ПРОГНОЗУВАННЯ В УПРАВЛІННІ ПЕРСОНАЛОМ. ВИЗНАЧЕННЯ ПОТРЕБИ ПІДПРИЄМСТВА В ПЕРСОНАЛІ

 

Прогнозирование – это предварительная стадия планирования кадровой работы, служащая основой подготовки плановых решений и заданий.

Оноприменяется для предвидения изменения структуры и динамики кадровой работы на основе анализа прошлого и настоящего и исходит из целей развития предприятия.

Основные этапы прогнозирования в управлении персоналом:

1) ретроспекция – изучение состояния кадровой работы и структуры кадров в прошлом (за последние 10-15 лет);

2) диагноз – определение характера и состояния кадровой работы и структуры кадров в настоящем на основе всестороннего их исследования. Прежде всего, выявляются тенденции в развитии структуры кадров, определяются пути совершенствования кадровой работы, цели прогнозирования и круг кадровых задач, подлежащих решению;

3) выбор метода:

а) формализованные методы (используется аппарат математической статистики);

б) неформализованные методы (используются экспертные оценки и предложения качественного характера на основе последних достижений науки и практики в области подбора, подготовки, расстановки и воспитания кадров);

4) прогноз – предвидение основных изменений и структурных сдвигов в профессионально - квалификационном и социально - демографическом составе кадров, организации и проведении кадровой работы в предприятии.

Прогнози персоналу розробляються, насамперед, у вигляді сукупності кількісних і якісних (рідше) оцінок, а також показників ймовірності їх досягнення.

 

Для визначення потреби підприємства в персоналі потрібно визначити чинники, під впливом яких вона формується:

1) внутрішньоорганізаційні чинники(цілі підприємства, для реалізації яких потрібен персонал; внутрішньоорганізаційна динаміка персоналу; плинність кадрів).

2) зовнішні чинники (джерела робочої сили; темпи зростання і рівень інфляції та безробіття; структурні зміни в економіці; розвиток техніки і технологій; політичні зміни; конкуренція; стан ринку збуту та ін.).

Потреба підприємства в кадрах поділяється на:

- загальну;

- додаткову.

Загальна потреба в кадрах дорівнює кількості працівників, необхідних для рішення задач, поставлених в інвестиційних, виробничих, фінансових, маркетингових і інших планах і програмах, і прогнозується на основі їхнього аналізу. Вона диференціюється в розрізі професій, спеціальностей, профілів і рівнів підготовки.

Загальна потреба підприємства в кадрах (Ч) визначається відношенням запланованого обсягу товарообігу (Тз) до запланованої продуктивності праці (ППз.):

Ч = Тз : ППз

 

Додаткова потребу в кадрах - це різниця між загальною потребою і фактичною наявністю кадрів на початок планового періоду.

До основних методів прогнозування потреби в персоналі належать:

1. Економетричний метод: потреба в персоналі виводиться із пе­редбачуваних рівнів кінцевого попиту на товари та послуги на певний рік у майбутньому.

2. Екстраполяція:перенесення минулих тенденцій, змін у величині сукупної робочої сили та її структури на майбутнє.

3. Метод експертних оцінок: базується на використанні думки спеціалістів (керівників підрозділів) для визначення потреби у персоналі.

4. Балансовий метод планування: встановлення динамічної рівноваги між трудовими ресурсами, з одного боку, і їхнім розподілом відповідно до потреб підприємства – з іншого.

5. Математично-економічні методи: оптимізація розрахунків на основі різного роду моделей, до яких належать кореляційні, що відображають взаємозв'язок двох змінних величин. Наприклад, визначивши середній показник плинності кадрів, можна розрахувати їх кількість на певну дату.

6. Методи лінійного програмування: дозволяють шляхом вирішення сис­теми рівнянь і нерівностей, що зв'язують ряд змінних показників, визна­чити їх оптимальні величини у взаємозв'язку. Це допомагає за заданим критерієм обрати оптимальний варіант розвитку об'єкту управління, на­прямку розставлення працівників, який дозволить ефективно обслуговува­ти робочі місця і зробити це при мінімальних витратах.

7. Комп'ютерні моделі- це набір математичних формул, які дозволяють одночасно використовувати методи екстраполяції, нормативів, експерт­них оцінок та інформацію про зміну чинників, що впливають на кількісний і якісний склад персоналу. Моделі надають можливість мати найбільш точ­ний прогноз потреб у робочій силі, але це досить дорогий метод, що вимагає спеціальних знань, вміння для використання, тому його доцільно застосовувати у великих підприємствах.

8. Нормативний метод– це спосіб застосування системи нормативів, які виз­начають кількість працівників у функціональному розрізі, витрати на ви­робництво одиниці продукції (робочий час, фонд заробітної плати). Даний метод планування використовується як самостійний і як допоміжний до балансового методу.