В с т у п

 

Основою функціонування будь-якої економіки є підприємство (організація), на рівні якого удосконалюються всі мікроекономічні процеси ринкового господарювання.

Управління організацією має багато специфічних особливостей в залежності від галузевого підпорядкування, характеру продукції, яка виробляється, забезпечення сучасною електронно-обчислювальною технікою.

Менеджмент організацій як сучасна система управління передбачає створення умов, необхідних для ефективного функціонування і розвитку виробничо-господарської діяльності на рівні підприємства (організації).

Він полягає в спрямованості на забезпечення раціонального ведення господарства на рівні організації в умовах дефіциту ресурсів, досягненні високих кінцевих результатів з мінімальними затратами, оптимальної адаптації до нових ринкових умов. Система управління, що відповідає таким вимогам, повинна бути гнучкою й ефективною.

Тому вивчення сучасної теорії і практики менеджменту організацій набуває особливого значення за такими причинами:

– ринкові відносини вимагають знання форм і методів управління на рівні основної господарської ланки – підприємства, що є першочерговим завданням використання такого досвіду вітчизняними організаціями;

– широкий вихід вітчизняних підприємств на світові ринки, що зумовлює необхідність вивчення і знання практики менеджменту.

Все це ставить високі вимоги до підготовки фахівців-менеджерів, і в першу чергу тих, хто буде зайнятий розробкою та прийняттям рішень. Тому знання ними проблем теорії і практики менеджменту організацій є обов’язковим. Без цього неможливо ефективно працювати в галузі управління виробництвом, зовнішньоекономічними зв’язками на рівні підприємства (організації). Тому серед економічних дисциплін, які викладаються, менеджмент організацій все більше виходить на перший план.