниками”- 24 100 грн.

Рах 66 „ Розрахунки з оплати праці”- 15 200 грн.

 

 

Схеми синтетичних рахунків

  Счет № Наименование счета       Сумма дебет кредит …   Счет № Наименование счета   …   Счет № Наименование счета       Сумма …

Схеми синтетичних рахунків

  Счет № Наименование счета       Сумма дебет кредит …   Счет № Наименование счета   …   Счет № Наименование счета       Сумма …

Оборотно-сальдова відомість за синтетичними рахунками

За _березень________ 20____ р.

Рахунок Сальдо на початок періоду Обороти за період Сальдо на кінець періоду
Код Найменування Дебет Кредит Дебет Kредит Дебет Kредит
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
Разом:              


 

Баланс на 31.03.20 --р

Додаток 3

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДО ВИКОНАННЯ КОМПЛЕКСНОЇ ЗАДАЧІ №1 З ТЕОРІЇ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

Цільова спрямованість виконання комплексної задачі полягає в придбанні навиків складання бухгалтерських записів за наведеними господарськими операціями, ведення рахунків синтетичного і аналітичного обліку, складання облікових регістрів, розкриття інформації про наявність і стан засобів підприємства у формі звітності “Бухгалтерський баланс”.

Робота виконується на підставі початкової інформації поетапно, згідно завданню.

 

Завдання 1.

1. Скласти кореспонденцію рахунків за всіма операціями за вересень 20___ року і записати їх в Журналі реєстрації господарських операцій, підрахувати підсумок сум. Вказати на обліковий регістр, де відбивається кожна операція.

2. Скласти розрахунок загальної суми адміністративних витрат.

Завдання 2.

1. Відкрити синтетичні рахунки і записати в них залишки на 1 вересня 20 ___р. Рахунки слід розташовувати в порядку зростання номерів (10, 13, 20 і так далі).

2. Додатково відкрити рахунки 701, 791, 901, 92, за якими не було початкових залишків, але є обороти.

3. Записати операції за вересень 20__ р., вказавши їх номери згідно Журналу реєстрації.

3. Підрахувати і записати обороти по дебету і кредиту рахунків.

4. Підрахувати і записати залишки на 1 жовтня 20____ р.

Завдання 3.

1. Відкрити рахунки аналітичного обліку до синтетичних рахунків 201 “Сировина і матеріали” і 631 “Розрахунки з постачальниками і підрядчиками”, записавши в них залишки на початок місяця.

2. Записати операції за місяць, вказавши їх номери і короткий зміст.

3. Підрахувати і записати залишки на кінець місяця.

Завдання 4.

1. Скласти оборотні відомості за аналітичними рахунками до синтетичних рахунків 201 і 631. Провести звірку взаємопов'язаних показників: підсумки оборотної відомості за аналітичними рахунками звіряються з даними відповідного синтетичного рахунку.

2. Відобразити операції в облікових регістрах (журналах-ордерах, відомостях).

3. Скласти оборотну відомість за синтетичними рахунками за вересень. Рахунки записати в порядку зростання номерів. Звірити підсумок оборотів за оборотною відомістю з підсумком Журналу реєстрації операцій. Форми оборотних відомостей наведені в бланках форм.

4. За даними оборотної відомості за синтетичними рахунками скласти баланс.

 

ПОЧАТКОВІ ДАНІ

Залишки за синтетичними рахунками на 1 вересня 20___ р.

№ рах. Найменування рахунку Сума, тис. грн.
Дебет Кредит
Основні засоби  
Знос основних засобів  
Сировина і матеріали  
Запасні частини  
Виробництво  
Готова продукція    
Каса 1,5  
Поточний рахунок  
Розрахунки з покупцями і замовниками  
Розрахунки з підзвітними особами 0,5  
Витрати майбутніх періодів  
Статутний капітал  
Нерозподілений прибуток  
Неоплачений капітал  
Забезпечення виплат відпусток  
Короткострокові позики банку  
Розрахунки з постачальниками і підрядчиками  
Розрахунки за податками  
Розрахунки зі страхування  
Розрахунки з оплати праці  
Розрахунки з іншими кредиторами  
  РАЗОМ

 

II. Залишки за аналітичними рахунками до синтетичного рахунку 201 “Сировина і матеріали” на 1 вересня 20____ р.

№ п/п Найменування Ед. вимірювання Ціна, грн. К-ть Сума, тис. грн.
Пиломатеріали м3
Фарби шт.
РАЗОМ

Залишки за аналітичними рахунками до синтетичного рахунку 631 “Розрахунки з постачальниками і підрядчиками” на 1 вересня 20___ р.

№ п/п Найменування постачальників Сума, тис. грн.
Ліспромгосп “Світанок”
АТ “Химпром”
РАЗОМ

 

 

III. Господарські операції за вересень 20___ р.

№ п/п     Зміст операції Сума, тис. грн. Кореспонденція рахунків Обліковий регістр (ж-о., відомість)
приватна Загальна Дт Кт
Поступило устаткування від засновників в рахунок внеску в Статутний капітал        
Нарахований знос основних засобів загальногосподарського використання   6,7      
Акцептуються рахунки постачальників за матеріали, що поступили і оприбутковані на склад: а) ліспромгоспу “Світанок” за пило- матеріали – 80 м3 по 1000 грн. за 1 м3 б) АТ “Химпром” за фарбу – 400 банок по 100 грн. за 1 банку            
Отриманий короткостроковий кредит банку        
Списані матеріали на виготовлення книжкових шаф і полиць: а) пиломатеріали – 110 м3 по 1000 грн. за м3 б) фарба 320 банок по 100 грн. за банку            
Списуються матеріали на адміністративні витрати – пиломатеріали 5 м3 по 1000 грн.        
Утворений резерв для оплати відпусток виробничих робочих        
Нарахована заробітна плата: а) робочим основного виробництва б) адмін.-управленческому персоналу            
Нараховані відпускні робочим основного виробництва за рахунок резерву        
Утриманий прибутковий податок із заробітної плати робочих і службовців   8,5      
Проведені нарахування на соціальні заходи на зарплату: а) робочих основного виробництва б) адмін.-управленческого персоналу     4,4 1,1   5,5      
Витрачені запасні частини для загальногосподарських потреб   2,5      
Затверджений авансовий звіт Петрової а.С. на витрати на відрядження для загальногосподарських потреб   0,2      
Списані в кінці місяця на рахунок фінан сових результатів адміністративні витрати   1,2        
Списані в кінці місяця на рахунок фінан- сових результатів адміністративні витрати   ?      
Випущена з основного виробництва і оприбуткована на склад готова продукція (шафи і полиці) за фактичною собівартістю        
Відвантажена готова продукція і відображений дохід від реалізації        
Відображено податкове зобов'язання з ПДВ        
Списаний дохід від реалізації на рахунок фінансових результатів   ?      
Списана собівартість реалізованої продукції з віднесенням на фінансові результати          
     
Поступили грошові кошти за реалізовану продукцію        
Поступило в касу підприємства з поточного рахунку для видачі заробітної плати та інших потреб        
Видано з каси: а) заробітна плата робочим і службовцям б) під звіт   0,2     72,2      
Нарахований податок на прибуток до бюджету   ?      
Списані на фінансовий результат витрати з податку на прибуток   ?      
Визначити і списати фінансовий результат основної діяльності підприємства   ?      
Перераховані до бюджету з поточного рахунку: а) податкові зобов'язання по ПДВ б) податок на прибуток в) податок з доходів фізичних осіб       ? 8,5      
Перераховано з поточного рахунку постачальникам за отримані матеріали: а) ліспромгоспу “Світанок” б) АТ “Химпром”            
Перераховані грошові кошти з поточного рахунку: а) відрахування на соціальні заходи б) різним кредиторам в) відсотки банку за отриманий короткостроковий кредит       0,32   5,32      

Розрахунок суми адміністративних витрат до операції №15

№ операції Статті витрат Сума, грн
  Заробітна плата  
  Відрахування на соціальне страхування  
  Витрати на відрядження  
  Канцелярські, почтово-телеграфні витрати і т.п.  
  Утримання приміщень (ремонт, опалення, освітлення і т.п.)  
  Інші витрати (підписка на журнали, плата за оренду приміщень і т.п.)  
  Знос основних засобів  
  Разом:  

 

Результат від реалізації готової продукції

Книги аналітичних рахунків

________________________________________ (Найменування аналітичного рахунку) Одиниця вимірювання ____________ Ціна _______ грн.

Оборотні відомості за аналітичними рахунками.

Оборотна відомість по рахунках товарно-матеріальних цінностей

Рахунок №201 _______________________

Номенклатур ний № Найменування аналітичних рахунків Одини ця вимірю ван ня Ціна, грн. Залишок на 1.09.20хх Оборот за ___________ Залишок на 1.09.20хх
Прихід Витрата
К-ть сума, грн. К-ть сума, грн. к-ть сума, грн. к-ть   сума, грн.
                     
                     
                     
                       
Разом:   х х   х   х   х  

 

Додаток 4

  Головний бухгалтер  

Додаток 5

Дата (рік, місяць, число)   Підприємство…

Звіт про фінансові результати

За _____________20___ р.

 

Форма № 2 Код за ДКУД 1801003

І. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ

Продовження форми № 2     Стаття Код рядка За звітний період За попередній період   …

II. ЕЛЕМЕНТИ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ

  Стаття Код рядка За звітний період За попередній період     …  

Ш. РОЗРАХУНОК ПОКАЗНИКІВ ПРИБУТКОВОСТІ АКЦІЙ

  Стаття Код рядка За звітний період За попередній період     …   Керівник

Додаток 6

Звіт про рух грошових коштів за __________ 20___ р.

Форма № 3 Код за ДКУД

 

Стаття код За звітний період За попередній період
    надходження видаток надходження видаток
1. Рух коштів у результаті операційної діяльності Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування          
Коригування на: амортизацію необоротних ак­тивів           ´
збільшення (зменшення) забезпечень          
збиток (прибуток) від нереалізованих курсових різниць          
збиток (прибуток) від неопераційної діяльності          
Витрати на сплату відсотків       ´
Прибуток (збиток) від операцій­ної діяльності до зміни в чистих оборотних активах            
Зменшення (збільшення):          
оборотних активів        
витрат майбутніх періодів        
Збільшення (зменшення): поточних зобов'язань          
доходів майбутніх періодів        
Грошові кошти від операційної діяльності          
Сплачені: відсотки         ´  
податки на прибуток     ´  
Чистий рух коштів до надзвичай­них подій          
Рух коштів від надзвичайних подій        
Чистий рух коштів від операційної діяльності          

 

II. Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності          
Реалізація:          
фінансових інвестицій     ´  
необоротних активів       ´
майнових комплексів        
Отримані:          
відсотки     ´  
дивіденди       ´
Інші надходження       ´
Придбання:          
фінансових інвестицій     ´  
необоротних активів     ´  
майнових комплексів     ´  
Інші платежі     ´  
Чистий рух коштів до надзви­чайних подій          
Рух коштів від надзвичайних подій        
Чистий рух коштів від інвести­ційної діяльності          
III. Рух коштів в результаті фінансової діяльності          
Надходження власного капіталу       ´
Отримані позики       ´
Інші надходження       ´
Погашення позик     ´  
Сплачені дивіденди     ´  
Інші платежі     ´  
Чистий рух коштів до надзви­чайних подій          
Рух коштів від надзвичайних подій        
Чистий рух коштів від фінансової діяльності          
Чистий рух коштів за звітний період        
Залишок коштів на початок року       ´
Вплив зміни валютних курсів на залишок коштів          
Залишок коштів на кінець року       ´
           

 

Керівник

 

Головний бухгалтер

 

 

Додаток 7

Звіт про власний капітал

ЗМІСТ

Тема 1. Загальна характеристика бухгалтерського обліку, його законодавче регулювання та реформування в Україні...........................................................................................3

1.1.Загальне поняття про облік і його роль в системі управління підприємством..........3

1.2. Реформування бухгалтерського обліку і звітності в Україні......................................5

1.3. Закон України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні”, суть значення і основні положення.........................................................................................................7

1.4. Основні принципи бухгалтерського обліку і звітності..............................................12

Тема 2. Предмет і метод бухгалтерського обліку.............................................................14

2.1. Предмет і об'єкти бухгалтерського обліку...............................................................14

2.2. Метод бухгалтерського обліку...................................................................................20

2.3. Облікова політика підприємства.................................................................................22

Тема 3. Бухгалтерський баланс............................................................................................25

3.1. Поняття про бухгалтерський баланс, його значення і використання в управлінні.25

3.2. Структура балансу, зміст і оцінка окремих статей......................................................26

3.3. Зміни в балансі, викликані господарськими операціями............................................29

Тема 4. Система рахунків бухгалтерського обліку і подвійний запис..........................32

4.1. Рахунки бухгалтерського обліку, їх призначення і будова.......................................32

4.2. Подвійний запис, його суть і значення........................................................................36

4.3. Класифікація рахунків, її значення..............................................................................40

4.4. План рахунків бухгалтерського обліку.......................................................................45

Тема 5. Первинне спостереження, документація та інвентаризація.............................47

5.1.Поняття про документи, їх значення, класифікація та реквізити...............................47

5.2.Бухгалтерська обробка документів. Документообіг та його організація. Збереження документів...................................................................................................................................50

5.3.Інвентаризація як вид первинного спостереження та один з елементів бухгалтерського обліку..........................................................................................................................................51

Тема 6. Техніка і форми бухгалтерського обліку..............................................................57

6.1. Облікові регістри, їх класифікація і значення в бухгалтерському обліку...............57

6.2. Способи виявлення і виправлення помилок................................................................59

6.3. Форми бухгалтерського обліку, що використовуються в Україні............................60

Тема 7. Облік господарських процесів.................................................................................68

7.1.Облік процесу постачання..............................................................................................68

7.2.Облік процесу виробництва...........................................................................................75

7.3. Облік процесу реалізації................................................................................................85

Тема 8. Основи бухгалтерської звітності...........................................................................89

8.1. Мета, користувачі та склад фінансової звітності.Визначення звітного періоду для

формування фінансових звітів та термінів їх подання......................................................89

8.2. Елементи фінансових звітів та вимоги щодо їх визнання і розкриття ..................92

8.3. Якісні характеристики та принципи підготовки фінансової звітності....................95

8.4 .Загальна характеристика форм фінансової звітності відповідно до П(С)БО........99

Додаток 1 - План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій...............................................................................104

Додаток 2 - Задача для закріплення теоретичного матеріалу теми : «Система рахунків і подвійний запис».............................................................................................................................112

Додаток 3 -Методичне забеспечення до виконання комплексної задачі №1 з теорії бухгалтерського обліку.........................................................................................................................116

Додатки 4 -7 – Форми звітності (Ф №1, Ф№2, Ф№3, Ф№4 ) ...............................................122

 

 

Навчальне видання

 

Глушач Юлія Станіславівна

 

 

Теоретичні основи бухгалтерського обліку

  Навчально- методичний посібник для студентів економічних спеціальностей

– Конец работы –

Используемые теги: Теоретичні, основи, бухгалтерського, ОБЛІКУ0.069

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Рахунки бухгалтерського обліку і подвійний запис. Документація, інвентаризація. Облікові реєстри, техніка, форми та організація обліку на підприємствах
ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА... Василевська Н Є...

Основы планирования. Теоретические основы управления проектами. Основы планирования. Планирование проекта в MS Project 7
Использованная литература В В Богданов Управление проектами в Microsoft Project Учебный курс Санкт Петербург Питер г...

Конспект лекцій з дисципліни Фінансовий облік комерційно-економічних дисциплін Тема 1. Основи побудови фінансового обліку
Конспект лекцій з дисципліни Фінансовий облік...

Методичні рекомендації із застосування регістрів бухгалтерського обліку малими підприємствами
Наказ Міністерства... фінансів України...

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОГО АДМІНІСТРУВАННЯ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ УСТАНОВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОГО АДМІНІСТРУВАННЯ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ УСТАНОВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ... Визначення термінів організація установа та їх класифікація... Характеристика фінансового адміністрування та фінансового менеджменту...

Теоретичні основи формування і розвитку загальнотрудових умінь і навичок в учнів 8-11 класів при вивченні профілю "Деревооброрбка"
Передусім створюються умови для повнішого втілення принципу поєднання навчання з продуктивною працею (особливо під час навчально-виробничої… Відсутність таких умов слід розглядати як істотний недолік у… Як це питання розв’язується, буде розглянуто далі. Дуже важливо надати учням змогу зробити вибір напряму трудового…

Экономические основы технологического развития тема “ Основы технологического и экономического развития”
Особенностью современного развития технологий является переход к целостным технолого-экономическим системам высокой эффективности, охватывающим… В практической деятельности экономиста и финансиста технология является… Именно за счет прибыли, полученной от своевременно и разумно вложенных в технологию средств, и достигается…

Теоретичні основи. Варіанти моделювання пройм плечових виробів забезпечуються різноманіття форм рукавів
Варіанти моделювання пройм плечових виробів забезпечуються різноманіття форм... Введення або зміна товщини плечової накладки...

Теоретичні основи формування ціннісних орієнтацій молодших школярів
Висновки до розділу 2. Експериментальна робота по формуванню ціннісних орієнтації молодших школярів засобами української народної музики. 1.… Педагогічні умови 1 . Врахування особливостей формування ціннісних орієнтацій… Обєкт - процес формування ціннісних орієнтацій. Предмет - педагогічні умови формування ціннісних орієнтацій молодших…

Тема 1. Загальна характеристика бухгалтерського обліку, його предмет і метод
На сайте allrefs.net читайте: Тема 1. Загальна характеристика бухгалтерського обліку, його предмет і метод. 4. С В Крива...

0.035
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам