ЕКОНОМІЧНІ ОСНОВИ РОЗВИТКУ ПРОФЕСІЙНОГО СПОРТУ

ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ

 

Кафедра теорії спорту

Линець М.М.

Бріскін Ю.А.

Пітин М.П.

ЕКОНОМІЧНІ ОСНОВИ РОЗВИТКУ ПРОФЕСІЙНОГО СПОРТУ

 

Лекція з навчальної дисципліни

„Олімпійський та професійний спорт”

 

“ЗАТВЕРДЖЕНО”

на засіданні кафедри теорії спорту

„29” серпня 2007 р. протокол № 1

Зав. каф _____________ Ю.Бріскін.


Специфіка бізнесу у професійному спорті

За класифікацією ООН спортивні заходи відносяться до сфери послуг. У зв'язку з тим, що спортсмен-професіонал своєю діяльністю в межах спорту… Таким чином, з одного боку - прибутки команди (спортсмена) зростають коли вона… Окрім того, у північно-американському професійному спорті застосовується специфічна система найму робочої сили…

Отже система обмежень соціальних прав і свобод спортсменів ("резерв систем") є другим специфічним чинником бізнесу у професійному спорті.

суму за поступку території. Розмір суми компенсації за територію встановлює ліга. Проте слід наголосити, що в елітних лігах північно –американського…  

Отже диференційований підхід до оплати послуг професіональних спортсменів є безумовним законом спортивного бізнесу.

 

Специфічними особливостями бізнесу у професійному спорті є такі:

Клуби, команди, спортсмени вступають у конкурентні стосунки лише у процесі змагань. У бізнесі вони не конкуренти, а партнери.

Система найму робочої сили “драфт” та контрактна система, що має низку обмежень прав спортсменів ("резерв систем") і навіть вступає у протиріччя з чинним трудовим законодавством і Конституцією США та інших країн.

Виключне право клубу (команди) на визначену для нього територію.

Правила вступу до ліги (асоціації) нових клубів (команд).

Принципи розподілу прибутків між клубами (командами) від продажу прав на телетрансляції ігор та продажу квитків на ігри.

Надання в оренду муніципальних спортивних споруд за символічну оплату.

Пільгове застосування до професійного спорту антимонопольного законодавства.

Високий рівень зарплати професіональних спортсменів, тренерів і суддів щодо представників інших професій.

Диференційований підхід до оплати праці професіональних спортсменів.

 

Джерела прибутку у професійному спорті

Професійний спорт - це гігантська галузь індустрії розваг. Найбільш видовищними і прибутковими видами спорту є автогонки, американський футбол,… Одним із основних джерел прибутків, протягом всього періоду існування… Досить висока середня відвідуваність характерна для провідних національних чемпіонатів з футболу європейських країн…

Клуби, котрі володіють сучасними спортивними спорудами, отримують також прибутки від здачі їх в оренду.

Продаж гравців до інших команд в окремі сезони також дає деякі доходи. Це джерело прибутків успішно використовують голандські, бельгійські та деякі… Доходи команд поповнюються також з центральних фондів ліг, проценту на… До несистематичних прибутків в американському професійному спорті слід віднести кошти, що надходять до ліг при вступі…

Продаж квитків.

Продаж прав на радіо- та телетрансляції ігор.

Рекламно-спонсорська діяльність.

Комерційно-ліцензійна діяльність.

Концесії спортивних споруд.

Паркування автомашин глядачів на час ігор.

Продаж атрибутики клубів та видавничої діяльності.

Надання спортивних споруд в оренду.

Продаж гравців.

Надходження з центральних фондів ліг.

Проценти на капітал, що вкладений до банку.

 

Статті видатків у професійному спорті

Видатки у командних ігрових видах професійного спорту залежать від особливостей того чи іншого виду спорту. Найбільші видатки у професійному спорті пов'язані з зарплатою гравцям. Вони… Окрім зарплати клуби виплачують гравцям професійних ліг різні премії: за вихід до плей-офф; за перемоги в 1/8, 1/4,…

Всі витрати на час поїздки на гру клуб бере на себе. Сюди окрім транспортних видатків входить оплата житла та харчування гравців.

Значних видатків потребує оренда спортивних споруд. Найбільша орендна вартість спортспоруд у хокеї. Вона становить понад 500 тис. доларів на сезон.… Суттєвих видатків потребує також реклама спортивних заходів в засобах масової… Асоціації спортсменів MLB, NFL, NBA та NHL добилися створення пенсійного і медичного фондів відповідних ліг.…

Сплата федерального та місцевих податків.

 

Основні показники економічної діяльності професійних ліг

Таблиця 6.3. Порівняльні показники економічної діяльності провідних професійних ліг

Проведений аналіз економіки ліг і клубів свідчить, що вкладання коштів у професійні клуби стало прибутковою справою і суспільно застрахованим бізнесом (податкові лазівки, амортизація контрактів гравців, символічна орендна плата за користування муніципальними спортивними спорудами тощо).

Незважаючи на зростання інфляції, кризи і спади в економіці країни професійний спорт у США, як власне і в усьому світі, бурхливо розвивається, про що свідчить безперервне зростання прибутків, кількості клубів у провідних лігах, суми вступних внесків новостворених команд, вартості професійних команд.

Професійний спорт створює також ринок збуту супутних товарів і послуг, завдяки чому численні фірми, компанії і навіть галузі, що виробляють ці товари і послуги, отримують значні прибутки.

 

Завдання для самостійної роботи

 

Скласти річний кошторис професійного спортивного клубу (команди) з врахуванням можливих джерел прибутку та статей видатків.

Питання для самоконтролю

2. Яке значення у спортивному бізнесі має система обмежень соціальних прав спортсменів ("резерв систем")? 3. В чому полягає сутність виключного права команди (командні ігрові види… 4. В чому полягає сутність правила вступу до ліги нових команд?

Література

1. Ван Дей Эйде А. Спорт – безотходное предприятие? // Спорт за рубежом. – 1989. – N 24. – С. 12–15. 2. Гуськов С.И. Профессиональный спорт в США // Спорт за рубежом. 1990. – N… 3. Гуськов С.И. Организационные и социально-экономические основы развития профессионального спорта в США на…