Суспільний прогрес, його критерії, типи та напрями розвитку

ТЕМА 11. СОЦІАЛЬНА ФІЛОСОФІЯ
Вивчення цієї теми здійснюється за таким планом:

1. Поняття суспільства.

2. Матеріалістичний та ідеалістичний підходи до розуміння суспільства.

3. Закони суспільства, їхній характер і особливості.

4. Соціально-філософський зміст категорії «суспільне виробництво».

5. Поняття суспільно-економічної формації та її струк­тура.

6. Рушійні сили та суб’єкти історичного процесу.

7. Суспільний прогрес, його критерії, типи та напрями розвитку.

 

Конспективний виклад теми

Поняття суспільства

Друга концепція — феноменологічна — суспільство розглядається як середовище людини з її суперечливими зв’язками і відносинами. Третя концепція — діалектико-матеріалістична — суспільство розглядається як… Четверта концепція — соціологічна — суспільство розглядається як людство в цілому, як історично визначений спосіб…

Матеріалістичний та ідеалістичний підходи до розуміння суспільства

Матеріалістичний підхід, який визнає, що суспільство розвивається в першу чергу на базі матеріальних чинників, зокрема виробництва. К. Маркс… Ми повинні виходити з того, що суспільна свідомість, яка має відносно… Визначимося щодо суті основних категорій у соціальній філософії. Суспільне буття — це категорія, що виражає всі…

Рушійні сили та суб’єкти історичного процесу

1. Основними рушійними силами соціального розвитку слід вважати потреби, інтереси, цінності. Вони можуть бути індивідуальними і суспільними,… 2. Суб’єктами творення і розвитку суспільства виступають також маси і особи.… Фаталізм — це філософські погляди, які стверджують, що історичний процес є фатальним, неминучим, а народні маси та…

Суспільний прогрес, його критерії, типи та напрями розвитку

Основним критерієм соціального прогресу є розвиток продуктивних сил, виробничих відносин, НТП. Є і допоміжні критерії — освіта, рівень демократії та… Аналізуючи політичне становище у світовій історії, треба бачити активний…  

Питання для самоконтролю

2. Сутність матеріалістичного та ідеалістичного підходів до розуміння суспільства. 3. Закони суспільства, їх тотожність і відмінність від законів природи. 4. Що таке суспільне виробництво, поняття матеріального та духовного виробництва.

Соціальні групи суспільства.

З видами соціальних груп (великі, середні та малі соціальні групи) учні знайомляться самостійно. Сучас­ні соціальні мислителі Заходу класом називають великі сукупності людей з… Соціальні стани— традиційні, відносно замкнуті соціальні групи доін-дустріального суспільства, що відрізнялися такими…

Теорія соціальної стратифікації та соціальної стабільності.

Поділ на страти лежить в основі теорії соціальної стратифікації та со­ціальної мобільності. Основні положення цієї теорії сформулював амери­канський… Соціальна стратифікація— ієрархічно організована структура соціаль­ної… В історії людства, стверджував П. Сорокін, не існувало суспільства без розшарування. Соціальна стратифікація, на його…

Запитання.

1. Чим обумовлена важливість поняття «соціальна група» для дослідження соціальної структури певного суспільства?

2. Якими є основні якісні відмінності між великими, середніми та мали­ми соціальними групами?