рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Подача мяча

Подача мяча - раздел Спорт, Тенденції розвитку техніки гри у волейбол Подача Мяча. У Сучасному Волейболi Подача Використовується Не Тiльки Для Поча...

Подача мяча. У сучасному волейболi подача використовується не тiльки для початку гри, а й як ефектинвий засiб атаки, за допомогою якого затруднюють пiдготовку суперника до тактичних комбiнацiй у нападi.

Подачi виконуються вiдповiдно до вимог, зазначених у правилах гри подаючий гравець стає за межами майданчика на мiсцi подачi, обовязково пiдкидає мяч i ударом руки спрямовує мяч через сiтку вбiк суперника. Щоб виконати подачу будь-яким способом, необхiдно прийняти правильне в. п. перед подачею точно i невисоко пiдкинути мяч правильно розмiстити кисть руки на мячi в момент удару Щодо характеру рухiв подачi можна роздiлити на силовi, нацiленi й планеруючi.

Якщо точно виконуються подачi, значно утруднюється прийом мяча на боцi команди суперника. Якщо подачi застосовуються варiативно, пiдвищується атака за рахунок швидкостi мяча, що летить силова подача, або його точностi нацiлена подача чи змiни траекторiї польоту мяча планеруюча подача. Залежно вiд руху руки, яка виконує удар, i розмiщення тулуба гравця щодо сiтки розрiзнюють подачі нижнi прямi й боковi, верхнi прямі й бокові Нижня пряма подача - основний спосіб подачi для початкiвцiв, особливо дiтей.

Для виконання подачi гравець стає на мiсце подачі у в. п. ноги ледь зiгнутi в колiнах, лiва нога спереду, тулуб трохи нахилений уперед. Мяч на долонi лiвої руки, зiгнутої в лiктьовому суглобі навпроти руки, що виконує удар. Правою рукою виконують замах назад, вагу тiла зміщують у напрямi правої ноги. Одночасно цей мяч пiдкидають вертикально вгору на 0,4-0,6 м. випрямляючи праву ногу й виконуючи маховий рух правою рукою вниз-уперед, виконують удар по м ячу знизу-ззаду на рiвнi пояса, спрямовуючи його вперед-угору.

Пiд час подачi погляд гравця зосереджений на мячі. Якщо учням важко виконати удар долонею, вони можуть виконувати кулаком. Нижня пряма подача не належать до силових, але досить точна. У командах вищих спортивних розрядiв вона майже не застосовується, тому що на сучасному рiвнi гри вона недостатоьо ефективна. Як правило, ця подача виконується з мiсця без попереднього розбiгу. Верхня пряма подача. Пiд час виконання її гравець стає обличчям до сiтки, розподiливши вагу тiла рiвномiрно на обидвi ноги. Можна одну ногу поставити вперед на пiвкроку.

Мяч пiдкидається лiвою рукою угору перед собою на висоту до 1,5 м, правою рукою роблять замах вгору-назад, вагу тiла переносять на праву ногу, яку згинають у колiнному суглобi, тулуб прогинають. Ударний рух починається сильним розгинанням правої ноги, поворотом тулуба влiво, перенесенням ваги на лiву ногу. Власне удар виконують майже одночасно з рухами нiг i тулуба. Права рука швидко рухається до мяча випрямляючи руку кисть руки ледь напружені, пальцi мiцно стиснутi, наносять удар долонею по мячу. Пiсля удару кисть iде за мячем, згинається рука опускається вниз, тулуб згинається і розвертається влiво.

З такого в. п. виконують нацiлену подачу, яка за структурою подiбна до описаної. Вона вiдрізняється вiд верхньої прямої подачi меншими параметрами окремих рухiв волейболiстiв. Так, перемiщення ваги тiла незначнi, замах короткий, мяч пiдкидають вище голови на 0,4 - 0,6 м, уривчастий ударний рух правою рукою з амплiтудою незначний, удар виконують по заднiй частинi мяча. Супроводжуючi рухи мiнiмальнi.

Верхня пряма подача часто застосовується гравцями команд будь-якого спортивного розряду. Верхня бокова подача мал.5 . Найбільшої швидкостi польоту мяча досягають пiд час виконання верхньої бокової подачi. Велика сила удару при цьому способi подачi забезпечується включенням в роботу мязiв усього тулуба, широким рухом ударної руки, активною роботою нiг і лівої руки. Для виконання подачi гравець займає в. п. ледь зiгнутi ноги на шириiнi плечей, лiва трохи спереду, мяч утримується лiвою рукою на висотi пояса. Пiдкидаючи мяч угору до 1,5 м заввишки над лiвим плечем, гравець згинає ноги в суглобах, робить замах правою рукою, вагу тiла переносить на праву ногу, тулуб нахиляється вправо, плечi розвернутi вправо.

Ударний рух починається з розгинання нiг, тулуб випрямляється, права рука рухається по дузi вгору, при цьому передплiччя i кисть руки ледь відстають у русi. Ноги випрямляються, тулуб повертається влiво, вага тiла, переноситься на лiву ногу. Удар по мячу здiйснюють у найвищiй точцi розкритою долонею випрямленої руки. Пiсля удару гравець робить крок правою ногою вперед і повертається обличчям до сiтки, Необхiдiго стежити, щоб у момент удару долоня не поверталася дуже вліво, площина її має бути розвернута перпендикулярно до напряму польоту мяча. Верхню бокову подачу можна виконувати з розбігу. При цьому пiсля розбiгу приймають положення замаху, мяч пiдкидають на останньому кроці перед замахом. Є й iншi рiзновидностi способiв подач.

До них відносять подачу свiчка i планеруючу подачу.

Для виконання подачi свiчка гравець стає правим боком до сiтки. Ноги на ширинi плечей, м яч лежить на лiвiй руцi на рiвнi пояса. Пiдкидаючи мяч вгору на 0,4-0,6 м, гравець опускає праву руку вниз-назад. Потiм рука енергiйно рухається знизу-вгору, удар по мячу виконується перед грудьми ребром кистi по лiвiй половинi мяча, пiсля удару рука продовжує рухатись угору.

Залежно вiд способу виконання планеруюча подача може бути верхньою прямою i верхньою боковою. Особливiсть її виконання полягає в невеликому замаховi, удар здiйснюють чiтко по центру мяча твердою основою кистi. Мяч пiд час польоту не обертається, а планерує, змiнюючи вмить траекторiю. Необхiдно стежити, щоб кисть була на однiй лiнй з рукою i не робила iзольованих рухiв у променевозапястному суглобi. Пiд час виконання планеруючої подачi важливо попасти в центр мяча вiдносно траекторiї польоту. Внаслiдок незначної неточностi мяч летить без планерування. У верхнiй прямiй подачi планерування виконати важче затруднює довге супроводження мяча. Планеруючi подачi широко розповсюджені i успiшно застосовуються гравцями команд вищих спортивних розрядiв. 2.4 Нападаючий удар Ефективним засобом нападу є нападаючий удар. Нападаючi удари виконують в стрибку пiсля короткого розбiгу, врахувавши висоту сiтки.

IIападаючий удар виконується так стрибок з мiсця або з розбiгу, удар, приземлення. Щоб стрибнути з розбiгу, вiдштовхуються однiєю або двома ногами з мiсця - тiльки двома ногами.

Виконуючи стрибок вiдштовхуванням двома ногами пiд час розбiгу, гравець набирає швидкiсть, необхiдну для високого стрибка. Залежно вiд iгрової обстановки вiд напряму i характеру подач, вiд того, який блок поставив суперник, нападаючий гравець намагається бити такий удар, за допомогою якого можна провести удар по мячу мимо рук блокуючих гравцiв.

Нападаючi удари ефективнi, якщо гравець володiє не одним якимсь способом, а всiм арсеналом технiчних засобiв нападу. Нападаючi удари бувають прямi й боковi. Прямi виконують з положення обличчям до сітки, боковi удари - плечем боком. Прямi й боковi удари роблять у рiзних напрямах з переводом мяча влiво, вправо. Прямий нападаючий удар виконують пiсля розбiгу та в стрибку з мiсця. Цей спосіб найефективнiший, якщо гравцi суперника не встигли органiзувати блокування або залишили незакритою зону удару.

Початковi фази руху - розбiг i вiдштовхування - виконуються майже однаково при всiх рiзновидностях нападаючого удару. Розбiг може виконуватися пiд рiзними кутами щодо сiтки, вiн складається з 2-3 крокiв, найважливiший з них- останнiй, який виконують стрибком. Третiй, останнiй, крок виконують широким стопорним рухом за рахунок рiзкої постави ступнi на носок. Під час розбiгу, починаючи з другого кроку, обидiвi руки вiдводяться назад, й на останньому кроці рiзко виносяться вперед.

Стрибок виконують із стiйки ноги паралельнi на ширинi 20-30 см одна вiд одної. Вiдштовхуються перекатом ступнів з пяток на носки, випрямленням нiг i тулуба. Звичайно велике значення має погодженiсть дiй у момент приставлення лiвоi ноги руки йдуть униз з таким розрахунком, щоб випрямлення ніг вiдбулось одночасно з рухом рук угору. Руки спочатку йдуть разом до рiвня обличчя, а потiм активнiше працює права рука, яка виконує удар. Ударний рух починається iз швидкого згинання тулуба.

Рука, що виконує удар, розгинаючись в лiктьовому суглобi, рухається вперед-угору виведенням вперед передплiччя. Спочатку рухається плече, за ним - передплiччя i кисть. Ефективнiсть цього руху зростає поступово i до найбiльшої швидкостi в момент торкання мяча. Удар кистi припадає на верхньо-задню частину мяча, який летить перед головою. Пiсля удару гравець мяко приземлюеється на носки, згинаючи ноги, тулуб, а напiвзiгнутi руки опускаються вниз. Нападаючий удар з переведенням мал.7 застосовується пiд час зустрiчi з блоком суперника.

Удар є рiзновидом прямого нападаючого удару, тiльки напрям польоту мяча не збiгається з напрямом розбiгу нападаючого. Розбiг виконується так, як пiд час удару по ходу. Перевод вiдбувається поворотом кистi руки. Внаслiдок переводу вправо кисть повертається вправо. Дуже ефективний удар, коли гравець в безопорному положеннi перебуває в найвищiй точці виконує поворот влiво i робить удар, змiнюючи напрям польоту мяча відносно напряму свого розбігу. Цей удар без повороту тулуба в останній фазі ударного руху рука змінює напрям, рух кисті спрямовується також вбік руху руки. Тулуб залишається у вертикальному положенні. При перевiдних ударах з поворотом тулуба мязи останнього беруть активну участь в ударному русi, тулуб повертається в напрямi удару.

Нападаючi удари з переведенням потребують вiд виконавцiв високого рiвня координації рухiв. Боковий нападаючий удар. Як правило, нападаючий удар застосовується тодi, коли мяч знаходиться далеко вiд сiтки.

Розбiг роблять під певним кутом сітки, ступні ніг на останньому кроці ставляться майже паралельно сітці. У момент замаху обидві руки виносять угору, тулуб прогинають, ноги згинають. У момент удару тулуб розгинається, повертається ліворуч, ліва рука рухається вниз, права дугоподібними рухом переміщується до м яча і акцентованим ударом кисті завершує удар по м ячу. Ліву руку під час удару різко опускають униз. Боковий удар характеризується активною роботою тулуба.

Після удару рука продовжує рухатися вниз по дузі, а потім відбувається мяке приземлення. Гравець, змінюючи рух руки й положення кисті, може виконувати удари в найрізноманітніших напрямах. У новачків через недостатній розвиток швидкісно-силових якостей рух на замах може відбуватись під час відштовхування. Бокові нападаючі удари інколи виконуються не тільки по ходу розбігу, а й з переведенням вправо і вліво. У командах вищих спортивних розрядів застосовують бокові удари в поєднанні з переводом кисті і одночасним поворотом тулуба.

Пiд час удару без повороту тулуба в останнiй фазi руху рука змiнює напрям. Тулуб залишається у вертикальному положеннi. 2.5 Технiка перемiщень Технiка перемiщень у захистi складається iз стiйки, ходьби, бiгу, випадів, стрибкiв i падiння. Для гри в захистi гравець приймає основну стiйку, при якiй ноги зiгнуті, тулуб нахилений вперед значно бiльше, нiж у нападi. Для кращої готовностi до перемiщення гравець злегка переступає з ноги на ногу, не переносячи ваги тiла на ту чи iншу ногу. Випади застосовуються пiд час приймання мячiв, якi летять далеко вiд гравця.

Часто випади пiсля прийому мяча закiнчуються падiнням. Гравцi застосовують стрибки, коли необхiдно дiстати мяч у складних iгрових умовах i при блокуваннi. Стрибки виконують вiдштовхуванням однiє або двома ногами з мiсця i пiсля перемiщення. 2.6 Падiння Застосовують для швидкого перемiщення до мячiв, що далеко падають i для виведення центра ваги за площу опори. Розрiзняють кiлька способiв падiння.

Падiння перекатом на спину. Гравець присiдає, вiдводить плечi назад, сiдає на пятку ноги, групується й падає перекатом на спину. Голову вiн нахиляє до грудей, щоб запобiгти удару об поверхнiсть майданчика. Пiсля перекату маховим рухом нiг гравець встає i займає положення готовностi до наступних дiй. Перед прийомом мяча пiсля падiння перекатом на спину гравець виконунує перемiщення вперед бiгом або скачком. Падiння перекатом на спину можна виконувати пiсля випаду вбiк. Попередньо гравець повертає тулуб у напрямi витягнутої ноги i пiсля передачi робить перекат на спину. Падiння перекатом на спину, особливо з положения вбiк, на деякий час виводить гравця з гри, не дає змоги швидко зайняти положення готовностi. мал.8 Падiння пiсля швидких перемiщень з перекидом через плече.

Для виконання перекиду використовується iнерцiя, яку гравець набуває пiсля попереднього перемiщення. Цей спосiб перемiщення найрацiональнiший, оскiльки дає змогу Падiння вперед на руки й перекатом на груди застосовують для прийому далекопадаючих мячiв. Пiсля перемiщення вiдштовхуванням ноги, яка стоїть попереду, рiзким рухом тулуба вперед-униз робиться кидок уперед.

Тулуб прогинається, ноги зігнуті в колінах. Після прийому у безопорній фазі руки посилаються вперед, долоні спрямовані до поверхні майданчика, повільно згинаючись, амортизують інерцію тіла. Гравець призимляється на груди тулуб прогинається, ноги зігнуті в колінах, голова повернута вбік і перекручується прогнутим тулубом. Крiм цього способу приземлення застосовується iнший, коли пiсля грудьми поверхнi майданчика руки розводять у сторони, а гравець продовжує рух по майданчику з прогнутим тулубом i зiгнутими ногами, поки не зупиниться. 2.7 Приймання мяча Подачу i нападаючий удар можна прийняти двома руками зверху або двома руками знизу.

Пiд час прийому мяча зверху двома руками кистi розмiщенi на рiвнi обличчя. Пальцi напруженi i розмiщуються на мчі як i в передачах зверху. Для якiсного виконання прийому мяча гравець робить руками i тулубом амортизуючi дії i менше розгинає руки в лiктьовому суглобi.

Залежно вiд умов приймания мяча зверху двома руками виконується в стійці і в падінні. Приймання м яча двома руками знизу. Завдяки застосуванню силових i планеруючих подач, збiльшенню сили нападаючих ударiв все частiше використовується приймання мяча двома руками знизу. Пiд час приймання мяча знизу прямi руки виставляють вперед-униз, лiкті максимально наближені один до одного, кисті разом.

Одну ногу ставлять вперед, при цьому обидві ноги зігнуті в колінних суглобах, тулуб злегка нахилений вперед. Рух ніг і тулуба має таке ж саме першорядне значення як і впередачі зверху. Рухи руками виконують тільки в плечових суглобах. М яч приймають на передпліччя, ближче до кисті. Для правильного приймання м яч має бути перед гравцем. У тому випадку, коли м яч летить збоку, тулуб нахиляється у протилежний від м яча бік, а руки посилюють на удар м яча по спіралі знизу-вперед-угору.

При незначній зустрічній швидкості м яча під час передачі ноги й тулуб випрямляють, гравець активно посилає м яч у заданому напрямі. І напаки, коли приймають м яч після нападаючого удару, ще більше згинають ноги, а передпліччя лише підставляють під м яч, без зустрічного руху до нього. Приймання знизу однією рукою застосовується тоді коли, мяч падає або летить далеко від гравця. Цим способом користуються після попереднього переміщення у випаді, падінні. Удари виконують кистю з тугостиснутими пальцями.

Під час приймання м яча, який летить убік, рука повинна загородити йому шлях, для цього долоню руки спрямовують йому на зустріч. Приймання м яча, який відскочив від сітки. Якщо м яч потрапляє у верхню частину сітки, то відскакування його незначне, і м яч майже вертикально опускається униз. А коли м яч потрапляє у нижній край сітки, він відскакуватиме приблизно на відстані до 1-1,5 м від сітки. Знаючи ці особливості, гравець має переміститись до сітки, прийняти низьку стійку збоку від м яча і виконати передачу певним способом, щоб у момент передачі мяча гравцеві не заважала сітка, рекомендується приймати його ближче до поверхні майданчика. 2.8 Блокування Блокування один з ефективних захисних засобів, а нинi його застосовують i для контратакуючих дій. Блокування перетинає шлях мячевi, що перелітає через сiтку.

Цей прийом складається з переміщення, стрибка, виносу i поставки рук над сіткою. приземлення. Блокування, виконане одним гравцем - одиночне блокування, двома або трьома гравцями - групове блокування.

Блокування буває нерухоме i рухоме. Для закриття певної зони майданчика ставиться нерухомий зонний блок, в якому руками, що пiднесенi над сiткою, не робиться ніяких рухiв убiк. Під час рухомого ловлячого блокування пiсля стрибка гравець переносить руки вправо або вліво залежно вiд визначеного напряму польоту м яча. Одиночне блокування. мал.9 Перед початком дiй блокуючий приймає в.п. ноги зiгнутi, ступні на ширині плечей, руки перед грудьми.

Пiсля того як визначився напрям передачі для удару, блокуючий на невеликій вiдстанi вiд мяча виконує переміщення приставними кроками а на вiдставi 2-6 м - ривком уздовж сiтки, на останньому кроці-стрибку повертається обличчям до сiтки i виконує блокування. У зоні атаки гравець ще більше згинає ноги це сприяє збільшенню сили вiдштовхувавня. Розрахувавши, коли потрiбно стрибнути на блок, гравець відштовхується вiд опори i виносить руки вгору. У безопорнiй фазi зоровий контроль переключають з мяча на руки нападаючого.

Визначивши напрям удару за пiдготовчими рухами суперника, блокуючий випрямляє руки й одночасно переносить їх через сiтку, щоб вiдбити мяч. Блокуючi повиннi по можливостi активно працювати кистями, якi опинилися над полем суперника, спрямовуючи мяч донизу. Стрибок блокуючого, як правило, виконується пiзнiше, нiж стрибок нападаючого. Пiд час блокування пальцi рук напружено розчепiренi, вiдстань мiж кистями не перевищує поперечника мяча. Виконуючи блокування, необхiдно а вибрати мiсце й визначити час стрибка б розмiщувати руки над сiткою залежно вiд мiсця, де в даний момент опининся мяч, i способів нападаючого удару в стежити за дiями нападаючого в момент удару г визначити точку, де опиниться мяч пiсля удару, швидко переключитися для виконання дiй, яких вимагає ситуацiя.

Пiсля блокування гравець повинен приземлитися на зiгнутi ноги, руки опустити вниз i бути напоготовi до повторного стрибка, самострахування, пе ремiщення в будь-якому напрямi, виконання передачi.

Групове блокування виконують два або три гравцi. По двiйне блокування - оснонний спосiб захисту, який застосовують з метою закриття певної зони майданчика зонний блок. Внаслiдок узгоджених дiй двох гравцiв над сіткою зявляється барер для мяча, що перелітає, з чотирьох рук мал.10 . Мiж блокуючими розрiзняють основного і допомiжного. Перший з них, діючи в зонi 3, перекриває основний напрям удару із зони 4 в зону 4 iз зони 2 в зону 2 , а до нього приєднується допомiжний блокуючий.

Під час блокування нападаючих ударiв з краю сітки долоні блокуючих розвернуто так, щоб мяч відскочив на майданчик суперника. Висновок 1. Аналіз виступу кращих волейболістів світу свідчить, що волейбол складний вид спорту, який потребує від спортсмена сильної атлетичної підготовки і досконалого оволодіння техніко-тактичними навичками. 2. Практика свідчить, що вершин спортивної майстерності можна досягти якщо почати займатися з юних років. 3. Як показує вивчення досвіду роботи кращих тренерів світу, передумовою для поповнення збірних команд областей, країни молодими здібними волейболістами є правильна організація навчально-тренувальної роботи в низових колективах, а особливо у школах. 4. Процес підготовки юного волейболіста передбачає систему педагогічного впливу на формування особистості дитини та її фізичне виховання.

Тому до навчально-тренувального процесу ставляться високі вимоги, які не обмежуються підготовкою спортсменів. Поряд з фізичним розвитком і спортивним вдосконаленням необхідно вихоувати людину сучасного суспільсва. 5. Аналізуючи науково-методичну літературу з даного питання, можна зробити висновок, що від рівня розвитку фізичних якостей і здібностей, специфічних для гри у волейбол, залежить від володіння учнями техніко-тактичними навичками.

Чим вищий рівень розвитку спеціальних якостей і здібностей, тим швидше можна оволодіти основами техніки і тактики гри. 6. На сучасному високому рівні розвитку гри у волейбол виконання необхідних тактичних дій можливе тільки в умовах досконалого володіння технікою цієї гри. Література 1. Демчишин А. А Ю. Д. Железняк.

Основы волейбола М. Физкультура и спорт,1979 166 с. 2. Железняк Ю. Д. К мастерству в волейболе М. Физкультура и спорт, 1978 224 с. 3. Ивойлов А. В. Волейбол техника, тактика, тренировка. Минск Вышейшая школа, 1972 144 с. 4. Ивойлов А. В. Волейбол для всех М. Физкультура и спорт, 1987. -320 с. 5. Лоу Б. Красота спорта Пер. с англ М. Радуга, 1984 256 с. 6. Оинума С. Уроки волейбола.

Пер. с яп. Клещев Ю. Н М. Физкультура и спорт, 1985 112 с. 7. Перльман М. Специальная физическая подготовка волейболистов М. Физкультура и спорт, 1969 135 с. 8. Пименов М. П. Волейбол. К. Здоровя, 1975 95 с. 9. Піменов М. П. Ігрова підготовка волейболістів К. Здоровя, 1967 212 с. 10. Пономарев Н.И. Волейбол правила соревнований М. Физкультура и спорт, 1986 206 с. 11. Спорт в современном обществе. Под общ. ред. В. М. Выдрина М. Физкультура и спорт, 1980 272 с. 12. Стибиц Ф. Волейбол М. Физкультура и спорт, 1960. -223 с 13. Титова Т. И. Волейбол развитие атлетических качеств и двигательных навыков в игре М. Чистые пруды, 2006 218 с. 14. Филь С. Н Пешков В. П. Профессиональная подготовка студентов в институте физической культуры К. Вища школа, 1985 135 с. Фурманов А. Г Болдырев Д. М. Волейбол М. Физкультура и спорт, 1983 144 с.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тенденції розвитку техніки гри у волейбол

Проста гра, що не потребує дорогого обладнання, швидко поширилася в Японiї, Китаї, на Фiлiпiнах, а пiзнiше - в Європі. У нашiй країні волейбол… Ця гра не тільки перетворилась на стрімку мужню атлетичну гру, а й набула… Серед жiнок сильнiшими виявились волейболiстки Москви. У чоловiкiв перемогу здобув дружний колектив України, який…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Подача мяча

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Эта работа не имеет других тем.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги