Здійснення права на спадкування.

 

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спа­дщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умо­вою чи застереженням.

Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Спадкоємець, що постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців з часу її відкриття він не заявив про відмову від неї.

Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину з часу її відкриття.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкрит­тя не проживає постійно із спадкодавцем, має особисто подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість міся­ців, який починається із часу її відкриття.

Якщо виникнення в особи права на спадкування залежить від не­прийняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємця­ми, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту такої відмови чи неприйняття. А якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого законом, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадко­ємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про її прийняття. А за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йо­му додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Заява про прийняття, або відмову від прийняття спадщини подається за місцем відкриття спадщини.

Законом передбачено можливість переходу права на прийняття спадщини, а тому, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини й не встиг її прийняти, право на прийнятта належної йому частки спадщини (крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині), переходить до його спадкоємців( спадкова трансмісія). Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився, а якщо він менше трьох місяців, то подовжується до трьох місяців.