Дисковод:шлях ім’я файла

Наприклад: А: ТЕXTUSERDOCtext.txt

 

Серед всього системного програмного забезпечення, з яким доводилось працювати користувачу, значну роль займають операційні системи.

На сьогодні нараховується вже декілька десятків типів ОС для ЕОМ. Найбільш розпосюдженими та відомими із них є MS DOS, Windows 95/98.

До основних функцій ОС, що забезпечують взаємодію програм з апаратурою, треба віднести такі: взаємодію програм з зовнішніми пристроями, взаємодію програм одна з одною, розподіл оперативної пам’яті, виявлення помилкових та нестандартних ситуацій та ін.

До основних функцій ОС, що забезпечують загальне керування ресурсами комп’ютера, необхідно віднести: форматування дискет, копіювання файлів з однієї дискети на іншу, встановлення режимів роботи дисплея та принтера, запуск програм та ін.

Операційна система MS DOS є однією з найрозповсюджених. Існують різноманітні версії цієї системи. Перша версія була створена в 1981 році фірмою Microsoft. Вона забезпечувала роботу за комп’ютером лише одного користувача і однієї програми; завантажувалася з дискети. Але, наприклад, наявність автомобіля не відміняє необхідності вміти ходити своїми ногами, так і наявність ОС Windows 95 не ліквідовує потребу в знаннях про ОС MS DOS.

Операційна система (ОС) – це спеціальна програма, яка завантажується при включені комп’ютера, створює діалог з користувачем, здійснює управління комп’ютером і його ресурсами (оперативною та дисковою пам’яттю), завантажує інші програми на виконання.

Наприклад, дисковод “розуміє” тільки такі елементарні операції, як включити і виключити дисковод, прочитати інформацію з диска в комп’ютер та інше. Тому для виконання такої нескладної дії, як копіювання файла з однієї дискети на іншу, необхідно виконати тисячі операцій по запуску команд дисководів, перевірки їх виконання, пошуку та обробки інформації на дисках і т.д. Це робить операційна система, тобто об’єднує елементарні операції складної дії і виконує цю складну дію.

ОС приховує від користувача велику кількість подробиць і забезпечує йому зручний спосіб спілкування з комп’ютером. ОС виконує також різні допоміжні функції, наприклад копіювання або друкування файлів. Крім того, ОС здійснює завантаження в оперативну пам’ять всіх програм, передає їм управління на початку роботи, звільняє оперативну пам’ять від цих програм при їх завершенні.

 

Операційна система DOS містить такі основні елементи:

1)ядро, т.б. «перекладач» з мови програмування на мову машинних кодів;

2) драйвери – спеціалізовані програми для управління різними пристроями, які входять до складу комп’ютера;

3) інтерфейс – оболонка, з якою спілкується користувач.

(ОС перших поколінь, н-д MS DOS, мали текстовий інтерфейс, т.б. команди комп’ютеру вводились в командний рядок з клавіатури;

сучасні ОС мають графічний інтерфейс, т.б. команди комп’ютеру подаються за допомогою миші і значка програми)

ОС поділяються на однозадачні і багатозадачні.

Однозадачні – можуть виконувати в один і той самий час лише одну задачу (ОС MS DOS).

Багатозадачні – одночасно можуть виконуватись декілька задач (наприклад, в ОС Windows 95 може роздруковуватись текст на прінтері, звучати музика, і ми можемо працювати з певною програмою)

Існують такі критерії ОС:

І – ОС для одного користувача і для багатьох користувачів;

ІІ – розрядність (є 16-ти розрядні ОС наприклад, MS DOS? Windows 3.1; є ОС 32-ох розрядні Windows 95/98)

ІІІ – спеціалізація (універсальних ОС не існує; одна ОС придатна для роботи з сіткою (Windows 2000); другу ОС виберуть програмісти (Windows 98); а третю ОС – користувачі загального програмного забезпечення (Windows 95)).