Цінове лідерство.

Стратегія цінового лідерства переважає на ринках олігополії. Одна з фірм в силу свого розміру чи становища на ринку стає природним лідером. Цей лідер приймає цінові рішення, а всі інші фірми, присутні на ринку, слідують цим рішенням і повторюють їх.
Ініціатива в підвищенні ціни — типова роль фірми-лідера. Наявність лідера робить ринок регульованим і дає змогу уникнути занадто різких і великих коливань цін. На ринках олігополії, де конкурентів порівняно мало, ситуація сприяє появі цінового лідера, який проводить проактивну політику і періодично переглядає ціну. Існує декілька типів лідерства:

Лідерство домінуючої фірми, яка утримує найбільшу частку ринку. Щоб змусити інші фірми прийняти встановлену лідером ціну, він повинен бути досить сильним і прагнути до підтримання високої ціни.

Лідерство на випередження, яке полягає в тому, щоб ініціювати бажане підвищення чи зниження ціни виходячи зі змін у рів­ні витрат чи еволюції попиту.

Лідерство за загальною згодою, коли одна з фірм визнається лідером без будь-якого формального погодження (яке було б незаконним). Ним може стати, зокрема, найпомітніша фірма (наприклад, технологічний лідер).

Присутність лідера характерна для випадку, коли частини ринку, які утримуються конкурентом, суттєво різняться. Основні функції лідера при цьому такі:

— володіти більш потужною інформаційною системою, яка дає змогу розуміти сутність змін на ринку і, отже, реагувати на них;

— мати загострене стратегічне мислення;

— виявляти реальну турботу щодо інтересів власного сектору;

— відігравати важливу роль в технологічному розвитку сектору;

— виконувати функцію «міліціонера», вживаючи відповідних заходів проти тих, хто намагається змістити ринкову ціну.

Загалом присутність лідера є фактором, що стабілізує ринок і знижує ризик цінової війни.