рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

МАРКЕТИНГ

МАРКЕТИНГ - раздел Маркетинг, Міністерство Фінансів України ...

Міністерство фінансів України

       
   
Дніпропетровська державна фінансова академія
 

 


МАРКЕТИНГ

Навчально – методичний посібник

 

Дніпропетровськ – 2012

Міністерство фінансів України

Дніпропетровська державна фінансова академія

ФАКУЛЬТЕТ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ ТА ЕКОНОМІКИ ПРАЦІ

КАФЕДРА МЕНЕДЖМЕНТУ

 

МАРКЕТИНГ

Навчально-методичний посібник

 

для студентів денної форми навчання,

які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр

за галуззю знань 0305 «Економіка та підприємництво»

за напрямами підготовки 6.030504 «Економіка підприємства»,

6.030505 «Управління персоналом та економіка праці»,

6.030508 «Фінанси і кредит»

6.030509 «Облік і аудит»

Дніпропетровськ – 2012


УДК 334.75:338.26

ББК 65.291.231.1

С 65

 

Маркетинг: навчально-методичний посібник для студентів денної форми навчання. – Дніпропетровськ, Дніпропетровська державна фінансова академія, 2012. – 91 с.

 

Навчально-методичний посібник призначений надати допомогу студентам організувати роботу із вивчення дисципліни «Маркетинг» з метою засвоєння теоретичного матеріалу та набуття навичок з маркетингу. Посібник розроблений відповідно до навчального плану підготовки бакалаврів за галуззю знань 0305 «Економіка та підприємництво», програми навчальної дисципліни. Призначається для студентів вищих навчальних закладів денної форми навчання, а також викладачів дисципліни «Маркетинг».

 

Автор:   К.О. Сорока   - старший викладач кафедри менеджменту Дніпропетровської державної фінансової академії
Рецензенти: І.Д. Падерін   А.Г. Бабенко - д.е.н., завідувач кафедри економіки підприємств Дніпропетровської державної фінансової академії - д.е.н., професор, завідувач кафедри управління персоналом та економіки праці Дніпропетровської державної фінансової академії
Відповідальний за випуск: Н.І. Редіна - к.е.н., професор, завідувач кафедри менеджменту Дніпропетровської державної фінансової академії

 

 

Розглянуто та схвалено Вченою радою факультету управління персоналом та економіки праці

Протокол № 4 від 06.02.2012 р.

 

Розглянуто та схвалено

на засіданні кафедри

менеджменту

Протокол № 5 від 12.12.2011 р.

ЗМІСТ

Вступ …………………………………………………………………….
1. Програма навчальної дисципліни …………………………………..
2. Методичні рекомендації до самостійної роботи …………….…….
3. Методичні рекомендації до семінарських занять ………………….
4. Методичні рекомендації до виконання індивідуальних завдань ….
5. Підсумковий контроль ……………………………………………….
6. Список рекомендованої літератури…………………………….........

 

 

ВСТУП

В умовах становлення ринкової економіки важливим чинником успішного функціонування вітчизняного підприємства є його переорієнтація на засади маркетингу. Власне впровадження концепції маркетингу у практику дає можливість формувати раціональні виробничі програми, оперативно реагувати на ринкову ситуацію та перемагати в умовах конкуренції.

Як ефективно працювати на ринку? Як найкраще задовольнити потреби споживача? Як правильно оцінити своїх конкурентів, їх сильні та слабкі сторони? Як вдало вибрати «нішу» на ринку чи сферу господарської діяльності? На всі ці та багато інших запитань допоможе дати відповідь маркетинг.

Успішне використання концепції маркетингу українськими підприємствами передбачає вивчення досвіду маркетингової діяльності в розвинутих країнах світу і адаптацію теорії та практики маркетингу до умов вітчизняного ринку.

Основною метою вивчення навчальної дисципліни «Маркетинг» є формування знань щодо базових категорій маркетингу, методологічних аспектів організації маркетингової діяльності та її пріоритетів у сучасних умовах.

Основними завданнями навчальної дисципліни є: вивчення теоретичних понять категорій маркетингу та сучасних тенденцій у цій галузі знань; опанування методологічного апарату організації маркетингової діяльності на підприємствах; набуття здатностей до творчого пошуку напрямків удосконалення маркетингової діяльності.

Предметом навчальної дисципліни є: процеси й методи вивчення та задоволення потреб споживачів як пріоритетних суб’єктів ринку.

Компетенції, які необхідно сформувати в результаті вивчення навчальної дисципліни:

· Інструментальні:здатність отримувати, аналізувати та систематизувати інформацію з базових питань програмного матеріалу навчальної дисципліни з різних джерел (підручників, навчальних посібників, періодичних видань, Інтернету та ін.);здатність ефективно організовувати свій робочий час.

· Міжособистісні: здатність здійснювати ефективні міжособистісні комунікації; здатність працювати у команді та в міжнародному контексті; здатність сприймати різноманітність та міжкультурні відмінності; прихильність до етичних цінностей.

· Системні: здатність застосовувати знання з маркетингу у професійній діяльності в сучасних організаціях як відкритих соціально-економічних системах.

· Спеціальні: здатність використовувати у професійній діяльності досягнення маркетингу; вміння розробляти комплекс маркетингу на товар; здатність організувати роботу з дослідження ринку; вміння формувати структуру служби маркетингу фірми; здатність проводити товарну політику та політику розподілу; вміння формувати цінову політику підприємства; організувати рекламну діяльність фірми та визначити економічний ефект.

Засвоєння теоретичного матеріалу дисципліни «Маркетинг» передбачає, що студенти вже мають знання з дисциплін «Макроекономіка», «Мікроекономіка», «Економіка підприємства», «Статистика», «Менеджмент», «Паблік рилейшнз» та інші. Разом з тим вона започатковує цикл управлінської підготовки і передує вивченню дисциплін «Економічний аналіз», «Прогнозування соціально-економічних процесів», «Податкова система» та інші.

Цей посібник не є альтернативою підручникам і навчальним посібникам з маркетингу для отримання фундаментальних знань, його призначення – допомогти студентам правильно організувати роботу із самостійного вивчення дисципліни.

Структурними складовими посібника є:

· Програма навчальної дисципліни.

· Методичні рекомендації до самостійної роботи до кожної теми дисципліни. В цьому блоці в розрізі кожної теми наводяться мета, план вивчення теми, методичні рекомендації до самостійної роботи, завдання до самостійної роботи, питання для самоконтролю (вони концентрують увагу студентів на найсуттєвіших питаннях, вказують на найважливіші аспекти теми, допомагають засвоїти матеріал), тести, за допомогою яких студент може перевірити рівень засвоєння теоретичного матеріалу.

· Методичні рекомендації до семінарських занять. В цьому блоці надаються план семінарського заняття, питання для обговорення та ситуаційні завдання.

· Методичні рекомендації до виконання індивідуальних завдань. В цьому блоці надаються перелік тем індивідуальних завдань та план написання індивідуального завдання.

· Підсумковий контроль. В цьому блоці надається порядок підсумкового контролю.

Навчально-методичний посібник розроблений відповідно до навчального плану підготовки бакалаврів за галуззю знань 0305 «Економіка та підприємництво», програмою навчальної дисципліни «Маркетинг» та розрахований на студентів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівня акредитації, які навчаються за навчальними планами підготовки бакалаврів, а також викладачів навчальної дисципліни «Маркетинг».

 

ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«МАРКЕТИНГ»

ТЕматичний план навчальної дисципліни

Модуль 1.
Змістовий модуль 1. Теоретичні основи маркетингу
Тема 1. Сутність маркетингу та його сучасна концепція.
Тема 2. Класифікація маркетингу.
Тема 3. Характеристики маркетингу.
Тема 4. Маркетингові дослідження.
 
Змістовий модуль 2. Комплекс маркетингу
Тема 5. Маркетингова товарна політика.
Тема 6. Маркетингова цінова політика.
Тема 7. Маркетингова політика продажу.
Тема 8. Маркетингова політика просування.
 
Змістовий модуль 3. Управління маркетинговою діяльністю
Тема 9. Організація маркетингу.
Тема 10. Контроль маркетингу.
Тема 11. План маркетингу підприємства.
 
Модуль 2.
Індивідуальне науково-дослідне завдання(ІНДЗ).
Підсумковий контроль:іспит.

ЗМІСТ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«МАРКЕТИНГ»

 

Модуль 1.

Змістовий модуль 1. Теоретичні основи маркетингу

 

§ Тема 1. Сутність маркетингу та його сучасна концепція

Визначення маркетингу. Основні поняття маркетингу. Етапи розвитку сучасного маркетингу. Концепції маркетингу.

 

§ Тема 2. Класифікація маркетингу

Принципи маркетингу. Функції маркетингу. Види маркетингу. Визначення ринків та їх класифікація.

 

§ Тема 3. Характеристики маркетингу

Маркетингове середовище. Внутрішні та зовнішні фактори маркетингу. Сегментування та позиціонування товару на ринку. Поведінка покупців та організацій на ринку.

 

§ Тема 4. Маркетингові дослідження

Роль дослідницької функції маркетингу. Маркетингова інформаційна система. Види маркетингової інформації. Процес маркетингового дослідження. Оцінка ринкових можливостей фірми.

 

Змістовий модуль 2. Комплекс маркетингу

§ Тема 5. Маркетингова товарна політика

Класифікація товарів. Рівні товару. Життєвий цикл товару. Товарні марки, дизайн, упаковка, сервісне обслуговування. Стратегія розробки нових товарів. Конкурентоспроможність товару.

 

§ Тема 6. Маркетингова цінова політика

Цінова політика. Ціна і попит. Стратегія цін. Види установлення цін. Методи маркетингового ціноутворення. Державна політика регулювання цін.

 

§ Тема 7. Маркетингова політика продажу

Функції товароруху. Структура каналів товароруху. Види каналів збуту. Етапи вибору каналів збуту. Методи збуту товарів. Типи маркетингових систем. Регулювання діяльності учасників товароруху.

 

§ Тема 8. Маркетингова політика просування

Рекламна діяльність фірми. Види реклами. Засоби поширення реклами. Методи стимулювання збуту товару. Прямий маркетинг. Індивідуальний продаж товарів. Робота з громадськістю. Оцінка ефективності реклами. Просування товару і правовий захист споживачів.

Змістовий модуль 3. Управління маркетинговою діяльністю

§ Тема 9. Організація маркетингу

Організація маркетингової діяльності. Принципи організації служби маркетингу. Основні типи організаційної структури служби маркетингу.

 

§ Тема 10. Контроль маркетингу

Маркетинговий контроль. Типи маркетингового контролю. Ревізія маркетингу.

 

§ Тема 11. План маркетингу підприємства

Система планування маркетингу. Планування процесу стратегічного маркетингу. Реалізація процесу стратегічного маркетингу. Контроль процесу стратегічного маркетингу.

 


Методичні рекомендації до самостійної роботи

 

МОДУЛЬ 1.

Змістовий модуль 1. Теоретичні основи маркетингу

Тема 1. Сутність маркетингу та його сучасна концепція

 

Мета:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про сутність маркетингу та його сучасну концепцію.

 

План вивчення теми

1. Визначення маркетингу.

2. Основні поняття маркетингу.

3. Етапи розвитку сучасного маркетингу.

4. Концепції маркетингу.

Методичні рекомендації до самостійної роботи

І етап − 50-і роки ХХ століття. Він увійшов в історію під рубрикою "Цикли життя". У цей період… ІІ етап − 60-і роки ХХ століття.

Завдання до самостійної роботи

 

1. Вивчення теоретичного матеріалу теми.

2. Вивчення та конспектування теоретичного матеріалу з питання «Етапи розвитку сучасного маркетингу».

3. Відповіді на контрольні запитання.

4. Тестування.

Питання для самоконтролю

 

1. Дайте визначення маркетингу.

2. Розкрийте основні поняття маркетингу.

3. Охарактеризуйте етапи розвитку сучасного маркетингу.

4. Як буде розвиватися маркетинг у ХХІ столітті?

5. Перелічіть частини комплексу маркетингу, назвіть їх суть.

6. Розкрийте концепції маркетингу.

Тестові завдання

a) розробка та виготовлення продукції; б) філософія бізнесу, що орієнтує фірму на прибуткове задоволення потреб… в) наука про ефективне просування товарів.

Бібліографічний список: [1-8].

 

 

Тема 2. Класифікація маркетингу

 

Мета:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про функції, принципи та види маркетингу.

 

План вивчення теми

1. Принципи маркетингу.

2. Функції маркетингу.

3. Види маркетингу.

4. Визначення ринків та їх класифікація.

Методичні рекомендації до самостійної роботи

- конверсійний - попит на товар чи послуги негативний, необхідно його стимулювати; - стимулюючий - попит на товар чи послуги відсутній, необхідно його… - розвиваючий - попит потенційний, необхідно зробити його реальним;

Завдання до самостійної роботи

 

1. Вивчення теоретичного матеріалу теми.

2. Вивчення та конспектування теоретичного матеріалу з питання «Види маркетингу».

3. Відповіді на контрольні запитання.

4. Тестування.

Питання для самоконтролю

 

1. Назвіть принципи маркетингу.

2. Які функції маркетингу ви знаєте?

3. Розкажіть більш докладно про аналітичну функцію маркетингу.

4. Які види маркетингу ви знаєте?

5. Дайте визначення ринку.

6. Назвіть основні типи ринків.

Тестові завдання

1. Демаркетинг – це: a) негативний попит; б) надмірний попит;

Бібліографічний список: [1-8].

Тема 3. Характеристики маркетингу

 

Мета:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про характеристики маркетингу.

 

План вивчення теми

1. Маркетингове середовище.

2. Внутрішні та зовнішні фактори маркетингу.

3. Сегментування та позиціонування товару на ринку.

4. Поведінка покупців та організацій на ринку.

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Споживачі, як правило, мають різні смаки, рівні доходів і освіти, вік тощо. Окрім того, на споживачів під час придбання впливають внутрішні і… - внутрішні обставини - первинні, найнагальніші потреби людини (задоволення… - зовнішні обставини - сформована господарська ситуація й інші фактори середовища (політичні, технологічні, соціальні…

Завдання до самостійної роботи

 

1. Вивчення теоретичного матеріалу теми.

2. Вивчення та конспектування теоретичного матеріалу з питання «Поведінка покупців та організацій на ринку».

3. Відповіді на контрольні запитання.

4. Тестування.

 

Питання для самоконтролю

 

1. Що включає в себе поняття «мікросередовище фірми»?

2. Дайте визначення макросередовищу фірми.

3. Опишіть відношення фірми до факторів зовнішнього середовища.

4. Поясніть необхідність сегментації.

5. Опишіть процес ринкової сегментації.

6. Що являє собою цільовий сегмент?

7. Що мається на увазі під позиціонуванням товару?

8. Які етапи містить у собі процес ухвалення рішення про купівлю?

9. Опишіть поведінку організації під час купівлі.

 

Тестові завдання

1. Контактна аудиторія фірми: a) постачальники; б) конкуренти;

Бібліографічний список: [1-8].

Тема 4. Маркетингові дослідження

 

Мета:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про суть маркетингових досліджень.

 

План вивчення теми

1. Роль дослідницької функції маркетингу.

2. Маркетингова інформаційна система.

3. Види маркетингової інформації.

4. Процес маркетингового дослідження.

5. Оцінка ринкових можливостей фірми.

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Маркетингове дослідження виконує функцію встановлення зв'язку між споживачем, суспільством і маркетологом за допомогою збору інформації, що… Маркетингове дослідження покликане визначити тип інформації, необхідної для… Маркетингова інформаційна система.Маркетингова інформаційна система складається з первинної та вторинної інформації. …

Завдання до самостійної роботи

 

1. Вивчення теоретичного матеріалу теми.

2. Вивчення та конспектування теоретичного матеріалу з питань «Роль дослідницької функції маркетингу» та «Оцінка ринкових можливостей фірми».

3. Відповіді на контрольні запитання.

4. Тестування.

Питання для самоконтролю

 

1. Яку роль відіграє дослідницька функція маркетингу?

2. Що включає в себе система маркетингової інформації?

3. Що являє собою урядова інформація?

4. Перелічіть джерела неурядової вторинної інформації.

5. Опишіть процес маркетингового дослідження.

6. Які ви знаєте методи збору первинної інформації?

7. Перелічіть преваги і недоліки первинних даних?

8. Як оцінюють ринкові можливості фірми?

 

Тестові завдання

a) вибіркове спостереження; б) пробний продаж товарів; в) аналіз статистичних даних.

Бібліографічний список: [1-8].

Змістовий модуль 2. Комплекс маркетингу

Тема 5. Маркетингова товарна політика

 

Мета:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про маркетингову товарну політику.

 

План вивчення теми

1. Класифікація товарів.

2. Рівні товару.

3. Життєвий цикл товару.

4. Товарні марки, дизайн, упаковка і сервісне обслуговування.

5. Стратегія розробки нових товарів.

6. Конкурентоспроможність товару.

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Процес розробки нової продукції: генерація ідей, вибір ідей, розробка концепції та економічний аналіз, розробка товару, пробний маркетинг,… Генерація ідей - це своєрідний пошук можливостей створення товару ринкової… Вибір ідей. Якщо метою попереднього етапу було формування якомога більшої кількості ідей, то в наступному - навпаки,…

Завдання до самостійної роботи

 

1. Вивчення теоретичного матеріалу теми.

2. Вивчення та конспектування теоретичного матеріалу з питання «Конкурентоспроможність товару».

3. Відповіді на контрольні запитання.

4. Тестування.

Питання для самоконтролю

 

1. За якими ознаками класифікуються товари?

2. Перелічіть рівні товару та охарактеризуйте їх.

3. Поясніть суть концепції життєвого циклу товару.

4. Дайте визначення таким термінам: марка, марочна назва, марочний знак, товарний знак. Наведіть приклади.

5. Назвіть основні функції упаковки.

6. Розкажіть про мету, роль та порядок функціонування служби сервісу.

7. Що таке пробний маркетинг?

 

Тестові завдання

a) компаній, що купують товари для послідовної реалізації споживачам; б) покупців, які купують товари для особистого споживання; в) людей, які купують товари для продажу;

Бібліографічний список: [1-8].

 

 

Тема 6. Маркетингова цінова політика

 

Мета:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про маркетингову цінову політику.

План вивчення теми

1. Ціна і попит.

2. Стратегія цін.

3. Види установлення цін.

4. Методи маркетингового ціноутворення.

5. Державна політика регулювання цін.

Методичні рекомендації до самостійної роботи

- податкову і фінансово-кредитну політику, уключаючи встановлення ставок і податкових пільг, цін і правил ціноутворення, дотацій, економічних… - науково-технічні, економічні, соціальні державні та регіональні програми; … - державні замовлення на виробництво продукції, виконання робіт і послуг для державних потреб.

Завдання до самостійної роботи

 

1. Вивчення теоретичного матеріалу теми.

2. Вивчення та конспектування теоретичного матеріалу з питання «Державна політика регулювання цін».

3. Відповіді на контрольні запитання.

4. Тестування.

Питання для самоконтролю

 

1. Як взаємопов'язані завдання фірми з її ціновою політикою?

2. Які існують стратегії цін?

3. Опишіть методику розрахунку вихідної ціни?

4. Охарактеризуйте метод середніх витрат плюс прибуток.

5. Дайте визначення поняттю беззбитковість.

6. Які існують способи встановлення цін на товар?

7. Як держава регулює ціни?

 

Тестові завдання

1. До яких ринків переважно входить фірма, продукція якої поступається аналогічній продукції конкурентів за якістю, ступенем наукомісткості, за… a) ринків із високою еластичністю попиту; б) ринків із низькою еластичністю попиту.

Г) метод ціноутворення на основі рівня поточних цін.

 

8. Які методи ціноутворення досить поширені?

a) метод середніх витрат плюс прибуток;

б) агрегатний метод;

В) метод, орієнтований на аналіз беззбитковості.

 

9. Чи впливають на формування ціни психологічні фактори?

a) так;

б) ні.

 

10. Який метод ціноутворення враховує ціни конкурентів на ринку?

a) метод середніх витрат плюс прибуток;

б) метод, орієнтований на аналіз беззбитковості;

в) метод ціноутворення на основі рівня поточних цін.

 

11. На сегменті ринку, де попит не залежить від конкуренції і динаміки цін, використовують таку цінову політику:

a) зняття вершків;

б) пов’язаного ціноутворення;

в) престижної ціни;

г) проникнення на ринок;

д) гнучких цін.

 

12. Цінова стратегія може ґрунтуватися:

a) на витратах, попиті й конкуренції;

б) на збуті, прибутку і становищі, що склалося;

в) на якості та унікальності;

г) на витратах, унікальності товару, прибутку.

 

Бібліографічний список: [1-8].

 

 

Тема 7. Маркетингова політика продажу

 

Мета:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про маркетингову політику продажу.

 

План вивчення теми

1. Функції товароруху.

2. Структура каналів товароруху.

3. Види каналів збуту.

4. Етапи вибору каналів збуту.

5. Методи збуту товарів.

6. Типи маркетингових систем.

7. Регулювання діяльності учасників товароруху.

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Основними типами ВМС є: - корпоративні ВМС, у межах яких знаходяться у виключному володінні послідовні… - договірні ВМС, що складаються з незалежних фірм, пов'язаних договірними відносинами, що координують програми своєї…

Завдання до самостійної роботи

 

1. Вивчення теоретичного матеріалу теми.

2. Вивчення та конспектування теоретичного матеріалу з питань «Типи маркетингових систем» та «Регулювання діяльності учасників товароруху».

3. Відповіді на контрольні запитання.

4. Тестування.

Питання для самоконтролю

 

1. Що таке канал розподілу?

2. Які Вам відомі рівні каналів збуту?

3. Укажіть типи каналів товароруху.

4. Вибір каналів товароруху.

5. Від чого залежить рівень обслуговування каналів?

6. Методи прогнозування збуту.

7. Які фактори впливають на вибір каналів товароруху?

Тестові завдання

1. До видів збуту відносять: a) інтенсивний; б) рівномірний;

Бібліографічний список: [1-8].

Тема 8. Маркетингова політика просування

 

Мета:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про комплекс маркетингових комунікацій.

 

План вивчення теми

1. Рекламна діяльність фірми.

2. Види реклами.

3. Засоби поширення реклами.

4. Методи стимулювання збуту товару.

5. Прямий маркетинг.

6. Індивідуальний продаж товарів.

7. Робота з громадськістю.

8. Оцінка ефективності реклами.

9. Просування товару і правовий захист споживача.

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Індивідуальний продаж товарів. Ще одним інструментом комунікаційного міксу є індивідуальний продаж (Personal Sellіng), під яким розуміємо могутню… Форми індивідуального продажу: - продавець у магазині самообслуговування (мерчендайзер).

Завдання до самостійної роботи

 

1. Вивчення теоретичного матеріалу теми.

2. Вивчення та конспектування теоретичного матеріалу з питань «Оцінка ефективності реклами» та «Просування товару і правовий захист споживачів».

3. Відповіді на контрольні запитання.

4. Тестування.

 

Питання для самоконтролю

 

1. Дайте визначення поняттю "просування товарів".

2. Що можна віднести до головних функцій просування?

3. Перелічіть інструменти комунікаційного мікса.

4. Дайте визначення поняттю "реклама".

5. Які види реклами вам відомі?

6. Як оцінюється ефективність реклами?

7. Які існують методи стимулювання збуту?

8. У чому полягає суть прямого маркетингу?

9. Розкажіть о Publіc Relatіons.

10. Що таке індивідуальний продаж?

Тестові завдання

1. Основні рішення щодо реклами – це: a) формування бюджету; б) сегментування;

Бібліографічний список: [1-9].

 

 

Змістовий модуль 3. Управління маркетинговою діяльністю

Тема 9. Організація маркетингу

 

Мета:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про організацію маркетингу на підприємстві.

 

План вивчення теми

Організація маркетингової діяльності.

2. Принципи організації служби маркетингу.

3. Основні типи організаційної структури служби маркетингу.

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Практично усі великі і середні фірми у світі мають самостійну службу маркетингу, причому у великих фірмах її очолює віце-президентом з маркетингу. У… Служба маркетингу повинна постійно розвиватися і будуватися, ураховуючи цілі,… Другий принцип можна визначити так: маркетинг - загальна справа усієї фірми, тобто ефективність роботи служби лише…

Завдання до самостійної роботи

 

1. Вивчення теоретичного матеріалу теми.

2. Відповіді на контрольні запитання.

3. Тестування.

 

Питання для самоконтролю

 

1. Як здійснюється організація служби маркетингу?

2. Які принципи організації служби маркетингу вам відомі?

3. Перерахуйте основні типи організаційної структури служби маркетингу.

 

Тестові завдання

1. До основних форм інтегрованих організаційних структур управління маркетингом не відносять: а) функціональну; б) товарну;

Бібліографічний список: [1-8].

Тема 10. Контроль маркетингу

 

Мета:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про контроль маркетингу на підприємстві.

 

План вивчення теми

1. Маркетинговий контроль.

2. Типи маркетингового контролю.

3. Ревізія маркетингу.

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Елементи системи управління контролю: - планові завдання; - встановлення нормативів або показників;

Завдання до самостійної роботи

 

1. Вивчення теоретичного матеріалу теми.

2. Відповіді на контрольні запитання.

3. Тестування.

 

Питання для самоконтролю

1. Яка роль контролюючої функції маркетингу?

2. Які Вам відомі типи контролю?

3. Для чого здійснюється маркетингова ревізія?

 

Тестові завдання

1. Типи маркетингового контролю: а) тактичний контроль; б) контроль прибутковості;

Бібліографічний список: [1-8].

 

 

Тема 11. План маркетингу підприємства

 

Мета:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про план маркетингу підприємства.

 

План вивчення теми

1. Система планування маркетингу.

2. Планування процесу стратегічного маркетингу.

3. Реалізація процесу стратегічного маркетингу.

4. Контроль процесу стратегічного маркетингу.

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Планування маркетингу – це логічна схема діяльності, спрямована на встановлення ринкових цілей і визначення способів їх реалізації. Маркетинговий… В практичному розумінні маркетинговий план можна представити як документ,… - пізнавальну – як результат аналізу і прогнозів відповідальних засобів підприємства і умов його оточення;

Завдання до самостійної роботи

 

1. Вивчення теоретичного матеріалу теми.

2. Вивчення та конспектування теоретичного матеріалу з питання «Система планування маркетингу».

3. Відповіді на контрольні запитання.

4. Тестування.

Питання для самоконтролю

 

1. Поясніть суть маркетингового планування.

2. Які функції виконує маркетинговий план?

3. Визначте суть маркетингових планів та їх види.

4. Яким чином ув’язують маркетингові плани?

5. Перелічіть складові частини маркетингового плану.

 

Тестові завдання

1. До якого з видів плану відноситься ситуаційний аналіз? а) тактичного; б) стратегічного;

Бібліографічний список: [1-8].

 

 

Методичні рекомендації до семінарських занять

 

МОДУЛЬ 1.

Змістовий модуль 1. Теоретичні основи маркетингу

Семінарське заняття №1

Тема 1. Сутність маркетингу та його сучасна концепція

 

Мета заняття:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про сутність маркетингу та його сучасну концепцію.

 

План заняття

1. Визначення маркетингу.

2. Основні поняття маркетингу.

3. Етапи розвитку сучасного маркетингу.

4. Концепції маркетингу.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

І етап − 50-і роки ХХ століття. Він увійшов в історію під рубрикою "Цикли життя". У цей період… ІІ етап − 60-і роки ХХ століття.

Питання для обговорення

 

1. Дайте визначення маркетингу.

2. Розкрийте основні поняття маркетингу.

3. Охарактеризуйте етапи розвитку сучасного маркетингу.

4. Як буде розвиватися маркетинг у ХХІ столітті?

5. Перелічіть частини комплексу маркетингу, назвіть їх суть.

6. Розкрийте концепції маркетингу.

 

Вправа

Ієрархія потреб Маслоу

  № п/п Підприємства Продукція Потреба 1. Компанія «Байєр» Аспірин   …

Бібліографічний список: [1-8].

Семінарське заняття №2

Тема 2. Класифікація маркетингу

 

Мета заняття:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про функції, принципи та види маркетингу.

 

План заняття

1. Принципи маркетингу.

2. Функції маркетингу.

3. Види маркетингу.

4. Визначення ринків та їх класифікація.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

- конверсійний - попит на товар чи послуги негативний, необхідно його стимулювати; - стимулюючий - попит на товар чи послуги відсутній, необхідно його… - розвиваючий - попит потенційний, необхідно зробити його реальним;

Питання для обговорення

 

1. Назвіть принципи маркетингу.

2. Які функції маркетингу ви знаєте?

3. Розкажіть більш докладно про аналітичну функцію маркетингу.

4. Які види маркетингу ви знаєте?

5. Дайте визначення ринку.

6. Назвіть основні типи ринків.

Тема 3. Характеристики маркетингу

 

Мета заняття:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про характеристики маркетингу.

План заняття

1. Маркетингове середовище.

2. Внутрішні та зовнішні фактори маркетингу.

3. Сегментування та позиціонування товару на ринку.

4. Поведінка покупців та організацій на ринку.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Споживачі, як правило, мають різні смаки, рівні доходів і освіти, вік тощо. Окрім того, на споживачів під час придбання впливають внутрішні і… - внутрішні обставини - первинні, найнагальніші потреби людини (задоволення… - зовнішні обставини - сформована господарська ситуація й інші фактори середовища (політичні, технологічні, соціальні…

Питання для обговорення

 

1. Що включає в себе поняття «мікросередовище фірми»?

2. Дайте визначення макросередовищу фірми.

3. Опишіть відношення фірми до факторів зовнішнього середовища.

4. Поясніть необхідність сегментації.

5. Опишіть процес ринкової сегментації.

6. Що являє собою цільовий сегмент?

7. Що мається на увазі під позиціонуванням товару?

8. Які етапи містить у собі процес ухвалення рішення про купівлю?

9. Опишіть поведінку організації під час купівлі.

Ситуаційне завдання

Журнал «Помічник абітурієнта»: орієнтація на клієнта

Ще 1998 року студенти Національного технічного університету України «КПІ», брати Олександр та Євген Шаповалови, почали свою підприємницьку… Наступною ідеєю молодих підприємців було створення видання, яке б містило… Клієнти журналу

Ситуаційне завдання

 

Відблиск часу

Є в нашому житті лише одна мить, яка повторюється щороку. Наприкінці грудня ми нарешті дістаємо улюблену коробку з найціннішими скарбами, в ній –… Уже 10 років Олена Гудня, власник київського магазину ялинкових прикрас, купує… В останній рік модним стало прикрашати ялинку в одному кольорі. Цього року в Європі найбільшим попитом користувалися…

Бібліографічний список: [1-8].

 

 

Семінарське заняття №3

Тема 4. Маркетингові дослідження

 

Мета заняття:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про суть маркетингових досліджень.

 

План заняття

1. Роль дослідницької функції маркетингу.

2. Маркетингова інформаційна система.

3. Види маркетингової інформації.

4. Процес маркетингового дослідження.

5. Оцінка ринкових можливостей фірми.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Маркетингове дослідження виконує функцію встановлення зв'язку між споживачем, суспільством і маркетологом за допомогою збору інформації, що… Маркетингове дослідження покликане визначити тип інформації, необхідної для… Маркетингова інформаційна система.Маркетингова інформаційна система складається з первинної та вторинної інформації. …

Питання для обговорення

 

1. Яку роль відіграє дослідницька функція маркетингу?

2. Що включає в себе система маркетингової інформації?

3. Що являє собою урядова інформація?

4. Перелічіть джерела неурядової вторинної інформації.

5. Опишіть процес маркетингового дослідження.

6. Які ви знаєте методи збору первинної інформації?

7. Перелічіть преваги і недоліки первинних даних?

8. Як оцінюють ринкові можливості фірми?

Ситуаційне завдання

Золотий готель»: від маркетингової інформації до дії

«Золотий готель» побудовано 100 років тому. Приватний готель, розташований у центрі міста, вирізнявся виглядом та розкішним фасадом. У радянські… «Золотий готель» сьогодні У 1992 році готель було приватизовано. Нові господарі повернули йому попередню назву і відтворили первісний вигляд.…

Бібліографічний список: [1-8].

 

Змістовий модуль 2. Комплекс маркетингу

Семінарське заняття №4

Тема 5. Маркетингова товарна політика

 

Мета заняття:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про маркетингову товарну політику.

 

План заняття

1. Класифікація товарів.

2. Рівні товару.

3. Життєвий цикл товару.

4. Товарні марки, дизайн, упаковка і сервісне обслуговування.

5. Стратегія розробки нових товарів.

6. Конкурентоспроможність товару.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Процес розробки нової продукції: генерація ідей, вибір ідей, розробка концепції та економічний аналіз, розробка товару, пробний маркетинг,… Генерація ідей - це своєрідний пошук можливостей створення товару ринкової… Вибір ідей. Якщо метою попереднього етапу було формування якомога більшої кількості ідей, то в наступному - навпаки,…

Питання для обговорення

 

1. За якими ознаками класифікуються товари?

2. Перелічіть рівні товару та охарактеризуйте їх.

3. Поясніть суть концепції життєвого циклу товару.

4. Дайте визначення таким термінам: марка, марочна назва, марочний знак, товарний знак. Наведіть приклади.

5. Назвіть основні функції упаковки.

6. Розкажіть про мету, роль та порядок функціонування служби сервісу.

7. Що таке пробний маркетинг?

 

Ситуаційне завдання

Слалом у Славському: розвага для фанатів?

Колишній член збірної СРСР з гірськолижного спорту Дмитро Ареф'єв і його дружина Оксана сиділи за столиком власного ресторану «Максим» у центрі… Славське Селище міського типу Славське Сколівського району Львівської області є, напевно, одним з найкращих гірськолиж­них…

Питання для обговорення

 

1. Які переваги і недоліки у кожного з двох варіантів, що обдумують Ареф'єви: а) закриття ресторану на літо; б) робота ресторану протягом літа?

2. Як ви оцінюєте дію чинників конкурентної переваги Портера на розвиток гірськолижного туризму у Славському?

3. Що можуть зробити Ареф'єви та інші місцеві підприємці для підвищення привабливості місцевого курорту?

 

Бібліографічний список: [1-8].

 

Семінарське заняття №5

Тема 6. Маркетингова цінова політика

 

Мета заняття:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про маркетингову цінову політику.

 

План заняття

1. Ціна і попит.

2. Стратегія цін.

3. Види установлення цін.

4. Методи маркетингового ціноутворення.

5. Державна політика регулювання цін.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

- податкову і фінансово-кредитну політику, уключаючи встановлення ставок і податкових пільг, цін і правил ціноутворення, дотацій, економічних… - науково-технічні, економічні, соціальні державні та регіональні програми; … - державні замовлення на виробництво продукції, виконання робіт і послуг для державних потреб.

Питання для обговорення

 

1. Як взаємопов'язані завдання фірми з її ціновою політикою?

2. Які існують стратегії цін?

3. Опишіть методику розрахунку вихідної ціни?

4. Охарактеризуйте метод середніх витрат плюс прибуток.

5. Дайте визначення поняттю беззбитковість.

6. Які існують способи встановлення цін на товар?

7. Як держава регулює ціни?

Ситуаційне завдання

Пральну машину в кожну родину

Одного дня після довгих дебатів родина Грищенків при­йняла рішення відмовитися цього року від морського відпо­чинку, а натомість придбати нову… Обмеженість родинного бюджету та особливість харак­теру пана Грищенка вимагали… Перш за все, для поповнення своїх знань про пральні машини Михайло вирішив використати безмежні можливості інтернету,…

Питання для обговорення

 

1. Які основні мотиви спонукали Михайла Опанасовича до придбання пральної машини?

2. Які фактори були вирішальними для Михайла і змусили його зупинити свій вибір на пральній машині Samsung S821 GWS з мережі магазинів «Фокстрот»?

3. Назвіть основні етапи прийняття рішення про купівлю, які пройшов Михайло.

 

Бібліографічний список: [1-8].

 

 

Семінарське заняття №6

Тема 7. Маркетингова політика продажу

 

Мета заняття:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про маркетингову політику продажу.

 

План заняття

1. Функції товароруху.

2. Структура каналів товароруху.

3. Види каналів збуту.

4. Етапи вибору каналів збуту.

5. Методи збуту товарів.

6. Типи маркетингових систем.

7. Регулювання діяльності учасників товароруху.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Основними типами ВМС є: - корпоративні ВМС, у межах яких знаходяться у виключному володінні послідовні… - договірні ВМС, що складаються з незалежних фірм, пов'язаних договірними відносинами, що координують програми своєї…

Питання для обговорення

 

1. Що таке канал розподілу?

2. Які Вам відомі рівні каналів збуту?

3. Укажіть типи каналів товароруху.

4. Вибір каналів товароруху.

5. Від чого залежить рівень обслуговування каналів?

6. Методи прогнозування збуту.

7. Які фактори впливають на вибір каналів товароруху?

 

Тема 8. Маркетингова політика просування

 

Мета заняття:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про комплекс маркетингових комунікацій.

 

План заняття

1. Рекламна діяльність фірми.

2. Види реклами.

3. Засоби поширення реклами.

4. Методи стимулювання збуту товару.

5. Прямий маркетинг.

6. Індивідуальний продаж товарів.

7. Робота з громадськістю.

8. Оцінка ефективності реклами.

9. Просування товару і правовий захист споживача.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Індивідуальний продаж товарів. Ще одним інструментом комунікаційного міксу є індивідуальний продаж (Personal Sellіng), під яким розуміємо могутню… Форми індивідуального продажу: - продавець у магазині самообслуговування (мерчендайзер).

Питання для обговорення

 

1. Дайте визначення поняттю "просування товарів".

2. Що можна віднести до головних функцій просування?

3. Перелічіть інструменти комунікаційного мікса.

4. Дайте визначення поняттю "реклама".

5. Які види реклами вам відомі?

6. Як оцінюється ефективність реклами?

7. Які існують методи стимулювання збуту?

8. У чому полягає суть прямого маркетингу?

9. Розкажіть о Publіc Relatіons.

10. Що таке індивідуальний продаж?

Ситуаційне завдання

Концерн „Михаїл Воронін”   Концерн „Михаїл Воронін” – відомий вітчизняний виробник чоловічого одягу, до складу якого входять фабрика „Желань”,…

Питання для обговорення

 

1. Які окремі складові комплексу маркетингу концерну Ви знайшли в цій ситуації? Дайте їм оцінку.

2. За якими критеріями та на яки сегменти концерн позиціонує свою продукцію в Україні? Дайте характеристику позиціонування товарів на кожному сегменті.

3. Які рекламоносії доцільно обрати концерну для просування нової товарної марки (ексклюзивного жіночого одягу)?

 

Бібліографічний список: [1-9].

 

 

Змістовий модуль 3. Управління маркетинговою діяльністю

Семінарське заняття №7

Тема 9. Організація маркетингу

 

Мета заняття:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про організацію маркетингу на підприємстві.

 

План заняття

 

Організація маркетингової діяльності.

2. Принципи організації служби маркетингу.

3. Основні типи організаційної структури служби маркетингу.

 

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Практично усі великі і середні фірми у світі мають самостійну службу маркетингу, причому у великих фірмах її очолює віце-президентом з маркетингу. У… Служба маркетингу повинна постійно розвиватися і будуватися, ураховуючи цілі,… Другий принцип можна визначити так: маркетинг - загальна справа усієї фірми, тобто ефективність роботи служби лише…

Питання для обговорення

 

1. Як здійснюється організація служби маркетингу?

2. Які принципи організації служби маркетингу вам відомі?

3. Перерахуйте основні типи організаційної структури служби маркетингу.

 

Тема 10. Контроль маркетингу

 

Мета заняття:закріплення, поглиблення, розширення і систематизація знань про контроль маркетингу на підприємстві.

 

План заняття

1. Маркетинговий контроль.

2. Типи маркетингового контролю.

3. Ревізія маркетингу.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

Елементи системи управління контролю: - планові завдання; - встановлення нормативів або показників;

Питання для обговорення

1. Яка роль контролюючої функції маркетингу?

2. Які Вам відомі типи контролю?

3. Для чого здійснюється маркетингова ревізія?

Ситуаційне завдання

 

Три покупки для Попелюшки

Була субота. Оксана зазвичай робила покупки саме цього дня, коли в університеті не було занять. „Що ж у мене на порядку денному цього разу? –… Портрет сучасної Попелюшки Оксана – студентка, навчається вона не в рідному місті і живе окремо від батьків. Оксану утримують батьки, які…

Питання для обговорення

1. Як Ви можете охарактеризувати моделі купівельної поведінки у кожному з розглянутих випадків? Чим зумовлені існуючі відмінності?

2. Які стилі споживання демонструє героїня вправи? Проаналізуйте їх.

3. У зв’язку з чим споживачі зазвичай довго вагаються перед придбанням товарів особливого попиту, відчуваючи сумніви, а інколи і страх?

4. Які чинники впливають на споживача після прийняття рішення про покупку?

 

Ситуаційне завдання

Богдан» відроджує українське автобусобудування

- сповільнення темпів зростання попиту на автомобілі та автобуси останнім часом; - конкуренція, зумовлена експлуатацією автобусів, що були у використанні, та… - послідовні зміни в законодавчому регулюванні автомобільної галузі, які ускладнюють можливість упровадження…

Питання для обговорення

 

1. Які фактори складають зовнішнє середовище холдинга «Богдан»?

2. Які найбільш привабливі сегменти ринку можна виділити для продукції «Богдан»? Побудуйте товарно-ринкову матрицю підприємства і оберіть найбільш сприятливу альтернативу для досягнення синергетичного ефекту.

3. Яка загальна стратегія бізнесу М. Портера є найбільш доцільною для підприємства?

4. Яка організаційна структура маркетингу є оптимальною для підприємства?

 

Бібліографічний список: [1-8].

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИКОНАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНИХ ЗАВДАНЬ

 

Індивідуальні завдання є однією із форм організації навчання, яка має на меті поглиблення, узагальнення та закріплення знань. Індивідуальні завдання виконуються студентами самостійно під керівництвом викладачів. В процесі вивчення дисципліни «Маркетинг» студентам пропонується виконати одне індивідуальне завдання.

Виберіть одну тему із наведених (згідно зі списком у журналі) та опишіть план маркетингу підприємства. Індивідуальне завдання слід робити за наступним планом.

План маркетингу підприємства

ЗМІСТ

1. Анотація для керівництва.

2. Загальні відомості про підприємство.

3. Стратегічні напрями та плани.

4. Ситуаційний аналіз.

5. Товарно-ринкова орієнтація.

6. Програма маркетингу.

7. Фінансові показники та прогнози.

8. Організаційна структура.

9. Реалізація плану.

10.Оцінка та контроль виконання плану.

Список використаної літератури

Перелік тем індивідуальних завдань

1. Виробництво та реалізація натуральних соків. 2. Розлив та реалізація мінеральної води. 3. Виробництво та реалізація хлібної продукції.

ПІДСУМКОВИЙ КОНТРОЛЬ

 

Оцінювання знань студентів здійснюється на основі результатів поточного та підсумкового контролю (іспиту).

Іспит проводиться у письмовій формі. Екзаменаційні завдання до іспиту складаються на основі програми навчальної дисципліни «Маркетинг». Екзаменаційний білет включає:

- Теоретичні запитання за програмою начальної дисципліни.

- Одне ситуаційне завдання.

- Тестові завдання.

Критерії та шкала оцінювання знань програмного матеріалу доводяться до відома студентів до початку іспиту.

 

Перелік питань до іспиту

1. Визначення та суть маркетингу. 2. Основні поняття маркетингу. 3. Етапи розвитку сучасного маркетингу.

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Основна література

 

1. Маркетинг: Навчальний посібник для студентів вищих навч. закладів / І.Д. Падерін, К.В. Комарова, К.О. Сорока, С.А. Шмельова; за ред. академіка АЕНУ Н.І. Редіної – Дніпропетровськ: ДДФА, 2007. – 200 с.

2. Падерин И.Д. Маркетинг: Учебное пособие для студентов экономических специальностей высших учебных заведений. – Днепропетровск, ДГФЭИ. – 2001. – 152с.

3. Маркетинг: Підручник / В. Руделіус, О.М. Азарян, О.А. Виноградов та ін.: Ред.-упор. О.І. Сидоренко, П.С. Редько – К.: Навчально-методичний центр «Консорціум із удосконалення менеджмент-освіти в Україні», 2005. – 422 с.

4. Старостіна А.О., Зозульов О.В. Маркетинг: Навчальний посібник. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання-Прес, 2003. – 326 с.

5. Теорія і практика маркетингу в Україні: Монографія / А.Ф. Павленко, А.В. Войчак, В.Я. Кардаш, В.П. Пилипчук та ін.; За ред. д-ра екон. наук, проф., акад. АПН України А.Ф. Павленка. – К.: КНЕУ, 2005. – 584 с.

6. Мороз Л.А., Чухрай Н.І. Маркетинг: Підручник/ За редакцією Л.А. Мороз. – 2-е вид. – Львів: Національний університет „Львівська політехніка”, „Інтелект-Захід” 2002. -244с.

7. Маркетинг: принципи і функції. Навчальний посібник для вищих навчальних закладів. – 3-є видання перероб. і доп. / За ред. О.М. Азарян. – Харків: Студцентр, 2002. – 320 с.

8. Маркетинг: основи теорії та практики. Навчальний посібник. /За загальною редакцією В.В. Липчука. – Львів: «Новий Світ – 200»; «Магнолія плюс». – 2003. -288с.

9. Про рекламу: Закон України від 3 липня 1996 р. // Законодавство про рекламу – К.: Спілка рекламістів України, 1998. – 53 с.

 

Додаткова література

 

1. Маркетинг /У. Руделиус и др. – М.: ДеНово, 2001. - 706с.

2. Дж. О’Шонесси Конкурентный маркетинг: стратегический подход / Пер. с англ. под ред. Д.О. Ямпольской. – СПб: Питер, 2001. – 864 с.

3. Близнюк С.В. Маркетинг в Україні: проблеми становлення та розвитку. – К.: ІВЦ „Видавництво „Політехніка””, 2003. – 384с.

4. Куденко Н.В. Стратегічний маркетинг: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 1998. -152с.

5. Ермаков В.В. Рекламное дело: Учеб. пособие. – М.: Издательство Московского психолого-социального института; Воронеж: Издательство НПО «МОДЭК», 2004. – 184 с.

6. Голубкова Е. Маркетинговые коммуникации (2-е издание) – М.: Финпресс, 2003. – 304 с.

7. Примак Т.О. Маркетингові комунікації на сучасному ринку: Навч. посіб. – К.: МАУП, 2003. – 200 с.

8. Управление маркетингом: теория, практика, информационные технологии: Учеб. пособие / Под ред. Н.К. Моисеевой. – М.: Финансы и статистика, 2002. – 304с.: ил.

9. Акимова И.М. Промышленный маркетинг. – 2-е изд., стер. – К.: О-во «Знання», КОО, 2001. – 294с.

10. Клофер П. Многоуровневый маркетинг: Как преуспеть в сетевом бизнесе/ Пер. с англ. К. Ткаченко. – М.: ФАИР-ПРЕСС, 2001. – 336с.

 

Періодичні часописи

 

1. Маркетинг в Україні

2. Маркетинг и реклама

3. Маркетинг в России и за рубежом

4. Маркетинг

5. Новый маркетинг

6. Рекламный мир

7. Держава та регіони

8. Вісник економічної науки України

9. Економіка України

10. Актуальні проблеми економіки

11. Время рекламы

12. Рекламодатель

Internet-ресурси

 

1. www.marketing.spb.ru

2. www.4p.ru

3. www.marketolog.ru

4. www.uam.in.ua

5. www.marketingprogs.com

6. www.propr.com.ua

7. www.devbusiness.ru

8. www.zondmarket.ru

9. www.managment.com.ua/marketing/

10. www.pr-chance.kiev.ua

11. www.krugosvet.ru

12. www.aup.ru

 

Навчальна література

Сорока Катерина Олексіївна

Маркетинг

  Маркетинг: навчально-методичний посібник для студентів денної форми навчання.…  

– Конец работы –

Используемые теги: маркетинг0.037

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: МАРКЕТИНГ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Введение в маркетинг. Понятие маркетинга. Маркетинг как философия бизнеса. Возникновение маркетинга и основные этапы его развития
В г английский институт маркетинга предложил следующее определение маркетинг это практическая деятельность система управленческих функций... Философия маркетинга требует чтобы предпринимательская деятельность бизнес... Основой существования маркетинга служит постоянное взаимодействие спроса и предложения являющееся непрерывным...

Сущность маркетинга, эволюция маркетинга, определение маркетинга
С этой точки зрения маркетинговая деятельность заключается в том, чтобы: 1) предвидеть спрос, 2) удовлетворять его, 3) управлять им. В 1973 г.… Накопление такого массива трактовок произошло примерно за 70 лет, начиная с… За 27 лет после публикации статьи С.Ковальского “Организация торговли и маркетинг” в связи с развитием практики…

Понятие, задачи и принципы маркетингового исследования. Его роль в маркетинге и методология маркетингового иследования
Но необходимые ему сведения часто отсутствуют, поступают слишком поздно или вовсе не точны и не заслуживают доверия. Поэтому с совершенс- твованием… Для эффективной работы система маркетинговой информации должна быть хорошо… Следуя поставленной цели расскажем о 2 Системе Маркетинговых 2Исследований 0, по-видимому, наиболее актуальной для…

Концепции маркетинга и их сущность. Сущность и роль маркетинговой ценовой политики
Другими словами, объектом основного внимания в концепции маркетинга Ф.Котлер объявляет изучение целевых клиентов фирмы с их нуждами, запросами и… Фирма интегрирует и координирует всю свою деятельность с расчетом на… Таким образом, согласно Ф.Котлеру, по своей глубинной сути концепция маркетинга - это ориентация на нужды, запросы и…

Концепции маркетинга и их сущность. Сущность и роль маркетинговой ценовой политики
Фирма интегрирует и координирует всю свою деятельность с расчетом на обеспечение максимальной удовлетворенности клиентов, получая соответствующую… Таким образом, согласно Ф.Котлеру, по своей глубинной сути концепция… Таким образом, исходная "концепция маркетинга" отражает приверженность фирмы теории суверенитета потребителя.

Маркетинг территорий: сущность и содержание. Субъекты и цели маркетинга региона
В условиях жесткой конкуренции среди регионов за приток инвестиций, квалифицированной рабочей силы, экологически безопасного производства все более… В условиях быстроменяющейся экономической и социальной ситуации, как в… Для этого необходима разработка и реализация долгосрочной концепции комплексного развития экономики и социальной сферы…

Тема 1. Понятие маркетинга. Эволюция маркетинга
Цель маркетинга для фирмы преобразование потребностей покупателей в доходы предприятия Из этой главной цели вытекают подцели... а завоевание доли рынка... б обеспечение роста продаж...

Маркетинг: конспект лекций Маркетинг
Маркетинг конспект лекций... Маркетинг Конспект лекций...

Маркетинговые исследования и разработка плана маркетинга "Clean and Clear"
Какие из фирм, работающих в данной области наиболее широко известны? Где человек в первую очередь будет искать информацию в случае необходимости… Мною была упомянута конфиденциальность исследования и признательность людям,… Реквизитная часть позволяет получить информацию, касающуюся респондента: пол, возраст, доход (рублей в месяц),…

Концепции маркетинга и их сущность. Сущность и роль маркетинговой ценовой политики
Другими словами, объектом основного внимания в концепции маркетинга Ф.Котлер объявляет изучение целевых клиентов фирмы с их нуждами, запросами и… Фирма интегрирует и координирует всю свою деятельность с расчетом на… Таким образом, согласно Ф.Котлеру, по своей глубинной сути концепция маркетинга - это ориентация на нужды, запросы и…

0.035
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам