рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Дніпропетровська державна фінансова академія

Дніпропетровська державна фінансова академія - раздел Финансы, Міністерство Освіти І Науки України ...

МІНІСТЕРСТВО освіти і науки УКРАЇНИ


Дніпропетровська державна

Фінансова академія

 

ЦІННІ ПАПЕРИ ТА ОПЕРАЦІЇ З НИМИ

Навчально-методичний посібник

 

Дніпропетровськ – 2013


МІНІСТЕРСТВО освіти і науки УКРАЇНИ

Дніпропетровська державна фінансова академія

кафедра фінансів ПІДПРИЄМСТВ ТА БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ  

ББК 65.264.1

Навчально-методичний посібник складений відповідно до програми навчальної дисципліни, затвердженої ректором академії у 2013 р. Він містить програму… Мета навчального посібника полягає в наданні допомоги студентам у вивченні…   Автори-укладачі:   O.В. Тімошенко – кандидат економічних наук, доцент, кафедри …

Зміст

  Вступ
1. Програма навчальної дисципліни
2. Методичні рекомендації до самостійної роботи
3. Методичні рекомендації до семінарських занять
4. Методичні рекомендації до практичних занять
5. Методичні рекомендації до виконання індивідуальних завдань
6. Підсумковий контроль
7. Список рекомендованої літератури
Додатки
     
     
     
     
     
     

 


Вступ

Дисципліна «Цінні папери та операції з ними» поєднана міжпредметними зв’язками з дисциплінами «Фінанси», «Фінансовий ринок», «Банківські операції», «Центральний банк і грошово - кредитна політика».

Метою вивчення дисципліни є формування системи теоретичних і практичних знань щодо випуску та обігу цінних паперів.

Предметом навчальної дисципліни є цінні папери та відносини, що виникають під час випуску цінних паперів та їх обігу.

Завдання дисципліни – засвоєння знань про основні інструменти ринку цінних паперів, формування практичних навичок щодо операцій з цінними паперами, формування уявлення про процес взаємодії учасників ринку цінних паперів .

Дисципліна «Цінні папери та операції з ними» вивчається на ІV курсі. Навчально-методичний посібник призначений для студентів ІV курсу денної форми навчання, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр у галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво» за напрямом підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит».

Навчально-методичний посібник містить зміст; програму навчальної дисципліни, розподіл балів, що присвоюються студентам, методичні рекомендації до самостійної роботи, до виконання індивідуальних завдань та домашньої контрольної роботи. Підсумковий контроль і список рекомендованої літератури. За кожною темою курсу проведені бібліографічні дослідження та наведені питання для самостійної підготовки, тестові завдання.

 

 

Після вивчення дисципліни «Цінні папери та операції з ними» студенти повинні володіти інструментальними, міжособистісними, системними та спеціальними компетенціями, а саме:

Нструментальні компетенції

- здатність отримувати, аналізувати та систематизувати інформацію з базових питань програмного матеріалу навчальної дисципліни з різних джерел (підручників, навчальних посібників, періодичних видань, Інтернету та ін.);

- здатність ефективно організовувати свій час.

Міжособистісні компетенції

 

- здатність здійснювати ефективні міжособистісні комунікації;

- здатність працювати у команді та в міжнародному контексті;

- здатність сприймати різноманітність та міжкультурні відмінності;

- прихильність до етичних цінностей.

Системні компетенції

- здатність застосовувати знання з питань випуску та обігу цінних паперів.

Спеціальні компетенції

- здатність аналізувати взаємозв'язок фондового ринку з іншими сегментами фінансового ринку; - здатність застосовувати знання, одержані під час вивчення дисципліни в… - вміння аналізувати та прогнозувати основні тенденції розвитку фондового ринку;

ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

 

Тематичний план навчальної дисципліни

Назва модуля, змістового модуля, теми Модуль 1. Особливості випуску та обігу цінних паперів Змістовий модуль 1.…  

ЗМІСТ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«ЦІННІ ПАПЕРИ ТА ОПЕРАЦІЇ З НИМИ»

 

Тема 1. Види цінних паперів

Основні складові ринку цінних паперів та його взаємозв’язки з іншими сегментами фінансового ринку. Поняття цінного паперу. Особливості Українського законодавства щодо ринку цінних паперів. Первинний та вторинний ринок цінних паперів.

Пайові, боргові та іпотечні цінні папери. Градація цінних паперів в залежності від умов емісії (випуску). Види цінних паперів за функціональним навантаженням. Іменні цінні папери та цінні папери на пред’явника.

 

Тема 2. Особливості емісії різних видів цінних паперів

Особливості розміщення корпоративних облігацій. Особливості розміщення облігацій внутрішніх та зовнішніх державних займів. Особливості розміщення… Поняття векселю. Товарний характер векселю в Україні. Вивчення та аналіз…  

Тема 4. Портфельне інвестування

Поняття та сутність портфельного інвестування. Портфель цінних паперів. Види портфелів цінних паперів. Процес формування портфеля цінних паперів.… Порівняльний аналіз іпотечного сертифікату та інвестиційного сертифікату.…

Тема 5. Депозитарна та клірингова діяльність на фондовому ринку

Поняття депозитарної діяльності на ринку цінних паперів. Поняття реєстратора, зберігача та депозитарію цінних паперів. Основні функції прямих… Структура депозитарної системи України. Сфера діяльності та основні функції… Поняття клірингового депозитарію. Основні види операцій депозитарних операцій. Кліринг та розрахунки за угодами щодо…

Модуль 2. Особливості випуску та обігу похідних цінних паперів в Україні та світі

Змістовий модуль 3. Похідні цінні папери

Тема 6. Похідні цінні папери

Нормальний та перевернутий ринок. Поняття базису. Сфера застосування величини базису. Ризики на ф’ючерсному ринку. Поняття хеджування. Основні види… Основні обов’язкові положення ф’ючерсного контракту згідно до умов… Поняття опціонного контракту. Поняття базисного активу та ціни виконання опціону. Премія опціону. Види опціонів:…

Модуль 3.

Індивідуальне науково-дослідне завдання (ІНДЗ)

Методичні рекомендації до САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

Модуль 1. Особливості випуску та обігу цінних паперів

Змістовий модуль 1. Особливості функціонування фондового ринку України. Випуск цінних паперів

Тема 1. Види цінних паперів

Мета: поглибити, узагальнити та закріпити знання студентів щодо поняття цінного паперу, основних видів цінних паперів

 

План вивчення теми

 

1. Основні складові ринку цінних паперів та його взаємозв’язки з іншими сегментами фінансового ринку.

2. Поняття цінного паперу. Особливості Українського законодавства щодо ринку цінних паперів.

3. Первинний та вторинний ринок цінних паперів.

4. Пайові, боргові та іпотечні цінні папери.

 

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Ринок, на якому продаються й купуються різні матеріальні або реальні ресурси, - це рийки матеріальних активів, або товарні ринки. Це зазвичай ринки… Ринок грошових ресурсів функціонує передусім у вигляді ринку банківських… У зв'язку з наявністю в одних суб'єктів вільних грошових ресурсів, а в інших потреби в них, виникає необхідність…

Цінні папери — документи встановленої форми з відповід­ними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника та передбачають виконання зобов'язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають із цих документів, іншим особам.

Варто підкреслити деякі особливості цінних паперів як документів у грошовій формі:

Цінні папери мають документарний характер, що позначає виникнення при їх випуску й обігу певних відносин між емітентом і власником даного цінного папера (інвестором). Емітент випускає певні папери, офіційно бере на себе обговорені цими паперами зобов'язання й готовий за отримані кошти надати інвесторам певні права, передба­чені умовами випуску й законодавством. Таким чином, цінні папери визначають виникнення певних прав і обов'язків сторін.

Матеріальна форма цінних паперів означає форму або вид матеріального носія, на якому виконаний документ. Цінні папери в бездокументарній формі - це відповідний запис у пам'яті комп'ютера про власника цього цінного папера. Відсутність паперового носія не змінює характер цінного папера, зберігає згаданий обсяг прав і обов'язків, що виникли у зв'язку з його випуском. Безпаперова, або бездокументарна форма ЦП може прискорювати, спрощувати його обіг і всі операції з ним. У відповідності з Законом «Про акціонерні товариства» усі акції акціонерних товариств є іменними та існують ви­ключно в бездокументарній формі (ця норма Закону набирає чинності через два роки з дня опублікування Закону - з вересня 2010 року).

У зв'язку з тим, що цінні папери найчастіше можуть вільно оберта­тися на ринку, власник цих паперів, вклавши кошти в яке-небудь ви­робництво або бізнес за допомогою придбання цінних паперів, може повністю або частково повернути свої кошти, за необхідності продавши ці папери.

Вище йшлося, що кошти є особливим видом товару, що обертається на фінансових ринках. Розподіл, покупка й продаж грошового капі­талу й цінних паперів, зокрема через фінансовий ринок, відбувається з формуванням попиту та пропозиції залежно від очікуваного доходу й ризику інвестицій.

Вартість грошей або капіталу - це ті відсотки, які слід виплачувати за користування кредитом, за залучення коштів на певний термін.

Одночасне існування декількох фінансових ринків зі своїми специ­фічними властивостями й прибутковістю дозволяє реалізовувати різні методи й форми як фінансових вкладень, так і залучення коштів, у тому числі й за рахунок того, що ці ринки доповнюють один одного, забез­печуючи ефективніший перерозподіл коштів. Також ці ринки не тільки доповнюють один одного, а й діють в умовах взаємної конкуренції.

Конкуренція між ринками виражається в різному рівні прибутку й ступеня ризику, які характеризують у кожний момент часу вкладання коштів у різні сектори фінансового ринку, у різні цінні папери з різним рівнем прибутковості.

Як приклад конкуренції ринків можна звернути увагу на спостере­жувану на ринках капіталів у багатьох країнах тенденцію скорочення користування банківськими кредитами для великих компаній і ви­знання ними переваги виходу на ринок цінних паперів, що дозволяє одержати дешевший капітал. Тому кредитні ринки, а скоріше - учас­ники цього ринку, змушені конкурувати з ринками ЦП, знижуючи процентні ставки при видачі відсотків. Однак і кон'юнктура на ринку цінних паперів складається залежно від ситуації та перспектив на кредитному ринку.

Відомо, що якщо зростає попит на які-небудь товари або послуги, то відповідно зростають їх ціни, зростають прибутки від їх виробництва, і з метою збільшення обсягів виробництва в ці галузі направляються вільні капітали. Понад те, часто ці капітали вилучаються з тих галузей виробництва, продукція яких не має високого попиту і які стають еко­номічно менш ефективними. Ці переливання коштів забезпечуються насамперед за рахунок цінних паперів, унаслідок чого вони поглина­ють тимчасово вільний або недостатньо ефективно використовуваний капітал і допомагають перевести його передусім у таке виробництво, яке потрібне суспільству. Виникає можливість утворити оптимальну структуру суспільного виробництва. В умовах ринкової економіки це безперервний процес. При продажу власником на ринку належних йому цінних паперів гроші не вилучаються з бізнесу, і найчастіше не порушується процес функціонування виробництва.

Фондовий ринок є насамперед ринком цінних паперів різних корпо­рацій . При нормальному функціонуванні цей ринок забезпечує колек­тивну оцінку учасниками ринку активів кожної корпорації, акції якої котируються на ринку. Внаслідок цієї оцінки в майбутньому можна виявити, що така оцінка була надто завищена або необґрунтовано за­нижена. З урахуванням цього й будується стратегія різних учасників ринку цінних паперів - інвесторів і спекулянтів.

Цінний папір не є грошима й матеріальним товаром, але часто є засобом розрахунку. Його цінність полягає в особливих правах і дохо­дах, які він може дати власникові, й зокрема за рахунок перепродажу.

Особливість цінного папера як форми існування капіталу полягає в тому, що у власника капіталу сам капітал відсутній, він переданий емітенту, замість нього є певні права на нього, ці права зафіксовані шляхом покупки й оформлення відповідного фінансового документа у формі цінного папера. Внаслідок відокремлюється власність на ка­пітал від самого реального капіталу, й цінні папери, як капітал, вклю­чаються в ринковий процес у зручній для обігу формі. Таким чином, цінні папери не є грішми, але можуть бути засобами розрахунку між учасниками ринку.

Кожен власник цінних паперів, наприклад акцій, вклавши свої кошти у підприємство шляхом купівлі цих акцій, може повернути кошти тільки шляхом продажу цих паперів іншому інвесторові. При цьому сам продаж цінних паперів одним власником іншому не пору­шує виробничі процеси й діяльність підприємства, тому що при цьому гроші не вилучаються з цього підприємства.

Об'єкти угод на ринку цінних паперів також називають інструментамиринку ЦП, або фондами (у значенні - грошові фонди), або фондовими цінностями, й звідси з'явилися терміни «фондовий ринок», «фондова біржа».

Цінні папери можуть існувати в наявній, паперовій формі з за­писами в книзі обліку (реєстрах у паперовій і комп'ютерній формах) або винятково в безготівковій, безпаперовій формі з аналогічними за­писами в реєстрі. Часто власникам цінного папера може або повинен видаватися сертифікат цінного папера— документ, що засвідчує право власності на фондові цінності (бланк цінного папера).

Відсутність цінного папера в паперовій формі й обіг замість нього відповідного сертифіката не означає зміну передбачених умовами випуску й законодавством обсягу прав власника ЦП і обов'язків емі­тента.

Цінний папір може бути зареєстрований у реєстрі на ім'я фак­тичного власника, що у такому випадку іноді називається справжнім власником цього цінного папера, і йому видається відповідний серти­фікат. Однак у низці випадків зручніше зареєструвати ці цінні папери на ім'я спеціальної фірми, наприклад, на ім'я торговця, що діє від імені клієнта, і доручити цій фірмі виступати в ролі утримувача чи відповідального хранителя цінних паперів або їх сертифікатів. У цьому випадку торговець виступає як номінальний утримувач.Звичайно в цьому випадку фірма має забезпечувати окреме зберігання активів клієнтів від активів, що належать самій фірмі.

Таким чином, фондовий ринок є насамперед ринком цінних па­перів різних корпорацій. Цей ринок забезпечує колективну оцінку численними учасниками ринку вартості активів кожної корпорації, акції яких фігурують на ринку, їх імовірної прибутковості й перспек­тивності. Внаслідок такої оцінки в майбутньому нерідко виявляється, що така колективна оцінка виявилася з різних причин завищеною або необгрунтовано заниженою.

Навіть на прикладі фондового ринку України, що формується, видно, що стан цього ринку має велике значення для стабільного роз­витку економіки. І в свою чергу стан економіки визначає ситуацію на фондовому ринку. Сильне падіння курсової вартості цінних паперів за невеликий проміжок часу може викликати відповідне падіння в економіці країни. Падіння на ринку цінних паперів істотно зменшує можливості підприємств залучати необхідні їм додаткові кошти за рахунок випуску цінних паперів.

Найважливішою умовою рішення економічних і соціальних за­вдань, що стоять перед країнами колишнього СРСР, і насамперед за­вдання модернізації економіки, є значне збільшення інвестицій, як внутрішніх, так і зовнішніх. Фахівці вважають, що для збільшення валового внутрішнього продукту (ВВП) на 7-8% щорічно, зростання інвестицій в основний капітал має становити не менше 14-18% . Реально в Україні й у Росії рівень інвестицій нижче. Світовий досвід показує, що одним з найбільш ефективних джерел для великих, а головне - для довгострокових інвестицій у руках досвідчених менеджерів є фондо­вий ринок. У 2003 році, наприклад, частка коштів, притягнутих за допомогою емісії цінних паперів, у сукупному обсязі інвестицій у на­ціональну економіку США перевищувала 60% , у Німеччині - 35% . У нашій країні цей рівень у кілька разів менше.

В Україні у громадському обігу можуть бути такі групи цінних паперів:

1) пайові цінні папери –цінні папери, які посвідчують участь їх власника у статутному капіталі (крім інвестиційних сертифікатів),надають власнику право на участь в управлінні емітентом і отримання частини прибутку, зокрема у вигляді дивідендів, та частини майна у разі ліквідації емітента. До пайових цінних паперів відносяться:

а) акції;

б) інвестиційні сертифікати;

2) боргові цінні папери - цінні папери, що посвідчують відносини позики і передбачають зобов'язання емітента сплатити у визначений строк кошти відповідно до зобов'язання. До боргових цінних паперів належать:

а) облігації підприємств;

б) державні облігації України;

в) облігації місцевих позик;

г) казначейські зобов'язання України;

д) ощадні (депозитні) сертифікати;

є) векселі;

3) іпотечні цінні папери - цінні папери, випуск яких забезпечено іпотечним покриттям (іпотечним пулом) та які посвідчують право власників на отримання від емітента належних їм коштів. До іпотечних цінних паперів відносять:

а) іпотечні облігації;

б) іпотечні сертифікати;

в) заставні;

г) сертифікати ФОН;

4)приватизаційні цінні папери – цінні папери, які посвідчують право власника на безоплатне одержання у процесі приватизації частки майна державних підприємств, державного житлового фонду, земельного фонду;

5)похідні цінні папери - цінні папери, механізм випуску та обігу яких пов'язаний з правом на придбання чи продаж протягом строку, встановленого договором, цінних паперів, інших фінансових та (або) товарних ресурсів;

6)товаророзпорядчі цінні папери - цінні папери, які надають їхньому утримувачу право розпоряджатися майном, вказаним у цих документах.

Цінні папери за порядком їх розміщення (видачі) поділяються на емісійні та неемісійні.

Емісійні цінні папери - цінні папери, що посвідчують однакові права їх власників у межах одного випуску стосовно особи, яка бере на себе відповідні зобов'язання (емітент).

До емісійних цінних паперів належать:

• акції;

• облігації підприємств;

• облігації місцевих позик;

• державні облігації України;

• іпотечні сертифікати;

• іпотечні облігації;

• сертифікати фондів операцій з нерухомістю (далі - сертифікати ФОН);

• інвестиційні сертифікати;

• казначейські зобов'язання України.

Цінні папери, що не належать, згідно з Законом, до емісійних цінних паперів, можуть бути визнані такими Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, якщо це не суперечить спеціальним законам про ці групи та (або) види цінних паперів.

Види цінних паперів за функціональним навантаженням.

Допоміжніабо похідні цінні паперивідображають певне або додат­кове право, вимогу або умову. Ці ЦП також називають деривативами (дериватами)і до них… За суб'єктами цінні папери бувають: · державні;

За ступенем ліквідності.

Неліквідні цінні папери— це ті,які неможливо перевести в гроші або у відповідні товари без істотних втрат. Є й інші показники, що характеризують ліквідність цінних паперів, які наведені… За станом на початок 2009 року на фондовому ринку України більшість цінних паперів неліквідні (йдеться насамперед про…

Цінні папери іменні й на пред’явника.

Цінні папери за формою випуску можуть бути на пред'явника, іменні або ордерні.

Права, посвідчені цінним папером, належать:

· особі, зазначеній у цінному папері (іменний цінний папір);

· пред'явникові цінного паперу (цінний папір на пред'явника);

· особі, зазначеній у цінному папері, яка може сама здійснити ці права або призначити своїм розпорядженням (наказом) іншу уповноважену особу (ордерний цінний папір).

Менний цінний папір - це цінний папір, ім'я власника якого за­фіксоване на його бланку й (або) у реєстрі власників.

В результаті обігу іменних цінних паперів емітенту завжди відо­мий власник кожного ЦП, випущеного їм, і кількість ЦП у кожного власника. Цінний папір на пред'явника(пред'явницький ЦП) - це цінний папір, ім'я… Права, посвідчені ордерним цінним папером, передаються шляхом вчинення на цьому папері індосаменту. Індосант…

За способом обігу на ринку.

Не обігові ЦП не можуть вільно продаватися й купуватися на фон­дових ринках. Прикладом таких ЦП є акції засновників інвестиційних фондів, які мають… Цінні папериз обмеженим колом обігу відрізняються тим, що опе­рації з ними… Якщо іменний цінний папір передається шляхом здійснення на ньому передавального напису й без реєстрації в реєстрі, що…

Тема 2. Особливості емісії різних видів цінних паперів

 

 

Мета: поширити та закріпити знання студентів щодо емісії (випуску) цінних паперів різних видів.

 

План вивчення теми

1. Особливості емісії акцій.

2. Особливості емісії облігацій та казначейських зобов’язань.

3. Особливості випуску векселів та інших цінних паперів

Методичні рекомендації до самостійної роботи

  Акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника… У зв'язку з існуванням акцій як цінних паперів, що мають певний набір властивостей і норм, що є найважливішим видом…

Розміщення випусків акцій.

Інвестиційний банк - це компанія (комерційний банк), що ви­ступає посередником між емітентом та інвесторами при первинному розміщенні цінних… Облігація — цінний папір, що посвідчує внесення його власником грошей,… Емітент у порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, може розміщувати відсоткові,…

Державна облігаційна позика

Указ Президента України «Про державні обліга­ції» став поштовхом для розвитку взаємин під час випуску державних облігацій, а Постанова Кабміну «Про… За місцем розміщення державний кредит поділя­ється на зовнішній (в тому… Державні облігаційні позики в Україні за терміна ми надання поділяються на три, шести та дванадцятимісячні. Всі позики…

Муніципальні (місцеві) облігації

Тому вирішення фінансових проблем регіонів слід здійснювати через розширення джерел доходу за ра­хунок неподаткових надходжень. Перспективним напрямом залучення фінансових ресурсів для місцевих органів… В умовах загальної стагнації економіки, коли бюд­жети всіх рівнів зводяться з дефіцитом, розв'язання фінансових…

Законодавча база застосування векселів в Україні

Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23 лютого 2006 року № 3480-ІV. Закон України «Про обіг векселів в Україні» від 5 квітня 2001 року… Інструкція Міністерства фінансів про порядок видачі, обліку й погашення векселів Державного казначейства України від 9…

Змістовий модуль 2. Особливості обігу цінних паперів

Тема 3. Обіг цінних паперів першого порядку

Мета:закріпити теоретичні знання та придбати практичні навички відносно основних операцій, що здійснюються з цінними паперами на вторинному ринку.

 

План вивчення теми

 

1. Особливості обігу акцій.

2. Особливості обігу облігацій.

3. Особливості обігу векселів та інших цінних паперів.

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Власники простих акцій мають такі права: 1.Право участі в управлінні або право голосу, право обирати ор­гани управління… 2.Право на участь у доходах або право на одержання доходу у ви­гляді дивідендів, якщо загальні збори акціонерів…

За способом виплати відсотків.

2. З нульовим або міні-купоном - продаються з дисконтом, із знижкою в ціні, часто досить високою, і потім гасяться за номіналом або за викупною… 3.З плаваючою купонною ставкою або зі ставкою, що коригується (залежно від… 4. Змішаного типу - наприклад, при продажу з дисконтом і купон­ними платежами при обігу.

Незабезпечені облігації.

Застраховані облігації утворюються шляхом страхування в при­ватній страховій компанії доходів і ризику непогашення на випадок виникнення утруднень у… Облігації без забезпечення часто називають дебентурами. Заставна може… Якщо основне зобов'язання підлягає виконанню частинами, власник заставної зобов'язаний видавати боржнику документ, що…

Тема 4: Портфельне інвестування

Мета: поглибити, систематизувати та узагальнити знання студентів щодо здійснення операцій з портфельного інвестування План вивчення теми

Питання та завдання для самоконтролю

1.Які існують основні стратегії портфельного інвестування? 2. Що є спільного і в чому різниця при здійсненні портфельного інвестування у… 3. В чому особливості індексної стратегії управління портфелем облігацій?

Тема 5. Депозитарна та клірингова діяльність на фондовому ринку

 

Мета:поширити та закріпити знання студентів щодо специфіки здійснення депозитарних та клірингових операцій на українському фондовому ринку:

 

План вивчення теми

 

1. Поняття депозитарної діяльності на ринку цінних паперів. Поняття реєстратора, зберігача та депозитарію цінних паперів.

2. Основні функції прямих учасників депозитарної системи. Особливості Українського законодавства, що регулює депозитарну діяльність на ринку цінних паперів.

3. Відмінності у діяльності прямих учасників депозитарної системи.

 

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи

У зв'язку с тим, що набув чинності Закон України «Про акціонерні товариства», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку повинна розробити… Наявність реєстраторів є важливою умовою функціонування фондового ринку, і… · ведення особових рахунків емітента й зареєстрованих осіб, об­лік іменних цінних паперів на рахунках емітента,…

Відмінності між реєстратором і депозитарієм.

Клієнти депозитарію – депоненти,якими можуть бути торговці, влас­ники ЦП, інвестиційні фонди, трастові компанії, інші депозитарії. Клієнти реєстратора - емітенти ЦП.З ними реєстратор укладає договір на ведення… Депозитарій може здійснювати зберігання ЦП депонента.

Питання для самоконтролю

2. Професійна діяльність реєстратора цінних паперів. 3. Професійна діяльність зберігача цінних паперів. 4. В чому полягають функції депозитарію.

Модуль 2. Особливості випуску та обігу похідних цінних паперів в Україні та світі

Змістовий модуль 3. Похідні цінні папери

Тема 6. Похідні цінні папери

Мета заняття Ознайомитися з основними засадами ф’ючерсної торгівлі, поняттям маржинальної торгівлі як такої

План вивчення теми

1. Поняття ф’ючерсного контракту. Основні переваги ф’ючерсної торгівлі.

2. Сутність маржинальної торгівлі.

3. Особливості закриття та виконання ф’ючерсних угод.

Методичні рекомендації до самостійної роботи

На ринках похідних інструментів важливе місце займають ф’ючерсні контракти. Ці контракти є договором, за яким дві сторони зо­бов'язуються… Ф'ючерсний контракт- стандартний документ, що свідчить про зобов'язання однієї… Ф'ючерсні контракти укладаються тільки на біржі,умови їх укла­дання є стандартними на кожній біржі й обмовляються…

Купити ф'ючерсний контракт- цезначить взяти на себе зо­бов'язання прийняти від біржі первинний актив (наприклад, облігації або реальні активи), коли наступить строк виконання ф'ючерсного контракту, і сплатити по ньому біржі за ціною, встановленою на ринку (відкриття довгої позиції).

Продати ф'ючерсний контракт- це означає прийняти на себе зо­бов'язання поставити (продати) біржі первинний актив, коли насту­пить строк виконання ф'ючерсного контракту, й одержати за нього від біржі відповідні кошти щодо ціни продажу цього контракту {відкриття короткої позиції).

Ф'ючерсний контракт - це біржовий договір, що розроблюється на даній біржі та обертається тільки на ній.На іншій біржі можуть бути такі самі або інші контракти.

Опціонні контракти є похідними цінними паперами, в основі яких лежать різноманітні активи. Суть опціону як контракту полягає в тому, що він надає одній зі сторін (утримувачу цього контракту) право рішення виконати контракт або відмовитися від його виконання.

Опціоном називається стандартний контракт, що за­свідчу є право (але не обов'язок) його власника на придбання або продаж: фіксованої кількості базового активу за встанов­леною ціною в строк, зазначений у ньому.

Цей контракт укладається між двома сторонами, одну з яких можна назвати інвестором, або покупцем контракту (утримувачем), і другою стороною, яку називають емітентом, або продавцем (інколи цю сторону називають надписувачем опціону).

Продавець опціону (надписувач) - особа, що відповідно до опціону зобов'язується продати або купити базовий актив опціону на зазда­легідь обговорених умовах. При біржових операціях з опціонами це зобов'язання звичайно доводиться виконувати розрахунковій палаті біржі.

Покупець опціону (утримувач)— особа, що відповідно до опціону має право(але не обов'язок) купити (продати) базовий актив опціону на заздалегідь обговорених умовах.

Таким чином, це контракт, укладений між продавцем, що виписує й продає опціон як цінний папір, і покупцем, що купує Його й одержує право купити або продати зазначені в опціоні акції (активи). В опціоні також указуються ціна, кількість і строк виконання контракту. При покупці опціону не продаються й не купуються зазначені в ньому активи, а тільки купується право в майбутньому здійснити операцію їх купівлі або продажу. Назва контракту визначається щодо покупця опціону як цінного папера.

Покупець опціону на покупкуодержує право на покупку певної кількості акцій (активів) за заздалегідь обговореною ціною. Цей опціон за міжнародною термінологією називається КОЛ (COLL).

Покупецьопціону напродаж одержує право на продаж певної кількості акцій (активів) за заздалегідь обговореною ціною. Цей опціон називається ПУТ(РUТ).

Опціонний контракт на відміну від ф'ючерса є оборотним, тобто покупець не бере на себе зобов'язання здійснити зазначену операцію за будь-яких умов і може від неї відмовитися без обґрунтувань, незалежно від ціни й інших умов, але для продавця цей контракт обов'язковий і відмовитися від його виконання він не може. Також власник опціону може його продати без усяких на те обмежень і при цьому не потрібно згоди надписувача. Тому ця умовна вимога, її реалізація залежить від того, чи вигідно це власникові контракту.

Для надписувача виконання пред'явленого розрахунковою палатою опціону є обов'язковим, він від цього не може відмовитися, однак біль­шість опціонів закінчується не поставкою обговорених у них активів, а грошовими розрахунками. Є опціони, по яких взагалі не передбачена поставка активу, а обговорені грошові розрахунки. Виконання всіх пред'явлених опціонів гарантує розрахункова палата біржі.

Базисний(базовий) актив — це актив, що лежить в основі контрак­ту - товари, цінні папери, кошти і їх характеристики, що є предметом виконання зобов'язань по опціону.

У міжнародній практиці як активи використовуються:

· Товарні, в основі яких приймається який-небудь узгоджений біржею товар (зерно, метал, нафта тощо).

· Валютні, в основі яких лежать операції купівлі-продажу валюти.

· Фондові, в яких базовим активом є акції, облігації, індекси.

· Ф'ючерсні - право на покупку - продаж ф'ючерсів звідповідним базисним активом.

Ціна виконання— обговорена в контракті ціна базисного активу, погоджена в опціонному контракті - ціна, за якою надалі може бути реалізована угода, тобто куплені або продані обговорені в контракті активи (ціна-страйк, або, інколи кажуть, ціна зіткнення).Таким чи­ном, це ціна базового активу, за якою при виконанні зобов'язань по опціону здійснюються розрахунки.

При купівлі контракту покупець виплачує продавцеві певну суму - опціонну премію,що надалі покупцеві не повертається.

Опціонна премія— ціна, виплачувана покупцем опціону його продав­цеві за надбане право скористатися опціоном на обговорених умовах.

Розмір премії встановлюється продавцем і залежить від низки фак­торів, які описані далі. Обов'язки покупця при покупці обмежуються виплатою встановленої в контракті премії. Продавець одержує премію й повинен забезпечити гарантії виконання зобов'язань. Для повної гарантії на ринках строкових контрактів існує система гарантійних внесків (заставних сум), які вносяться продавцями в розрахункову палату біржі у вигляді грошей або цінних паперів при укладанні контрактів. Величина цих внесків досягає 12-20% від ціни базисного активу. Суму застави продавець втрачає тільки за його відмови від виконання зобов'язань.

Вимога біржі до продавця внести певну частку вартості цих базис­них активів - маржуна спеціальний рахунок виникає, оскільки про­даж опціону пов'язаний з ризиком за необхідності реального продажу (купівлі) цього активу.

Існуючі на багатьох біржах строкових контрактів правила внесення маржі дозволяють інвесторові підібрати такі комбінації фінансових інструментів, які мінімізують необхідну сукупну маржу. Маржа може вноситися у вигляді приналежному учасникові торгівлі цінних паперів. У цьому випадку його витрати мінімальні, й ці цінні папери можуть навіть приносити власникові певний процентний доход.

Термін дії опціонного контракту або строк виконання вказується в контракті, й це може бути 3, 6, чи 9 місяців від дня складання контр­акту, це фіксована дата, що встановлюється біржовими правилами. Продовження терміну дії опціонного контракту при біржовій торгівлі не допускається.

Існують дві системи біржових контрактів:

1. Європейські опціони- виконання допускається тільки на за­значену в контракті дату або протягом обмеженого періоду виконання до строку закінчення контракту (не довше кількох днів).

2. Американські опціони- виконуються в будь-який момент до зазначеної в контракті дати.

Терміни «американський» і «європейський» опціон не є географіч­ними поняттями, такі контракти використовуються в усьому світі.

Опціонні контракти є розповсюдженими біржовими інструментами й торгуються на біржах похідних цінних паперів, наприклад, на Лон­донській міжнародній біржі фінансових ф'ючерсів і опціонів. У цьому випадку вони називаються опціонами, що вільно обертаються. Біржова торгівля опціонами звичайно відбувається повними пакетами акцій, такий пакет зветься лот,і це 100 або 1000 акцій. Торгівля ними на біржі здійснюється методом вільного вигуку, тобто біржові брокери одночасно дають свої пропозиції на покупку й продаж різних опціонів. Опціон є цінним папером на пред'явника, що дозволяє здійснювати його вільний перепродаж без індосаменту й без зміни умов контракту. Також існують позабіржові опціони, які укладаються між двома контр­агентами на індивідуальних умовах поза біржею.

Основні переваги опціонівполягають у такому:

1.Висока рентабельність операцій з опціонами для утримувачів (високий рівень левереджу або важіль).

2.Мінімізація ризику для утримувача - ризик обмежується роз­міром премії.

3.Можливість працювати так, як працюють із ф'ючерсами, мож­ливість переходу на ф'ючерсні контракти.

4.Можливість для інвестора вибору великої кількості різних варіан­тів стратегій спекулятивних операцій і хеджування, які описані далі.

Внутрішня ціна (вартість) опціону— це різниця між ринковою ці­ною й ціною-страйк, прибуток власника опціону, що він одержав би за негайної реалізації контракту. Внутрішня вартість опціону відповідає мінімальній вартості опціону.

Наприклад, купується опціон на продаж (пут) строком на 3 місяці з ціною-страйк 2,5 грн. за акцію. Через місяць ринкова ціна акцій-2,1 грн. Тоді внутрішня вартість опціону дорівнює 2,5 - 2,1= 0,4 грн.

Зовнішня або термінова вартістьопціону - це різниця між пре­мією й внутрішньою вартістю опціону. Залежить від змін курсової вартості акцій і виплаченої премії. Термінова вартість відображає час, протягом якого опціон продовжує діяти, і мінливість (коливання ціни) акції. Чим менший строк до закінчення дії опціону, тим менша зовнішня вартість.

Наприклад, при внутрішній вартості опціону 0,4 грн. і раніше вне­сеній премії 0,05 грн. зовнішня вартість опціону дорівнює 0,4 -0,05 = = 0,35 грн.

Відкритими позиціями при операціях з опціонами вважаються володіння активом (довга позиція) і зобов'язання на поставку активу на майбутню дату (коротка позиція).

Закритою позицією при операціях з опціонами вважаються довга позиція в активі (володіння активом) одночасно з короткою позицією (зобов'язанням на поставку) у тому самому активі; аналогічно коротка позиція в активі одночасно з довгою позицією в тім же активі або в активі, що його заміщає.

Виписуючи опціон, продавець відкриває за даною угодою коротку позицію. Купуючи опціон, інвестор відкриває довгу позицію.

Процес використання учасниками ринку неправильно встанов­леної ціни, тобто опціонної премії, і відповідного вирівнювання цін називається арбітражем.

Класом опціонів називається сукупність усіх опціонів, в основі яких лежать ті самі активи (окремо на покупку й окремо на продаж).

Серія опціонів являє собою безліч опціонів з даного класу з одна­ковими цінами виконання й строком життя. Мінімальна кількість опціонів в одній серії не встановлюється.

Вартість опціону або ціна, яку необхідно заплатити за контракт при відкритті позиції, становить, як показано далі, лише деяку частку ринкової ціни активів (наприклад, акцій), що лежать у його основі. Покупець опціону кол прагне вигадати на зміні ціни активу, фактично не володіючи й не прагнучи володіти цим активом, купівля якого обі­йшлася б значно дорожче. І можливий збиток від придбання опціону за жодних умов не може бути більше суми премії, сплаченої в цьому випадку за опціон.

Розглянемо трохи спрощений приклад вибору двох варіантів інвес­тицій - покупка акцій або покупка опціону кол на ці акції:

 

Час Операція з акціями Сума Операція з опціоном кол Сума
Січень Покупка 100 акцій по 40 грн. за акцію 4000 грн. Покупка кол на акції з ціною виконання 40 грн. І премією 4 грн. (відкриття довгої позиції) 400 грн.
Березень Ціна зросла 46 грн. Вартість опціону (премія) на ринку зросла до 7 грн. 7 грн.
Березень Продаж акцій по 46 грн. 4600 грн. Продаж опціону кол із ціною виконання 40 грн. і премією 7 грн. (закриття позиції) 700 грн.
  Прибуток без урахування комісійних 600 грн. Прибуток без урахування комісійних 300 грн.

У наведеній таблиці показано, що при прогнозі зростання цін інвес­тор може купити акції або опціон на їх покупку. Варто звернути увагу, що відповідно до умов цього прикладу для операції з безпосередньої купівлі акцій інвесторові потрібно 4000 грн., а для придбання опціону на покупку тієї самої кількості акцій потрібно лише 400 грн. Якщо в січні приймається рішення купити акції, то за умовами цього прикла­ду інвестор може одержати прибутковість на вкладений капітал 15% . Якщо вибирається як об'єкт інвестицій опціон кол, то при зростанні цін прибутковість складе 75% . Різниця істотна.

У випадку падіння цін на ці акції тільки на одну гривню, втрати в першому випадку складуть 100 грн. (без урахування комісійних), а втрати при операції з опціоном незалежно від рівня падіння цін дорівню­ватимуть розміру виплаченої премії - 400 грн. При операціях з акціями збитків від продажу акцій можна спробувати уникнути шляхом збере­ження цих акцій у портфелі в надії на зростання цін у майбутньому, припустимо, через рік або більше. З опціоном так вчинити найчастіше неможливо або складно, тому що він має кінцевий термін обігу. Тому найчастіше не можна відразу й однозначно відповістити на запитан­ня, що вигідніше купити: актив чи опціон на покупку цього активу в майбутньому. Аналогічно з опціонами на продаж. Відповідь залежить від тенденцій зміни цін на цей актив до моменту закриття позиції, на­скільки точно складений прогноз поведінки цін на цей актив.

Особливість операцій з опціонами полягає ще й у тому, що вони до­зволяють проводити продаж цінних паперів й інших активів, яких на момент укладання контракту немає в наявності або вони є в обмеженій кількості, тобто проводити непокриті операції з «повітрям» (якщо це дозволяється біржовими правилами й чинним законодавством).

Питання для самоконтролю:

1. В чому полягають основні засади ф»ючерсної торгівлі?

2. Які дії учасника ф»ючерсного ринку маються на увазі під визначенням « відкрита коротка позиція»?

3. Які дії учасника ф»ючерсного ринку маються на увазі під визначенням « відкрита довга позиція»?

4. Де можуть укладатися ф»ючерсні контракти ?

5. Що мається на увазі під поняттям «початкова маржа»?

5. Що таке варіаційна маржа ?

6. Що є джерелом коштів, які отримує особа, що виграла від зміни цін на ф»ючерсному ринку?

7. Як ви розумієте поняття «опціон» ?

8. Чим опціонний контракт відрізняється від форвардної угоди з премією?

9. Чим американський опціон відрізняється від європейського ?

10. Що є ціною опціону?

11. Що є зовнішньою вартістю опціону ?

12. Що є зовнішньої вартістю опціону ?

13. Для чого використовується опціон ?

Бібліографічний список з мети №6:

 

[1,2,3, 7,13,15,16,17,19,23,27,37,38,40, 54,57,60,63]

 

 

 

Методичні рекомендації до семінарських занять

Система контролю рівня засвоєння програмного матеріалу під час проведення семінарських занять складається з двох етапів: 1. Перевірка рівня теоретичної підготовки слухачів. 2. Перевірка практичної підготовки слухачів.

Модуль 1. Особливості випуску та обігу цінних паперів

Змістовий модуль 1. Особливості функціонування фондового ринку України. Випуск цінних паперів

Семінарське заняття № 1

Тема 1 Види цінних паперів  
Мета заняття: закріпити знання щодо різновидів та властивостей цінних паперів.

План заняття

1. Емісійні та неемісійні цінні папери.

2. Боргові цінні папери та їх різновиди.

3. Пайові цінні папери.

4. Державні цінні папери.

5. Особливості сертифікатів та їх різновиди.

Методичні рекомендації до семінарського заняття

– Охарактеризувати основні різновиди цінних паперів, провести порівняльний аналіз щодо різних видів цінних паперів. – Закріпи знання щодо цінних паперів, що отримали цей статус після набуття… – Розглянути питання щодо особливостей випуску та обігу Державних цінних паперів. Дослідити їх роль у впровадженні…

Проблемні питання

2. Які органи здійснюють наглядову функцію на ринку цінних паперів. 3. В чому полягає різниця між емісійними та неемісійними цінними паперами ? … 4. Які основні функції на фінансовому ринку виконують державні боргові цінні папери?

Бібліографічний список до семінарського заняття

[1, 3, 6, 8, 11, 27, 37, 47, 49, 57, 64]

Змістовий модуль 2. Особливості обігу цінних паперів

Семінарське заняття № 2

Тема 3,4. Особливості обігу акцій, облігацій, векселів та інших цінних паперів що мають обіг в Україні  
Мета заняття: закріпити знання щодо основних видів операцій з цінними паперами першого порядку

План заняття

2. Біржові операції з цінними паперами 3. Операції з борговими цінними паперами на біржовому та позабіржовому… 4. Особливості вексельного обігу в Україні .

Методичні рекомендації до семінарського заняття

– Охарактеризувати основні види операцій щодо цінних паперів. – Розглянути основні засади публічного та приватного розміщення акцій.… – Ознайомитися з особливостями здійснення операцій на біржовому та позабіржовому фондовому ринку. Визначити роль та…

Проблемні питання

2. Які нормативні акти регулюють вексельний обіг в Україні? 3. Яким чином здійснюється погашення векселю? 4. Що таке акцепт?

Бібліографічний список до семінарського заняття

[1, 2, 6, 10, 12, 29, 31, 45, 48, 52, 64]

Семінарське заняття № 3

Тема 5 Депозитарна та клірингова діяльність на фондовому ринку
Мета заняття: закріпити знання щодо основних засад діяльності прямих учасників Національної депозитарної системи України

План заняття

1. Діяльність реєстратора на ринку цінних паперів.

2. Діяльність зберігача на ринку цінних паперів.

3. Діяльність депозитарію на ринку цінних паперів.

4. Місце Національного депозитарію України у депозитарній системі України.

 

Методичні рекомендації до семінарського заняття

– Охарактеризувати основні види депозитарної діяльності на фондовому ринку. – Розглянути основні засади реєстраторської діяльності на ринку цінних… – Розглянути основні засади діяльності зберігача на ринку цінних паперів.

Проблемні питання

2. Ким складається реєстр власників іменних цінних паперів, що випущенні у документарній формі? 3. Ким складається реєстр власників іменних цінних паперів, що випущенні у… 4. Скільки реєстраторів, що здійснюють облік прав власності на акції може мати один емітент?

Бібліографічний список до семінарського заняття

[1,2,13,16,25,36,37, 38, 39, 43,46,51,53,54,55,57,62,66,69,70,77]

Методичні рекомендації до практичних занять

Згідно з робочим навчальним планом формою організації навчального процесу при вивченні дисципліни «Цінні папери та операції з ними» є практичні… Система контролю рівня засвоєння програмного матеріалу під час проведення… 1. Перевірка рівня теоретичної підготовки слухачів.

Модуль 2. Особливості випуску та обігу похідних цінних паперів в Україні та світі

Змістовий модуль 3. Похідні цінні папери

Тема 6. Похідні цінні папери

Практичне заняття № 1

План практичного заняття

1.Визначити суму первісної маржі

2. Визначення уми підтримуючої маржі.

3. Визначити фінансовий результат операції на одиницю базисного активу контракту.

4. Визначити загальний фінансовий результат.

5. Визначити суму рахунку на кінець торгового дня.

6. Визначити фінансовий результат операцій за місяць.

7. Зробити загальні висновки

 

Методичні рекомендації до практичного заняття

Ведення маржевих рахунків - це компетенція брокера (брокерського дому або брокерської фірми), з яким учасник ф"ючерсного ринку уклав… Для того, щоб зрозуміти порядок розрахунків, що ведуться на рахунку клієнта… Баланс готівкових- це загальна кількість готівкових грошових коштів, що знаходяться на рахунку на конкретний момент…

Розрахункові ціни на газойль, центів/галон

  Дата В А Р І АНТИ     …

Задача: В цьому прикладі розглядається гіпотетична модель біржової діяльності клієнта

______квітня____________________________ контракти на травень за ціною______________ ______квітня___________________________ контракти на травень за ціною… ______квітня____________________________ контракти на червень за ціною______________

Змістовий модуль 3. Похідні цінні папери

Практичне заняття № 2

План практичного заняття

1.Визначити вид ф’ючерсної позиції під час здійснення операції хеджування.

2. Визначити базисний ризик, виходячи з даних завдання.

3. Визначити фінансовий результат операції хеджування.

4. Визначити кінцевої ціни товару на ринку «спот» з урахуванням результату операції хеджування.

5. Зробити загальні висновки щодо операції хеджування, що розглядається.

 

Методичні рекомендації до практичного заняття

Хеджування- це трахування фінансового результату на ринку спот за допомогою відкриття ф’ючерсної позиції з тим самим активом, з яким здійснюються… Можливість такого страхування обумовлена перш за все тісним взаємозв'язком між… Взаємозв'язок між цінами спот і ф’ючерс зрозумілий і цілком логічний. Наприклад, якщо через певні об’єктивні причини…

Базіс= Ціна на ринку реального товару - Ф"ючерсна ціна, або

В= СР- БТ, де

СР - ціна на ринку реального товару у момет і ; РР - ф’ючерсно ціна на контракт зі строком Т у момет і . Виходячи з того, що як зазначалося вище, ціна „ф’ючерс" = ціна „спот"+ + Фінансові витати на одиницю +…

Основна мета хеджера.

Так наприклад, якщо фермер хоче продати свій врожай (пшеницю) через певний час на ринку по тій ціні, яка склалася на сьогодні, то він, звичайно,… До чого ж призводять такі дії фермера. Якщо на момент фактичного продажу…

Задача №1

Використовуючи умовні цифри заповніть надану форму. Посилився чи послабився у цьому випадку базис ? Кому вигідна таки динаміка базісу?

 

Дата Ринок спот Ринок ф’ючерс Базіс
07.09     X
12.09     У

Варіанти

  Показники     ЗО і (X)-базіс станом на 07.09. +6.4 …

Задача №2

Примітка : персональні данні X та У зазначені у таблиці №2 та відповідають варіанту (дивися таблицю, що наведена нижче):

Задача №3.

Примітка : величини X , У, Z, G, H є індивідуальними для кожного зі студентів. Персональні данні щодо цих величин відповідають варіанту (дивися…

Таблиця до задачі №3

    Показники ВАРІАНТИ     …

Задача №4

Визначити, яку позицію повинен відкрити хеджер на ф"ючерсному ринку у цьому випадку ? Фактично закупівля сировини здійснюється фабрикою 23 листопада на ринку спот… Примітка : величини X , У, Z, G, H є індивідуальними для кожного зі студентів. Персональні данні щодо цих величин…

Таблиця до задачі №4

  Показники Варіанти     …   Показники В А Р І А Н Т И   …  

Задача №5

Торговець паливом планує закупити партію пічного палива через місяць ( у грудні), і хоче зафіксувати ціну на рівні ціни, яка склалася станом на 5… Примітка : величини X , У, Z, G є індивідуальними для кожного із студентів.…

Таблиця до задачі №5

  Показники Варіанти     …   Показники В А Р І А Н Т И   …

Методичні РЕКОМЕНДАЦІЇ до виконання ІНДИВІДУАЛЬНОГО завдання

Задача №1 Опціон на пшеницю має базісну ціну X $/буш. Ціна базісного активу на сьогодні…   Варіанти 6 7 Ви маєте…

Задача №3

Якою буде зовнішня вартість опціону на срібло , якщо ціна зіткнення опціону дорівнює X $/ унція , котирування срібла на момент визначення зовнішньої вартості - У $/ унція, а премія - W $/ унція

Примітка : величини X , У, W, є індивідуальними для кожного зі студентів. Персональні данні щодо цих величин відповідають варіанту (дивися таблицю, що наведена нижче)

 

Таблиця до задачі №3

    Варіан ти …   Варіан ти X …

Задача №4

Примітка: величини X , У, Z, W, G, H, R є індивідуальними для кожного зі студентів. Персональні данні щодо цих величин відповідають варіанту (дивися…

Таблиця до задачі №4

    Показники ВАРІАНТИ   ЗО X 6,16 5,27 …

Задача №5

Примітка : величини X , У, Z, W , G, H, R є індивідуальними для кожного зі студентів. Персональні данні щодо цих величин відповідають варіанту…

Таблиця до задачі №5

  Показники ВАРІАНТИ     ЗО …   Крім пояснення і розрахунків рішення повинно містити наступну таблицю:

ПІДСУМКОВИЙ КОНТРОЛЬ

  Перелік питань до поточного модульного контролю з дисципліни «Цінні папери та операції з ними»

Список рекомендованої літератури

Навчально-методичне видання Автори-укладачі Тімошенко Ольга Васіліївна

ЦІННІ ПАПЕРИ ТА ОПЕРАЦІЇ З НИМИ

  Навчально-методичний посібник  

ББК 65.264.1

    Підп. до друку ________ Формат ________ Папір друк.

– Конец работы –

Используемые теги: Дніпропетровська, Державна, Фінансова, академія0.072

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Дніпропетровська державна фінансова академія

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Дніпропетровська державна фінансова академія
План заняття... Визначення об єкту та одиниці спостереження розробка плану та програми... Визначення організаційної форми виду та способу проведення спостереження...

Щодо виконання КУРСОВИХ РОБІТ з курсу Фінансове право галузь знань
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ... ЗАТВЕРДЖУЮ Проректор з навчальної та методичної роботи...

ВИЗНАЧЕННЯ ОБ’ЄКТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ (ІВ) ДЛЯ ЗАХИСТУ. ДЕРЖАВНИЙ ЗАХИСТ ОБ’ЄКТА ІВ. ОФОРМЛЕННЯ ВІДПОВІДНИХ ДОКУМЕНТІВ
Упорядники З В Дудар В І Каук В В Голян...

КУРС ВИЩОЇ МАТЕМАТИКИ Конспект лекцiй. Частина 1 УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМIЯ ЗВ`ЯЗКУ iм. О.С.ПОПОВА
УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМIЯ ЗВ ЯЗКУ iм О С ПОПОВА... Кафедра вищої математики...

Державний екзамен з методики навчання української мови в початковій школі
Міністерство освіти і науки України... Полтавський національний педагогічний університет імені В Г Короленка... Психолого педагогічний факультет...

Особливості КП як галузі права. Конституційне та державне право
Конституція головне джерело конституційного права... Класифікація За формою Неписаиі... За типом політичного режиму...

ПОЛОЖЕННЯ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ЕКЗАМЕН З ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ ДЛЯ СТУДЕНТІВ БАКАЛАВРСЬКИХ ПРОГРАМ З ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ ВСІХ ФОРМ НАВЧАННЯ
Випускники вищих навчальних закладів повинні орієнтуватися у широкому колі економічних питань позитивні вміти давати...

З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування далі – Закон
Щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов язкове державне соціальне страхування органам Пенсійного фонду України відповідно до Порядку... Суми страхових внесків на загальнообов язкове державне пенсійне страхування... Відомості про застраховану особу що використовуються в системі загальнообов язкового державного пенсійного...

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ Щодо перетворення даних в електронний вигляд для забезпечення ведення Державного земельного кадастру
ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ... ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО... ЦЕНТР ДЕРЖАВНОГО ЗЕМЕЛЬНОГО КАДАСТРУ...

Фінансова діяльність
Яким поняттям позначають економічну категорію яка виражає суспільні відносини що мають вартісний грошовий безеквівалентний характер і... бюджет...

0.03
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам