рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Пральну машину в кожну родину

Пральну машину в кожну родину - раздел Маркетинг, МАРКЕТИНГ Голова Родини Грищенків, Михайло Опанасович, Знову І Знову Впевнювався У Необ...

Голова родини Грищенків, Михайло Опанасович, знову і знову впевнювався у необхідності придбання пральної ма­шини. Для його сім'ї це було одним з найболючіших питань, оскільки вони з дружиною важко працювали, а часу на пран­ня катастрофічно не вистачало. Тим паче, що з появою ма­ленького Артема кількість брудної білизни значно по­більшала. І хоча у родини Грищенків були деякі заоща­дження, яких нібито мало б вистачити на купівлю нової пральної машини, проте з наближенням літа Михайлу хоті­лося поїхати з родиною до моря...

Одного дня після довгих дебатів родина Грищенків при­йняла рішення відмовитися цього року від морського відпо­чинку, а натомість придбати нову пральну машину. Проте яку? Цього поки що не знав ніхто...

Обмеженість родинного бюджету та особливість харак­теру пана Грищенка вимагали дуже ретельно підійти до вибору та придбання машини, але, зваживши на різно­манітність пральних машин, представлених на ринку, Ми­хайло дещо розгубився. Тому було вирішено дізнатися, яки­ми взагалі бувають пральні машини, та визначити їхні го­ловні характеристики.

Перш за все, для поповнення своїх знань про пральні машини Михайло вирішив використати безмежні можливості інтернету, з якого він дізнався, що на сьогоднішній день ринок пральних машин, у більшості випадків, представлений виключно автоматизованими моделями з автоматичним наливом, підігрівом та зливом води, з програмуванням переходу від однієї до іншої операції прання та з автоматичним відключенням після закінчення процесу прання.

Під час вибору машини фахівці радили передусім визначитися з об'ємом майбутнього прання, габаритами та місцем розташування пральної машини у квартирі. Прості, на перший погляд, питання спантеличили нашого героя.

Після довгих вагань та порад з дружиною Михайло вирі­шив, що їм необхідна невеличка машина (приблизно на 3-3,5 кг білизни), яку вони встановлять на кухні.

Далі необхідно було обрати тип завантаження білизни: фронтальний або вертикальний. З цим було дещо легше, оскільки у мріях родини Грищенків була пральна машина лише з фронтальним завантаженням, і ніякі докази про ком­пактність машини з вертикальним завантаженням (наприк­лад, 85x40x60) не могли їх переконати.

Наступним важливим етапом було обрання системи ке­рування процесом прання. На сьогоднішній день усі пральні машини можна умовно розділити на електронні та елект­ронно-механічні. Роботою електронної машини керують різноманітні електронні системи на основі мікропроцесора, такі, як Fuzzy Logic чи Fuzzy Control. Завдяки таким систе­мам людині лише потрібно завантажити білизну у барабан, засипати пральний порошок, встановити тип прання та об­рати необхідну температуру води. Після обробки даних про завантажен­ня необхідна кількість води заливається автоматично, без участі людини.

Система керування Fuzzy Logic робить машину дещо до­рожчою, але, водночас, користуючись нею, споживач економить воду, електроенергію та час.

Після недовгих роздумів Михайло Опанасович зрозумів, що у його оселі має стояти машина з електронною системою керуван­ня пранням.

Останнім етапом визначення характеристик майбутньої пральної машини родині Грищенків залишилося обрати швидкість віджимання та, відповідно, систему сушіння. Мак­симальна швидкість моделей обмежується різними значен­нями від 400 до 1800 обертів за хвилину. Чим більша є швид­кість обертання барабану, тим сухішою буде білизна і, відпо­відно, менше часу витрачатиметься на висихання. Функція сушіння не дуже популярна в нашій країні, передусім через високу її вартість та дублювання функції віджимання.

Підраховуючи орієнтовну вартість майбутньої пральної машини, Михайло вирішив дещо заощадити та зупинити свій вибір на машині зі швидкістю обертання барабану 800-1000 обертів за хвилину та без функції сушіння.

Отже, Михайло Опанасович уже впевнено міг сказати, яку пральну машину хоче бачити у своїй оселі. Це - невелика пральна машина (приблизно на 3-3,5 кг білизни) з фронтальним завантаженням білизни, електронною системою керування та механізмом віджимання на 800-1000 обертів за хвилину. Залишилося лише остаточно визначитися з продавцем, моделлю та ціною.

Відвідавши майже всі спеціалізовані магазини, які торгували побутовою технікою, Михайло дійшов висновку, що майже всі торговельні мережі пропонують однаковий асортимент пральних машин. У більшості випадків це були машини популярних торговельних марок: Ardo, Indesit, Zanussi, Samsung, Whirlpool, Bosh, LG, AEG, Ariston, Candy, Electrolux, Gorenje. Після довгого ходіння по торговельних мережах супер­маркетів та порад з консультантами магазинів Михайло вибрав декілька пральних машин, які відповідали його кри­теріям.

Але спочатку Михайло Опанасович вирішив порадитися з друзями. Від них наш герой дізнався дещо нове: те, що консультанти в магазинах намагаються замовчувати. По-перше, друзі радили не дуже звертати увагу на класи прання та віджимання, оскільки ці стандарти так наблизи­лись один до одного, що різницю між класом прання «А» та «D» можна виявити хіба що в лабораторних умовах, тоді як ціна машини класу «А» значно вища. По-друге, не рекомен­дували купувати машину із функцією сушіння, оскільки су­часний процес віджимання і так робить білизну майже су­хою. І найголовніше, про що зовсім забув Михайло, - це термін гарантії та гарантійного обслуговування машини.

І от - коли всі крапки над «і» були розставлені, машина обрана (LG WD 10180S), а консультації з продавцем пере­бували на завершальній стадії, відбулася подія, яка пере­креслила всі попередні приготування та надії...

Поворотний момент в історії купівлі пральної машини родиною Грищенків стався вже через тиждень, коли Михайло виходив на обід і біля підземного переходу молодий хлопець у фірмовій куртці «Фокстрот» вручив йому рек­ламну листівку з інформацією про умови акції «Автоматичну пральну машину - в українську сім'ю», «Пральна машина – автомат за 70 грн. на місяць».

Уже вдома Михайло уважно ви­вчив рекламну листівку та відвідав сайт мережі магазинів «Фокстрот» (www.foxtrot.kiev.ua), з якого дізнався, що компанія «Фокстрот» заслужила повагу та довіру більш понад 60 компаній-виробників і є офіційним дилером таких відо­мих компаній, як LG, Daewoo, Samsung Electronics, Sony, Philips, Braun, Pioneer, JVC, ARDO, Canon, Thomas, Ariston, Indesit, Electrolux, Zanussi, Gorenje, Panasonic, Ufesa, Sharp, Hitachi, Candy, Bosh. На сьогодні компанія «Фокстрот» займає понад 25% українського ринку аудіо-, відео- та побутової техніки.

Після ознайомлення з компанією «Фокстрот» Михайло перейшов до детального вивчення умов акції. Перш за все голова родини Грищенків звернув увагу на те, що організаторами акції є три компанії: ТОВ «Фокстрот», ; АППБ «Аваль», ТОВ «Проктер енд Гембл Україна». Якщо з першими двома організаторами акції все було зрозуміло (перший продає, другий надає кредит), то до чого ж тут ТОВ «Проктер енд Гембл Україна»?

Виявляється, що за умовами акції кожний її учасник по­винен протягом двох років купувати пральні порошки ТМ «Аrіеl», «Тіde», «Воnux». За ці тимчасові обмеження свого вибору він отримує безвідсотковий кредит на купівлю пральної машини Samsung S821 GWS від банку «Аваль» у торговельній ме­режі «Фокстрот».

Вивчення технічних характеристик пральної машини розвіяли всі сумніви пана Грищенка. По­рівнявши її зі своїм останнім вибором (LG WD 10180S), Ми­хайло дійшов висновку, що хоча пральна машина LG за де­якими параметрами (швидкість віджимання, електронний дисплей) краща, ніж Samsung, але і ціна на неї вища. Але головною перевагою пральної машини Samsung був безвідсотковий кредит та невеликий перший внесок.

Михайло Опанасович зрозумів, що це найкращий варі­ант для його родини, оскільки він зможе і пральну машину придбати, і з родиною на морі відпочити, а 70 гривень на місяць не будуть дуже обтяжувати родинний бюджет.

Тому вже у наступні вихідні вони з дружиною пішли до найближчого супермаркету «Фокстрот» для ознайомлен­ня зі своєю майбутньої машиною та отримання рахунку-фактури. Після цього два дні зайняла процедура оформлен­ня кредиту в банку «Аваль», але це були приємні клопоти.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МАРКЕТИНГ

Дніпропетровська державна фінансова академія... МАРКЕТИНГ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Пральну машину в кожну родину

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Етапи розвитку сучасного маркетингу. З погляду практичного застосування сучасний маркетинг у своєму розвитку пройшов V етапів. І етап −

Тестові завдання
1. Маркетинг – це: a) розробка та виготовлення продукції; б) філософія бізнесу, що орієнтує фірму на прибуткове задоволення потреб споживача за рахунок постійного удосконалювання

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Види маркетингу.Існують наступні види маркетингу: - конверсійний - попит на товар чи послуги негативний, необхідно його стимулювати; - стимулюючий - попит на това

Тестові завдання
  1. Демаркетинг – це: a) негативний попит; б) надмірний попит; в) попит, що знижується. 2. Конверсійний маркетинг пов’язаний із: a) негат

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Поведінка покупців та організацій на ринку.Споживчий ринок складають окремі домашні господарства й особи, які здобувають товари і послуги для особистого споживання. Спожив

Тестові завдання
  1. Контактна аудиторія фірми: a) постачальники; б) конкуренти; в) фінансові кола та державні установи; г) власні робітники та службовці.

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Роль дослідницької функції маркетингу.Маркетингове дослідження - це систематичний і об'єктивний пошук, збір і аналіз інформації, що необхідна для постановки і вирішення маркетингов

Тестові завдання
1. Які позакабінетні методи дослідження ринку використовуються фахівцями з маркетингу? a) вибіркове спостереження; б) пробний продаж товарів; в) аналіз статистичних даних

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Стратегія розробки нових товарів. Новим продуктом може бути модифікація існуючого або нововведення, яке споживач вважає значним. Процес розробки нової продукції: ге

Тестові завдання
1. Ринок товарів споживчого призначення складається з: a) компаній, що купують товари для послідовної реалізації споживачам; б) покупців, які купують товари для особистого спожива

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Державна політика регулювання цін. Політика ціноутворення є частиною економічної і соціальної політики держави. Органи державного управління будують свої відносини з товаровиробник

Тестові завдання
  1. До яких ринків переважно входить фірма, продукція якої поступається аналогічній продукції конкурентів за якістю, ступенем наукомісткості, за умовами обслуговування? a) р

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Типи маркетингових систем. Останнім часом однією з найбільш значних подій стала поява вертикальних (ВМС), горизонтальних (ГМС) і багтоканальних (БМС) маркетингових систем.

Тестові завдання
  1. До видів збуту відносять: a) інтенсивний; б) рівномірний; в) селективний.   2. Канал, що складається з виробника та споживача –

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Прямий маркетинг. Базова ідея прямого маркетингу - відносно нової галузі маркетингу - полягає в тому, щоб якнайбільш цілеспрямовано, безпосередньо, особисто й систематично звертати

Тестові завдання
  1. Основні рішення щодо реклами – це: a) формування бюджету; б) сегментування; в) рішення щодо купівлі.   2. Фірма, що випускає лег

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Організація маркетингової діяльності. Організація маркетингу – це структурна побудова для управління маркетинговими функціями. Вона встановлює підпорядкованість і відповідальність

Тестові завдання
  1. До основних форм інтегрованих організаційних структур управління маркетингом не відносять: а) функціональну; б) товарну; в) універсальну; г) р

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Маркетинговий контроль. Оскільки при здійсненні планів маркетингу виникає безліч непередбачуваних ситуацій, відділ маркетингу повинен вести постійний контроль за ходом їх виконання

Тестові завдання
  1. Типи маркетингового контролю: а) тактичний контроль; б) контроль прибутковості; в) оперативний контроль.   2. До етапів контролю

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Система планування маркетингу. Маркетинговий план є сукупністю рішень, які виникають з аналізу поточного стану, і передбачуваної майбутньої діяльності підприємства, що гарантує зро

Тестові завдання
  1. До якого з видів плану відноситься ситуаційний аналіз? а) тактичного; б) стратегічного; в) короткотермінового; г) довготермінового; д

Методичні рекомендації до семінарського заняття
Етапи розвитку сучасного маркетингу. З погляду практичного застосування сучасний маркетинг у своєму розвитку пройшов V етапів. І етап −

Ієрархія потреб Маслоу
Згідно із сучасною концепцією маркетингу придбання товару споживачем здійснюється для задоволення певної потреби й отримання вигоди від використання товару. За допомогою ієрархії потреб Маслоу проа

Методичні рекомендації до семінарського заняття
Види маркетингу.Існують наступні види маркетингу: - конверсійний - попит на товар чи послуги негативний, необхідно його стимулювати; - стимулюючий - попит на това

Методичні рекомендації до семінарського заняття
Поведінка покупців та організацій на ринку.Споживчий ринок складають окремі домашні господарства й особи, які здобувають товари і послуги для особистого споживання. Спожив

Журнал «Помічник абітурієнта»: орієнтація на клієнта
  Ще 1998 року студенти Національного технічного університету України «КПІ», брати Олександр та Євген Шаповалови, почали свою підприємницьку діяльність, заснувавши поліграфічну фірму

Відблиск часу
  Є в нашому житті лише одна мить, яка повторюється щороку. Наприкінці грудня ми нарешті дістаємо улюблену коробку з найціннішими скарбами, в ній – більше ніж ялинкові прикраси. Це на

Методичні рекомендації до семінарського заняття
Роль дослідницької функції маркетингу.Маркетингове дослідження - це систематичний і об'єктивний пошук, збір і аналіз інформації, що необхідна для постановки і вирішення маркетингов

Золотий готель»: від маркетингової інформації до дії
  «Золотий готель» побудовано 100 років тому. Приватний готель, розташований у центрі міста, вирізнявся виглядом та розкішним фасадом. У радянські часи готель було націоналізовано; че

Методичні рекомендації до семінарського заняття
Стратегія розробки нових товарів. Новим продуктом може бути модифікація існуючого або нововведення, яке споживач вважає значним. Процес розробки нової продукції: ге

Слалом у Славському: розвага для фанатів?
  Колишній член збірної СРСР з гірськолижного спорту Дмитро Ареф'єв і його дружина Оксана сиділи за столиком власного ресторану «Максим» у центрі Славського і з три­вогою думали про м

Методичні рекомендації до семінарського заняття
Державна політика регулювання цін. Політика ціноутворення є частиною економічної і соціальної політики держави. Органи державного управління будують свої відносини з товаровиробник

Методичні рекомендації до семінарського заняття
Типи маркетингових систем. Останнім часом однією з найбільш значних подій стала поява вертикальних (ВМС), горизонтальних (ГМС) і багатоканальних (БМС) маркетингових систем.

Методичні рекомендації до семінарського заняття
Прямий маркетинг. Базова ідея прямого маркетингу - відносно нової галузі маркетингу - полягає в тому, щоб якнайбільш цілеспрямовано, безпосередньо, особисто й систематично звертати

Ситуаційне завдання
  Концерн „Михаїл Воронін”   Концерн „Михаїл Воронін” – відомий вітчизняний виробник чоловічого одягу, до складу якого входять фабрика „Желань”

Методичні рекомендації до семінарського заняття
Організація маркетингової діяльності. Організація маркетингу – це структурна побудова для управління маркетинговими функціями. Вона встановлює підпорядкованість і відповідальність

Методичні рекомендації до семінарського заняття
Маркетинговий контроль. Оскільки при здійсненні планів маркетингу виникає безліч непередбачуваних ситуацій, відділ маркетингу повинен вести постійний контроль за ходом їх виконання

Три покупки для Попелюшки
  Була субота. Оксана зазвичай робила покупки саме цього дня, коли в університеті не було занять. „Що ж у мене на порядку денному цього разу? – продовжувала роздумувати Оксана. – Пере

Богдан» відроджує українське автобусобудування
Директор Промислово-інвестеційного холдингу «Богдан» Сергій Білий замислився над проблемами, що постали перед підприємством: - сповільнення темпів зростання попиту на автомобілі та автобус

Перелік тем індивідуальних завдань
  1. Виробництво та реалізація натуральних соків. 2. Розлив та реалізація мінеральної води. 3. Виробництво та реалізація хлібної продукції. 4. Виробництво т

Перелік питань до іспиту
  1. Визначення та суть маркетингу. 2. Основні поняття маркетингу. 3. Етапи розвитку сучасного маркетингу. 4. Концепції маркетингу. 5. Принципи мар

Маркетинг
Навчально-методичний посібник   Маркетинг: навчально-методичний посібник для студентів денної форми навчання. – Дніпропетровськ, Дніпропетровська державна фі

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги