рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Технічне обслуговування літаків після ураження розрядами атмосферної електрики

Технічне обслуговування літаків після ураження розрядами атмосферної електрики - раздел Экология, Особливості експлуатації і технічного Обслуговування планера та функціональних систем Повітряних суден у складних Природно-кліматичних умовах Курс лекцій   Одночасно Із Зростання Використання І Регулярності Польотів Л...

 

Одночасно із зростання використання і регулярності польотів літаків цивільної авіації зростає і кількість уражень літаків розрядами атмосферної електрики. Перед цивільною авіацією стоїть питання зниження числа уражень і пошкоджень при цьому авіаційної техніки, а також підвищення ефективності спеціального технічного обслуговування після ураження розрядом атмосферної електрики.

Розрядами атмосферної електрики літаки уражаються при польотах у районах грозової діяльності. Імовірність такої небезпечної ситуації визначається складною сукупністю ряду факторів, але насамперед відстанню між ПС і розрядом блискавки. Якщо максимальний лінійний розмір ПС (довжина фюзеляжу, розмах крила літака чи діаметр несучого гвинта вертольота) складає L, то при проходженні ПС на відстані від блискавки, меншому 2L, блискавка практично напевно вдарить у ПС. Таким чином, чим більші розміри ПС, тим більша імовірність ураження його блискавкою. У загальному випадку ця імовірність у зоні активної грозової діяльності складає близько 1%.

Як свідчить статистика, удари блискавки у ПС найбільш часті при польоті в купчастій і купчасто-дощовій хмарності на висотах 3-5км, в близьконульовому діапазоні температур зовнішнього повітря, в умовах помірної бовтанки і дощових опадів. Літаки, які виконують зльоти і посадки, а також вертольоти, які літають переважно на малих висотах, уражаються блискавкою, як правило, при електричному розряді грозової хмари в землю. Приблизно половина всіх зареєстрованих випадків поразки ПС блискавкою відбулися в хмарах, які не є грозонебезпечними (в основному шарувато-дощових), при відсутності зливових опадів і підвищеної турбулентності, але при наявності тривалих змішаних опадів - дощу і мокрого снігу. Ураження ПС блискавкою відзначалися переважно в осінньо-зимовий період (жовтень-лютий), коли грози практично не спостерігаються.

Такі своєрідні локальні розряди блискавки пояснюються наявністю на сучасних ПС безлічі генераторів, перетворювачів, акумуляторів, значною швидкістю польоту літака і витікання газів з реактивних двигунів. При цьому на поверхні ПС утворюється значний заряд статичної електрики. Хоч потужність цих розрядів-блискавок, на відміну від природних блискавок при грозах, невелика, однак висока концентрація цієї потужності у невеликому об’ємі поблизу ПС призводить до сильного і небезпечного уражаючого впливу на конструктивні елементи ПС.

В основному розряди атмосферної електрики уражають носову частину фюзеляжу, передні і задні крайки крила і хвостового оперення, зовнішні антени. Ураження літаків розрядами може призвести до таких наслідків:

- оплавлення чи пропалення обшивки і клепок планера (100% випадків);

- відмови радіоелектронного обладнання (60% випадків);

- ушкодження чи руйнування обтічників радіоелектронних станцій (50% випадків);

- порушення газодинамічної стійкості турбореактивних двигунів (10% випадків);

- намагнічування сталевих елементів конструкції планера.

В одному польоті літак може уражатися одним, двома і більше розрядами. При цьому положення літака щодо каналу розряду в атмосфері може бути різним. Напрямок розрядів щодо подовжньої осі літака, як показав аналіз, мають таку частоту: збоку ліворуч і праворуч – 44%, знизу – 30%, зверху – 13%, попереду фюзеляжу – 6,5%, крило – 6,5%.

Підставою для проведення робіт із спеціального технічного обслуговування є заява екіпажа про ураження літака розрядом (запис у бортовому журналі) чи виявлення наслідків ураження (оплавлення чи пропалення обшивки, клепок, розрядників статичної електрики та ін.) при черговому технічному обслуговуванні.

Перед початком робіт необхідно доповісти керівництву про ураження літака електричним розрядом, зняти і відправити на розшифровку нагромаджувачі інформації самописів і магнітофонів. При цьому необхідно забезпечити збереження цієї інформації для роботи комісії з розслідування даного випадку.

Для підвищення ефективності спеціального технічного обслуговування роботи доцільно проводити в три етапи: інформаційний, технічний і оформлювальний.

Інформаційний етап виконується з метою одержання інформації, необхідної для оцінки й ухвалення рішення про глибину, обсяг і порядок (напрямок) проведення огляду і перевірок систем і устаткування. Джерелами служать екіпаж, бортова технічна документація (бортовий журнал, формуляр літака), дані розшифровок літакових засобів об'єктивного контролю.

У результаті опитування екіпажа інженер одержує інформацію про:

- особливості польоту в умовах грозової діяльності;

- кількість розрядів у літак і ймовірні зони дії;

- роботу силових установок після розряду, звертаючи увагу на можливість зміни режимів роботи двигунів у момент розряду і після;

- роботу і перевірку функціонування радіоелектронного, пілотажно-навігаційного устаткування й інших систем літака.

При одержанні цих зведень необхідно уточнити, чи супроводжувався політ наявністю перевантажень, зливових опадів, граду, обмерзання, тому що в цих випадках виконується спеціальне технічне обслуговування.

Інженер повинен ознайомитися з записами в бортовому журналі літака про відмови і несправності, виявлені у польоті, а також зі схемою місць попередніх поразок розрядами, щоб уникнути плутанини з новими слідами, проаналізувати дані розшифровок засобів об'єктивного контролю і переконатися у відсутності відхилень параметрів від технічних вимог.

Технічний етап спеціального технічного обслуговування полягає у виявленні й усуненні відмовлень і несправностей, зв'язаних з поразкою літака розрядами атмосферної електрики, а також у виконанні тих робіт, які передбачені регламентом для цього випадку.

Спеціальне технічне обслуговування передбачає виконання таких робіт:

- огляд стану обшивки планера, статичних і демпфируючих розрядників, обтічників радіолокаційних станцій і блискавкозахисних шин, антен, датчиків і приймачів авіаційного і радіоелектронного устаткування;

- визначення входу і виходу розряду, кількості розрядів у літак, зон ушкоджень на планері;

- огляд силових установок;

- огляд устаткування, агрегатів і блоків авіаційного і раді-оелектронного устаткування, розміщених під обшивкою в зоні ушкоджень;

- перевірка відповідності показань курсової системи і магнітних компасів;

- перевірка в лабораторії блоків авіаційного і радіоелектронного устаткування, підключених до антен, ушкоджених розрядом;

- перевірка працездатності устаткування, яке має сліди впливу від розряду;

- усунення наслідків від розряду.

Характерними ушкодженнями обшивки планера літаків при ураженні розрядами статичної електрики є порушення лакофарбового покриття, оплавлення і пропалення обшивки, клепок, металізації гвинтів фюзеляжу, крила, оперення, оплавлення і пропалення задніх крайок рулів, елеронів, закінцівок крила й оперення.

Ураження літака розрядом призводить у середньому до появи 30-50 характерних ушкоджень планера, в основному, оплавленню заклепок і пропаленню обшивки. Звичайно довжина сліду від розряду складає 5-20м, але зустрічаються і сліди розряду по всій довжині фюзеляжу.

Вхід розряду, як правило, розташовується в зоні найбільш імовірних ушкоджень: на передніх частинах фюзеляжу, носках крила й оперення. Шлях розряду звичайно закінчується на розрядниках, закінцівках крила й оперення, розташованих на протилежній стороні літака від місця входу розряду.

Характер ушкодження обшивки планера (довжина сліду від розряду, відстань між точками ушкоджень, діаметр і глибина оплавлень) залежить від енергії розряду, конструктивних особливостей літака, а також від положення літака щодо каналу розряду в атмосфері. Найбільш значні ушкодження спостерігаються при виникненні розрядів попереду і знизу. При розряді попереду енергія розряду на вході в літак не розподіляється по планеру, а концентрується в одному місці в передній частині літака, де і спостерігаються найбільш значні ушкодження. При ураженні літака знизу спостерігається концентрація струмів розряду при виході з літака. Як правило, це відбувається на крайкових елементах кіля.

Під обшивкою у зонах ушкоджень необхідно оглядати елементи конструкції, тросів, штепсельні і високочастотні роз¢єднання, електропроводку, блоки й агрегати авіаційного і радіоелектронного обладнання для виявлення оплавлень, пропалень, зміни кольору лакофарбового покриття і т.п. Огляд проводиться через спеціальні лючки в доступних для огляду місцях. При цьому слід звертати увагу на місця накопичення розряду і розриву сліду на окремих виступаючих елементах конструкції, що характеризуються, як правило, більш сильними ушкодженнями.

Найбільш небезпечними впливами розрядів на планер є розряди у роз¢ємну частину крила, у районі розташування паливних кесонів-баків. Загоряння палива в баках можливо при таких умовах:

- наскрізні пропалення обшивки кесон-баків;

- виділення енергії, достатньої для нагрівання внутрішньої поверхні обшивки кесон-бака до температури спалаху парів палива;

- іскріння на внутрішній поверхні обшивки кесон-бака внаслідок перенапруг при розряді.

Розрядники статичної електрики при проходженні через них струмів розряду атмосферної електрики можуть оплавлятися, згоряти чи руйнуватися. Ушкоджений розрядник показує місце виходу розряду з елементу конструкції літака.

Крім статичних розрядників можуть установлюватись демпферні розрядники, які призначені для захисту конструкції літака від ушкоджень розрядом. Ушкоджений розрядом демпферний розрядник показує місце входу розряду. Ушкоджені розрядники статичної електрики і демпферні розрядники ремонту не підлягають, а замінюються на нові.

Дуже часто ушкоджуються носові обтічники радіолокаційних станцій (до 55% усіх ушкоджень), блоки й обладнання, яке розміщене під ними, їх блискавкозахисні шини, зовнішні антени, датчики і приймачі.

Однією з причин відмовлень авіадвигунів є вплив ударної хвилі від розряду, яка викликає збурення в потоці повітря перед двигуном, що приводить до зривних явищ на лопатках компресора і газодинамічній нестійкості роботи двигуна (помпажу). При цьому спостерігається падіння частоти обертання ротора двигуна, збільшується витрата палива, зростає температура газів за турбіною, виникає підвищена вібрація двигуна. Мають місце випадки, коли двигун знімався з літака через вплив на нього розрядів. Наслідки розрядів на двигунах можуть проявитися не відразу, а з часом. Тому при наявності слідів розрядів у зонах перед двигунами необхідно перевірити стан і параметри цих двигунів.

Усувати ушкодження і несправності елементів конструкції й обладнання літака, які викликані розрядом атмосферної електрики, необхідно згідно з діючою технічною документацією відповідно до типу літака.

Після закінчення робіт зі спеціального технічного обслуговування оформляється відповідна технічна документація, у якій фіксуються дата ураження літака електричним розрядом, усі дефекти і несправності, їх характер і виконані відновлювальні роботи, розрахунок збитків від ураження літака розрядом.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Особливості експлуатації і технічного Обслуговування планера та функціональних систем Повітряних суден у складних Природно-кліматичних умовах Курс лекцій

Національний авіаційний університет... С О Дмитрієв О С Тугарінов Ю М Чоха...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Технічне обслуговування літаків після ураження розрядами атмосферної електрики

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ББК 053-082.09я7
Д535   Рецензенти: доктор техн. наук, проф. О.О.Терьошкін – заступник генерального директора Українського Державного навчально-сертифікаційного центру ЦА (м.Київ

Захист повітряних суден від наземного обмерзання
  Наземне обмерзання ПС - один з видів небезпечних для авіації впливів зовнішнього середовища. Проблема ефективного та надійного захисту від наземного обмерзання продовжує залишатися

Зачохління планера і гвинтів
  В осінньо-зимовий і весняний періоди при прогнозуванні снігопаду, ожеледі і т.п. літаки і вертольоти зачохляються відразу після посадки. При цьому зачохлінню підлягають носова части

Створення гідрофобних поверхонь
  Для запобігання ПС від обмерзання може застосовуватися фізико-хімічний спосіб, який полягає в усуненні можливості осідання вологи на поверхнях або в зменшенні до нуля сили зчеплення

Способи видалення льоду з поверхонь ПС
  Усі застосовувані засоби видалення льоду з поверхонь ПС зводяться до переводу льоду з одного фазового стану (твердого) в друге (рідке) і до наступного збереження вологи, яка утворил

Застосування суміші води і незамерзаючої рідини
  Широке застосування в експлуатації ПС знайшов спосіб, заснований на видаленні льоду, який утворився на поверхні ПС, підігрітою сумішшю води і рідини, що знижує температуру

Обмерзання літаків і вертольотів у польоті
Обмерзання літального апарата в польоті – це відносно швидке утворення льоду (або інею) на окремих елементах його конструкції: на крилі, оперенні, лопастях повітряних і несучих гвинтів, повітрозабі

Від водності хмар і швидкості польоту ПС
  Практика показує, що водність, а отже, і інтенсивність обмерзання, у районах над океанами й у тропічних районах може значно перевищувати значення водності для пустельних, рівнинних

Види і форми льодоутворень на аеродинамічних поверхнях
  Утворення льоду на поверхнях повітряного судна може бути подано як результат двох явищ: зіткнення переохолоджених крапель з поверхнею і розтікання-замерзання крапель. Крижа

Обмерзання несучих поверхонь і органів управління літаків і вертольотів
  У загальному збільшенні аеродинамічного опору літака при його обмерзанні частка крила й оперення може складати 70...80%. Викривлення профілю і збільшена шорсткість, які виникають пр

Обмерзання повітрозабирачів і силових установок
  Конструктивно вхідна частина тонелів повітрозабирачів турбореактивних двигунів виконується спрофільовано. Перетин передньої частини корпуса повітрозабирача трох

Системи захисту літаків і вертольотів від обмерзання
Для забезпечення безпеки польотів літальних апаратів в умовах обмерзання і регулярності рейсів за будь-яких кліматичних умов застосовуються спеціальні системи захисту від обмерзання (СЗО).

Польоти літаків і вертольотів в умовах обмерзання
Ефективність застосовуваних на сучасних ПС систем захисту від обмерзання досить висока. Політ в зоні обмерзання літаків і вертольотів із працюючими системами захисту від обмерзання складності, як п

Особливості експлуатації і технічного обслуговування ПС у перехідні періоди року
  У практиці роботи підприємств цивільної авіації визначилися два періоди: осінньо-зимовий і весняно-літній, кожен з яких характеризується кліматичними особливостями в різних районах

Особливості експлуатації і технічного обслуговування ПС в осінньо-зимовий період
  Обслуговування ПС в умовах низьких температур має ряд особливостей, які повинні бути враховані при плануванні і підготовці ПС до польоту: - необхідність охорони ПС від обме

Особливості експлуатації і технічного обслуговування повітряних суден у весняно-літній період
  Перехід до весняно-літньої навігації і експлуатації авіаційної техніки у весняно-літній період має ряд особливостей, які необхідно враховувати при організації виконання робіт на літ

Підготовка повітряних суден до сезонного періоду
Підготовка ПС до роботи в осіньо-зимовий період, як правило, закінчується в жовтні, а у весняно-літній період – у квітні. При цьому підготовка до експлуатації починається не пізніше ніж за 2 місяці

Особливості технічної експлуатації ПС при впливі турбулентної атмосфери
В атмосферному повітрі завжди спостерігаються його неупорядковані, вихрові (турбулентні) рухи, причиною яких є наявність в атмосфері градієнтів температур, тисків і швидкостей. До того ж на виникне

Питання для самоконтролю
1.В чому полягає небезпека наземного обмерзання? 2.Розгляньте групи наземного обмерзання, їх вигляд та умови їх появи. 3.Охарактеризуйте засоби захисту від наземного обмерзання та

Коротка характеристика запорошеності повітря
У повітряному просторі Землі завжди міститься деяка кількість пилу, що переміщується разом з повітряними масами, як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямках. У більшості випадків пил утво

Мікробіологічні пошкодження
  Досвід експлуатації авіаційної техніки показує, що однією з серйозних проблем, які призводять до зниження надійності ПС, є вплив мікроорганізмів (пліснявих грибів, бактерій) на його

Запобігання пошкодженню авіаційної техніки мікроорганізмами
  Ефективним засобом боротьби з цвілими грибами є провітрювання відсіків літального апарата, що уражаються. Потік повітря, навіть зі значною відносною вологістю, сушить матеріали, мех

Комахи і гризуни – руйнівники матеріалів
  Комахи присутні у всіх географічних зонах Землі — від північних полярних островів до антарктичного узбережжя, однак найбільшої чисельності досягають у тропічному поясі. Най

Питання для самоконтролю
1.Дайте характеристику запорошеності повітря у звичайних умовах. 2.Дайте характеристику запорошеності повітря у екс-тремальних умовах. 3.Розгляньте вплив закуреності повітря на не

Ділянки повітряних суден, які уражаються корозією
  До факторів, що сприяють будь-якому виду корозії, відносяться: - неоднорідність металу (металевої фази); - неоднорідність внутрішніх напружень, що виникають у мета

Засоби щодо попередження і усунення корозії повітряних суден
Основним методом щодо запобігання і захисту деталей від корозії є створення на їх поверхні захисних водонепроникних плівок: - металевих; - окисних; - лакофарбових;

Технічне обслуговування лакофарбових покрить повітряних суден
  Термін служби лакофарбових покриттів значною мірою залежить не тільки від якості деяких матеріалів, технології їх нанесення і сушіння, але і від умов експлуатації, тобто від інтенси

Питання для самоконтролю
1. Назвіть найбільш імовірні місця поразки корозією внутрішніх і зовнішніх поверхонь повітряних суден. 2. Які фактори сприяють корозії? 3. В чому виявляються характерні ознаки кор

Особливості експлуатації і технічного обслуговування гідрогазових систем ПС в умовах низьких температур зовнішнього повітря
Придатність ПС до експлуатації в умовах холодного клімату значною мірою залежить від низькотемпературних властивостей авіаційних паливно-мастильних матеріалів (ПММ), а також від ефективності різних

Особливості експлуатації і технічного обслуговування гідрогазових систем ПС в умовах жаркого клімату
При високих температурах зовнішнього повітря підвищується температура робочих рідин у паливній, масляній і гідравлічній системах ПС, що спричиняє виникнення деяких особливостей експлуатації.

Питання для самоконтролю
  1. У чому проявляється негативний вплив на ПММ низьких температур зовнішнього повітря? 2. Як впливають низькі температури на гумові ущільння агрегатів функціональних систем

Небезпека, що створюється птахами, для польотів повітряних суден
  У зв'язку з інтенсивним розвитком авіації і насиченням повітряного простору все більшою і більшою кількістю літаків і вертольотів виникла проблема попередження зіткнень їх із птахам

Питання для самоконтролю
1. Чим викликано збільшення небезпеки від зіткнення із птахами? 2. Чим погрожує літаку зіткнення з птахами? 3. Як часто відбуваються інциденти зіткнення літаків з птахами?

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги