Функції інвестиційного менеджменту

Інвестиційній менеджмент реалізує свою головну мету і основні задачі шляхом здійснення певних функцій. Ці функції підрозділяються на дві основні групи.

 

1. До групи функцій інвестиційного менеджменту як керуючої системи відносяться:

 

1.1. Розробка інвестиційної стратегії підприємства. У процесі реалізації цієї функції, виходячи з загальної стратегії підприємства формується система цілей і показників інвестиційної діяльності на довгостроковий період.

 

1.2. Створення організаційних структур, що забезпечують прийняття та реалізацію управлінських рішень за всіма аспектами інвестиційної діяльності підприємства.

 

1.3. Формування ефективних інформаційних систем забезпечення управління інвестиційною діяльністю. У процесі реалізації цієї функції мають бути визначені обсяги і зміст інформаційних потреб інвестиційного менеджменту, сформовані зовнішні і внутрішні джерела необхідної інформації, організовано постійний моніторинг інвестиційної діяльності підприємства і кон’юнктури інвестиційного ринку.

 

1.4. Здійснення аналізу різних аспектів інвестиційної діяльності підприємства. У процесі реалізації цієї функції проводиться аналіз окремих інвестиційних операцій, досліджується рівень і динаміка основних показників ефективності інвестицій по підрозділам, здійснюється аналіз факторів, що впливають на показники інвестиційної діяльності.

 

1.5. Здійснення планування інвестиційної діяльності підприємства за основними її напрямами. Реалізація цієї функції пов’язана з розробкою поточних планів і оперативних бюджетів за кожним напрямом інвестиційної діяльності, видами і формами інвестування і підприємства у цілому. Основою такого планування є інвестиційна стратегія.

 

1.6. Розробка системи стимулювання реалізації управлінських рішень у сфері інвестиційної діяльності. У процесі реалізації цієї функції формується система заохочень і санкцій керівників і менеджерів окремих структурних підрозділів підприємства за виконання або невиконання встановлених цільових показників.

 

1.7. Здійснення контролю за реалізацією прийнятих управлінських рішень у сфері інвестиційної діяльності. Реалізація цієї функції інвестиційного менеджменту пов’язана з створенням системи внутрішнього контролю на підприємстві.

 

 

2. До групи функцій інвестиційного менеджменту як спеціальної області управління відносяться:

 

2.1. Управління реальними інвестиціями, що зводиться до: виявлення потреби в оновленні діючих основних засобів і нематеріальних активів, а також в обсязі і структурі нових капітальних активів; пошуку і оцінки інвестиційної привабливості окремих реальних проектів і відбір найбільш ефективних із них; формування інвестиційної програми реальних інвестицій підприємства і забезпечення її реалізації.

 

2.2. Управління фінансовими інвестиціями, що охоплює: визначення цілей фінансового інвестування; здійснення оцінки інвестиційних якостей окремих фінансових інструментів інвестування і відбір найбільш ефективних з них; формування портфеля фінансових інвестицій за рівнем доходності, ризику і ліквідності; проведення вчасної реструктуризації цього портфеля.

 

2.3. Управління формуванням інвестиційних ресурсів. У процесі реалізації цієї функції: прогнозується загальна потреба в інвестиційних ресурсах; визначається можливість формування інвестиційних ресурсів за рахунок власних джерел (прибутку, амортизаційних відрахувань і т.п.); виходячи з ситуації на фінансовому ринку (насамперед з норми позикового відсотку), визначається доцільність залучення позикового капіталу; і на цій основі здійснюється оптимізація структури джерел інвестиційних ресурсів.