Основні положення Статуту залізниць України.

 

Важливе значення в регулюванні діяльності усього транспортного комплексу України має затверджений Постановою Кабінету Міністрів від 6 квітня 1998 року №457, Статут залізниць України (далі - Статут).

Статут має такі розділи:

- загальні положення;

- організація перевезень вантажів;

- залізничні під’їзні колії;

- перевезення вантажів у прямому змішаному сполученні;

- перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти;

- відповідальність залізниць, відправників вантажу, вантажоодержувачів і пасажирів;

- акти, претензії, позови.

На залізничні лінії не загального користування, що не входять у загальну мережу залізниць, чинність Статуту не розповсюджується.

Статут уточняє деякі транспортні поняття:

Вантаж – матеріальні цінності, які перевозяться залізничним транспортом у спеціально призначеному для цього вантажному рухомому складі.

Вантажовідправник (відправник вантажу, вантажовласник) – зазначена у документі на перевезення вантажу (накладній) юридична чи фізична особа, яка довіряє вантаж залізниці для його перевезення.

Вантажоодержувач(одержувач вантажу, вантажовласник) – зазначена у документі на перевезення вантажу (накладній) юридична чи фізична особа, яка за дорученням вантажовідправника отримує вантаж.

Вантажні операції – навантаження вантажу на залізничний рухомий склад, вивантаження вантажу із залізничного рухомого складу, сортування дрібних відправок та контейнерів, перевантаження, перевалка на транспортні засоби іншого виду транспорту.

Внутрістанційні перевезення – перевезення вантажу з однієї під’їзної колії на іншу в межах однієї станції.

Міжнародне залізничне сполученняперевезення пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу та пошти між Україною та іноземними державами.

Накладна – основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов’язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони одержувача.

Небезпечні вантажі – речовини, матеріали, вироби, відходи виробничої та іншої діяльності, які через присутні їм властивості за наявності певних факторів можуть в процесі транспортування, під час проведення вантажних робіт та збереження призвести до вибуху, пожежі, пошкодження технічних засобів, пристроїв, споруд та інших об’єктів транспорту, заподіяння матеріальних втрат і шкоди навколишньому середовищу, а також загибелі, травмування, отруєння, опіків, захворювання людей, тварин тощо.

Перевізні документи – накладна та інші залізничні документи на вантаж.

Під’їзди до залізничних станцій – автомобільні шляхи, які примикають до території залізничної станції.

Правила перевезення вантажів (Правила)– нормативний акт, що конкретизує передбачені цим Статутом положення, які регламентують участь та обов’язки сторін у процесі перевезення вантажів.

Пряме залізничне сполучення – перевезення вантажів, пасажирів, багажу і вантажобагажу у межах двох і більше залізниць України.

Тарифи на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу система цінових ставок та правил їх застосування, за якими провадять розрахунки за перевезення залізницями;

Зборицінові ставки, за якими провадять розрахунки за виконання підприємствами залізничного транспорту робіт та послуг, пов’язаних з перевезенням вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу.

Технічні умови навантаження і кріплення вантажів– обов’язкові для отримання всіма учасниками перевезення вимоги щодо розміщення, закріплення, способу навантаження, розвантаження вагонів, забезпечення безпеки руху, збереження залізничного рухомого складу та вантажів.

Транспортні засоби – залізничний рухомий склад (вагони всіх видів, локомотиви, монорейковий транспорт) і контейнери.

Статутом регламентуються порядок укладання договорів, організація та основні умови перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти, основні положення експлуатації залізничних під’їзних колій, а також взаємовідносини залізниць з іншими видами транспорту.

Дія Статуту поширюється на перевезення залізничним транспортом вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти, у тому числі на перевезення вантажів, навантаження і розвантаження яких відбувається на залізничних під’їзних коліях незалежно від форм власності, які не належать до залізничного транспорту загального користування.

На підставі цього Статуту Мінтрансзв’язку затверджує:

- Правила перевезення вантажів;

- Технічні умови навантаження і кріплення вантажів;

- Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України;

- Інші нормативні документи.

З метою захисту прав споживачів послуг залізничного транспорту Статут передбачає обов’язок Укрзалізниці та інших органів виконавчої влади здійснювати контроль за дотриманням вимог, що містяться у ньому.

 

Запитання та завдання для самостійної перевірки знань

1. Що таке транспортне право?

2. Назвіть структуру транспортного законодавства України

3. Охарактеризуйте основні положення Закону „Про залізничний транспорт”

4. Яким органом влади затверджено Статут залізниць України? Його основні положення

 

Тестові завдання

1. Продовжити речення „Структуру транспортного законодавства становлять...”

а) Конституція України;

б) Закон „Про залізничний транспорт”;

в)

г)

д)

2. Державне управління залізничним транспортом здійснює:

а) Верховна Рада України;

б) Міністерство транспорту і зв’язку України;

в) Кабінет Міністрів України;

г) Укрзалізниця

3. Укрзалізниця (Державна адміністрація залізничного транспорту) підпорядкована:

а) Кабінету Міністрів України;

б) Верховній Раді України;

в) Міністерству транспорту та зв’язку України

4. Працевлаштування на підприємства пасажирського залізничного транспорту здійснюється за:

а) трудовим договором;

б) колективним договором;

в) змішаною формою трудового договору;

г) контрактом

5. На підставі Статуту залізниць Міністерство транспорту і зв’язку затверджує:

а) Правила перевезення вантажів;

б) технічні умови навантаження і кріплення вантажів;

в) Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України;

г) інші нормативні документи