Ожеледь. Ожеледиця. Зледеніння літаків

Ожеледь – утворення щільного шару льоду на земній поверхні та на всіх предметах і спорудах в результаті випадіння переохолоджених крапель дощу чи мряки із хмар і їх замерзанні при температурі нижче 00С.

Інколи ожеледь утворюється при дуже густих туманах, коли відбувається коагуляція крапель і найбільші з них падають на земну поверхню. Переохолоджені краплі при дотику до поверхні чи предметів зразу замерзають. Як правило, температура повітря при ожеледі до -1-20С, рідко до -10-120С.

Шар льоду при ожеледі буває прозорим або матовим. Матовий лід утворюється при низьких температурах і дуже дрібних краплях мряки. Відклади льоду можуть досягати товщини кількох сантиметрів. Дороги та вулиці перетворюються на суцільні ковзанки. Дерева та опори ліній електромережі та зв’язку не витримують такої маси льоду.

Ожеледиця.Це шар льоду на дорогах будь-якого походження. Це і шар льоду, який утворився при ожеледі, це і замерзла вода, яка появилась на дорозі при таненні снігу.

Зледеніння літаків. Це по суті та ж ожеледь, але на літаку під час польоту. Обмерзання літака відбувається під час польоту у зоні опадів під хмарою або у переохолоджених водяних хмарах. При зустрічі крапель води з літаком вони розтікаються на поверхні і замерзають. До них примерзають також сніжинки, які є у хмарі. Менше обмерзають літаки у вигляді твердого нальоту поза межами хмар та опадів. Зледеніння найчастіше спостерігається при температурах від 0 до -100С. Найбільше льоду намерзає на виступаючих частинах літака: лобова частина фюзеляжу, гвинти, ребра крил. Це змінює геометрію крила і різко погіршує аеродинамічні властивості літака, що не раз призводило до катастроф.