Лекція №30.

 

Тема: Контур бухгалтерського обліку

План:

1. Зв’язок бухгалтерського та оперативного контурів..

2. Складові контуру бухгалтерського обліку.

Контрольні запитання :

1. Для чого призначен контур бухгалтерського обліку ІС «Галактика»

2. Який зв’язок існує між бухгалтерським та оперативного контурів

3. Назвіть програмні модулі контуру бухгалтерського обліку.

Література:Л1[349-357]

Контур бухгалтерського обліку

. Зв’язок бухгалтерського
та оперативного контурів

Концепція інформаційної системи «Галактика» передбачає чіткий розподіл функцій між фахівцями оперативних підрозділів і бухгалтерією. Всі документи, сформовані в контурі оперативного управління під час виконання закупівлі, продажу, приймання і відпускання товарів і МЦ, вважаються первинними. Для обліку господарських операцій і відображення їх у Головній книзі і в звітних документах працівники бухгалтерії повинні сформувати проводки по рахунках бухгалтерського обліку.

Для автоматизації формування проводок рекомендується використати каталоги типових господарських операцій (ТГО). Кожна ТГО може виконати одну або відразу декілька проводок по документу.

Опис типової господарської операції включає такі елементи.

1. Найменування господарської операції.

2. Кореспонденцію рахунків у проводках. За необхідності можуть бути вказані субрахунки, коди аналітичного обліку і структурні підрозділи.

3. Відсоток суми кожної проводки відносно суми документа, а також алгоритми розрахунку сум проводок.

4. Набір ознак, що визначають вхід сум оборотів у суму платежу по документу, необхідність конвертації валют тощо.

Виконуючи рознесення (прив’язку) первинних документів по типових господарських операціях, бухгалтер тим самим визначає проводки, що мають бути виконані. Можливе формування групових проводок — згорнутих або розгорнутих. За необхідності сформовані проводки можуть бути відкориговані або відмінені.

Схема опрацювання первинних господарських документів, сформованих під час вирішення задач оперативного управління, наведена на рис. 9.11.

У контурі бухгалтерського обліку передбачене формування фінансових документів, що супроводжують рух грошових коштів — готівкових (касові ордери) і безготівкових (платіжні дорученнятощо). Ці документи можуть бути пов’язані з документами-підста­вами, створеними в контурі оперативного управління. Програмний комплекс забезпечує контроль відповідності платежів, оформлених фінансовими документами, і сум, вказаних у документах-підставах, а також отримання балансу взаєморозрахунків з контрагентами.


Рис. 9.11 Схема опрацювання первинних господарських документів,
які сформовані під час розв’язання задач оперативного управління

Забезпечується можливість автоматизованого впровадження банківських виписок у вигляді текстових файлів, що пересила-
ються модемним зв’язком або на дискетах, а також виконання електронних платежів (в електронних стандартах банків-корес­пондентів). Проводки по фінансових документах також можуть бути сформовані за допомогою типових господарських опе-
рацій. Передбачена можливість ведення обліку не тільки в національній грошовій одиниці, а й у іноземних валютах. За допомогою модуля «Валюта» провадиться реєстрація поточних курсів валют, перерахунок і рознесення по рахунках бух-
галтерського обліку курсових різниць по валютних операціях і сальдо.

Розрахунок зарплати

Модуль «Зарплата»повністю автоматизує ведення табелів і розрахунок нарахувань, утримань і податків на фонд оплати праці (ФОП) за погодинної та відрядної форм оплати. При її розробці реалізовані два основних принципи:

· універсальність — можливість використання в будь-яких організаціях, починаючи від великих, з штатом у декілька тисяч чоловік, — до підприємств малого бізнесу, з будь-яким режимом роботи;

· адаптованість — забезпечення можливості бухгалтерові са­мостійно провести настроювання з урахуванням специфіки конк­ретного підприємства і змін чинного законодавства.

Враховані особливості розрахунків по оплаті праці в сучасних умовах, включаючи зміну мінімальної заробітної плати, видів і ставок податків, індексацію. Передбачена можливість використання районних коефіцієнтів, доплати за вислугу років, виплати матеріальної допомоги та цінних подарунків. Для нарахування заробітку можна використати близько 160 видів оплат. Для кожного виду оплати можна визначати алгоритм розрахунку, відбиття у розрахунку різних видів утримань, середніх заробітків і податків на ФОП, у стандартному варіанті — поставки налагод­ження видів оплат. За необхідності, крім стандартного набору алгоритмів розрахунку, можна використати власні алгоритми. Формування їх забезпечується набором функцій, що відкривають доступ до бази даних, і не потребує спеціальної підготовки користувача. Передбачене використання близько 60 видів утримань, які також допускають самостійне настроювання. Розрахунок при­буткового податку, а також відрахувань до пенсійного фонду, профсоюзних внесків повністю автоматизований, включаючи перерахунок при донарахуванні або сторнуванні зарплати за попередні місяці.

Реалізовано два алгоритми розрахунку прибуткового податку: по місячному і по сукупному річному прибутку. Всі види оплат можуть бути віднесені до основного або додаткового заробітку і оподатковуватися прибутковим податком окремо, по одному із згаданих алгоритмів і окремих таблицях ставок податку.

Автоматизовано розрахунок авансу, грошових допомог матерям, лікарняних, відпускних, допомог на дітей, разових витрат, індивідуальних і бригадних нарядів, договорів підряду. Забезпечується ведення особових рахунків працівників і зберігання даних про всі нарахування та утримання за минулий і поточний рік. Ці дані можуть використовуватися для одержання різноманітних довідок.

Модуль «Зарплата» дозволяє отримувати різноманітну документацію, починаючи від розрахункових листків і платіжних відомостей і кінчаючи різними зведеннями і контрольним журналом по оплаті праці. Основний документ по оплаті праці — розрахунково-платіжна відомість — допускає настроювання форми залежно від специфіки підприємства.

При переході до нового розрахункового періоду автоматично формуються бухгалтерські довідки по нарахуваннях, утриманнях і податках на ФОП. Одночасно формуються платіжні доручення на перелік податків, а також утримань на користь інших юридичних і фізичних осіб. Подальша робота з цими документами виконується в модулі «Фінанси».

Модуль «Зарплата» тісно пов’язаний з модулем «Облік і управління кадрами». Облікові дані працівників, введені в одному з цих модулів, стають доступними для іншого. Таким чином, виключається необхідність повторного введення ідентичних даних про працівників підприємства.

Головна книга. Баланс

Формування Головної книги в програмному комплексі «Галактика»полягає у виборці записів по вхідних сальдо і по всіх проводках, в розрахунку оборотів і вихідних залишків по рахунках бухгалтерського обліку. Провадиться перевірка на закриття рахунків і, якщо який-небудь тимчасовий рахунок не закритий, видається попереджуюче повідомлення.

На відміну від Головної книги алгоритм розрахунку Балансу підприємства і численних додатків до нього не є строго визначеним. Він може мати масу особливостей на різних підприємствах залежно від їхньої специфіки і вимог вищестоящих організацій. Тому всі вихідні звітні бухгалтерські форми постачаються в складі комплексу «Галактика» у відкритому вигляді (тобто разом з вихідними формулами розрахунку), доступними для корекції користувачем.

Набір включених до «Галактики» стандартних звітних бухгалтерських форм повністю відповідає поточним вимогам за-
конодавства України. Водночас користувач має можливість самостійно модифікувати ту або іншу форму або розширити список цих форм. Для редагування або створення звітних форм досить ознайомитися з встроєною в систему мовою проектування бухгал­терських і економічних звітів, а також із зразками оформлення форм, що надходять з «Галактикою». Стислі відомості про мову проектування бухгалтерських і економічних звітів наведені у наступному розділі.

Проектування бухгалтерської
та економічної звітності довільної форми

Усю бухгалтерську звітність можна поділити на три групи: бухгалтерська звітність для внутрішнього користування, вихідна бухгалтерська звітність, розрахунки економічних показ­ників.

1. До бухгалтерської звітності для внутрішнього користування належать такі види документів:

· Відомості щоденного обліку будь-якого рахунку;

· Групуючі відомості;

· Оборотні відомості про будь-який рахунок (за звітний період, за довільний інтервал часу) в розрізі структурних підрозділів;

· Відомості аналітичного обліку;

· Журнал (книга) господарських операцій;

· Головна книга;

· Відомості з розрахунку курсової різниці;

· Відомості з обліку праці і зарплати;

· Відомості з обліку основних засобів і нематеріальних активів;

· Відомості з обліку МЦ і МШП.

2. Вихідна бухгалтерська звітність:

· Баланс підприємства (організації).

· Додатки до балансу.

· Звіти про податки.