рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Мікробіологічні пошкодження

Мікробіологічні пошкодження - раздел Экология, Особливості експлуатації і технічного Обслуговування планера та функціональних систем Повітряних суден у складних Природно-кліматичних умовах Курс лекцій   Досвід Експлуатації Авіаційної Техніки Показує, Що Однією З С...

 

Досвід експлуатації авіаційної техніки показує, що однією з серйозних проблем, які призводять до зниження надійності ПС, є вплив мікроорганізмів (пліснявих грибів, бактерій) на його деталі матеріали і системи. Мікроорганізми – це найпростіші, бактерії, дріжжеві і цвілеві гриби, здатні споживати вуглець як джерело енергії. Цю енергію мікроорганізми, як і всі біологічні системи, отримують за рахунок окислювальних процесів.

Найактивніше діють мікроорганізми на полімерні та інші неметалічні матеріали. У деталях і системах сучасних ПС застосовується більш ніж 45% неметалічних матеріалів. Поживним середовищем для мікроорганізмів є пластифікатори, деякі наповнювачі та інші добавки, що входять до складу різних полімерних матеріалів. Під дією продуктів життєдіяльності мікроорганізмів може відбуватися зміна складу і структури самого полімеру.

Мікроорганізми завжди присутні в навколишньому середовищі (в повітрі, ґрунті, воді). Потрапляючи на вироби техніки і використовуючи певні компоненти матеріалів як джерело живлення, або впливаючи на них продуктами своєї життєдіяльності (агресивні органічні кислоти), мікроорганізми викликають як механічні пошкодження цих матеріалів, так і зміну їх фізико-хімічних, електричних та інших параметрів.

Мікробіологічні пошкодження матеріалів звичайно спостерігаються передусім там, де мають місце сприятливі умови для розвитку мікроорганізмів: підвищена вологість, обмежений повітрообмін або його відсутність, наявність забруднень. При цьому багато які мікроорганізми володіють здатністю досить швидко пристосовуватися до зовнішніх умов, що змінилися. Так, більшість видів мікроскопічних грибів здатні розвиватися при температурах від +55°С до -45°С і відносній вологості повітря від 60% до 100%.

Проблема біопошкодження є особливо гострою щодо складних систем, до складу яких входять деталі (вузли, агрегати) з різних материалів: металів, полімерів, гуми, скла, тканин, лакофарбового покриття і ін. Це пов’язано з тим, що мікробіологічне пошкодження одного матеріалу сприяє пошкодженню іншого матеріалу, який знаходиться в контакті з першим. Зміна допустимих параметрів одного або декількох матеріалів може вплинути на надійність системи взагалі.

Термін експлуатації авіаційної техніки однозначно не визначає міри пошкодження металевих і неметалевих матеріалів. Вирішальними чинниками є умови експлуатації: частота польотів; порядок технічного обслуговування; місце і тривалість стоянки літаків; спосіб зберігання техніки і т.п. Якщо ПС, наприклад, зачохлюється відразу після польотів, то це сприяє значній конденсації вологи, і при стоянці тривалістю в декілька діб можуть виникнути сприятливі умови для проростання спор пліснявих грибів. Міра біопошкоджень матеріалів залежить і від кліматичних умов експлуатації авіаційної техніки – найчастіше пошкодження мікроорганізмами спостерігається в місцях з теплим, вологим кліматом.

Мікробіологічну корозію металів можна розглядати як випадок електрокорозії, яка стимулюється продуктами життєдіяльності мікроорганізмів. Багато авіаційних матеріалів і їхні покриття не мають достатньої стійкості до біопошкоджень.

Біопошкодження варто розглядати в сукупності з іншими процесами руйнування матеріалів (атмосферна корозія, деструкція й ін.), що дозволить об'єктивно оцінити придатність авіатехніки до експлуатації в складних природно-кліматичних умовах.

Сприятливе сполучення високої температури і вологості, характерне в першу чергу для тропічних і субтропічних районів земної кулі, приводить до утворення пліснявих грибів - найбільш активних і частих біологічних шкідників авіаційної техніки.

Вплив пліснявих грибів на вироби і матеріали може бути прямим і непрямим. При прямому впливі весь матеріал або його складова частина, використовуваний грибом у якості джерела енергії і живильних речовин, приходить у негідний стан. Стимулюють появу пліснявих грибів вода, що міститься у живильному середовищі або матеріалі, непровітрювані затемнені відсіки ПС, у які не потрапляють ультрафіолетові промені.

Руйнівному впливу цвілі схильні ізоляційні матеріали електропроводки, гумовотехнічні вироби, деталі з капрону, пінопласту, деревини, шкіри і різноманітних тканин.

Міра і характер пошкодження лакофарбового покриття залежить від того, розвиваються мікроорганізми на поверхні плівки чи проникають всередину її. Колонії грибів, зростаючі тільки на поверхні плівки, утворюють лише плями, які можна періодично усувати, стираючи їх або змиваючи. При цьому покриття практично не втрачає своїх захисних властивостей. Якщо ж цвіль розповсюджується всередину плівки, то покриття швидко руйнується, що приводить до поширення корозії захисного металу.

Наявність цвілі в приладах, в свою чергу, сприяє підвищенню вмісту вологи, що створює краплиноподібну плівку конденсату на поверхні матеріалів приладів. Такі плівки за рахунок адсорбції домішок з повітря є фактично тонкими шарами електроліту і здатні викликати корозію.

Продукти життєдіяльності цвілевих грибів, що розрослися на бавовняному оплетенні, уражають хлорвінілову ізоляцію, розташовану під оплетенням, наслідком чого є пігментація світлозабарвлених поверхонь, зниження міцності і пластичності, розтріскування ізоляції і зменшення її опору.

Більшість гумотехнічних виробів недостатньо стійкі до цвілевих грибів, які розвиваються, передусім, на пошкоджених ділянках (тріщинах, відшаруваннях) і різко прискорюють процес руйнування гуми. Під впливом цвілевих грибів гума змінює свої фізико-хімічні властивості так, ніби вона піддалася прискореному старінню.

Непрямий вплив цвілевих грибів полягає в тому, що в результаті їхнього окисного бродіння утворюються органічні кислоти (щавелева, глюконова), які викликають біологічну корозію металів і різних матеріалів. Біологічна корозія може призвести до руйнування металевих деталей, які знаходяться під навантаженням. Так, наприклад, межа втоми дюралюмінію після інтенсивного впливу цвілевих грибів знижується на 20-30 %. У результаті втрати експлуатаційної міцності елементів конструкції ПС, підданих біокорозії у тропіках, утворюються тріщини, які доходять до багатовогнищевого руйнування.

Часто цвіллю уражаються такі матеріали, які не є для неї живильним середовищем. Наприклад, незначні органічні забруднення на поверхні скла у вигляді часток пилу, жиру, мастил і т.д., які служать джерелом харчування цвілі, викликають скупчення її спор і міцелію (грибниці), які спотворюють проходження світла, погіршують контрастність зображення, призводять до помутніння лінз оптичних приладів. Після видалення міцелію цвілі на поверхні скла звичайно залишається рельєфний рисунок, витравлений органічними кислотами - продуктами метаболізму грибів.

Біоушкодження авіаційних конструкцій і матеріалів цвіллю виявляються у вигляді пухнатого нальоту білого, рожевого або іншого кольору, розташованого округлими колоніями або плямами без чіткого контуру. Вплив мікроорганізмів можна виявити також за зміною кольору, утраті глянцю, появі зморщок, сітки тріщин, здуттю або відклеюванню лакофарбового покриття.

Найкритичнішими з точки зору поразки мікроорганізмами є паливно-мастильні матеріали. Мікробіологічне ураження паливно-мастильних матеріалів, що використовуються в авіаційній техніці, зумовлене їх природою. Вуглеводи, що входять до складу палив і мастильних матеріалів, є хорошим поживним середовищем для мікроорганізмів. Необхідна для розвитку мікроорганізмів вода практично завжди присутня в паливі, що заправляється в баки ПС, або утворюється вже в самій паливній системі внаслідок переходу розчиненої в паливі води у вільний (краплиноподібний) стан при зміні зовнішніх умов (температури, тиску, вологості). Розвитку мікроорганізмів сприяє наявність в паливі різних домішок і забруднень, що містять азот, сірку або фосфор, які поряд з вуглеводами використовуються мікроорганізмами як поживне середовище.

У вологому тропічному кліматі в паливі, що містить певну кількість гігроскопічної води, відбувається інтенсивне зростання різноманітних мікроорганізмів. Так як вони настільки малі, що не можуть бути вилучені фільтруванням, то цвіль часто утворює у паливі видиму неозброєним оком плівку, яка засмічує фільтри, жиклери, форсунки, дренажні отвори. У нижніх частинах паливних відсіків скупчується агресивний слизуватий осад, який містить грибкову цвіль, бактерії і воду. Погіршуються фізико-хімічні й експлуатаційні властивості палив: збільшується кислотність, грузькість, зміст смол, знижується термічна стабільність і випаровуваність. Викривлюються показання вимірювальних приладів паливної системи, аж до їхньої відмови в польоті.

Практика показує, що звичайні антикорозійні покриття в більшості випадків не можуть ефективно протистояти агресивному впливу продуктів життєдіяльності мікроорганізмів у паливному середовищі. Герметизуючі матеріали в баках-відсіках також розкладаються під впливом мікроорганізмів.

Значною мірою схильні до мікробіологічної ураженості гідравлічні мастила на нафтовій основі, наприклад, АМГ-10. У першу чергу змінюється в'язкість і зменшується змащувальна здатність мастил.

Реактивні палива відрізняються одне від одного за своїм вуглеводневим складом. Високий процент парафінових вуглеводів в паливі зумовлює його нестійкість до мікроорганізмів. Парафінові нафтові вуглеводи є продуктом, який найкраще засвоюється мікроорганізмами і поглинається ними, насамперед, з нафтової сировини. У той же час ароматичні вуглеводи непридатні для живлення мікроорганізмів і тому являють собою природний інгібітор мікробіологічного ураження.

Реактивні палива, що містять значний процент парафінових вуглеводів (порівняно з іншими паливами), будуть більше уражатися мікроорганізмами, і навпаки.

Мікробіологічне забруднення палив приводить до корозійного руйнування фільтрів, насосів, паливомірів, арматури, внутрішніх поверхонь ємкостей і паливопроводів. Продукти життєдіяльності мікроорганізмів ушкоджують гумові паливні баки і трубопроводи, де відкладаються мікробіологічні осади, спостерігається набрякання і розшарування матеріалу.

Аналіз причин відмов сучасних вітчизняних двигунів показує, що ряд небезпечних за своїми наслідками відмов в роботі ГТД відбувається внаслідок засмічення паливної системи забрудненим паливом. Забруднення в авіаційних паливах приводять до передчасного забивання паливних фільтрів, зносу і закли­нення паливорегулюючої апаратури, що є джерелом причин відмов ГТД і катастроф літаків.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Особливості експлуатації і технічного Обслуговування планера та функціональних систем Повітряних суден у складних Природно-кліматичних умовах Курс лекцій

Національний авіаційний університет... С О Дмитрієв О С Тугарінов Ю М Чоха...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Мікробіологічні пошкодження

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ББК 053-082.09я7
Д535   Рецензенти: доктор техн. наук, проф. О.О.Терьошкін – заступник генерального директора Українського Державного навчально-сертифікаційного центру ЦА (м.Київ

Захист повітряних суден від наземного обмерзання
  Наземне обмерзання ПС - один з видів небезпечних для авіації впливів зовнішнього середовища. Проблема ефективного та надійного захисту від наземного обмерзання продовжує залишатися

Зачохління планера і гвинтів
  В осінньо-зимовий і весняний періоди при прогнозуванні снігопаду, ожеледі і т.п. літаки і вертольоти зачохляються відразу після посадки. При цьому зачохлінню підлягають носова части

Створення гідрофобних поверхонь
  Для запобігання ПС від обмерзання може застосовуватися фізико-хімічний спосіб, який полягає в усуненні можливості осідання вологи на поверхнях або в зменшенні до нуля сили зчеплення

Способи видалення льоду з поверхонь ПС
  Усі застосовувані засоби видалення льоду з поверхонь ПС зводяться до переводу льоду з одного фазового стану (твердого) в друге (рідке) і до наступного збереження вологи, яка утворил

Застосування суміші води і незамерзаючої рідини
  Широке застосування в експлуатації ПС знайшов спосіб, заснований на видаленні льоду, який утворився на поверхні ПС, підігрітою сумішшю води і рідини, що знижує температуру

Обмерзання літаків і вертольотів у польоті
Обмерзання літального апарата в польоті – це відносно швидке утворення льоду (або інею) на окремих елементах його конструкції: на крилі, оперенні, лопастях повітряних і несучих гвинтів, повітрозабі

Від водності хмар і швидкості польоту ПС
  Практика показує, що водність, а отже, і інтенсивність обмерзання, у районах над океанами й у тропічних районах може значно перевищувати значення водності для пустельних, рівнинних

Види і форми льодоутворень на аеродинамічних поверхнях
  Утворення льоду на поверхнях повітряного судна може бути подано як результат двох явищ: зіткнення переохолоджених крапель з поверхнею і розтікання-замерзання крапель. Крижа

Обмерзання несучих поверхонь і органів управління літаків і вертольотів
  У загальному збільшенні аеродинамічного опору літака при його обмерзанні частка крила й оперення може складати 70...80%. Викривлення профілю і збільшена шорсткість, які виникають пр

Обмерзання повітрозабирачів і силових установок
  Конструктивно вхідна частина тонелів повітрозабирачів турбореактивних двигунів виконується спрофільовано. Перетин передньої частини корпуса повітрозабирача трох

Системи захисту літаків і вертольотів від обмерзання
Для забезпечення безпеки польотів літальних апаратів в умовах обмерзання і регулярності рейсів за будь-яких кліматичних умов застосовуються спеціальні системи захисту від обмерзання (СЗО).

Польоти літаків і вертольотів в умовах обмерзання
Ефективність застосовуваних на сучасних ПС систем захисту від обмерзання досить висока. Політ в зоні обмерзання літаків і вертольотів із працюючими системами захисту від обмерзання складності, як п

Особливості експлуатації і технічного обслуговування ПС у перехідні періоди року
  У практиці роботи підприємств цивільної авіації визначилися два періоди: осінньо-зимовий і весняно-літній, кожен з яких характеризується кліматичними особливостями в різних районах

Особливості експлуатації і технічного обслуговування ПС в осінньо-зимовий період
  Обслуговування ПС в умовах низьких температур має ряд особливостей, які повинні бути враховані при плануванні і підготовці ПС до польоту: - необхідність охорони ПС від обме

Особливості експлуатації і технічного обслуговування повітряних суден у весняно-літній період
  Перехід до весняно-літньої навігації і експлуатації авіаційної техніки у весняно-літній період має ряд особливостей, які необхідно враховувати при організації виконання робіт на літ

Підготовка повітряних суден до сезонного періоду
Підготовка ПС до роботи в осіньо-зимовий період, як правило, закінчується в жовтні, а у весняно-літній період – у квітні. При цьому підготовка до експлуатації починається не пізніше ніж за 2 місяці

Особливості технічної експлуатації ПС при впливі турбулентної атмосфери
В атмосферному повітрі завжди спостерігаються його неупорядковані, вихрові (турбулентні) рухи, причиною яких є наявність в атмосфері градієнтів температур, тисків і швидкостей. До того ж на виникне

Питання для самоконтролю
1.В чому полягає небезпека наземного обмерзання? 2.Розгляньте групи наземного обмерзання, їх вигляд та умови їх появи. 3.Охарактеризуйте засоби захисту від наземного обмерзання та

Коротка характеристика запорошеності повітря
У повітряному просторі Землі завжди міститься деяка кількість пилу, що переміщується разом з повітряними масами, як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямках. У більшості випадків пил утво

Технічне обслуговування літаків після ураження розрядами атмосферної електрики
  Одночасно із зростання використання і регулярності польотів літаків цивільної авіації зростає і кількість уражень літаків розрядами атмосферної електрики. Перед цивільною авіацією с

Запобігання пошкодженню авіаційної техніки мікроорганізмами
  Ефективним засобом боротьби з цвілими грибами є провітрювання відсіків літального апарата, що уражаються. Потік повітря, навіть зі значною відносною вологістю, сушить матеріали, мех

Комахи і гризуни – руйнівники матеріалів
  Комахи присутні у всіх географічних зонах Землі — від північних полярних островів до антарктичного узбережжя, однак найбільшої чисельності досягають у тропічному поясі. Най

Питання для самоконтролю
1.Дайте характеристику запорошеності повітря у звичайних умовах. 2.Дайте характеристику запорошеності повітря у екс-тремальних умовах. 3.Розгляньте вплив закуреності повітря на не

Ділянки повітряних суден, які уражаються корозією
  До факторів, що сприяють будь-якому виду корозії, відносяться: - неоднорідність металу (металевої фази); - неоднорідність внутрішніх напружень, що виникають у мета

Засоби щодо попередження і усунення корозії повітряних суден
Основним методом щодо запобігання і захисту деталей від корозії є створення на їх поверхні захисних водонепроникних плівок: - металевих; - окисних; - лакофарбових;

Технічне обслуговування лакофарбових покрить повітряних суден
  Термін служби лакофарбових покриттів значною мірою залежить не тільки від якості деяких матеріалів, технології їх нанесення і сушіння, але і від умов експлуатації, тобто від інтенси

Питання для самоконтролю
1. Назвіть найбільш імовірні місця поразки корозією внутрішніх і зовнішніх поверхонь повітряних суден. 2. Які фактори сприяють корозії? 3. В чому виявляються характерні ознаки кор

Особливості експлуатації і технічного обслуговування гідрогазових систем ПС в умовах низьких температур зовнішнього повітря
Придатність ПС до експлуатації в умовах холодного клімату значною мірою залежить від низькотемпературних властивостей авіаційних паливно-мастильних матеріалів (ПММ), а також від ефективності різних

Особливості експлуатації і технічного обслуговування гідрогазових систем ПС в умовах жаркого клімату
При високих температурах зовнішнього повітря підвищується температура робочих рідин у паливній, масляній і гідравлічній системах ПС, що спричиняє виникнення деяких особливостей експлуатації.

Питання для самоконтролю
  1. У чому проявляється негативний вплив на ПММ низьких температур зовнішнього повітря? 2. Як впливають низькі температури на гумові ущільння агрегатів функціональних систем

Небезпека, що створюється птахами, для польотів повітряних суден
  У зв'язку з інтенсивним розвитком авіації і насиченням повітряного простору все більшою і більшою кількістю літаків і вертольотів виникла проблема попередження зіткнень їх із птахам

Питання для самоконтролю
1. Чим викликано збільшення небезпеки від зіткнення із птахами? 2. Чим погрожує літаку зіткнення з птахами? 3. Як часто відбуваються інциденти зіткнення літаків з птахами?

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги