Облік пасажирських перевезень.

Згідно з Правил надання послуг пасажирського перевезення, затвердженого постановою КМУ від 18 лютого 1997 року №176 ці послуги поділяються на автобусні й таксомоторні.

Автобусні перевезення - це переміщення людей і багажу за допомогою автобусів, до яких належать:

- міські (перевезення за маршрутом в межах території міста);

- приміські (перевезення до 50 км);

- міжміські (маршрут, довжина якого перевищує 50 км);

- міжнародні (перевезення за маршрутами, що виходять за межі державного кордону);

- туристичні (перевезення пасажирів за завчасно визначеними маршрутами з туристичною метою);

- на замовлення (перевезення на погоджених перевізником і замовником умовах за визначеним ними маршрутом);

- вантажопасажирські (перевезення пасажирів із вантажем вантажопасажирськими автомобілями).

Експресні перевезення - переміщення пасажирів і багажу за маршрутами з обмеженою кількістю зупинок і скороченим часом поїздки.

Маршрутні таксомоторні перевезення - це перевезення пасажирів мікроавтобусами й автобусами за встановленими маршрутами з обов'язковим наданням місць для сидіння.

Таксомоторні перевезення - це перевезення пасажирів і багажу в таксі.

Питання організації маршрутів, організації автобусних і маршрутних таксомоторних перевезень, укладення договорів про організацію перевезень регулюються Порядком і умовами організації перевезень пасажирів і багажу автомобільним транспортом, затвердженим Наказом Міністерства транспорту України від 21 січня 1998 р. № 21.

Перевезення пасажирів здійснюється на підставі одного із зазначених нижче документів:

- квитка, що засвідчує право громадянина на користування автомобільним транспортом і на перевезення за плату багажу на міських, приміських і міжміських маршрутах;

- довгострокового договору про перевезення організованих груп дітей, зразок якого затверджено наказом Міністерства транспорту й освіти України від 10 грудня 1997 р. № 431, договору разового перевезення груп дітей у формі замовлення, дозволу на перевезення груп дітей;

- зовнішньоекономічного договору про спільну діяльність, або договору про міжнародні нерегулярні та маятникові автомобільні перевезення пасажирів;

- довгострокового договору на перевезення туристів, від 10 грудня 1997 р. № 433, і договору разового перевезення туристів, від 9 січня 1998 р. № 6-4;

- договору про спільну діяльність, пов'язану з обслуговуванням пасажирів автомобільним транспортом.

Ціни на послуги з перевезення пасажирів і багажу автомобільним транспортом підлягають державному регулюванню.

До плати за проїзд не включається страховий платіж із пасажира на страхування від нещасних випадків на транспорті та ПДВ.

Плата за перевезення багажу, допущеного до транспортування, встановлюється за кожне місце залежно від відстані.

Тарифи на перевезення пасажирів у міському транспорті регулюється відповідними нормативними актами органів виконавчої влади.

Одиницею виміру пасажирських перевезень є поїздка пасажира.

Право громадянина на користування автомобільним транспортом і на перевезення за плату багажу на міських, приміських і міжміських маршрутах посвідчується квитком (талоном).

Разовий квиток (талон) дає право громадянинові на одну поїздку на одному виді транспорту. Абонементний квиток дає право на користування одним або більше видом громадського транспорту протягом терміну дії цього квитка, що вказується на такому абонементному квитку.

Питання зберігання, видачі та обліку всіх видів квитків на проїзд в автобусах регулюється Інструкцією про порядок постачання, зберігання, видачі та обліку всіх видів квитків на проїзд в автобусах та таксомоторах, контролю й обліку виручки від перевезення пасажирів, затверджено наказом Міністерства автомобільного транспорту України від 2 січня 1984 р.

Квитки, відповідно до Інструкції № 1, обліковуються на рахунку 201 за фактичною вартістю їх придбання і водночас у кількісному вимірі за їхньою номінальною вартістю - на за балансовому рахунку 08.

У первинних і облікових документах, що використовується для оформлення і відображення приймання, одержання та оприбуткування, відпустку, реалізації квитків, мають вказуватись кількість, серії і номери квитків за кожним видом і номінальною вартістю окремо.

Реалізація квитків на автобусних станціях проводиться через спеціалізовані РРО. Ними ж роздруковується відомість реалізації квитків, де зазначаються дата, номер рейсу, кількість реалізованих квитків, сума виручки, сума страхових платежів. Один екземпляр відомості видається водію і є підставою для включення в доходи АТП , а другий залишається на автостанції і є підставою для перерахування коштів в АТП.

Синтетичний облік операцій, пов'язаних з пасажирськими перевезеннями, відображається на рахунках обліку, як це показано у табл. 1.7. Як уже зазначалося раніше, таксомоторні перевезення - це перевезення пасажирів і багажу таксі.

Відповідно до п.2 розділу „Загальні положення" Правил № 176 таксі - це спеціальний легковий автомобіль, оснащений таксометром і призначений для перевезення пасажирів і багажу в порядку індивідуального користування.

Крім таксометра, на таксі мають бути встановлені:

Сигнальний ліхтарик із зеленим і червоним світлом, розміщений у верхньому правому куті лобового скла, і розпізнавальний ліхтар оранжевого кольору на даху таксі.

При перевезенні пасажирів таксі має застосовуватися подорожній лист форми 1 - ТС.

Таксометр - це лічильник, яким оснащується таксі та який показує відповідний розмір плати за проїзд пасажира.

Таксометри підлягають реєстрації в державній податковій інспекції за місцезнаходженням суб'єкта підприємницької діяльності.

Чек прирівнюється до документів суворої звітності та видається водієм кожному пасажирові під час проведення розрахунку за транспортну послугу.

Крім чеків, водій заповнює змінні звіти, які також прирівнюються до документів суворої звітності та заповнюється за результатами роботи за зміну.

Власник таксометра до 15 числа місяця, наступного за звітним, незалежно від того, чи здійснювалась підприємницька діяльність, повинен забезпечити щомісячне подання до державної податкової інспекції за своїм місцезнаходженням звіту про використання таксометра.

Якщо особа є власником відразу декількох автомобілів таксі, нею подається зведений звіт відразу на всі автомобілі.

 

Таблиця 6.8. Синтетичний облік перевезення пасажирів і вантажів

 

Зміст господарської операції Дебет Кредит
Оприбутковано отримані бланки квитків за фактичною вартістю
Отримані бланки відображено за номінальною вартістю на забалансовому рахунку 08 / Квитки на складі
Відображено податковий кредит щодо ПДВ
Оплачено рахунок постачальника бланків
Квитки видано у підзвіт кондуктору (водієві) 08 / Квитки, видані під звіт 08 / Квитки на складі
Здано виручку від реалізації квитків до каси підприємства
Відображено зобов'язання щодо ПДВ (якщо не поширюється пільга щодо ПДВ )
Списано витрати, пов'язані з наданням послуг із перевезення
Відображено результат від реалізації ( списано дохід )
Страховій компанії нараховано суму страхових платежів
Страховій компанії перераховано суму страхових платежів
Отримано дотації з місцевого бюджету в рахунок відшкодування збитків підприємства транспорту
Відображено податкові зобов'язання щодо ПДВ на відповідну суму податку