Файлова структура. Функції та склад ОС. Основні відомості про ОС Windows.

Вся інформація, яка записана на магнітний диск (дискету), представлена блоками (набір байтів) і зберігається у файлах.Файл– це поіменована область на диску, де міститься програма, дані або текст.

Часто файли поділяють на дві категорії – текстовіідвійкові. Текстові файли призначені для читання людиною. Файли, які не є текстовими, називаються двійковими. Кожна програма (крім операційної системи) має файл, який завантажує цю програму. Такий файл називають виконавчим.

Кожен файл на диску має позначення, яке складається з двох частин: іменіірозширення. Часто ім’я і розширення разом теж називають іменем. В імені файла може бути від 1 до 8 символів. Розширення починається після крапки, за якою слідує від 1 до 3 символів.

Наприклад: command . com

ім’я розширення

 

Допустимі символи у складі імені файла є букви і цифри, а розділові знаки - заборонені. Розширення імені файла не обов’язкове.

Розширення .exe, .com, .bat – вказують на виконавчі файли;

.txt - на текстовий файл.

Важливими характеристиками файла є: ім’я, розмір в байтах, дата і час створення.

Імена файлів реєструються в каталогах. Каталог – це спеціальне місце на диску, в якому зберігаються імена файлів, відомості про розмір файлів, час і дата створення. Якщо в каталозі зберігається ім’я файла, то говорять, що цей файл знаходиться в даному каталозі.

На кожному магнітному диску може бути декілька каталогів. В каталозі може бути багато файлів, але два файли з однаковим іменем реєструватися в одному каталозі не можуть. Розширення імені для каталогів не використовується. Кожен каталог має ім’я довжиною не більше 8 символів. Каталог може зберігатися в іншому каталозі разом з іменами файлів. У цьому випадку створюється ієрархічна (деревоподібна) файлова структура в якій є можливість проглянути зміст каталогу, створити новий файл, викликати зміст файла, записати файл на диск, перейменувати і знищити файл з каталогу і т.д.

На кожному диску є каталог найвищого рівня, який називається кореневим. Наприклад, кореневий каталог C: . В ньому реєструються файли і підкаталоги (каталоги 1-го рівня). В каталогах 1-го рівня реєструються каталоги 2-го рівня і файли і т.д. Отримуємо, наприклад, таку деревоподібну структуру каталогів на диску.

Каталог, з яким у даний момент часу працює користувач, називається поточним. Іноді поточний диск і поточний каталог називають робочим диском і робочим каталогом. Диски і каталоги утворюють файлову систему комп’ютера.

Якщо файл знаходиться в каталозі і його необхідно знайти або помістити у каталог, то обов’язково зазначають шлях до потрібного каталога. Шлях – це записані через косу риску () назви підкаталогів.

 

Наприклад: ТЕXTUSERDOC

Повна назва файла(інакше називають специфікація файла) має вигляд: