Методичні вказівки по виконанню контрольної роботи з дисципліни «Гроші та кредит»

Кафедра Фінансів

 

 

Методичні вказівки

по виконанню контрольної роботи

з дисципліни «Гроші та кредит»

для студентів економічних

спеціальностей всіх форм навчання

 

Затверджено на засіданні

кафедри Фінансів

Протокол №__від ______

 

 

Затверджено на засіданні

Методичної ради ДонДТУ

Протокол № ___ від ______

 

Алчевськ

ДонДТУ

 

УДК: 336.77/035/

 

Методичні вказівки по виконанню контрольної роботи з дисципліни «Гроші та кредит» студентами економічних спеціальностей всіх форм навчання /Укл.: Т.І. Атаян, І.В. Жданова – Алчевськ: ДонДТУ, 2005. – 32с.

У вказівках приведена робоча программа курсу «Гроші та кредит», рекомендації по вибору варіанта вихідних даних для контрольної роботи. У вказівках дано методи рішення задач контрольної роботи

 

Укладачі Т.І. Атаян, ст. викл.

І.В. Жданова, ст. викл.

Рецензент Б.Т. Кліяненко, д.е.н., проф.

Відповідальний редактор Т.І. Атаян, ст. викл.

Відповідальний за випуск Н.В. Акмаєва, к.е.н., доц.

 

 

ПРОГРАМА

1 МЕТА І ЗАВДАННЯ КУРСУ

 

Програму нормативної дисципліни «Гроші та кредит» складено відповідно до місця та значення дисципліни за структурно - логічною схемою, передбаченою освітньо-професійною програмою бакалавра з напряму підготовки 0501 «Економіка і підприємництво». Вона охоплює всі змістовні модулі, визначені анотацією для мінімальної кількості годин, згідно зі стандартом.

Предметом вивчення дисципліни «Гроші та кредит» є система грошово-кредитних відносин у суспільстві та закономірності його розвитку,

Метою курсу є формування наукового розуміння сучасної системи грошово-кредитних відносин, об'єктивних законів, принципів, методів та форм її розвитку та регулювання; набуття навичок щодо застосування понять, категорій, методів та інструментів сучасної грошово-кредитної системи.

Завданням курсу «Гроші та кредит» є створення основи для подальшого успішного опанування основних професійно орієнтованих дисциплін у системі підготовки спеціалістів. Курс передбачає опанування студентами знань щодо закономірностей організації та функціонування грошово-кредитних відносин в умовах сучасного суспільного відтворення, а саме:

• закономірностей грошово-кредитного обігу в умовах ринкового господарства;

• принципів та форм організації сучасної грошово-кредитної системи;

• особливостей вітчизняної та зарубіжних ринкових моделей грошей і кредиту;

• характеристики ринку позичкових капіталів, грошового обігу, банків та банківської діяльності

- В результаті вивчення цього курсу студент повинен вміти:

- вільно орієнтуватися в теоретичних та практичних проблемах грошово-кредитного характеру;

- аналізувати поточну ситуацію на вітчизняному та зарубіжному грошово-кредитному ринку;

- прогнозувати майбутній розвиток грошово-кредитних відносин;

- обирати оптимальні шляхи вирішення конкретних виробничих завдань монетарного характеру тощо.

 

2 ПРОГРАМА КУРСУ

 

Тема 1 Сутність грошей та їх функції. Теорії грошей

Необхідність грошей. Сутність грошей як загального еквівалента. Портфельний підхід до визначення суті грошей. Гроші як гроші та гроші як капітал.

Історичний розвиток форм вартості та грошей. Демонетизація золота. Роль грошей у обігу доходів та продуктів. Раціоналістична та еволюційна концепція походження грошей.

Форми грошей та їх еволюція. Товарні гроші. Металеві гроші. Паперові (символічні) гроші. Кредитні гроші та закони їх обігу. Депозитні та електронні гроші.

Вартість грошей та засоби їх вимірювання.

Основні функції грошей. Гроші як міра вартості. Гроші як засіб обігу. Гроші як засіб платежу. Гроші як засіб нагромадження. Світові гроші. Взаємозв'язок та взаємообумовленість грошових функцій.

Роль грошей у системі суспільного відтворення.

 

Тема 2 Грошовий оборот і грошова маса

Грошовий оборот. Сукупний грошовий оборот та оборот грошей у межах індивідуального капіталу. Основні суб'єкти грошового обороту: фірми, сімейні господарства, державні структури, фінансові посередники. Структура сукупного грошового обороту. Грошовий обіг. Фіскально-бюджетний оборот. Кредитний оборот. Фінансовий оборот.

Основні сфери грошового обороту. Безготівковий грошовий оборот. Готівковий грошовий оборот. Співвідношення між безготівковим І готівковим грошовим оборотом та подальша його тенденція. Канали надходження грошей та їх вилучення з грошового обороту.

Модель сукупного грошового обороту. Грошові потоки. Структура грошових потоків. Грошові потоки припливу та грошові потоки відпливу. Механізм балансування грошових потоків.

Грошова маса та основні форми її існування. Агрегатний метод класифікації функціональних форм грошей. Характеристика грошових агрегатів. Особливості побудови показників грошової маси в Україні.

Закони грошового обігу. Швидкість обігу грошей та фактори, що ЇЇ визначають. Основні шляхи га показники інтенсифікації руху грошей у сфері обігу та платежів.

 

Тема 3 Грошовий ринок

Попит на гроші. Теоретичні моделі попиту на гроші. Основні мотиви (джерела) сукупного попиту на гроші: попит на гроші для трансакцій і попит на… Пропозиція грошей. Загальні теоретичні положення пропозиції грошей. Механізм… Роль кредитної системи у формуванні пропозиції грошей. Банкнотна та депозитна емісія.