Фінансова діяльність та фінансове право України

Фінансове право — це галузь права, що регулює суспіль­ні відносини в галузі мобілізації, розподілу і використання державних фінансових коштів.

Фінансове право регулює виключно відносини, що ви­никають у фінансовій діяльності держави: складання, за­твердження, виконання бюджету, збір платежів і податків, державне фінансування і кредитування, регулювання гро­шової і валютної систем та ін.

Фінансове законодавство України — це сукупність нор­мативно-правових актів, що містять норми фінансового права. До їх числа належать Бюджетний кодекс України (22 червня 2001 р.), Закон України «Про систему оподат­кування» (18 лютого 1997 р.), Декрет Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» (26 грудня 1992 р., з подальшими змінами), Декрет Кабінету Міністрів України «Про акцизний збір» (1993 р.) та інші нормативно-правові акти.

Фінансова система України включає:

1) загальнодержавний централізований фонд (Держав­ний бюджет України). За рахунок цих коштів фінансують­ся Збройні Сили, правоохоронні органи, освіта, охорона здоров'я, культура, соціальний захист населення, охорона природи та інші загально-соціальні справи;

2) централізовані фонди для окремих територій (міс­цеві бюджети);

3) позабюджетні фонди (Пенсійний фонд, Фонд соці­ального страхування, Фонд для вживання заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і соціаль­ному захисту населення та інші фонди);

4) децентралізовані фонди (фінанси галузей народного господарства, підприємств різних форм власності, установ і організацій);

5) різні форми кредиту (банківського і державного). Державний внутрішній кредит становить залучення дер­жавою вільних коштів населення (шляхом випуску обліга­цій та інших цінних паперів) з наступним поверненням цих коштів. Державний зовнішній кредит становить запозичен­ня коштів інших держав і міжнародних організацій. Об­слуговування зовнішнього кредиту здійснюється в першу чергу. Банківський кредит надається з вільних коштів Національним банком України комерційним банкам;

6) страхування (наприклад, державне соціальне стра­хування від нещасних випадків на виробництві й професій­них захворювань, що спричинили втрату працездатності).

Суб’єктами фінансового права є юридичні та фізичні особи, наділені фінансового правосуб’єктивністю (правоздатність і дієздатність).

Виникнення, зміна чи припинення фінансових правовідносин не відбувається лише за волевиявленням сторін, а зумовлені фінансово-правовим актом.