Випробовування електрикою міцність ізоляції

Електрична міцність ізоляції випробовується за допомогою тренувально-випробовувальних установок типу ТИУ або інших випробовувальних установок малої потужності. Установка ТИУ передставляє собою джерело постійного струму високої напруги (до 5000 В). Живлення приладу може бути автономним, тобто від батарей напругою 8-12 В, або універсальним. В останньому випадку прилад може підключатися до мережі змінного струму.

 

Мал. 11.6. Схема вимірювання ємкості ланцюга мостом змінного струму

 

Мал. 11.7. Схема вихідного контуру до установки для випробовування електричної міцності ізоляції напругою

 

Мал. 11.8. Схема випробовування ізоляції напруги

Висока напруга на виході випробувальних установок плавно регулюється в межах 500-5000 В. Високовольтних випробовувань установки мають на виході контур KC (мал. 1.7) для обмеження потужності, яка подається в кабель. Ємність розрядного конденсатора контури С складає 0,1-0,25 мкФ. Опір резистора R підбирається таким чином, щоб період заряду конденсатора знаходився в межах 2-5 с. Схема випробувань показана на мал. 1.8.

При випробувальні електричної міцності ізоляції між проводами коаксіальної пари до точок 1 і 2 підключають її внутрішні і зовнішні провідники. При випробовувані симетричних кабелів до одного полюса випробувальні установки підключають пучок жил, з’єднаних між собою, а до іншого - заземлену оболонку. У цьому випадку випробовується електрична міцність ізоляції між жилами і оболонкою кабелю. Потім до одного з полюсів приладу підключають по черзі одну з жил кабелю, а до іншого - пучок остальних, з’єднаних між собою. Випробовування можуть проводитися також між відповідними пучками жил, як це показано на мал. 1.8.

Після підключення випробовуємо жили до точок 1 і 2 установлюють мінімальну напругу, потім плавно (протягом не менше З0хв) Повішайте напругу до встановленої нормою величини і підтримують його протягом 2 хв. При появі розрядів в процесі випробовування електричні міцності коаксіальних пар подальше підвищення напруги припиняють до припинення розрядів. При прискорених розрядах напруги слід трохи знизити.

Припинення розрядів указує, що в результаті тренування кабелю вдалося покращити електричність та міцність ізоляції даній парі. Якщо припинення розрядів наступило при напрузі нижче встановленої норми, відновлюють плавне його підвищення до настання розрядів при більш високій напрузі і т. д. до тих пір, поки при номінальній напрузі протягом 2 хв не буде розрядів.

Однак тренування, як правило, не повинні тривати більше 10 хв. Необхідність більш тривалого тренування звичайному свідчить про наявність стійкого ушкодження.