ВИЗНАЧЕННЯ ЧАСУ ЗАТОПЛЕННЯ

Час затоплення району (доби) визначення за формулою:

(6)

де;

Q– витрата води, що проходить через зруйнований ділянку плотини,

V – - об'єм води, що витікає через зруйновану частину плотини, ;
Оскільки під час спорожнення водосховища, через зменшення його глибини, буде знижуватися і витрата води, причому відбувається це не по лінійної, а інтегральної залежності, що істотно ускладнює процес визначення часу тривалості паводку (t).
Для практичного вирішення цього питання в рамках навчального процесу будуємо поперечний профіль Каховського водосховища у вигляді трапеції за значеннями, заданим у відповідному варіанті (малі 3) у наступних масштабах:
- Вертикальний Мв приймаємо 1: 200
- Горизонтальний Мг приймаємо 1:100000
При цьому нижня сторона трапеції це ширина промоїни (в), верхня сторона для всіх варіантів становить 25км., А висота - це висота над порогом водозливу Н0.
Скориставшись методом січних площин, розділимо побудований поперечний профіль водосховища на шари висотою 2,0 м, що дасть можливість визначити час спрацювання кожного шару окремо, а загальний час паводку визначитися як сума часу спрацювання всіх виділених на профілі шарів.
Отримані дані зводимо в таблицю 1

 

 

Таблиця 1

№ п/п Рівень води над порогом водозливу, Н0 (м) Витрати води, Q (м3/с) Висота паводку Н, (м) Объем виробки ΔV, () Час виробки Δt (сутки)
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
          ∑ Δt

Послідовність заповнення таблиці 1:

- із побудованого профілю Каховського водосховища послідовно зменшуємо висоту Н0 на 2м і заносимо в колонку 2

-використовуючи рівняння (1) знаходимо витрату води Q при відповідному значені Н0 і заносимо результати в колонку 3

- із рівняння 4 знаходимо висоту паводку Н і заносимо в колонку 4

- визначаємо об’єм ΔV відповідного шару витоку помноживши площу відповідного шару у вигляді трапеції зі сторонами, наприклад, de і cf на довжину шару.

Для цього з малюнку 3 визначаємо, з урахуванням масштабу, довжину сторін de і cf при цьому висота кожного шару залишається постійною і дорівнює 2м.

Довжина шару також буде постійною величиною і дорівнюватиме довжині Каховського водосховища – 230км. Результати заносимо в графу 5.

- використовуючи рівняння 6 знаходимо час затоплення Δt від кожного шару. Результати заносимо в колонку 6. Загальний час паводку складає суму усіх значень Δt.

t = ∑ Δt (7)

Після всіх розрахунків будуємо графік залежності часу проходження та висоти паводку