Перевірка діяльності органів органів Держпраці України

Під час прокурорської перевірки необхідно з'ясувати питання ефективності роботи державних інспекторів праці, зокрема реальне виконання запланованих заходів, дотримання встановлених строків, повноту, своєчасність, об'єктивність здійснення контролю за виконанням власних рішень, прийнятих за результатами перевірок, кількість виявлених ними порушень, суму накладених штрафних санкцій, законність їх накладення. Установити чи мали місце факти проведення поверхових перевірок роботодавців, неякісного оформлення матеріалів таких перевірок, порушень при вирішенні питання про повідомлення правоохоронних органів тощо. При перевірці особливу увагу необхідно звернути на принциповість реагування інспекторів праці на виявлені порушення та стан виконання вимог Закону України „Про звернення громадян”.

Державні інспектори праці у порядку контролю за додержанням трудового законодавства протягом 6 місяців 2013 року перевірили 2,3 тис. підприємств-боржників із виплати заробітної плати.

Проведеною Генеральною прокуратурою України перевіркою діяльності Держпраці України установлено непоодинокі порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України «Про оплату праці», «Про звернення громадян» та інших нормативно-правових актів. За результатами внесено подання Голові Держпраці України та направлено відповідну інформацію Міністру соціальної політики України.

Заслуговують на увагу результати перевірки, проведеної прокуратурою Запорізької області, якою розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 364 КК України стосовно першого заступника начальника Територіальної державної інспекції з питань праці в області, який під час перевірки державного підприємства встановив факт невиплати заробітної плати, але не склав припис та не вжив заходів до притягнення директора до адміністративної відповідальності. Справу скеровано до суду.

Слід мати на увазі, що інспектори праці не завжди вивчають документи щодо руху коштів підприємства-боржника, не висвітлюють в актах перевірок обов’язкові відомості. Виявляючи факти невиплати заробітної плати понад один місяць, не завжди встановлюють, чи використовуються наявні грошові кошти у першу чергу на виплату заробітної плати, як це передбачено ч. 3 ст. 15 Закону України „Про оплату праці”.

У зв’язку з неефективністю заходів Територіальної державної інспекції з питань праці в Херсонській області прокуратурою області проведено перевірку ПАТ «Херсонський завод карданних валів», заборгованість якого складала понад 2,4 млн. грн. перед 493 працівниками. Встановлено, що із 54,4 млн. грн., які надійшли на рахунки підприємства, на виплату зарплати використано лише 14 %. Натомість керівник надавав благодійну допомогу та здійснив інші незаконні видатки. Прокуратурою області у ЄРДР зареєстровано кримінальне провадження за ч. 1 ст. 175 КК України.