рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Загальні положення

Загальні положення - раздел Домостроительство, Про всі помічені несправності у роботі установок та порушення правил безпеки повідомляти викладачу   Багато Технологічних Процесів У Промисловості Супроводжуються...

 

Багато технологічних процесів у промисловості супроводжуються виділенням у повітряне середовище шкідливих речовин, які потім проникають в організм людини, негативно впливаючи на неї.

За ступенем дії на організм людини шкідливі речовини поділяють на чотири класи:

– надзвичайно небезпечні (клас небезпеки 1);

– високонебезпечні (клас небезпеки 2);

– помірно небезпечні (клас небезпеки 3);

– малонебезпечні (клас небезпеки 4).

За характером дії шкідливі речовини поділяються на шість груп:

– токсичні – викликають отруєння всього організму (окис вуглецю, свинець, ртуть);

– подразнюючі – викликають подразнення дихального тракту і слизових оболонок (хлор, аміак, ацетон, озон);

– сенсибілізуючі – діють як алергени (формальдегід, різноманітні лаки, розчинники);

– канцерогенні – викликають ракові захворювання (нікель та його сполуки, окиси хрому, азбест);

– мутагенні – приводять до зміни спадкової інформації (свинець, марганець, радіоактивні речовини);

– ті, що впливають на репродуктивну (дітородну) функцію (ртуть, свинець, марганець, радіоактивні речовини).

Дія шкідливих речовин значно посилюється при високих температурах, шумах і вібраціях.

Для шкідливих речовин, які містяться у повітрі, ГОСТ 12.1.005–88 “Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны” встановлює гранично допустимі концентрації (ГДК) – концентрації, які при щоденній (крім вихідних днів) роботі протягом 8 годин або іншій тривалості, але не більше 40 години на тиждень, протягом всього робочого стажу не можуть викликати захворювань або відхилень у стані здоров’я, які виявляються сучасними методами досліджень у процесі роботи або в окремі строки життя нинішнього і наступних поколінь. ГДК прийнято виражати в мг/м3.

Розрізняють шкідливі речовини різно- і однонаправленої дії.

Якщо в повітрі виробничого приміщення міститься одночасно декілька шкідливих речовин різнонаправленої дії, то концентрація кожної з них не повинна перевищувати відповідної ГДК.

При одночасній наявності у повітрі декількох шкідливих речовин однонаправленої дії між їхніми концентраціями та їхніми гранич­но допустимими концентраціями повинно виконуватись співвідношення:

 

(1.1)

 

Шкідливі речовини можуть бути в повітрі робочої зони у вигляді газу, пари, крапель рідини і дрібних частинок твердої речовини.

Пилом називають дисперсну систему, в якій дисперсною фазою є дріб­ні тверді частки, а дисперсним середовищем – повітря. За походженням пил поділяють на органічний – рослинного, тваринного та штучного походження; неорганічний – мінеральний, металевий; змішаний.

Пил буває велико- (розмір частинок більше 50 мкм), середньо- (10–50 мкм) та дрібнодисперсним (1–10 мкм). Дисперсна система з розміром твердих частинок до 1 мкм називається димом.

Дрібний пил практично не осідає і тому легко проникає в легені, ве-ликодисперсний відрізняється підвищеною хімічною активністю через велику поверхню.

За структурою частинок розрізняють пил волокнистий і зернистий.

Тривале вдихання пилу призводить до пневмоконіозів. Найбільш тяжкий з них – силікоз. Він виникає, якщо у легені потрапляє пил, який містить двоокис кремнію . Це захворювання найбільш часто має місце у ливарному виробництві.

Крім шкідливої дії на організм людини, пил викликає додатковий знос обладнання, а також може викликати вибухи та пожежі. Тому концентрація горючого пилу не повинна перевищувати нижньої концентраційної межі запалювання (НКМЗ) – найменшої концентрації дрібних твердих частинок в повітрі, при якій пил здатний зайнятись.

У відповідності з правилами виробничої санітарії у кожному цеху повинен проводитись контроль забрудненості повітряного середовища: безперервний – для високонебезпечних речовин (речовин 1-го класу небезпеки) і періодичний – для речовин 2, 3 і 4-го класів небезпеки.

Методи визначення пилового забруднення повітря вельми різноманітні і поділяються на дві групи:

– з виділенням дисперсної фази;

– без виділення дисперсної фази.

До першої належать ваговий, лічильний та радіометричний методи. При ваговому методі визначення запиленості зважують спеціальний фільтр до і після протягування через нього деякого об’єму запиленого повітря. Концентрацію пилу визначають за формулою, мг/м3:

 

, (1.2)

 

де – маса фільтра після відбору проби, мг; – маса фільтра до відбору проби, мг; – об’єм повітря, протягнутого через фільтр, приведений до нормальних умов (температура – 20 °С, атмосферний тиск – 760 мм рт. ст.), м3:

 

, (1.3)

 

де – атмосферний тиск у місці відбору проби, мм рт. ст.;

– температура повітря у місці відбору проби, °С;

– об’єм повітря, протягнутого через фільтр, м3:

 

, (1.4)

 

де – об’ємна швидкість відбору проби, л/хв;

– час відбору проби, хв.

Недоліком вагового методу є те, що він не дає уявлення про якісну характеристику пилу. Концентрація пилу може бути однією і тією ж при наявності в повітрі невеликої кількості великих частинок або великої кількості малих, що небайдуже з точки зору дії пилу на організм людини.

Цього недоліку позбавлений лічильний метод визначення запиленості. Метод полягає у визначенні кількості пилинок, що знаходяться в 1 см3 повітря: їх підраховують за допомогою мікроскопа, для чого тверді частинки, що містяться у повітрі, осаджують на предметне скло.

Радіометричний метод визначення запиленості базується на визначенні концентрації пилу в повітрі за ступенем ослаблення потоку радіоактивного випромінювання, яке пройшло через фільтр до і після відбору проби повітря. Прилади, які використовують радіометричний метод, можна застосовувати тільки для визначення концентрації нерадіоактивного пилу.

До другої групи методів визначення запиленості належать фотометрич-ний, електризаційний тощо.

Прилади для вимірювання запиленості повітря методом фотометрії називають фотопиломірами. Принцип їхньої дії засновано на вимірюванні ослаб­леного світлового потоку, який проходить через запилене повітря.

Принцип дії приладів, в основу роботи яких покладено електризаційний метод визначення запиленості, засновано на електризації частинок механіч­них домішок і наступному вимірюванні їхнього сумарного заряду. Останній – пропорційний концентрації пилу.

Істотним недоліком фотометричного і електризаційного методів є те, що прилади, які при цьому використовуються, повинні бути попередньо від-градуйовані для кожного виду пилу, який досліджується. Це дуже трудомісткий процес, який виправдовує себе тільки при частому використанні приладів.

Для визначення вмісту шкідливих речовин в повітрі проби необхідно робити в зоні дихання при характерних виробничих умовах. Протягом зміни і (або) на окремих етапах технологічного процесу в кожній точці послідовно треба відібрати таку кількість проб (але не менше 5), якої було би достатньо для достовірної оцінки стану повітряного середовища.

Якщо концентрація шкідливих речовин у повітрі робочої зони перевищує гранично допустиму, необхідне застосування засобів індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД).

За принципом дії ЗІЗОД поділяються на дві групи:

1. Фільтруючі – які забезпечують захист в умовах достатнього вмісту кисню в повітрі (не менше 18 %) і обмеженого вмісту шкідливих речовин;

2. Ізолюючі – які забезпечують захист в умовах недостатнього вмісту кисню і необмеженого вмісту шкідливих речовин.

Фільтруючі за призначенням поділяються на типи:

протиаерозольні – для захисту від шкідливих речовин, які містяться у повітрі у вигляді крапель рідини і дрібних твердих частинок;

протигазові – для захисту від паро- та газоподібних речовин;

універсальні – для захисту паро- та газоподібних речовин і аерозолів, присутніх у повітрі одночасно.

Ізолюючі за конструкцією поділяються на типи:

шлангові – які забезпечують подачу повітря, придатного для дихання, з чистої зони;

автономні – які забезпечують подачу дихальної суміші з індивідуального джерела постачання.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Про всі помічені несправності у роботі установок та порушення правил безпеки повідомляти викладачу

Безпека життєдіяльності БЖД ООП ЦО... Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Загальні положення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Обладнання для визначення запиленості ваговим методом
  При ваговому методі визначення запиленості зважуванням встановлюють масу твердих частинок, які відклалися на фільтрі під час протягування через цей фільтр певного об’єму повітря.

Регулювання швидкості відбору проби; 6 – ротаметри; 7– штуцери
  У цій лабораторній роботі використовується електричний аспіратор моделі 822 (рис. 1.1). На передній панелі приладу встановлені колодка 1 для підключення шнура елект

Порядок виконання дослідження
  1. Виміряти концентрацію пилу в камері витяжної шафи. Зважити фільтр на аналітичних вагах (з точністю 0,1 мг) і встановити його у фільтротримач, який знаходиться у камері в

Контрольні питання
  1. Класифікація шкідливих речовин за ступенем дії на організм людини. 2. Що називають гранично допустимою концентрацією шкідливої речовини? 3. Класифікація пилу за

Загальні положення
  Природне освітлення передбачають в усіх виробничих приміщеннях з постійним перебуванням людей. Розрізняють три системи природного освітлення: бічне, верхнє і комбіноване (бічне + ве

Контрольні питання
  1. Вкажіть переваги і недоліки природного освітлення. 2. Які системи природного освітлення використовують у виробничих приміщеннях? 3. Що таке освітленість і КПО?

Загальні положення
  З фізіологічної точки зору шум являє собою звуковий процес, несприятливий для сприймання і який негативно впливає на людину, з фізичної – безладне поєднання різних за частотою та ін

Стандартних смугових октавних фільтрів
Середня геометрична частота фільтра, Гц Гранична частота фільтра, Гц 31,5 22,5 – 45

Прилади, що використовуються для досліджень шуму
  Основний прилад для вимірювань шуму – шумомір. Звук у ньому сприймається мікрофоном і перетворюється в електричні коливання, які підсилюються, проходять через коригувальний фільтр і

Порядок виконання дослідження
  1. Визначити рівень звуку, що утворюється джерелом шуму. 1.1. Підключити мікрофон до гнізда “Вход” приладу. Включити прилад в електромережу. Перемикачі і тумблери поставити

Загальні положення
  Електромагнітні хвилі з довжиною у діапазоні від 0,38 до 0,75 мкм сприймаються органами зору людини як світло. Роль останнього в житті людини дуже велика – 90 % усієї інформації про

Порядок виконання дослідження
  1. Ознайомитися з будовою люксметра Ю-116 і призначенням його органів керування. 2. Накреслити у масштабі 1:100 ескіз плану приміщення. Нанести на план приміщення контрольн

Основні положення
  Електромагнітні хвилі з довжиною у діапазоні від 0,38 до 0,75 мкм сприймаються органами зору людини як світло. Роль останнього в житті людини дуже велика – 90 % усієї інфор

Опис приладів, що використовуються у роботі
  У лабораторній роботі використовуються два прилади: фотоелектрич­ний фотометр ФПЧ і люксметр Ю-116. 2

Порядок виконання роботи
  1. Ознайомитися з приладами, що використовуються у лабораторній роботі. 2. Визначити величину коефіцієнта відбиття фону, на якому зображений об’єкт розрізнення, і величину

Завдання на самостійну роботу
  1. На лист білого паперу розміром 20 ´ 30 см2 перпендикулярно падає світловий потік у 12 люмен. Знайти освітленість і яскравість паперового листа, якщо коефіцієнт в

Основні положення
  Застосування електричної енергії пов’язане з небезпекою ураження обслуговуючого персоналу електричним струмом. При випадковому контакті неізольованого струмоведучого провід

Заземлювачі; 2 – заземлюючі провідники; 3 – обладнання, яке заземлюється
  До частин, що підлягають заземленню, належать корпуси електричних машин, трансформаторів, апаратів, каркаси розподільних щитів і шаф, сталеві труби електропроводки, металеві корпуси

А – правильне; б – неправильне
  У процесі експлуатації електроустаткування не виключена можливість підвищення опору розтіканню струму заземлюючого пристрою. Це може бути викликано сезонними коливаннями електричног

Опис вимірювача опору заземлення М-416
  Для виміру опору заземлення використовуються спеціальні прилади. До таких приладів належить вимірювач опору заземлення М-416. Джерелом живлення приладу є три послідовно сполучені ел

Порядок виконання роботи
  1. Виміряти опір заземлюючого пристрою. 1.1. Забити в ґрунт допоміжний заземлювач на глибину не менше 0,6 м на відстані не менше 20 м від заземлюючого пристрою. Забити в ґр

Струму через заземлюючий пристрій
Призначення заземлюючого пристрою Опір розтікання струму, Ом допустимий виміряний 1

Контрольні питання
  1. Що таке захисне заземлення? 2. Які вимоги до устрою захисного заземлення? 3. У чому сутність захисної дії заземлюючого пристрою? 4. Чим відрізняються ш

Загальні положення
Оточуюче людину середовище має здатність сприймати тепло, яке виробляється організмом людини. Це тепло надходить в оточуюче середовище за рахунок теплопровідності через одяг, конвекції під час омив

Прилади для вимірювання температури повітря
Для вимірювань температури повітря використовують ртутні та спиртові термометри. Ртутні дають більш точні показання та дозволяють вимірювати температуру у межах -35...+357 °С. Спиртові термо

Прилади для вимірювання вологості повітря
Відносну вологість повітря вимірюють за допомогою психрометрів. Найпростіший з них – психрометр Августа – складається з двох термометрів – сухого і вологого. Резервуар вологого термометра об

Прилади для вимірювань швидкості руху повітря
Для вимірювання швидкості руху повітря у межах 0,3...5 м/с використовують крильчасті анемометри. Крильчатка такого анемометра має легкі алюмінієві або слюдяні крильця і поміщена у широке мет

Порядок виконання дослідження
1. Визначити категорію робіт, які виконуються у лабораторії, період року і за таблицею Д.1 додатка встановити значення оптимальних та допустимих норм температури, відносної вологості та швидкос

Основні положення
Багато речовин і матеріалів є пожежо- і вибухонебезпечними. Для оцінки їхньої пожежної і вибухової небезпеки використовуються спеціальні показники, що називаються показниками пожежовибухонебезпеки.

Визначення температури спалаху рідин
Над вільною поверхнею рідини завжди присутня її пара, концентрація якої залежить від виду рідини, її температури і ряду інших факторів. При низьких температурах інтенсивність випаровування рідини н

Порядок виконання дослідження
1. З’ясувати назву горючої рідини, яка буде досліджуватися. 2. Визначити орієнтовне значення температури спалаху горючої рідини за формулою (8.1). Температуру кипіння рідини прийняти за та

Загальні положення
Багато технологічних процесів в промисловості супроводжуються виділенням в повітряне середовище шкідливих речовин, які потім проникають в організм людини, негативно впливаючи на нього. За

Устрій і принцип роботи приладу.
Універсальний газоаналізатор УГ-2 складається з повітрозабірного пристрою і комплектів індикаторних засобів. Повітрозабірний пристрій (рис. 9.1) призначений для відбору проби повітря певно

Штуцер; 12 - гумова трубка
  У внутрішніх гофрах сильфона встановлені розпірні каблучки 4 для надання жорсткості сильфону і зберігання сталості об’єму. На верхній платі 9 є нерухомий чіп 7 для направле

Комплекти індикаторних засобів УГ-2.
У комплекти індикаторних засобів УГ-2 входять ампули з індикаторними і поглинальними порошками, а також приналежності, необхідні для виготовлення індикаторних трубок і фільтруючих патронів.

Підготовка газоаналізатора універсального УГ-2 до роботи.
Перед початком роботи варто виготовити індикаторні трубки, що фільтрують патрони і перевірити герметичність повітрозабірного пристрою УГ-2. А. Виготовлення індикаторних трубок.

Заглушка; 6 - резинова трубка; 7 - ампула УГ-2 НС-1; 8 - штир
  Ампулу з індикаторним порошком, що залишився, відразу ж закривають заглушкою 5 за допомогою гумової трубки 6 довжиною 25 мм, або індикаторний порошок, що залишився в ампулі, пересип

Г. Виготовлення фільтруючих патронів КИС УГ-2 на бензин і КИС УГ-2 на вуглеводи нафти.
У вузький кінець патрона з двома мітками 2 (ом. рис. 9.4) вкладають тампон із вати й ущільнюють його до 4...5 мм. За допомогою лійки через широкий кінець патрона, при легкому і постійному

Д. Виготовлення фільтруючих патронів КИС УГ-2 на окисел вуглецю.
У вузький кінець патрона з трьома мітками 3 (рис. 9.4) вкладають тампон із вати і ущільнюють його до 4...5 мм. За допомогою лійки через широкий кінець патрона, при легкому і постійному пос

Е. Призначення і виготовлення окисної і поглинально-окисної трубок КИС УГ-2 на окисли азоту.
Окисна трубка призначена для окислювання оксиду азоту в діоксид азоту при визначенні концентрації суми оксиду і діоксиду азоту. У один кінець скляної індикаторної трубки вкладають тампон і

З. Виготовлення фільтруючого патрона КИС УГ-2 на етиловий ефір.
У вузький кінець патрона з трьома мітками 3 (рис. 9.4) вкладають тампон із вати й ущільнюють його до 4...5 мм. За допомогою лійки насипають через широкий кінець патрона, при легкому і пост

Порядок виконання роботи
1. Перед початком роботи індикаторні трубки необхідно витримати 30 хв. для прийняття температури навколишнього середовища. 2. Для визначення концентрації визначуваного газу (пари) відчиняю

Загальні положення
Для забезпечення нормальної життєдіяльності людського організму важливо вміти визначати концентрацію шкідливих речовин у розчинах (наприклад, у питній або стічній воді). Для визначення кон

По закону Бугера - Ламберта - Бера
  Різноманітні речовини, а також окремі їхні функціональні групи не однаково поглинають світлові хвилі різної довжини. Якщо побудувати графік залежності оптичної густини речовини

Прилади для визначення концентрації речовин у розчинах методом колориметрії
Прилади для визначення концентрації речовин у розчинах методом колориметрії називають колориметрами. У даній лабораторній роботі використовується концентраційний фотоелектричний колориметр

Підготовка до роботи
1. У мірні колби (починаючи з мірної колби № 1) відбирають піпеткою відповідно 2;4;6;8;10 мл еталонного розчину барвника. Далі в кожну колбу доливають дистильовану воду (до нижньої мітки на шийці к

Вимірювання оптичної щільності
1. У світловий пучок помістити кювету з розчинником (водою), стосовно якого проводиться вимір. 2. Закрити кришку кюветного відділення. 3. Ручками "Чувствительность" і &q

Визначення концентрації речовини в розчині
При визначенні концентрації речовини в розчині варто дотримуватись такої послідовності в роботі: 1. вибрати світлофільтр; 2. вибрати кювети; 3. побудувати градуювальну кр

Порядок виконання роботи
  1. Ознайомитися з устроєм і та розташуванням ручок керування колориметра КФК-2. 2. Включити прилад в мережу і прогріти його до початку роботи протягом 5…10 хвилин.

Мета роботи
1. Вивчити вплив нітратів на здоров’я людей. 2. Ознайомитися з потенціометричним методом визначення вмісту нітратів. 3. Виконати практичне дослідження вмісту нітратів у розчині.

Загальні положення
Нітрати (так називають солі азотної кислоти) - дуже поширені у природі речовини. Вони містяться у ґрунті, воді, входять до хімічного складу рослин, є продуктами обміну речовин в організмі людей і т

Мності з розчинами солей; 3 - трубка з іонселективною мембраною; 4, 5 - електроди (куски металевої проволоки); 6 - мілівольтметр
  Побудована таким чином крива описується рівнянням   , (11.1)

Прилади та обладнання, що використовуються у лабораторній роботі
В даній лабораторній роботі використовується нітратомір НМ-002 (рис. 11.2). В основу роботи приладу покладено метод потенціометрії, описаний вище. Прилад призначений для експрес -

Вимірювальний електрод; 8 - склянка з розчином
  Електродна система приладу складається, як і у випадку розглянутому вище, з двох електродів, але електроди не є однаковими і мають досить складну конструкцію. Один з електродів нази

Порядок виконання дослідження
1. Ознайомитися з устроєм приладу і призначенням його органів керування. 2. Виконати калібрування приладу. Для калібрування приладу слід використати 3 розчини

Загальні положення
Долікарська (перша) допомога - це комплекс заходів, які направленні на відновлення життя та здоров'я людини, з якою трапився нещасний випадок, що проводяться немедичними працівниками (взаємодопомог

Способи оживлення організму при клінічній смерті
Штучне дихання Штучне дихання проводять у тих випадках, кили потерпілий не дихає або дихає дуже погано (рідко, судомне дихання), а також, якщо його дихання постійно погіршується, не

Порядок виконання роботи
1. Тренажер "Фантом" дає можливість навчати медичним прийомам реанімаційної допомоги легеневій вентиляції і штучному кровообігу шляхом непрямого масажу серця. Початковий стан тренажера ві

Додаток А
  Таблиця А.1 – Гранично допустимі концентрації деяких шкідливих речовин у повітрі робочої зони (ГОСТ 12.1.005–88)

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги