Облік витрат на будівельно-монтажні роботи.

Облік витрат будівельної організації забезпечує формування повної, достовірної інформації для визначення виробничої собівартості робіт і витрат періоду, понесених під час виконання будівельно-монтажних робіт, а також виробництва продукції та надання послуг підсобними виробництвами будівельної, не виділеними на окремий баланс.

Облік витрат на виконання будівельно-монтажних робіт залежно від видів об'єктів обліку може бути організований за замовленням або за методом накопичення витрат за певний період часу із застосуванням елементів нормативного методу обліку і контролю за економічним і раціональним використанням матеріальних, трудових і фінансових.

Регістром обліку виконання будівельно-монтажних робіт у натуральній і вартісній формі є журнал обліку виконання робіт, дані якого використовуються для складання звітності про виконання будівельно-монтажних робіт, використання основних матеріалів, здійснення контролю за обсягом робіт, виконаних будівельними машинами та автотранспортом, а також для нарахування заробітної плати робітниками.

Витрати допоміжних підсобних виробництв обліковуються на окремих аналітичних рахунках, що відкриваються у бухгалтерії до субрахунку 232 "Допоміжні виробництва" у Журналі 5 або 5А чи машинограмі, яка його заміняє в розрізі видів цих виробництв або видів їх продукції.

Фактичні витрати на будівельно-монтажні роботи групуються за статтями витрат. Прями витрати (матеріали, основана заробітна плата робітників, відрахування на соціальні заходи, втрати від браку) що місячно відносяться на окремі об'єкти калькулювання за прямими ознаками згідно з первинними обліковими документами.

Фактичні витрати матеріалів на виконання будівельно-монтажних робіт що до об'єктів обліку відображаються в облікових реєстрах на підставі матеріальних затрат.

Витрати на основну і додаткову заробітну плату робітників

включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт із кредиту рахунка 66 "Рахунки з оплати праці" і відносяться на витрати за окремими об'єктами калькулювання за прямою ознакою на підставі документів, що визначають витрати праці. Якщо неможливо віднести окремі види надбавок, доплат, заохочувальних і компенсаційних виплат за прямою ознакою, розподіл їх за об'єктами відбувається пропорційно сумам заробітної плати баз цих надбавок, доплат і компенсаційних виплат або іншими методами , що застосовуються у будівельній організації.

Відрахування на соціальні заходи включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт та прямою ознакою з кредиту рахунка 65 "Рахунки за страхуванням" у розділі перших трьох субрахунків (651 "За пенсійним забезпеченням, 652 "За соціальним страхуванням, 653 "За страхуванням на випадок безробіття").

Витрати від браку в роботі будівельних організацій відображаються на рахунку 24 "Брак у виробництві" окремо за браком , допущеним під час виконання будівельно-монтажних робіт, і браком, допущеним у підсобних виробництвах будівельної організації, не відокремлених на окремий баланс. Облік браку ведеться за окремими об'єктами будівництва, видами робіт та підсобними виробництвами в Журналі 5 або 5А чи машинограмі, яка його заміняє.

До витрат від банку належать вартість остаточно забракованої будівельної продукції за справедливою вартістю; суми, що відшкодовується працівниками, які допустили брак; суми, одержані від постачальників за неякісні матеріали і комплектуючі вироби, тощо.

У табл.1.1 наведено кореспонденцію рахунків з обліку витрат, що пов'язані з експлуатацією будівельних машин та механізмів (субрахунок 911)з використанням і без використання восьмого класу Плану рахунків [33].

Таблиця 2.1 Кореспонденція рахунків з обліку витрат з експлуатації будівельних машин та механізмів ( субрахунок 911)

Зміст господарської операції З використанням рахунків 8 класу Без використання рахунків 8 класу
Д-т К-т Д-т К-т
Виплату на оплату праці за виконану роботу робітників, які зайняті управлінням, обслуговуванням , проведенням ремонтів, техоглядів і техобслуговувань, власних і орендованих будівельних машин і механізмів, нараховану згідно з формами й системами оплати праці, що застосовуються у будівельній організації
Обов'язкові нарахування на заробітну плату працівників, зазначених у пукаті 1: Єдиний стциальний внесок          
Витрати на обов’язкове індивідуальне страхування робітників, зайнятих експлуатацією будівельної техніки
Витрати на службові відрядження працівників, зазначених у пункті1, у межах норм, передбачених законодавством
Вартість паливно-мастильних матеріалів, електроенергії та інших матеріалів і запасних частин, що використовуються під час експлуатації, ремонтів. Техогляду та техобслуговування власної та орендованої будівельної техніки, включаючи витрати на їх доставку до приоб'єктного складу та заготівельно-складські витрати     201, 203,     201, 203,
Витрати на перебазування будівельної техніки з об'єкта на об'єкт, а також на утримання та ремонт рейкових та безрейкових колій 80,8 82,8 20,66,65, 63 та ін. 80,81,82, 84,39 20,66, 65,63 232 та ін. 39
Знос будівельної техніки, устаткування ремонтних майстерень, гаражів та інших споруд, які обслуговують будівельну техніку
Знос інших необоротних матеріальних актів, які використовуються при утриманні в обслуговуванні будівельної техніки
Сума нарахованих відсотків за користування орендованою будівельною технікою
Вартість послуг, наданих управліннями механізації або іншими спеціалізованими організаціями під час виконання будівельно-монтажних робіт, включаючи перебазування будівельних машин з об'єкта на об'єкт    
Витрати на переміщення за допомогою будівельних машин матеріалів і будівельних конструкцій у межах будівельного майданчика 80- 20,66,65 та ін.80- 20,66,6 5 та ін.
Витрати на сплату податків і платежів, пов'язаних з витратами на експлуатацію будівельної техніки
Інші витрати, пов'язані з експлуатацією та утриманням будівельної техніки ( крім витрати та експлуатацією машин і механізмів, які використовуються та роботах, що належать до будівельно-монтажних а також витрати та експлуатацією машин, зданих в оренду стороннім організаціям) 80- 20,66,65 та ін.80- 20,66, та ін.
Списання витрат з експлуатації будівельних машин на собівартість об'єктів будівництва    
Списання витрат з експлуатації будівельних машин у алтині послуг, наданих на сторону    
Списання витрат з експлуатації будівельних машин на вартість робіт із виправлення браку    
Списання витрат з експлуатації будівельних машин на собівартість послуг допоміжних виробництв    

У табл.2.2 наведено кореспонденцію рахунків бухгалтерського обліку з відображенням основних видів витрат з використанням і без використання восьмого класу Плану рахунків [33].

Таблиця 2.2 Кореспонденція рахунків з обліку витрат на проведення будівельно-монтажних робіт, субрахунок 231 "Основне виробництво"

Зміст господарської операції З використанням рахунків 8 класу Без використання рахунків 8 класу
Д-т К-т Д-т К-т
Витрачання основних матеріалів
Витрачання деталей і конструкцій
Нарахування основної заробітної плати робітникам
Нарахування додаткової заробітної плати робітникам
Проведення відрахувань на соціальні заходи
Списання витрат від браку    
Списання витрат від браку на утримання та експлуатацію будівельної техніки    
Віднесення на собівартість об'єкті будівництва загальнодільничних витрат    
Віднесення на вартість об'єктів послуг субпідрядних організацій 231 або 903

У табл. 2.3 наведено кореспонденцію рахунків з обліку загальновиробничих (загальнодільничних) витрат (аналітичні рахунки 9121 і 9122) з використанням і без використання восьмого класу Плану рахунків [33].

Таблиця 2.3 Кореспонденція рахунків з обліку загальновиробничих (загальнодільничних) витрат (аналітичні рахунки 9121 і 9122)

Зміст господарської операції З використанням рахунків 8 класу Без використання рахунків 8 класу
Д-т К-т Д-т К-т
Загальновиробничі ( продуктивні) витрати (аналітичний рахунок 9121)
Заробітна плата (основна і додаткова) лінійного персоналу (старший виконавців робіт, начальників дільниці), виконавців робіт, начальників допоміжних цехів, майстрів, механіків будівельних дільниць, крім тих, які включені до складу виробничих бригад, обслуговуючого персоналу
Обов'язкові нарахування на заробітну плату робітників, зазначених у пункті 1: Єдиний социальний внесок     9121 82                    
Витрати на обов'язкове індивідуальне страхування працівників, зазначених у пункті 1
Витрати на службові відрядження працівників, зазначених у пункті 1 у межах норм, передбачених законодавством
Витрати на утримання легкового автотранспорту, який використовується апаратом управління структурних підрозділів: - витрати на оплату праці водіїв і обов'язкові нарахування на неї - витрати на проведення ремонтів у межах 5% балансової вартості груп основних засобів на початок року - витрати на техогляд і техобслуговування - знос легкового автотранспорту   81,82 80,81, 82,84 80,81, 82,84   66,65, 81,82 20,66, 65,63 та ін. 80-84 20.66, 65,63 та ін. 80-84               66,65   20,66, 65,63,23 та ін. 20,66,65, 63,232 та ін.
Витрати на дотримання техніки безпеки праці, протипожежної й сторожової охорони будівельних майданчиків, цехів допоміжних і підсобних виробництв, санітарно - гігієнічних та інших спеціальних вимог, передбачених правилами виконання будівельно- монтажних робіт і робіт в інших виробничих структурних підрозділах 20,66 65,63 та ін. 20,66, 65,63, та ін.
Витрати на утримання приміщень, що надаються безплатно підприємствам громадського харчування для обслуговування працівників будівельних дільниць та інших структурних підрозділів або використовуються ними самостійно на зазначені цілі, включаючи амортизаційні відрахування, витрати на проведення ремонтів, освітлення, опалення, водопостачання, каналізацію, електропостачання, а також на паливо для приготування їжі 20,66, 65,63 та ін. 20,66, 65,63, та ін.
Витрати на обладнання та утримання загороджень для машин та їхніх рухомих частин, люків, отворів, сигналізації та інших пристроїв некапітального характеру, що гарантують техніку безпеки 80-84 131,20, 66,65,63 та ін. 80-84 131,20, 66,65,63, та ін.
Забезпечення працівників спеціальним оглядом, взуття та іншими засобами індивідуального захисту та лікувально-профілактичним харчуванням, а також матеріально-технічне забезпечення дотримання санітарно-гігієнічних вимог у встановленому законодавством порядку 131,20 66,65,63 та ін. 131,20 66,65,63, та ін.
Амортизаційні відрахування й витрати на проведення ремонтів основних засобів загальновиробничого призначення: - приміщень цехів допоміжних виробництв, автомайстерень - мобільних інвентарних будов контейнерного типу (за винятком призначених для санітарно - побутового обслуговування) - триного, пристосувань для намотування та очищення зварювального дроту, центруючи пристроїв для зварювання труб, насосів та пресів ручних гідравлічних - переносних металевих і дерев'яних драбин, інвентарних металевих верстатів та риштувань - такелажних та монтажних пристроїв, що застосовуються під час виконання будівельних та монтажних робіт, ручних лебідок, домкратів тощо - бункерів для бетонів і розчинів, тачок;апаратів для зварювання дротів, повітроводів, переносних вентиляційних установок для робіт із застосуванням вибухонебезпечних мастик та полімерних матеріалів, електросушарок для сушіння будівельних конструкцій, генераторів ацетиленових (крім тих, що застосовуються під час монтажу устаткування) - обгороджувальної техніки для небезпечних зон проведення робіт, шлагбаумів, сигнальних щогло, прожекторів тощо                                                                                
Знос та витрати на ремонт інших необоротних матеріальних активів, що використовуються під час виконання будівельно- монтажних робіт і не належать до основних фондів 80-84 132, 20,66, 65,63 та ін. 80-84 132, 20,66, 65,63 та ін.
Знос та витрати, пов'язані з ремонтом утримання і розбиранням тимчасових (не титульних) споруд, пристосувань і пристроїв, до яких належать: - приоб'єктні контори та комори виконробів і майстрів - складські приміщення та навіси на об'єкті будівництва - помости, драбини, перехідні містки, ходові дошки, загороди під час розпланування будівлі - пристосування для техніки безпеки: інвентарні уніфіковані засоби підмащування типу колисок, інвентарних майданчиків, риштування тощощаркани й огорожі, необхідні для проведення робіт (крім охоронних козирків, сховищ під час проведення буро вибухових робіт), тимчасових розведень від магістральних і розвідних мереж електроенергії, води, пари, газу та повітря в межах робочої зони - витрати, пов'язані з пристосуванням будівель, що споруджуються чи існують на будівельних майданчиках, замість будівництва тимчасових (не титульних) будівель та споруд 80-84 9121 132 20,66, 65,63 та ін. 80-84 132, 20,66, 65,63 232 та ін.
Витрати на геодезичні робіт, що проводяться під час виконання будівельно-монтажних робіт, включаючи: оплату працівників, які проводять геодезичні роботи, вартість матеріалів, амортизаційні відрахування, знос, витрати на всі види ремонту і на переміщення геодезичного устаткування, інструментів і приладів 80-84 13,20, 66,65, та ін. 80-84 13,20, 66,65, 63,232 та ін.
Витрати на упорядкування та утримання будівельних майданчиків: - оплата праці робітників, зайнятих на упорядкуванні та утриманні будівельних майданчиків - витрати на прибирання та очищення (із вивезенням сміття) території будівництва, влаштування доріжок, містків та інші роботи, пов'язані з упорядкуванням територій будівельних майданчиків - витрати на електроенергію (в тому числі від тимчасових електростанцій), оплату праці чергових електромонтерів та інші витрати, пов'язані з освітленням території будівництва         80-82         63,65,6 80-82             63,   63,65,66,
Витрати на перебазування лінійних підрозділів будівельних організацій на іншу будову та в межах будівельного майданчика ( за винятком витрат, пов'язаних з переміщенням будівельних машин та механізмів, врахованих у вартості машино-змін) 84 9121 63,232, 911
Платежі з обов'язкового страхування майна структурних підрозділів будівельної організації та цивільної відповідальності 82,84 9121 63,65, 82,84 63,65
Платежі за викиди й скиди забруднювальних речовин у навколишнє природне середовище та інші впливи шкідливого характеру в межах лімітів;оплата послуг сторонніх організацій з очищення стічних вод, розміщення відходів виробництва тощо 84 9121
Передбачені законодавством додаткові витрати, пов'язані з виконанням робіт вахтовим методом, включаючи транспортні витрати на перевезення робітників від місця знаходження будівельної організації або пункту збору до місця роботи та у зворотному напрямку та від місця проживання у вахтовому селища, не компенсовані платою працівників за користування житлом та комунальні послуги; оплата працівникам за дні відпочинку (відгули), що надаються у зв'язку з роботою в надурочний час при організації робіт вахтовим методом, у разі підсумкового обліку робочого часу та в інших випадках, установлених законодавством 84 9121 та ін. та ін.
Витрати на оплату податків і платежів, пов'язаних із загальновиробничими витратами 84 9121
Витрати від простоїв не з вини стихійних лих за відсутність винних осіб 81,82 9121 65,66, 81,82 65,66
Списання загальновиробничих (продуктивних) витрат на собівартість об'єктів будівництва    
Списання загальновиробничих (продуктивних) витрат на собівартість продукції допоміжних виробництв    
Списання нерозподіленої частини загальновиробничих (продуктивних)витрат    
Віднесення субпідрядні організації частини загальновиробничих (продуктивних)витрат    

Облік витрат на спорудження тимчасових (титульних) споруд і будов

ведеться будівельною організацією на окремому субрахунку 233 «Некапітальні роботи» окремим за кожним з таких об'єктів у порядку, встановленому для обліку будівельно-монтажних робіт.

Відрахування на спорудження тимчасових (титульних) споруд і будов включаються до собівартості до собівартості будівельно-монтажних робіт за статтею "Загальновиробничі(загально дільничні) витрати " та елементом "Інші операційні витрати".

Податок на прибуток обліковується на рахунку 98 аналогічної назви і є витратами будівельної організації, але він не зменшує бухгалтерський прибуток до оподаткування у формі звітності № 2 "Звіт про фінансові результати", а впливе лише на загальний фінансовий результат від звичайної діяльності та чистий прибуток.

Облік надзвичайних витрат ведеться на рахунку 99"Надзвичайні витрати". До таких витрат належать втрати і витрати, пов'язані з подіями або операціями, які відрізняються від звичайної діяльності підприємства, та не очікується, що вони повторюватимуться періодично або в кожному звітному періоді. За дебіту цього рахунка відображається сума визначених витрат, за кредитом - їх списання на рахунок 79 "Фінансові результати".

Рахунок 99 "Надзвичайні витрати" має такі субрахунки:

- 991 "Витрати від стихійного лиха";

- 992 "Витрати від техногенних катастроф і аварій";

- 993 "Інші надзвичайні витрати".

У табл.2.4 Наведено кореспонденцію рахунків з обліку надзвичайних витрат( рахунок 99) з використанням і без використання 8 класу Плану рахунків[33].

Таблиця 2.4 Кореспонденція рахунків з обліку надзвичайних витрат будівельно-монтажної організації

Зміст господарської операції З використанням рахунків 8 класу Без використання рахунків 8 класу
Д-т К-т Д-т К-т
Списання залишкової вартості необоротних активів, втрачених внаслідок стихійних лих, техногенних ситуацій та інших надзвичайних подій 10,11, 12 10,11, 12
Списання незакінчених будівництвом об'єктів капітальних інвестицій внаслідок стихійних лих, техногенних ситуацій та інших надзвичайних подій
Списання виробничих запасів, втрачених внаслідок стихійних лих, техногенних ситуацій та інших надзвичайних подій 20,22, 26,28 та ін. 20,28, 26,22 та ін.
Понесення витрат, пов'язаних із ліквідацією наслідків стихійних лих, техногенних ситуацій та інших надзвичайних подій 20,22, 26,28 та ін. 20,22, 66,65 та ін.

5.Облік здачі (реалізації) підрядних робіт і розрахунків замовниками

Основним документом, що регулює взаємовідносини між замовниками і підрядником на виконання підрядних робіт та здійснення між ними розрахунків є будівельний контракт (договір про будівництво ), який може бути складений у вигляді контракту звичайного під рядку і контракту під рядку на капітальне будівництво. Як правіло, звичайним контрактом підряді оформлюється виконання різного роду ремонтних, монтажних та інших подібних робіт, переважно за рахунок матеріалів замовника. За цим контрактом замовник зобов'язується прийняти та оплати виконану підрядником роботу.

За контрактом підряду на капітальне будівництво оформляється, як правило, виконання всього комплексу будівельно-монтажних робіт "під ключ". За цим договором підрядник повинен в установлений термін виконати весь обсяг робіт відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, а замовник прийняти закінчені будівництвом об'єкти і провести кінцеві розрахунки згідно з умовами контракту.

За умовами контракту може бути передбачено здійснення розрахунків за контрактом з фіксованою ціною або за контрактом за ціною "витрати плюс". При цьому в контракті обумовлюються способи розрахунків за виконанні роботи , які можуть бути проведені повністю за весь об'єкт або частково шляхом проміжних платежів за окремі етапи, комплекси, конструктивні елементи, окремі види робіт і послуг тощо.

Облік розрахунків у підрядника за виконанні підрядні роботи та здані будівельні об'єкти здійснюється на синтетичному рахунку 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками". За дебетом цього рахунку відображають контракти вартість підрядних робіт або об'єкта згідно з умовами контракту за фіксованою ціною або контракту за ціною "витрати плюс", включаючи ПДВ, та кредитом рахунка 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг".

Списання фактичних витрат за підрядом (об'єктом) або витрат за окремими етапами робіт, конструктивними елементами або комплексами згідно з умовами контракту відображається записом за дебетом рахунка 903 "Собівартість реалізованих робіт та послуг" та кредитом рахунка 23 "Виробництво".

Закриття рахунків доходів і витрат від здачі 9 реалізації) підрядних робіт ( об'єктів) та їхньої собівартості відображається на рахунках бухгалтерського обліку.

 

Основні синтетичні рахунки, які використовуються у будівництві

 

10 - Основні засоби:

11 - Інші необоротні матеріальні активи.

113 - Тимчасові (нетитульні) споруди.

13 - Знос необоротних активів.

132 - Знос інших необоротних матеріальних активів.

15 - Капітальні інвестиції:

151- Капітальне будівництво.

152- Придбання (виготовлення) основних засобів.

153- Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів.

20 - Виробничі запаси:

205 - Будівельні матеріали.

22 - Малоцінні та швидкозношувані предмети.

23 - Виробництво:

230 - Виконання будівельно-монтажних робіт (будівельних контрактів);

232 - Допоміжні виробництва;

238 - Незавершені будівельні контракти;

239 - Проміжні рахунки.

24 - Брак у виробництві.

36 - Розрахунки з покупцями та замовниками.

39 - Витрати майбутніх періодів.

47 - Забезпечення майбутніх витрат і платежів.

63 - Розрахунки з постачальниками і підрядниками.

64 - Розрахунки за податками й платежами.

65 - Розрахунки за страхуванням.

66 - Розрахунки з оплати праці.

68 - Розрахунки за іншими операціями.

70 - Доходи від реалізації:

703 - Дохід від реалізації робіт і послуг.

80 - Матеріальні витрати:

809 - Інші матеріальні витрати.

81 - Витрати на оплату праці.

90 - Собівартість реалізації:

903 - Собівартість реалізованих робіт і послуг.

91 - Загальновиробничі витрати.

92 - Адміністративні витрати.

93 - Витрати на збут.

94 - Інші витрати операційної діяльності.

95 - Фінансові витрати.

96 - Витрати від участі в капіталі.

97 - Інші витрати.

99 - Надзвичайні витрати.

021 - Устаткування, прийняте для монтажу.

& Рекомендована література:

1) Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 року, зі змінами і доповненнями.

2) Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.97 року, зі змінами і доповненнями.

3) Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 року, зі змінами і доповненнями.

4) Положення(стандарт) бухгалтерського обліку №18«Будівельні контракти».Затверджено наказом МФУ від 28.04.2001 року №205.

5) Інструкція щодо застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій. Затверджене наказом міністерства фінансів України від 30.11.99 року №291.

6) Методичні рекомендації з формування собівартості будівельно-монтажних робіт. Затверджено наказом Державного комітету будівництва, архітектури і житлової політики України від 16.02.2004 р. № 30.

7) П.И. Атамас Бухгалтерський облік в галузях економіки. К. ПП. «Рута», 2002-384 с.

8) Гура Н. О. Облік видів економічної діяльності. К., «Знання», 2004-541 с.

9) Бухгалтерський облік у галузях економіки. Навч. Посібник/Під ред Й. Я. Даньків та ін.- К.,2005.

10)Захожай B.C. Бухгалтерський облік у галузях економіки. К., МАУП, 2005-968 с.

11) Костюченко В.М. Облік запасів згідно національним Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.// Бухгалтерський облік і аудит.-2000-№5-с.23-39: 2000.-№6-с. 13-31. -

12) Лень В. С. Бухгалтерський облік у галузях економіки. К., «Знання Прес», 2000-491с.

13) Малюга Н.М., Лебедзевич Я. В. та інші. Облік в галузях економічної діяльності: автотранспорт і будівництво./За ред. проф.. Ф. Ф. Бутинця. Житомир,2000.

14) Практикум з Бухгалтерського обліку на підприємствах за національним стандартом/ Під ред. М.Ф. Огічука.- К.,2003.

15) Бухгалтерський облік у галузях економіки / Під ред. Є. І. Свідерського.-К., КНЕУ,2005-233 с.

16)Ткаченко Н. М. Бухгалтерський і фінансовий облік на підприємствах України. Підр. для студ. вищ. навч. закл. екон. спец.-5-те вид.,доп. й перероб.-Л., 2000.

17) Хомяк Р. Л., Лемішовський В. І. Бухгалтерський облік в Україні. Львів: «Інтелект-Захід», 2007.

 

 

Контрольні питання

1.Наведіть визначення будівельної діяльності та розкрийте особливості її здійснення.

2.Перелічіть особливості будівельної діяльності та вкажіть характер їх впливу на організацію бухгалтерського обліку.

3.Охарактеризуйте порядок оформлення первинними документами та контролю за витрачанням матеріалів і сировини у будівництві.

4.Перелічіть нормативні документи, що визначають мето­дичні основи обліку витрат у будівництві.

5.Розкрийте особливості відображення в обліку витрат на замовлення згідно з П(С)БО 18 «Будівельні контракти».

6.Наведіть первинні документи, якими оформлюється робота будівельних машин і механізмів при різних організаційних формах їх використання.

7.Наведіть характеристику тимчасових нетитульних споруд і пристроїв та розкрийте порядок відображення в обліку операцій їх створення, використання і ліквідації.

8.Перелічіть витрати будівельних організацій, які належать до загальновиробничих.

9.Охарактеризуйте особливості відображення в обліку, розподілу та списання загальновиробничих витрат підрядної будівельної організації.

10. Наведіть бухгалтерські проводки з відображення в обліку генпідрядника загальновиробничих витрат, які компенсуються субпідрядником.

11. Які є первинні документи з обліку розрахунків підрядника із замовниками?

12. Наведіть визначення понять «валова заборгованість замовників підряднику» та «валова заборгованість підрядника замовникам».

13. Склад і обмін витрат у будівництві.

14. Обмін будівництва у замовника.

15. Обмін розрахунків із замовниками у будівництві.