Перевірка діяльності місцевих органів виконавчої влади та інших органів державного контролю у сфері оплати праці

У місцевих державних адміністраціях слід перевірити повноту виконання контрольних функцій, у тому числі за своєчасністю оплати праці, її виплати не нижче визначеного державою мінімуму, забезпечення реалізації державних гарантій у сфері праці (ст.ст. 16, 24 Закону України „Про місцеві державні адміністрації”) шляхом використання права на звернення до власників підприємств або уповноважених осіб з поданням про притягнення до відповідальності їх керівників у разі порушення ними законів; виконання заходів щодо досудової санації та порушення справ про банкрутство підприємств, неспроможних виконати зобов'язання із заробітної плати тощо.

Перевірки свідчать, що робота райдержадміністрацій та міськвиконкомів з погашення заборгованості з виплати заробітної плати, як правило, зведена лише до заслуховування керівників підприємств на засіданнях відповідних комісій і витребування від них графіків погашення заборгованості, що не приводить до позитивного результату. Реальний вплив з боку місцевих органів влади на погашення заборгованості незначний, а часом взагалі відсутній.Крім того, райдержадміністраціями лише в поодиноких випадках перед контролюючими органами ініціюється питання щодо проведення перевірок додержання вимог законодавства про оплату праці на підприємствах регіону (ст. 28 Закону України „Про місцеві державні адміністрації”).

Для прикладу,в Луганській області робота комісій з погашення заборгованості із заробітної плати є формальною та не сприяє реальному зменшенню заборгованості із зарплати. Незважаючи на тривалість порушень, розірвання контрактів із керівниками державних та комунальних підприємств не ініціюється. Прокурорами керівникам місцевих органів влади та самоврядування внесено 20 подань, за результатами розгляду яких 12 службовців притягнуто до відповідальності.

Особливої уваги прокурорів потребує питання щодо повноти виконання органами податкової служби контрольних повноважень, передбачених ст. 35 Закону України „Про оплату праці”.

Зокрема, прокуратурою міста Києва встановлено, що ДПІ у Подільському районі міста Києва виявлялися неоформлені трудові відносини суб’єктів підприємницької діяльності з працівниками. Разом із тим інформація про результати таких перевірок до податкової міліції та прокуратури району не надсилалась. Подібні порушення виявлені в інших інспекціях столиці. За результатами проведених перевірок внесено 8 подань, за результатами розгляду яких до дисциплінарної відповідальності притягнуто 18 осіб.

Хмельницькою МДПІ в Хмельницькій області з початку року до проведення перевірок з питань легалізації трудових відносин жодного разу не залучено працівників інспекції з питань праці, належна взаємодія з податковою міліцією з питань аналізу та відпрацювання інформації про виплату заробітної плати в «конвертах» відсутня. За поданням прокурора району до дисциплінарної відповідальності притягнуто 3 податківців.

Перевірками слід охопити підрозділи Державної служби статистики України, якими не вживаються необхідні заходи для перевірок своєчасності, достовірності первинних і статистичних даних з праці.

У Херсонській області прокурорською перевіркою у відділі статистики в Каховському районі встановлено відсутність належного контролю за достовірністю поданих звітів з праці, що призвело до приховування 363 тис. грн. заборгованості із заробітної плати 3 підприємствами міста. За поданням Каховського міжрайпрокурора до відповідальності притягнуто одну посадову особу відділу.

За поданням прокурора Залізничного району міста Сімферополя до відповідальності притягнуто дві посадові особи Головного управління статистики в АР Крим, які формально та поверхово проводили перевірки на підприємствах-боржниках.

Недостатнім є контроль за діяльністюарбітражних керуючихсуб’єктів господарювання, що мають заборгованість із виплати заробітної плати.

Так, прокуратурою Полтавської області установлено, що відділом з питань банкрутства Головного управління юстиції в області повною мірою не використовуються повноваження щодо позбавлення арбітражних керуючих ліцензій, а питання щодо вжиття арбітражними керуючими заходів до погашення боргів із зарплати перевірками не охоплювались. З метою усунення виявлених порушень прокуратурою області внесено подання.

Наводимо перелік типових порушень законів про оплату праці, що найчастіше виявляються в ході перевірок:

· умисна невиплата працівникам заробітної плати;

· приховування заборгованості із заробітної плати від обліку органами статистики;

· використання праці найманих працівників без належного оформлення трудових відносин;

· неналежне виконання органами державного контролю у сфері оплати праці своїх обов’язків щодо захисту трудових прав працівників;

· бездіяльність створених місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування комісій з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати.