БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ за темою: Розрахунок рівня затопленя окремих районів м.Херсону та прилягаючих районів

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ХЕРСОНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

 

 

Кафедра Екології і БЖД

Рег. №

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

з дисципліни БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ за темою: «Розрахунок рівня затопленя окремих районів м.Херсону та прилягаючих районів від катастрофічних

ВСТУП

Одним із головних напрямів забезпечення безпеки населення України є належна освіта з проблем безпеки. Це відображено у Концепції освіти з напряму "Безпека життя і діяльності людини".

Завданням безпеки життєдіяльності є виявлення умов позитивного та негативного впливу на життєдіяльність та здоров'я людини зовнішніх та внутрішніх факторів, обґрунтування оптимальних умов та принципів життя.

Одним із таких факторів є потенційна небезпека для жителів м. Херсону та прилягаючих районів від прориву Каховської дамби, яка викличе повінь за дамбою з катастрофічними наслідками.

Повінь – це значне затоплення місцевості внаслідок підйому рівня води в річці, озері, водосховищі, спричинене зливами, весняним таненням снігу, вітровим нагоном води, руйнуванням дамб, гребель тощо. Повені завдають великої матеріальної шкоди та призводять до людських жертв. Повені є тяжкими стихійними лихами. Найважливішими причинами більшості повеней є сильні зливи, інтенсивне танення снігів, річкові паводки в результаті приливної хвилі або зміни вітру в гирлі ріки.

Наслідки повеней

§ ушкодження та руйнування будівель та споруд; § ушкодження автомобільних шляхів та залізниць; § руйнування обладнання та комунікацій, меліоративних систем;

ПРИРОДНО-КЛІМАТИЧНІ УМОВИ В ЗОНІ МОЖЛИВОГО ЗАТОПЛЕННЯ

Більша частина території являє собою плоску рівнину, розчленовану річковими долинами й балками. Правобережжя р. Дніпро – плоско-бугриста рівнина з відмітками 50-60 м над… Каховське водоймище має ширину в середньому 25км, глибину до 25м, довжина 230км. Береги високі, стрімчасті ( 2-16 м),…

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТЕРИТОРІЇ МОЖЛИВОЇ ЗОНИ ЗАТОПЛЕННЯ

Наприклад, при прориві Кременчуцького гідровузла через 28 годин починається підйом рівня води у верхньому б'єфі Каховської ГЕС і перелив води через… У зону затоплення попадає 42 населених пункти з населенням близько 106 тис.…

ПОБУДОВА ПОПЕРЕЧНОГО ПРОФІЛЮ РІКИ ДНІПРО.

Q = S٠ υ. Обидва ці параметра визначаються в характерному перерізі ріки, що називається… На карті-схемі нанесені висотні відмітки території над рівнем моря (-10,-5,1,2,5,10,15,20,25, і т.д.) у вигляді…

РОЗРАХУНОК ВИТРАТ ПАВОДКОВИХ ВОД У МІСЦІ РУЙНУВАННЯ КАХОВСЬКОЇ ГРЕБЛІ

Витрата води, що надходить у нижній б'єф через зруйновану частину можна визначити по рівнянню Бернуллі для русел із прямокутним розрізом. Позначимо цю витрату через Q1 (м3/с) тоді  

ВИЗНАЧЕННЯ ВИСОТЫ ВОДЯНОГО ПОТОКУ В РАЙОНІ ЗОНИ ЗАТОПЛЕННЯ

Лівобережна частина берега, навпаки, носить плавний характер, прорізана численними протоками, заболочена, і за межами існуючого русла берег… Лівобережна частина ділянки ріки, розташованого нижче Каховської ГЕС,… Таким чином, у побудований профіль ріки, з деякими умовностями, можна вписати прямий кут (див. мал.1), оскільки для…

ВИЗНАЧЕННЯ ЗОНИ ЗАТОПЛЕННЯ

Визначивши висоту водного потоку Н, у масштабі Мв відкладають її на профілі нагору від існуючого рівня води в річці. Через отриману точку проводять горизонтальну пряму до перетинання її з лівим і правим берегами нанесеного профілю. Це буде рівень води в розрахований паводковий період.

Потім, схематично, з урахуванням масштабів наносять на профіль житлові будинки, зазначених на карті-схемі населених пунктів з розрахунку: висота кожного поверху багатоповерхового будинку -3 метри; висота одноповерхового будинку -5 метрів. Зона затоплення й нанесені схеми забудови дають можливість визначити ступінь небезпеки для мешканців населеного пункту при проходженні паводку.

ВИЗНАЧЕННЯ ЧАСУ ЗАТОПЛЕННЯ

(6) де; Q– витрата води, що проходить через зруйнований ділянку плотини,

Варіанти вихідних даних задачі Таблиця 2