ОПІР заземлюючим електродом

На мал.1 показаний заземляючий штир. Його опір визначається наступними компонентами:

(А) опір металу штиря і опір контакту провідника з штирем;

(Б) опір контакту штиря з грунтом;

(В) опір поверхні землі протекающему току, інакше кажучи, опір землі, яке часто є найважливішим з перерахованих доданків.

 

 

Детальніше:

(А) Зазвичай заземляючий штир робиться з добре провідного металу (повністю мідний штир або з мідним покриттям) та клемою відповідної якості, тому опором штиря і його контакту з провідником можна знехтувати.

(Б) Національне бюро стандартизації показало, що опором контакту електрода з грунтом можна нехтувати, якщо електрод щільно вбитий і на його поверхні немає фарби, масла та подібних речовин.

(В) Залишився останній компонент - опір поверхні грунту. Можна уявити, що електрод оточений концентричними шарами грунту однакової товщини. Близький до електрода шар має найменшу поверхню, але найбільший опір. У міру віддалення від електрода поверхню шару збільшується, а його опір зменшується. У кінцевому рахунку, вклад опору видалених шарів в опір поверхні грунту стає незначним. Область, за межами якої опором шарів землі можна знехтувати, називається областю ефективного опору. Її розмір залежить від глибини занурення електрода в грунт.

Теоретично опір землі можна визначити загальною формулою: R = L/A

(Опір = Питомий опір х Довжина / Площа)

Ця формула пояснює, чому зменшується опір концентричних шарів у міру їх віддалення від електрода:

R = Питомий опір грунту х Товщина шару / Площа

При обчисленні опору землі питомий опір грунту вважають незмінним, хоча це рідко зустрічається в практиці. Формули опору землі для систем електродів дуже складні і при цьому часто дозволяють обчислювати опір лише приблизно. Найбільш часто використовується формула опору заземлення для випадку одного електроду, отримана професором Дуайтом (HR Dwight) з Массачусетського технологічного інституту:

L x ((In4L) -1) / r

R =, де

R - опір заземлення штиря в омах,

L - глибина заземлення електроду,

r - радіус електрода,

- Середнє питомий опір грунту в Ом · см.