рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Технічне обслуговування лакофарбових покрить повітряних суден

Технічне обслуговування лакофарбових покрить повітряних суден - раздел Экология, Особливості експлуатації і технічного Обслуговування планера та функціональних систем Повітряних суден у складних Природно-кліматичних умовах Курс лекцій   Термін Служби Лакофарбових Покриттів Значною Мірою Залежить Н...

 

Термін служби лакофарбових покриттів значною мірою залежить не тільки від якості деяких матеріалів, технології їх нанесення і сушіння, але і від умов експлуатації, тобто від інтенсивності впливу різних факторів , під впливом яких вони старіють, від своєчасного і якісного ТО і ремонту в процесі експлуатації.

На покриття обшивок ПС, які зберігаються поза ангарами, в основному впливають ультрафіолетові і теплові промені, вологість повітря і зміна температури.

Крім цих факторів, на старіння покриттів впливають різкі температурні коливання (при зльоті, польоті і посадці літака), які викликають розширення або стиск металевих деталей і нанесених на них покрить. При цих змінах у покриттях (особливо на елементах обшивки, які перетерпіли вібрацію) можуть з'явитися тріщини внаслідок значної втрати ними еластичності при низькій температурі.

Старіння покриттів під впливом атмосферних факторів виражається в тому, що вони стають крихкими і при незначних деформаціях розтріскуються, на них з'являються матовість, крейдяність, лущення, змінюється їх колір, за рахунок "вивітрювання" зменшується вага, погіршується їх адгезія.

Руйнуються лакофарбові покриття в результаті механічних впливів на них піску і дрібних камінців при зльоті і посадці літака. У польоті повітряний потік, що містить абразивні частки, стирає покриття лобовых крайок крила, стабілізатора, кіля та ін.

Руйнівно діють на покриття мастила і паливо.

Ступінь старіння пигментованих (кольорових) покрить в атмосферних умовах значною мірою залежить від природи плівкоутворюючого, на основі яких вони отримані. Стійкість покрить до атмосферного старіння зменшується приблизно в такому порядку: перхлорвінілові, акрилові, гліфталеві, масляні, нітроцелюлозні.

Основними видами руйнації лакофарбових покриттів є: крейдяність, розтріскування, вивітрювання, зморщеність, відшарування, бульки і висип, корозія.

Крейдяність являє собою старіння поверхневого шару пігментованого лакофарбового покриття, що виражається в руйнуванні плівкоутворювача і появі на поверхні покриття білого забруднюючого нальоту. Особливо швидко наступає крейдяність покрить у весняно-літній період, тому що одним з активних факторів, що викликають це явище, служить сонячне світло, особливо у сполученні з вологою. Стійкість пігментованих покрить проти вицвітання і крейдяності значною мірою обумовлюється як видом плівкоутворювального, так і складом (розцвіченням) пігментної частини. Найбільш схильні до крейдяності покриття світлих розцвічень (світло-сіра, світло-блакитна та ін.), які містять у своєму складі великий відсоток цинкових і титанових білил. Менше схильні до крейдяності покриття зеленого кольору, які мають як пігмент двоокис сірки. Найбільш стійкими є покриття, які містять як основний пігмент алюмінієву пудру, яка добре відбиває сонячні промені і знижує вологопроникність покриття.

Розтріскування покриття відбувається внаслідок втрати механічної міцності при старінні або застосуванні некондиційних матеріалів. При цьому утворюються тріщини і сітка.

Вивітрюванням називається процес руйнування покриття в результаті впливу повітряного потоку, що викликає знос верхнього шару покриття. Найбільший ступінь вивітрювання характеризується оголенням ґрунту або пофарбування поверхні.

Зморщеність утворюється при роботі покрить у середовищі з високою вологістю або при висиханні надмірно товстих шарів покриття.

Відшарування покриття відбувається внаслідок порушення його зчеплення з пофарбованоюповерхнею, або з шаром фарби (ґрунту), що лежить під нею. Відшарування є результатом поганого підготування поверхні перед фарбуванням.

Висип і бульби утворюються на поверхні покриття головним чином під впливом вологи і при її проникненні під плівку.

Корозія під лакофарбовою плівкою може бути викликана незадовільною підготовкою поверхні, внаслідок чого відбувається погане зчеплення покриття з металом, або недостатніми захисними властивостями покриття. Поява продуктів корозії на поверхні покриття (крапок, плям) свідчить про руйнування пофарбованого металу.

Крім руйнування, на лакофарбовій плівці в процесі експлуатації можуть з'явитися й інші дефекти. Втрата блиску є одним із показників початкової стадії руйнування поверхневого шару покриття в результаті фотохімічних процесів. Зміна кольору також відбувається в результаті фотохімічних процесів. Бронзування відбувається в результаті міграції пігменту і характеризується появою кольору мінливості на поверхні покриття. Білуватість являє собою наліт на поверхні покриття, утворений у результаті фізико-хімічних процесів і дії вологи. Грязеудержання - це здатність лакофарбового покриття утримувати на своїй поверхні механічне забруднення, яке не видаляється при промиванні водою.

З групи дефектів лакофарбових покриттів слід виділити руйнацію покрить унаслідок механічного впливу, улучення розчинів кислот, лугів, сильних розчинників, нафтопродуктів і спеціальних рідин. Найчастіше такий дефект можна зустріти в районі заливних горловин, на верхній поверхні крила і фюзеляжу, біля вхідних дверей і багажних люків, лючків підходу до різних агрегатів, тобто в таких місцях, із якими обслуговуючий персонал так чи інакше стикається при роботі. Якщо при цьому порушуються встановлені правила, то руйнування захисних покрить протікає дуже швидко, слідом за чим з'являється корозія.

Для попередження руйнування покрить і розвитку корозії на деталях необхідно під час технічного обслуговування і виконання ремонтних робіт дотримувати максимальну обережність, усіма мірами оберігати покриття від ушкоджень і передчасного руйнування , а також своєчасно відновлювати їх у випадку ушкоджень, не допускаючи руйнування на значній площі. Слід пам'ятати, що порушене покриття руйнується значно швидше, ніж ціле.

Для забезпечення збереження лакофарбових покрить необхідно виконувати такі правила:

- після кожного польотного дня видаляти з покрить пил, бруд, кіптяву і мастильні плями; у теплий час року забруднення необхідно видаляти теплим 3%-ним водним розчином нейтрального або ядрового мила за допомогою жорсткої капронової або щетинної щітки, а потім покриття промивати чистою водою; після промивання обшивку протерти насухо;

- аналогічним образом у теплий час року регулярно, не менше одного разу на місяць, промивати всю зовнішню поверхню літака;

- якщо при промивці забруднення цілком не вилучаються, то такі ділянки слід протерти чистими серветками, змоченими бензином Б-70;

- якщо мило, гас чи гідросуміш випадково потрапили на покриття літака, то забруднені ділянки необхідно промити серветками, змоченими бензином Б-70;

- у холодний час року для видалення кіптяви і забруднень промивку водою можна не робити, а користуватись тільки бензином;

- своєчасно усувати ушкодження лакофарбового покриття.

Забороняється:

- ходити по літаку, не підклавши м'яких матів або доріжок;

- класти на пофарбовані поверхні предмети, які можуть зашкодити пофарбуванню (інструмент, запасні частини, ганчірки, просочені бензином чи мастилом і тощо.);

- вивішувати або складати мокрі чохли на літак для просушування;

- проливати на покриття паливо чи мастило під час заправки літака;

- видаляти бруд, лід, мастильні плями і фарбу металевими щітками і шкребками.

Поверхню, на якій має бути робитися ремонт чи відновлюватися лакофарбове покриття, необхідно старанно підготувати, тому що при наявності на поверхні продуктів корозії, різноманітних забруднень (бруд, мастильні плями, пил, кіптява, жирові забруднення) значно знижуються захисні властивості покриття.

Для видалення забруднень поверхню протирають чистими серветками, змоченими теплим 3%-ним водним розчином нейтрального або ядрового мила або спеціальними миючими рідинами. Потім поверхню промивають чистою водою і протирають чистими сухими серветками, після чого вона сушиться на повітрі протягом 2-2,5 годин.

Після очищення поверхні від забруднень слід зробити дефекацію старого лакофарбового покриття з метою визначення доцільності його повного або часткового видалення.

Якщо за результатами дефекації не слід видаляти старе лакофарбове покриття, виникає питання або про підфарбування ділянок літака в місцях порушення покриття, або про відновлення його первісного зовнішнього вигляду. Для проведення цих робіт необхідно визначити природу старого покриття. Це робиться шляхом протирання поверхні покриття розчинниками чи змивками і шляхом спалювання знятих шматочків плівки. Кожний вид покриття має свій характер розчинення в розчинниках і змивках і свій характер горіння. Вид ґрунтовки визначається по кольору.

Вид ремонту лакофарбового покриття визначається в залежності від ступеня і характеру руйнування покриття. Розрізняють два основних випадки: відновлення покрить при невеликих ушкодженнях на малих площах (подряпини, місцеве відставання, руйнування нафтопродуктами і т.д.) і відновлення покрить на достатньо великих площах у результаті розтріскування, лущення, відшаровування, корозії і т.д. В обох випадках ґрунтувальний шар може бути цілий або зруйнований.

У першому випадку при відновленні дотримується такий порядок: ділянка промивається чистим бензином; знімається уже відстале покриття; контур ушкодження зачищається шпателем і шліфувальною шкіркою; сухою щіткою або серветкою віддаляються продукти зачищення і пил; поверхня знежирюється і сушиться; наноситься і сушиться спочатку грунт (якщо він був знятий), потім лак або емаль потрібного кольору. Виникла корозія видаляється, а місце зачищається шкіркою і полірується.

В другому випадку межі ділянки обклеюють липким папером. Бажано, щоб ділянка мала прямокутну форму, обмежену природними межами-крайками листів, заклепувальними швами, заскленням і т.д. Потім на ділянку за допомогою пензля або пульверизатора наносять рясний шар змивки і витримують певний час, у залежності від температури, до повного розчинення або набрякання покриття. Набрякле покриття видаляють дерев'яним (гумовим) шпателем або трав'яною щіткою з усієї поверхні. Потім серветкою, змоченою розчинником, цілком видаляють старе покриття, після чого наносять ґрунтовку і нове покриття потрібного кольору за допомогою пульверизатора. Після висихання покриття знімають липкий папір і змивають водою залишки клею.

Щоб забезпечити гарну якість лакофарбових покрить потрібно дотримувати загальні правила їхнього нанесення:

- грунт або емаль потрібно наносити тонким і рівним шаром;

- перед початком і під час роботи фарбу необхідно перемішувати, щоб не допустити осідання пігменту, інакше колір буде мінятися;

- щіткою фарбу на поверхню наносити широкими смугами і розтушовувати у перпендикулярних напрямках;

- щіткою тримати перпендикулярно до поверхні, що офарбовується ;

- струмінь фарби від пульверизатора тримати перпендикулярно до поверхні, переміщаючи його рівномірно;

- ремонт лакофарбових покрить виконувати при температурі не нижче 120С і відносній вологості повітря не більш 75%, бажано в ангарі;

- якщо ремонт робиться при більш низькій температурі, то забезпечити місцевий обігрів зони ремонту;

- застосовувати тільки такі лакофарбові матеріали, які відповідають технічним умовам;

- строго виконувати технологію чистки, промивки, знежирення поверхонь і нанесення лакофарбових покрить;

- деталі, на яких виявлена корозія, слід піддати спеціальній обробці;

- лакофарбові матеріали , які загусли , перед застосуванням необхідно розрідити до робочої в’язкості і одфільтрувати;

- не можна допускати змішування лакофарбових матеріалів, виготовлених на різній основі;

- строго дотримувати на робочому місці правила пожежної безпеки і промислової санітарії.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Особливості експлуатації і технічного Обслуговування планера та функціональних систем Повітряних суден у складних Природно-кліматичних умовах Курс лекцій

Національний авіаційний університет... С О Дмитрієв О С Тугарінов Ю М Чоха...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Технічне обслуговування лакофарбових покрить повітряних суден

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ББК 053-082.09я7
Д535   Рецензенти: доктор техн. наук, проф. О.О.Терьошкін – заступник генерального директора Українського Державного навчально-сертифікаційного центру ЦА (м.Київ

Захист повітряних суден від наземного обмерзання
  Наземне обмерзання ПС - один з видів небезпечних для авіації впливів зовнішнього середовища. Проблема ефективного та надійного захисту від наземного обмерзання продовжує залишатися

Зачохління планера і гвинтів
  В осінньо-зимовий і весняний періоди при прогнозуванні снігопаду, ожеледі і т.п. літаки і вертольоти зачохляються відразу після посадки. При цьому зачохлінню підлягають носова части

Створення гідрофобних поверхонь
  Для запобігання ПС від обмерзання може застосовуватися фізико-хімічний спосіб, який полягає в усуненні можливості осідання вологи на поверхнях або в зменшенні до нуля сили зчеплення

Способи видалення льоду з поверхонь ПС
  Усі застосовувані засоби видалення льоду з поверхонь ПС зводяться до переводу льоду з одного фазового стану (твердого) в друге (рідке) і до наступного збереження вологи, яка утворил

Застосування суміші води і незамерзаючої рідини
  Широке застосування в експлуатації ПС знайшов спосіб, заснований на видаленні льоду, який утворився на поверхні ПС, підігрітою сумішшю води і рідини, що знижує температуру

Обмерзання літаків і вертольотів у польоті
Обмерзання літального апарата в польоті – це відносно швидке утворення льоду (або інею) на окремих елементах його конструкції: на крилі, оперенні, лопастях повітряних і несучих гвинтів, повітрозабі

Від водності хмар і швидкості польоту ПС
  Практика показує, що водність, а отже, і інтенсивність обмерзання, у районах над океанами й у тропічних районах може значно перевищувати значення водності для пустельних, рівнинних

Види і форми льодоутворень на аеродинамічних поверхнях
  Утворення льоду на поверхнях повітряного судна може бути подано як результат двох явищ: зіткнення переохолоджених крапель з поверхнею і розтікання-замерзання крапель. Крижа

Обмерзання несучих поверхонь і органів управління літаків і вертольотів
  У загальному збільшенні аеродинамічного опору літака при його обмерзанні частка крила й оперення може складати 70...80%. Викривлення профілю і збільшена шорсткість, які виникають пр

Обмерзання повітрозабирачів і силових установок
  Конструктивно вхідна частина тонелів повітрозабирачів турбореактивних двигунів виконується спрофільовано. Перетин передньої частини корпуса повітрозабирача трох

Системи захисту літаків і вертольотів від обмерзання
Для забезпечення безпеки польотів літальних апаратів в умовах обмерзання і регулярності рейсів за будь-яких кліматичних умов застосовуються спеціальні системи захисту від обмерзання (СЗО).

Польоти літаків і вертольотів в умовах обмерзання
Ефективність застосовуваних на сучасних ПС систем захисту від обмерзання досить висока. Політ в зоні обмерзання літаків і вертольотів із працюючими системами захисту від обмерзання складності, як п

Особливості експлуатації і технічного обслуговування ПС у перехідні періоди року
  У практиці роботи підприємств цивільної авіації визначилися два періоди: осінньо-зимовий і весняно-літній, кожен з яких характеризується кліматичними особливостями в різних районах

Особливості експлуатації і технічного обслуговування ПС в осінньо-зимовий період
  Обслуговування ПС в умовах низьких температур має ряд особливостей, які повинні бути враховані при плануванні і підготовці ПС до польоту: - необхідність охорони ПС від обме

Особливості експлуатації і технічного обслуговування повітряних суден у весняно-літній період
  Перехід до весняно-літньої навігації і експлуатації авіаційної техніки у весняно-літній період має ряд особливостей, які необхідно враховувати при організації виконання робіт на літ

Підготовка повітряних суден до сезонного періоду
Підготовка ПС до роботи в осіньо-зимовий період, як правило, закінчується в жовтні, а у весняно-літній період – у квітні. При цьому підготовка до експлуатації починається не пізніше ніж за 2 місяці

Особливості технічної експлуатації ПС при впливі турбулентної атмосфери
В атмосферному повітрі завжди спостерігаються його неупорядковані, вихрові (турбулентні) рухи, причиною яких є наявність в атмосфері градієнтів температур, тисків і швидкостей. До того ж на виникне

Питання для самоконтролю
1.В чому полягає небезпека наземного обмерзання? 2.Розгляньте групи наземного обмерзання, їх вигляд та умови їх появи. 3.Охарактеризуйте засоби захисту від наземного обмерзання та

Коротка характеристика запорошеності повітря
У повітряному просторі Землі завжди міститься деяка кількість пилу, що переміщується разом з повітряними масами, як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямках. У більшості випадків пил утво

Технічне обслуговування літаків після ураження розрядами атмосферної електрики
  Одночасно із зростання використання і регулярності польотів літаків цивільної авіації зростає і кількість уражень літаків розрядами атмосферної електрики. Перед цивільною авіацією с

Мікробіологічні пошкодження
  Досвід експлуатації авіаційної техніки показує, що однією з серйозних проблем, які призводять до зниження надійності ПС, є вплив мікроорганізмів (пліснявих грибів, бактерій) на його

Запобігання пошкодженню авіаційної техніки мікроорганізмами
  Ефективним засобом боротьби з цвілими грибами є провітрювання відсіків літального апарата, що уражаються. Потік повітря, навіть зі значною відносною вологістю, сушить матеріали, мех

Комахи і гризуни – руйнівники матеріалів
  Комахи присутні у всіх географічних зонах Землі — від північних полярних островів до антарктичного узбережжя, однак найбільшої чисельності досягають у тропічному поясі. Най

Питання для самоконтролю
1.Дайте характеристику запорошеності повітря у звичайних умовах. 2.Дайте характеристику запорошеності повітря у екс-тремальних умовах. 3.Розгляньте вплив закуреності повітря на не

Ділянки повітряних суден, які уражаються корозією
  До факторів, що сприяють будь-якому виду корозії, відносяться: - неоднорідність металу (металевої фази); - неоднорідність внутрішніх напружень, що виникають у мета

Засоби щодо попередження і усунення корозії повітряних суден
Основним методом щодо запобігання і захисту деталей від корозії є створення на їх поверхні захисних водонепроникних плівок: - металевих; - окисних; - лакофарбових;

Питання для самоконтролю
1. Назвіть найбільш імовірні місця поразки корозією внутрішніх і зовнішніх поверхонь повітряних суден. 2. Які фактори сприяють корозії? 3. В чому виявляються характерні ознаки кор

Особливості експлуатації і технічного обслуговування гідрогазових систем ПС в умовах низьких температур зовнішнього повітря
Придатність ПС до експлуатації в умовах холодного клімату значною мірою залежить від низькотемпературних властивостей авіаційних паливно-мастильних матеріалів (ПММ), а також від ефективності різних

Особливості експлуатації і технічного обслуговування гідрогазових систем ПС в умовах жаркого клімату
При високих температурах зовнішнього повітря підвищується температура робочих рідин у паливній, масляній і гідравлічній системах ПС, що спричиняє виникнення деяких особливостей експлуатації.

Питання для самоконтролю
  1. У чому проявляється негативний вплив на ПММ низьких температур зовнішнього повітря? 2. Як впливають низькі температури на гумові ущільння агрегатів функціональних систем

Небезпека, що створюється птахами, для польотів повітряних суден
  У зв'язку з інтенсивним розвитком авіації і насиченням повітряного простору все більшою і більшою кількістю літаків і вертольотів виникла проблема попередження зіткнень їх із птахам

Питання для самоконтролю
1. Чим викликано збільшення небезпеки від зіткнення із птахами? 2. Чим погрожує літаку зіткнення з птахами? 3. Як часто відбуваються інциденти зіткнення літаків з птахами?

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги