Облік витрат,доходів і фінансових результатів.

 

 

Відповідно до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженим наказом Міністерства транспорту України від 14 липня 1997 р. №363 зі змінами і доповненнями, підставою для проведення розрахунків за виконані послуги є належним чином оформлені подорожні листи разом з товаротранспортними накладними, а у випадку використання автомобіля, робота якого оплачується, виходячи з часу його роботи у замовника, - тільки подожні листи.

Наступний важливий аспект - порядок встановлення автогосподарством цін на власні послуги. У переліку транспортних послуг ціни, які можуть регулюватися органами виконавчої влади, послуг з транспортування вантажів автомобільним транспортом, експедирування вантажів, а також вантажно –розвантажувальних робіт відсутні. Звідси випливає, що підприємства автотранспорту, які займаються перевезенням вантажів, у своїй діяльності використовують вільні ціни й тарифи, тобто встановлюють їх на власний розсуд.

Згідно з Планом рахунків [33] для узагальнення інформації про доходи від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, а також від надзвичайних подій використовуються рахунки класу 7 « Доходи і результати діяльності ».

Доходи від операційної діяльності відображаються на рахунку 70 « Доходи від реалізації », субрахунок 703 « Дохід від реалізації робіт і послуг» і на рахунку 71 «Інший операційний дохід».

За кредитом субрахунку 703 відображається збільшення доходу, за дебетом - належна до сплати до бюджету сума непрямих податків. А також списання в порядку закриття на рахунок 79 « Фінансові результати ».

Ще один важливий момент - визнання доходу. Під визнанням доходу розуміється можливість відображення, власне, доходів у бухгалтерському обліку і фінансовій звітності. Дохід, пов'язаний з наданням послуг, визнається, виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо достовірно може бути оцінено результат цієї операції.

Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінено за наявності всіх наведених нижче умов:

- Можливість достовірної оцінки доходу;

- Імовірність економічних вигод від надання послуг;

- Можливість достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;

- Можливість достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг і необхідних для їх завершення ( п.10 П(С)БО 15 « Дохід » [48])

Дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів отриманих або належних до одержання.

Визначення справедливої вартості ідентифікованих активів і зобов'язань наведено в додатку до П(С)БО 19 "Об'єднання підприємств" [52].

Коли між автотранспортним підприємством і підприємством - замовником укладено договір на надання послуг на тривалий період, то в таких випадках передбачена передоплата. Розглянемо це на прикладі (табл. 5).

 

Таблиця 6.5. Облік витрат і доходів і автотранспортного підприємства при здійснені перевезень на основі довгострокових договорів

 

 

 

 

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума,грн.  
Дебет Кредит  
Отримано аванс від підприємства замовника 311 (301)  
Відображено податкове зобов'язання щодо пдв  
Відображено надання першої послуги з транспортування вантажу  
Списано відповідну суму раніше нарахованих зобов'язань щодо ПДВ  
Списано понесені витрати
Зараховано аванс у рахунок наданої послуги
Відображено надання другої послуги
Списано відповідну суму раніше нарахованих зобов'язань щодо ПДВ
Списано понесені витрати
Зараховано аванс у розрахунок наданої послуги
Повернено залишок авансу 311(301)
Зменшено розмір податкових зобов'язань
Списано на фінансовий результат: - собівартість - дохід
                   

 

Автотранспортні підприємства можуть здійснювати вантажні перевезення і в межах бартерного договору, тоді в бухгалтерському обліку операції будуть відображатись дещо в зміненому варіанті ( табл. 6.)

 

Таблиця 6.6. Облік витрат і доходів автотранспортного підприємства при здійсненні перевезень на основі бартерного договору

 

 

 

 

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума, грн.
Дебет Кредит
Отримано матеріали від підприємства - замовника
Нараховано податковий кредит щодо ПДВ
Відображено виникнення податкових зобов'язань щодо ПДВ
Відображено надання послуги з транспортування вантажу
Списано суму нарахованих податкових зобов'язань
Відображено податковий кредит
Списано витрати на виконання послуги  
Списано на фінансовий результат: - собівартість - дохід    
Відображено зарахування заборгованостей

 

У таких випадках, коли з вини підприємства - замовника прийняття вантажу у вказаний термін не відбулось, автотранспортне підприємство має право застосовувати штрафні санкції, тобто вимагати від замовника напряму або через арбітражний суд стягнення суми понесених витрат та штрафів, що підлягають сплаті за порушення умов договору. Ці операції у бухгалтерському обліку в автотранспортного підприємства відображено в (табл. 7.)

 

Таблиця 6.7. Облік одержаних компенсацій і штрафів при порушенні застереженого терміну замовником

 

Зміст господарської операції Бухгалтерський облік Сума,
  Дебет Кредит грн.
Нараховано суму, що підлягає стягненню
Відображено податкові зобов’язання щодо пдв
Нараховано суму визнаних штрафних санкцій
Отримано відшкодування понесених витрат від підприємства-замовника (301)
Отримано суму штрафних санкцій (301)

Роботи ( послуги ) з транспортування вантажів досить матеріаломісткі: при експлуатації автомобіля витрачаються ГТММ, зношуються шини й деталі автомобіля. Такі витрати перекривають витрати, пов'язані з оплатою праці водіїв, управлінського персоналу, сплатою податків. Звідси й випливають вимоги, що висуваються до їх обліку.

Порядок відображення витрат у бухгалтерському обліку регламентується П(С)БО 16 «Витрати» [49] .Можна виділити такі основні групи витрат підприємства автотранспорту:

- Витрати на придбання паливно-мастильних матеріалів(ПММ);

- Витрати на ремонт і технічне обслуговування рухомого складу;

- Заробітна плата водіїв;

- Сплата податків і зборів.

Перш ніж перейти до розгляду порядку відображення зазначених змін у бухгалтерському і податковому обліку, розглянемо питання придбання й обліку ПММ.

До паливно-мастильних матеріалів належать: паливо, масла, консистентні мастила і спеціальні рідини.

Порядок приймання нафтопродуктів регулюється пунктом 4.1.3 розд. 4 Інструкції № 81/38 [11] Виділимо з неї такі найважливіші моменти.

1. Під час приймання нафтопродуктів на склад для поповнення їх запасів необхідно перевірити їх густину і відповідно до об'єму резервуарів визначити масу.

2. При прийнятті нафтопродуктів матеріально відповідальною особою, з якою укладено договір про повну матеріальну відповідальність, має складатися акт.

3. У товаротранспортній накладній в обов'язковому порядку мають бути зазначені найменування нафтопродуктів, густина, температура, об'єм і загальна маса.

4. Оприбуткування фактично отриманих нафтопродуктів провадиться на підставі супровідних документів постачальників з оформленням приймального акта за типовою формою № М-7 первинної облікової документації Міністерства статистики України. Бухгалтерський облік нафтопродуктів автопідприємство веде на субрахунку 203 « Паливо» рахунка 20 « Виробничі запаси». До цього рахунка підприємство також може відкривати відповідні субрахунки:

- 2031 « Нафтопродукти на складах»;

- 2032 « Нафтопродукти, закуплені на автозаправних станціях»;

- 2033 « Паливо в банках транспортних мір повної місткості»;

- 2034 «Газоподібне паливо»;

- 2035 «Тверде паливо».

Для обліку зносу автомобільного транспорту в сумі нарахованої амортизації згідно з Планом рахунків використовується пасивний балансовий рахунок 131 «Знос основних засобів». Згідно з Планом рахунків нарахована амортизація з кредиту рахунка 131 «Знос основних засобів» списується до дебету рахунка 831 « Амортизація основних засобів», а потім - із кредиту рахунка 831 до дебету рахунка 23 « Виробництво».

Наступна стаття витрат підприємства автотранспорту-витрати на ремонт і технічне обслуговування рухомого складу. Порядок проведення такого обслуговування і ремонтів регламентується Положенням про технічне обслуговування й ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затверджене наказом Міністерства транспорту України від ЗО березня 1998 р.№ 102 [67].Норми цього Положення поширюються на юридичних і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють експлуатацію й ремонт дорожніх транспортних засобів незалежно від форм власності.