Тактика футболу

Г.Б. Жигадло, В.Г. Богатир, О.І. Вертелецький

«Тактика футболу»

Методичні рекомендації для студентів денної та заочної форми навчання

Інституту фізичної культури та спорту

Міністерство освіти і науки України

Миколаївський національний університет

Імені В.О. Сухомлинського

Г.Б. Жигадло, В.Г. Богатир, О.І. Вертелецький

«Тактика футболу»

Методичні рекомендації для студентів денної та заочної форми навчання

Інституту фізичної культури та спорту

Миколаїв 2011

УДУ 796332

ББК 75.578

Ж 68

Рекомендовано до друку рішенням Вченої ради інституту фізичної культури та спорту

Протокол № 3 від 23 грудня 2010р.

 

Автори: Г.Б. Жигадло, В.Г. Богатир, О.І. Вертелецький

Рецензенти:Рожков І.М. – доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри ТМФВ та здоров’я людини, директор інституту фізичної культури та спорту МНУ ім. В.О. Сухомлинського

 

Кулаков Ю.Є. – доцент кафедри спортивних ігор та гімнастики інституту фізичної культури та спорту МНУ ім. В.О. Сухомлинського, заслужений працівник фізичної культури та спорту України.

 

 

Ж 68 Г.Б. Жигадло, В.Г. Богатир, О.І. Вертелецький – Тактика футболу. – Миколаїв, 2011. – стр. 50

 

 

Методичні рекомендації є цінними для студентів при виконанні завдань самостійної, індивідуальної роботи, підготовки до практичних занять, написання контрольних робіт, можуть бути використані студентами в період педагогічної та інструкторської практики, тренерами в СДЮШОР та ДЮСШ з футболу, а також вчителями фізичної культури та початкових класів загальноосвітніх шкіл.

 

ЗМІСТ

Вступ

Тактика гри.

Стилі гри.

Навчання тактиці гри у футбол.

Вправи з тактики гри.

Допоміжні вправи та ігри для навчання тактиці гри.

Допоміжні ігри для розвитку периферійного зору та швидкості реакції.

Контрольні завдання.

Список використаних джерел

ВСТУП

Серед багаточисленних видів спорту, які культивуються у системі фізичного виховання України, футбол займає одне з провідних місць. Важко назвати інший вид спорту, який міг би змагатися з ним у популярності.

Доступність цієї гри, простота інвентарю й обладнання, величезна емоційність ігрових ситуацій, необхідність проявлення волі і мужності при подоланні дій суперників роблять футбол як вид спорту цінним засобом фізичного виховання. Футбол дозволяє без великих матеріальних затрат досягти високого ступеня фізичної підготовленості та розвивати швидкість, силу, витривалість, спритність і багато інших рухових якостей, виховувати сміливість, дисциплінованість.

На сучасному етапі розвитку футболу в Україні гостро постала проблема виховання національних кадрів, не вистачає висококваліфікованих фахівців в галузі спорту, тренерів та викладачів.

Тактика гри у футбол

Якість проведення навчально-тренувального процесу в футболі забезпечує безпосередньо не стільки ріст спортивної майстерності гравців, скільки… Стратегія - слово грецького походження: у військовій науці - це важлива… Стратегічна мета є програмною лінією будь-якого футбольного клубу (команди). Вона передбачає, зокрема, зміцнення клубу…

Історія розвитку систем, стилів гри та футбольних шкіл

   

Стилі гри.

Переваги шотландського стилю гри: – тривале володіння м'ячем; – намагання вести колективну гру;

Футбольні школи

В основі чеської школи - шотландський стиль гри. Її особливості - короткі подачі низом, гостра боротьба за м'яч і велика привабливість гри з… Угорська школа також започаткувалася з шотландського стилю, але во­на… Представниками латинської школи є футболісти Італії, Франції, Іспанії, Португалії. Ця школа поєднала в собі риси…

Навчання тактиці гри у футбол

 

Гра у футбол - це спортивна боротьба, яка ґрунтується на безпосередньому контакті з суперником у дозволених правилами гри межах, дія досягнення високих показників у футболі, крім фізичної та технічної підготовки, гравці мусять мати досить високий рівень теоретичних знань. Він і визначає програму навчання тактиці гри.

Вибір тактики гри

Внутрішні умови: 1. Рівень технічної підготовки гравців власної команди та команди суперника. … 2. Рівень розвитку рухових якостей (швидкості, сили, витривалості) власної команди та команди суперника.

Зовнішні умови тактики

Гра на мокрому полі вимагає коротких, точних передач низом, в ноги партнеру, а ударів по воротах - низом із середніх відстаней, у захисті супер­ника… На довгому полі ускладнюється гра в обороні, тому слід діяти…

Характеристика спортивної боротьби команд у футболі.

У футболі під час гри між командами існують атакуючі та оборонні фор­ми боротьби.

До атакуючих форм боротьби належать:

– змагання за оволодіння м'ячем;

– створення свободи пересувань для атакуючого гравця з одночасним
підвищенням рівня оперативності дій в зоні суперника;

– удари по воротах з різних положень та позицій.

Оборонні форми боротьби, в свою чергу, мають:

– знешкоджувати грамотні атаки суперника, який оволодів м'ячем;

– вибір позиції з метою перехоплення передач і подач;

– не допускати ударів по воротах і повторного оволодіння м'ячем суперником;

– грамотно взаємодіяти і підстраховувати партнерів по обороні.

Тактика захисту

Індивідуальний захист побудований на виборі позиції (розташуванні гравців), відборі м'яча в суперника і захисній тактиці воротаря. Захисник має бути повернутий обличчям до суперника і спиною до власних воріт… Розрізняють щільне (персональне) і зонне прикривання суперника.

Тактика гри воротаря.

   

Тактика оборони під час розіграшу стандартних положень

Під час виконання штрафних ударів захисники щільно прикривають суперника, особливо тих гравців, які перебувають за межами штрафного майданчика,… Коли пробивають кутові удари, воротар займає позицію біля подальшого від м'яча… Якщо м'яч укидають з-за бічної лінії, далеко від власних воріт, захисни­ки не щільно прикривають своїх підопічних, а в…

Тактика нападу

Атаки здійснюються як одним, так і кількома гравцями. Індивідуальні атака складається з ведення м'яча, обведення, фінтів і звичайно завершує­ться ударом по воротах або передачею м'яча партнеру. Цим способом атаки гравці користуються тоді, коли колективні дії неможливі або ускладнені (масований захист, щільне прикривання гравців суперника тощо).

У групових атаках беруть участь не менше двох гравців, їх головним завданням є створення чисельної переваги над суперником на одній із ділянок поля з метою взяття воріт. Засобами здійснення групових атак є подачі, прийом м'яча, виходи гравців на вільні позиції, з використанням швидкості пересування гравця, або застосування фінтів, щоб завести суперника в ома­ну та відірватися від нього.

 

Подачі і удари м'яча спрямовані партнеру або на ворота.

Прийом м'яча особливу важливість набуває на нерівній поверхні поля. В таких умовах краще користуватися передачами верхом з метою виграти час для… Для проведення атаки гравцям потрібно: – враховувати чинник часу;

Основні форми командної (групової) атаки

Основною формою командної, або групової атаки є передача м'яча в парах. У системі "дубль-ве", що існувала досить тривалий час, застосовува­лися комбінації в трійках та четвірках, в яких брали участь півзахисники й півсередні нападаючі. Форми атак, що склалися в сучасному футболі, побу­довані на зміні місць нападаючими з передачами м'яча. Зміна місць відбува­ється між двома та більше гравцями без м'яча і з м'ячем (подачі і передачі на вільний простір поля зі зміною місць, зміна місць під час ведення і передачі м'яча тощо).

Види атак

Швидка неорганізована атака побудована на виконанні швидкої, незапланованої передачі (подачі) м'яча на половину поля суперника з метою перенесення… Якщо швидка атака не вдалася (зірвалася), команда переходить на пози­ційну… Розрізняють два типи позиційних атак:

Варіанти нападу

Атака двома центральними нападаючими. Цей спосіб гри, використовується коли у складі команди є двоє швидких нападаючих, які вміють завершувати атаки… Якщо суперник використовує комбінований захист (з відтягнутим назад… Атаки з відтягнутим центральним нападаючим застосовуються у випадках, коли в складі команди є гравець, який здатний…

Тактика нападу зі стандартних ситуацій

Під час тактично правильних рішень стандартних ситуацій у гравців розвивається вміння аналізувати, вибирати найоптимальніший варіант здійснення… Під час уведення м'яча в гру ударом від воріт за стандартної ситуації… 1.Удар від воріт є початком атаки команди, і його доцільніше виконувати воротареві, щоб не зменшувалася кількість…

Вправи з тактики гри

Вправи для гри воротаря без м'яча

1. Виконання приставних, схресних кроків під час ходьби та бігу, пере­сування вперед і назад, вистрибування з діставанням руками поперечини воріт. Спочатку всіма цими рухами оволодівають кожним зокрема, а потім їх довільно з'єднують.

2.Воротар стоїть на лінії воріт. Один із гравців пересувається по кривій лінії в межах штрафного майданчика, а воротар пересувається в воро­тах так, щоб гравець завжди був перед ним (в центрі кута між грав­цем та бічними стояками воріт (рис. 21).

Рис. 21

 

Вправи для гри воротаря з м'ячем

2. Навчання виходу із воріт в ситуації виходу суперника віч-на-віч з воротарем. Гравець веде м'яч в напрямку воріт і з відстані 11м завдає удару…  

Підготовчі вправи для навчання гравців виходам на вільні позиції

Вправи без м’яча

1 . На майданчику розміром 10 х 10 м. один з гравців виконує фінти, намагаючись відірватися від суперника, який його щільно прикриває.

2 . На майданчику розміром 15 х 15 м. два гравці. В центрі майданчика прапорець. Вправа виконується так, як і попередня, з тією різницею, що один з гравців намагається торкнутися прапорця рукою, а інший йому перешкоджає.

3. Біг зі зміною темпу. Один із гравців біжить, безперервно змінюючи темп і напрямки руху, другий – поруч і намагається повторювати всі його рухи.

4. На лінії центру поля розташовується п’ять нападаючих. Навпроти на відстані 10 м, обличчям до нападаючих, стоять захисники. За сигналом нападаючі, змінюючи темп та напрямок руху, намагаються відір­ватися від переслідування захисників і добігти до лінії воріт. Захисни­ки, щільно їх прикриваючи, не допускають до лінії воріт.

Вправи з м’ячем

2. За 5 - 8 м від тренера з м’ячем стоять нападаючий та захисник. Нападаючий намагається звільнитися від опіки захисника, і якщо йому це вдається,… 3. Передача м’яча в парах без зміни місць. 4. Передача м’яча в трійках без зміни місць з висунутим уперед середнім гравцем.

Вправи для навчання груповій атаці

Взаємодія гравців однієї або кількох ліній в атакуючій грі здійснюється неочікуваним чергуванням поступових та швидких атак. Варіабельність… Оскільки завдання атаки полягає в тому, щоб подолати захист суперни­ка та… Щоб успішно провести швидку атаку, в команді потрібно мати здібних, сміливих в особистих єдиноборствах гравців, які…

Допоміжні вправи та ігри для навчання тактиці гри

Прикривання суперника і виходи на вільні позиції

Передача м'яча наступному номеру. Гра триває близько 30 хвилин і проводиться на половині футбольного поля. Грають дві команди по 6 - 7 чоловік у… Три проти одного. У квадраті розміром 10 х 10 м грають чотири грав­ці.… Чотири проти двох. Гра проводиться в квадраті, що має розмір 25 х 25 м. Грають у складі - 4x2. Тривалість гри 30…

Допоміжні ігри для розвитку периферійного зору та швидкості реакції

Правила гри: щоб здобути очко, гравці однієї команди мають зумовле­ний час (2 хвилини) зберігати під своїм контролем два м'ячі. Одержавши оч­ко,… Гру двома м'ячами можна проводити і на футбольному полі з воротами. Тут у грі… Зміст гри: проводиться гра згідно з правилами, але в окремих ситуаціях команда атакує двома м'ячами.

КОНТРОЛЬНІ ЗАВДАННЯ

1. Охарактеризуйте особливості існуючих у світі футбольних шкіл та стилів гри.

2. Проаналізуйте тактику гри в нападі за схемою: індивідуальна, групо­ва, командна гра.

3. Проаналізуйте тактику гри в захисті за схемою: індивідуальна, групо­ва, командна гра.

4. Розгляньте тактичні дії футболістів з м'ячем та без м'яча в нападі.

5. Розкрийте тактичні дії футболістів з м'ячем та без м'яча в захисті.

6. Охарактеризуйте особливості розташування та дій гравців в тактич­них системах "1 + 4 + 2 + 4", "1 + 4 + 3 + З", "1 +4 + 4 + 2".

7. Розгляньте методику навчання і вдосконалення індивідуальних, гру­пових, командних тактичних дій в нападі та захисті.

8. Розкрийте засоби та методи навчання і вдосконалення тактичних дій гравців у футболі.

 

 

Список використаних джерел

2. Вихров К. Л. Компаньйон футбольного арбітра. – К.: Комби ЛТД, 2006. – 352с. 3. Ігри та ігрові вправи техніко – тактичного характеру в підготовці… 4. Журід С. М. Удосконалення техніко-тактичної підготовки футболістів 15-17 років з використанням комплексів…